Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
485 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1044 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
854 views

Były sudański siłacz al-Bashir dostaje 2 lata za korupcję

KARTA, Sudan (AP) – Sąd w Sudanie skazał byłego prezydenta Omara al-Bashira za pranie pieniędzy i korupcję w sobotę, skazując go na dwa lata w minimalnym zamachu bezpieczeństwa.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To pierwszy wyrok w serii postępowań sądowych przeciwko al-Bashirowi, który jest także poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny pod zarzutem zbrodni wojennych i ludobójstwa związanego z konfliktem w Darfurze w 2000 roku.

Werdykt zapada rok po wybuchu protestujących w Sudanie buntów przeciwko autorytarnym rządom al-Baszira. Podczas swojej trzydziestoletniej władzy Sudan znalazł się na amerykańskiej liście sponsorów terroryzmu, a gospodarka kraju została dotknięta przez lata złego zarządzania i amerykańskie sankcje.

Al-Bashir przebywa w areszcie od kwietnia, kiedy wojska Sudanu wyparły go po miesiącach ogólnokrajowych protestów. Powstanie ostatecznie zmusiło wojsko do porozumienia o podziale władzy z cywilami.

Wojsko Sudanu powiedziało, że nie wyda go na MTK. Rządowo-cywilny rząd przejściowy tego kraju nie wskazał, czy przekaże go do Hagi.

Sudańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów, które było podstawą ruchu protestacyjnego, z zadowoleniem przyjęło sobotni wyrok jako „moralne i polityczne przekonanie” przeciwko byłemu prezydentowi i jego reżimowi.

Zgodnie z sudańskim prawem, al-Bashir, 75 lat, zostanie wysłany do państwowego aresztu dla starszych osób skazanych za przestępstwa, które nie podlegają karze śmierci. Ale pozostanie w więzieniu wśród toczącego się procesu o osobne zarzuty dotyczące zabijania protestujących w miesiącach poprzedzających jego wyparcie.

Były siłacz pojawił się w klatce oskarżonego w sobotę w tradycyjnej białej szacie i turbanie. Przybył białym SUV-em Land Cruiser pośród ścisłego bezpieczeństwa w Instytucie Nauk Sądowych i Prawnych w stolicy, Chartumie.

W trakcie czytania wyroku garstka zwolenników al-Bashira na krótko zakłóciła postępowanie, wykrzykując islamskie hasła, zanim zostały wypchnięte z sali przez siły bezpieczeństwa.

Setki zwolenników al-Bashira protestowało także w pobliżu pałacu prezydenckiego w Chartumie, gdzie siły bezpieczeństwa zablokowały dostęp do pałacu i kwatery głównej wojska.

Adwokat obrony Mohammed al-Hassan powiedział, że oczekuje się sobotniego wyroku i że apelacja zostanie wniesiona do sądu wyższej instancji, dodając, że „morale byłego prezydenta jest wysokie”.

Al-Hassan powiedziała również, że siły bezpieczeństwa zatrzymały drugą żonę al-Bashira, Widad Babakr, w zeszłym tygodniu za przesłuchanie w sprawie jej rzekomych rachunków bankowych i aktywów. To część szerszego śledztwa dotyczącego korupcji w sprawie bogactwa rodziny al-Bashir. Babakr był aresztowany w Chartumie od czasu obalenia al-Bashira.

Prokuratorzy przesłuchali w ubiegłym tygodniu al-Bashira o jego rolę w wspieranym przez islamistów zamachu stanu, który doprowadził go do władzy w 1989 roku.

Antyrządowe demonstracje wybuchły w grudniu ubiegłego roku z powodu gwałtownych wzrostów cen i niedoborów, ale wkrótce przeszły na apele o ustąpienie al-Bashirowi. Siły bezpieczeństwa zareagowały ostrą represją, która zabiła dziesiątki protestujących w miesiącach poprzedzających jego odejście i aresztowanie.

Miliony dolarów amerykańskich, euro i funty sudańskie zostały później skonfiskowane w domu al-Bashira.

W sierpniu al-Bashir powiedział sądowi, że otrzymał za pośrednictwem swojego kierownika biura 25 milionów dolarów od księcia korony Arabii Saudyjskiej Mohammeda Bin Salmana.

Powiedział, że książę koronny nie chce ujawnić, że jest źródłem funduszy, więc nie zdeponował pieniędzy w banku centralnym kraju.

Powiedział, że pieniądze zostały wykorzystane na datki, a nie na jego własne korzyści. Al-Bashir nie dostarczył jednak dokumentów ani rejestrów wydatków.

___

Magdy zgłosiła się z Kairu.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: