IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
724 views

7 lat po gwałcie gangów w Delhi trwają brutalne ataki na Indie

NEW DELHI (AP) – Dni po podpaleniu domniemanej ofiary gwałtu w gangach, w domu rodzinnym 18-letniego zestawu pozostawiono notatkę zeznającą przeciwko jej osobie, której oskarżono o gwałt.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Konsekwencje mogą być gorsze niż w Unnao” – czytamy w notatce, nawiązując do miasta w północnych Indiach, gdzie rzekomo oblano benzynę i podpalono przez pięciu mężczyzn, w tym dwóch, których oskarżała o gwałt zbiorowy kaucja.

Nastolatka i jej rodzina zanotowali wiadomość na policję. Oskarżony został aresztowany w lipcu 2018 r. Pod zarzutem gwałtu i został szybko zwolniony za kaucją. Został zabrany z powrotem do aresztu w sobotę, zgodnie z policjantem Sudhir Bhati.

Przemoc seksualna wobec kobiet i dziewcząt jest tak powszechna w Indiach, że w sprawie tej podano tylko kilka zdań w jednym z wiodących dzienników tego kraju.

W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka głośnych spraw o gwałt, które wstrząsnęły tym krajem, w tym kobieta w Unnao, która miała właśnie wsiąść do pociągu na rozprawę sądową w jej sprawie, gdy rzekomo została podpalona na początku tego miesiąca.

Ostatnie incydenty mają miejsce około siódmej rocznicy gwałtu na gangach w jadącym autobusie w New Delhi, który wywołał masowe protesty i zainspirował ustawodawców do zamówienia utworzenia szybkich sądów zajmujących się sprawami gwałtów i zaostrzenia kar dla osób skazanych za przestępstwo.

W Indiach makabryczne doniesienia o gwałtach i zabójstwach odwetowych są przerażająco znajome, a to, czy doniesienia o gwałtach przewyższają hałas, w dużej mierze zależy od dynamiki klas i kast. Ale nawet jeśli sprawa stanie się wielką wiadomością, może to mieć niewielki wpływ na sposób, w jaki przeciążony system sądowy w kraju działa dla większości ludzi, twierdzą eksperci.

Po tym, jak została podpalona, 23-letnia kobieta z Unnao została przewieziona do oddziału oparzeń w New Delhi, gdzie później zmarła.

Jej śmierć nastąpiła zaledwie dzień po tym, jak policja śmiertelnie zastrzeliła czterech mężczyzn, którzy byli przetrzymywani jako podejrzani o gwałt w gangu i morderstwo 27-letniego lekarza weterynarii w pobliżu centrum technologicznego południowych Indii w Hyderabad. Podpalone ciało kobiety zostało odkryte przez przechodnia pod koniec ubiegłego miesiąca.

Przed dochodzeniem w sprawie zasadności strzelanin policyjnych wiele osób w Indiach dopingowało wynik. Inni potępili to.

„Nikt nie chce inwestować w zmianę systemu”, powiedziała Sunitha Krishnan, aktywistka i ofiara gwałtów zbiorowych w Hyderabad. „Właśnie dokonałeś natychmiastowej sprawiedliwości, zamknięcia, wszyscy się ruszyli. I dla większości ludzi jest to zakończone. Ale życie nie toczy się dalej dla setek tysięcy ofiar, które walczą o sprawiedliwość. I to jest żałosna rzeczywistość tego kraju. ”

Ci, którzy chwalą strzelaninę policyjną, porównali ją ze sprawą z 2012 r. W New Delhi, której ofiara została nazwana przez indyjskie media „Nirbhaya” lub „Nieustraszona”, ponieważ ofiary gwałtu nie mogą być zidentyfikowane na mocy prawa indyjskiego.

Sprawa była kontynuowana w poniedziałek, siódmą rocznicę brutalnego ataku autobusu. Ofiara, 23-letnia studentka fizjoterapii, wracała do domu z filmu z przyjacielem, gdy sześciu mężczyzn zwabiło ich na prywatny autobus. Bili mężczyznę metalowym prętem, gwałcili kobietę i używali pręta, by zadać jej ogromne obrażenia wewnętrzne.

Sześć osób zostało skazanych za przestępstwo, z których jedna, jak twierdzą władze, powiesiła się w więzieniu Tihar w New Delhi w 2013 r. Inna była nieletnia w momencie ataku i została skazana na trzy lata w szkole reformatorskiej. Cztery inne zostały skazane na śmierć przez powieszenie, w tym jeden mężczyzna, którego apelacja o litość – apelacja dostępna tylko w sprawach o karę śmierci – pozostała w toku przed Sądem Najwyższym.

Jitendra Kumar Jhat, prawnik reprezentujący rodziców ofiary z 2012 r., Powiedział, że nazwanie go „przyspieszonym” sądem jest ironiczne, ponieważ minęło półtora roku od ostatniego potwierdzenia przez Sąd Najwyższy kary śmierci dla czterech mężczyzn skazanych w walizka.

Jhat powiedział, że „systemowe wady indyjskiego systemu sądowego są wykorzystywane przez przestępców, a to zdanie nikogo nie zniechęca”.

To, że siedem lat później kara śmierci nie została jeszcze wykonana, rozwściecza wielu w Indiach i motywuje do bardziej ekstremalnych form protestu.

Swati Maliwal, szef Komisji ds. Kobiet w Delhi, stracił przytomność 13 dnia strajku głodowego pod mauzoleum Mahatmy Gandhiego w New Delhi, aby zażądać od ustawodawców ustawy, która zmusi sądy do przeprowadzenia egzekucji skazanych gwałcicieli w ciągu sześciu miesięcy przestępstwa.

Według najnowszych danych indyjskiego rządu policja zarejestrowała 33 658 przypadków gwałtu w 2017 r. – średnio 92 dziennie i 35% skok w stosunku do 2012 r. Około 10 000 zgłoszonych ofiar to dzieci. Uważa się, że prawdziwa liczba jest znacznie wyższa ze względu na piętno przemocy seksualnej w Indiach.

Wskaźnik skazania w tym samym okresie wzrósł o 33%, z mniej niż jednej czwartej do około jednej trzeciej wszystkich wniesionych spraw. Jak wynika z danych, tylko 15 z ponad 200 zgłoszonych morderstw z gwałtem lub gangiem w 2017 r. Doprowadziło do skazania w tym roku.

„Planujemy uczynić z tego ruchu ogólnokrajowego”, powiedziała Maliwal, kiedy rozpoczęła swój post, zrobiony w odpowiedzi na gwałt i zabójstwo w Hyderabad. „Gwałty w tym kraju muszą się skończyć.”

___

Powiązany pisarz prasowy Chonchui Ngashangva przyczynił się do powstania tego raportu.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: