Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
449 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1036 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
817 views

CAŁY FILM – DOKUMENTALNY !CO SIĘ STAŁO Z LUDŹMI GDY PRZYPRAWA O NAZWIE CUKIER STAŁA SIĘ PRODUKTEM SPOŻYWCZYM !!

Jesz „zdrowo” i tyjesz? Australijczyk Damon Gameau w swoim dokumencie pokazuje, dlaczego tak się dzieje i uświadamia widzom, że ich główny wróg, czyli cukier, ukryty jest w produktach reklamowanych jako bardzo zdrowe i odchudzające jedzenie.

 

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Gameau przeprowadził eksperyment i przez dwa miesiące dostarczał organizmowi równowartość 40 łyżeczek cukru dziennie. W tym czasie przytył siedem kilogramów, zaczął chorować na wątrobę i pojawiły się u niego stany depresyjno-lękowe. I w przeciwieństwie do Morgana Spurlocka, który w słynnym filmie „Super Size Me” pokazał, jak niszczy organizm jedzenie z fast foodów, Australijczyk jadał rzeczy, które uważane są za zdrowe, m.in. owocowe jogurty, płatki śniadaniowe i różne niskotłuszczowe produkty. Jadł, tył i czuł się coraz gorzej.

Jak się okazuje, przetworzona żywność zawiera większą ilość cukru niż możemy się spodziewać. I wcale nie jest tak, że najważniejsza jest liczba kalorii, którą zjadamy. Organizm lepiej bowiem radzi sobie z tłuszczem niż z cukrami złożonymi. A produkty niskotłuszczowe są zwykle mocniej dosładzane po to, by były smaczne i dzięki temu chętniej kupowane. Koło się zamyka.

Damonowi Gameau podczas jego eksperymentu towarzyszył zespół lekarzy, którzy tłumaczyli, co się z nim dzieje i jakie procesy zachodzą w jego organizmie.

Dokument jest zrealizowany w lekki i dowcipny sposób, są w nim animowane wstawki. Atrakcja goni atrakcję. Słodycze wirują w rytm przebojowej muzyki, pojawiają się gwiazdy takie jak np. Hugh Jackman czy Stephen Fry. Jest też wycieczka po krwioobiegu umęczonego nadmiarem cukry organizmu Gameau, a naukowcy wychylają się z etykiet dyskryminowanych produktów, by wytłumaczyć, dlaczego powinniśmy ich unikać . Całość jest kolorowa i migotliwa.

Tymczasem wesoło nie jest. Brzuch reżysera rośnie niemal tak szybko jak brzuch jego ciężarnej dziewczyny. Australijczyk pokazuje też inne ofiary cukru – np. nastolatka, który wypił w swoim niedługim życiu tyle słodkiego napoju gazowanego, że trzeba było mu usunąć wszystkie zęby.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by ograniczyć się do sześć łyżeczek cukru na dobę. Większość ludzi objętych badaniami zjada aż… 30 łyżeczek, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jaki morał płynie z filmu? Otóż, wbrew temu, co nam wpajano od lat, powtarzając słowa Melchiora Wańkowicza, że „cukier krzepi”, tzw. białego zabójcy należy unikać. Konieczne jest też ograniczone zaufanie do koncernów żywnościowych, które podstępnie nas cukrem faszerują. Cukier uzależnia i organizm chce go potem więcej i więcej. Film Gaumona nie wznosi się na wyżyny dokumentalnego artyzmu, ale pomoże na pewno rozpocząć rozsądne planowanie posiłków. Cukier – jak powtarzają naukowcy – nie jest wcale taki zły, ale lepiej go unikać. A po wejściu do supermarkety trzeba natychmiast skierować kroki do działu z owocami i warzywami!

„Cały ten cukier”, Australia, reż. Damon Gameau

 

Rate this post

One thought on “CAŁY FILM – DOKUMENTALNY !CO SIĘ STAŁO Z LUDŹMI GDY PRZYPRAWA O NAZWIE CUKIER STAŁA SIĘ PRODUKTEM SPOŻYWCZYM !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: