Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

„Amazońska megamama w Brazylii: złamane obietnice odległej władzy”

ALTAMIRA, Brazylia (AP) – Edizangela Alves Barros wierzyła, że zmuszenie się do przeprowadzki, by zrobić miejsce mamucie w brazylijskiej Amazonii, oznaczałoby lepszą przyszłość dla jej rodziny.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zamiast tego ich nowo wybudowana osada ma droższe rachunki za prąd i przerywane oświetlenie publiczne – okrutna ironia dla społeczności zaledwie 40 kilometrów (25 mil) od trzeciej co do wielkości zapory wodnej na świecie.

„Opuściliśmy nasze drewniane domy, aby mieszkać w betonowych domach, ale nasza sytuacja ekonomiczna pogorszyła się” – powiedziała w wywiadzie Alves Barros, pięcioletnia matka.

Mieszkała nad rzeką Xingu. Dziś jest tam tama Belo Monte, kolos zbudowany z wystarczającej ilości betonu i stali, aby stworzyć 22 Wieże Eiffla. Łodzie przepływające obok rzeki wyglądają jak zabawki.

Belo Monte został stworzony, aby wzmocnić słabnącą sieć elektryczną Brazylii. Po trzech tygodniach pełnej eksploatacji zapora okazała się dobrodziejstwem – przynajmniej dla mieszkańców miast oddalonych o ponad 2400 kilometrów (1500 mil).

W regionie, w którym zbudowano tamę, jest inny pogląd. Zgodnie z szacunkami społeczeństwa obywatelskiego projekt wysiedlił około 40 000 osób i wysuszył odcinki rzeki Xingu. Krytycy twierdzą również, że nie spełniono obietnic zatrudnienia i rozwoju gospodarczego towarzyszących tamie.

„Było wiele obietnic – generowanie miejsc pracy, gospodarka regionu będzie rosła”, powiedziała Sabrina Mesquita do Nascimento, badaczka z Centrum Zaawansowanych Studiów Amazońskich Federalnego Uniwersytetu Para w Paryżu, który od lat studiuje Belo Monte.

Powiedziała, że obietnice albo się nie zmaterializowały, albo wyparowały po zakończeniu budowy.

„To był efemeryczny związek. Wszystkie szkody ponieśli ci ludzie – powiedział Nascimento.

Siedząc w północnym stanie Para, Belo Monte jest w stanie wygenerować 11,2 gigawata mocy, mniej tylko niż Trzy Wąwozy Chin i Itaipu na granicy Brazylii z Paragwajem. Wymagało to wykopania kanału większego niż Kanał Panamski.

Przedsiębiorcy dostrzegli okazję, a osoby poszukujące pracy przybyły do Altamiry w poszukiwaniu jednej z 60 000 obiecanych pozycji, co spowodowało wzrost liczby mieszkańców miasta.

Mieszkańcy, którzy łowili ryby i kąpali się w Xingu, zobaczyli, że ich życie zmienia się dramatycznie.

Jednym z nich był Jair Teixeira da Costa, rybak, który mieszka w małym drewnianym domu z prowizorycznym dokiem, w którym bawi się sześcioma psami. Dzisiaj ryb jest mało, a on podejmuje dziwne prace, aby związać koniec z końcem. Nie tego się spodziewał po wysłuchaniu planów nakreślonych przez budowniczego tamy dla zachowania zwyczajów lokalnych społeczności.

Prokuratorzy federalni przeprowadzili 27 różnych dochodzeń dotyczących Belo Monte. Między innymi zarzucili firmom i agencjom publicznym, że nie prowadzą obowiązkowych konsultacji ze społecznościami tubylczymi lub nie wypełniają zobowiązań dotyczących wprowadzenia podstawowych ścieków dla mieszkańców okolic.

W e-mailu do The Associated Press Norte Energia powiedział, że lokalne rodziny jedzą ponad trzy razy więcej ryb niż sugeruje Światowa Organizacja Zdrowia, i podkreślił, że stworzyli „spółdzielnię” rybaków, aby złagodzić wpływ na rzekę.

Norte Energia powiedziała także, że nie zmusza miejscowych społeczności do przeprowadzki.

„Firma budowlana w ogóle nie wyszła. To tylko obietnice – powiedział da Costa, który wciąż czeka na prąd w swoim domu.

Świat w Rio de Janeiro plażowicze na Ipanema co wieczór oklaskują zachód słońca. W całym mieście zapalają się światła, oświetlając posąg Chrystusa Odkupiciela, stadion piłkarski Maracana i domy 13 milionów mieszkańców miasta.

Niewielu mieszkańców Rio zdaje sobie sprawę, że ich telewizory i pralki czerpią energię z odległej mega-tamy. Ostatnio Belo Monte wysyła energię wzdłuż najdłuższej na świecie linii przesyłowej o mocy 800 kilogramów, która węża pokonuje dystans 2534 km (1574 mil) przez 81 miast i trzy ekosystemy do podstacji w stanie Rio.

Linia do stanu Rio nie jest prostym strzałem. Lokalna filia chińskiej spółki państwowej zbudowała ją z 435 kilometrami objazdów, aby uniknąć przekraczania miejscowych terenów i utrzymać lokalne społeczności na pokładzie, powiedział Anselmo Leal, wiceprezes State Grid Holding Brazil. Firma podniosła również wieże powyżej poziomu drzewa, aby po drodze nie wyciąć lasu o szerokości 120 jardów.

„Ludzie byliby zszokowani ilością wysiłku i inwestycji, które są niezbędne, aby zapewnić nam komfort naszego codziennego życia”, powiedział Leal w budynku firmy w centrum Rio.

Budowa linii przesyłowej została utrudniona przez protesty w 2017 r. W stanie Para, a rząd Brazylii rozmieścił oddziały straży narodowej, aby nie dopuścić do opóźnień w pracy, które uznano za niezbędne dla rozwoju gospodarki kraju.

W Brazylii do 2010 r. Doszło do dużych przerw w dostawach energii, z których część spowodowała awaria elektrowni. W 2009 r. Awaria zasilania spowodowała, że dwa największe miasta Brazylii zapadły w ciemność, dotykając milionów.

Ludzie mieszkający w największych miastach Brazylii są w dużej mierze nieświadomi wpływu Belo Monte na region, w którym został zbudowany.

To dlatego, że bogatszy południowy wschód działa pod pozorem samowystarczalności, powiedział Luiz Novoa, profesor na Federalnym Uniwersytecie Rondonia, który kieruje grupą badawczą na terytoriach Amazonii. Powiedzieli, że czują się odsunięci od eksploatacji Amazonii – czy to eksport ogromnej kopalni żelaza, czy energia Belo Monte.

„Te ekscesy sprawiają, że ich życie dobrze funkcjonuje w metropolii, ale nie rozumieją, skąd się bierze, jakie są społeczno-ekonomiczne koszty” – powiedział Novoa.

Belo Monte spowodował ból dla lokalnych społeczności, które tylko pogorszyły się, gdy opadł kurz budowlany, powiedział Marco Santana, prawnik, który reprezentował część osób, które się przeprowadziły.

Populacja Altamiry wzrosła o 48%, do 115 000 z 77 000 w 2000 roku. Zdaniem ekspertów utrata miejsc pracy spowodowana budową tamy spowodowała wybuch przemocy.

„Ludzie stracili pracę, a miasto stało się wylęgarnią problemów społecznych” – powiedziała Santana.

W 2008 r., Przed rozpoczęciem budowy, wskaźnik zabójstw Altamiry wyniósł 36 na 100 000 mieszkańców. Do 2018 r. Wskaźnik ten zwiększył się prawie czterokrotnie, co czyni go drugim najbardziej brutalnym miastem w Brazylii .

Hotele zbudowane, by pomieścić niegdyś dynamicznie rozwijającą się siłę roboczą, są puste, wiele małych lokalnych firm zamknęło się, a większe firmy są uwikłane w rozległą sondaż korupcyjny „Car Wash”, który ujawnił przekupstwo w brazylijskim sektorze budowlanym.

W listopadzie prezydent Jair Bolsonaro odsłonił tablicę inauguracyjną ostatniej turbiny Belo Monte, nr 18, i zapora rozpoczęła pełną eksploatację.

Nadal brakuje maksymalnej generacji, biorąc pod uwagę niskie opady mniej więcej przez pół roku, a fakt, że elektrownię zbudowano w modelu „biegu rzeki”, a nie ze zbiornikiem jako ustępstwem dla ekologów, powiedział Adriano Pires, dyrektor firmy konsultingowej ds. Infrastruktury CBIE.

W związku z tym firma zarządzająca tamą, Norte Energia, ocenia budowę elektrowni opalanej gazem ziemnym na miejscu, poinformowała w zeszłym tygodniu gazeta Estado de S. Paulo. Norte Energia powiedział The Associated Press w e-mailu, że opracowuje projekty rozwoju sektora energetycznego, nie podając szczegółów.

„Gdyby nie było Belo Monte, ryzyko braku energii (Brazylii) byłoby ogromne” – powiedział telefon Pires. „Mimo wszystkich problemów jest to projekt, który bardzo pomoże brazylijskiemu sektorowi energii elektrycznej.”

W cieniu tamy rozwój dla dobra narodowego jest perspektywą utraconą dla lokalnych społeczności. Krytycy twierdzą, że rząd i firmy szczerze pomogły mieszkańcom, którzy zastygli we własnych głosach z powodu trudności.

„Przychodziło tu mnóstwo pieniędzy” – powiedziała Alves Barros, kobieta zmuszona do przesiedlenia. „Nie pozostało nic, co byłoby trwałe, to było konkretne”.

___

Powiązani pisarze prasowi Diane Jeantet i Marcelo de Sousa opisali tę historię od Rio de Janeiro i fotografa AP Andrea Pennera w Altamira. Autor raportu AP David Biller w Rio de Janeiro i dziennikarz wideo AP Mario Lobao w Altamira przyczynili się do tego raportu.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: