IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
726 views

„304 Irańczyków zabitych podczas protestów”

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) – Amnesty International powiedziała w poniedziałek, że co najmniej 304 osoby zginęły podczas antyrządowych protestów w Iranie w zeszłym miesiącu w Iranie, znacznie więcej niż to, co wcześniej zgłosiła grupa praw.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Protesty, które trwały około czterech dni w kilku miastach w Iranie w listopadzie, wywołały gwałtowny wzrost cen benzyny. Podczas przemocy i w następnych dniach władze irańskie zablokowały dostęp do Internetu.

Amnesty powiedziała, że ​​irańskie siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do nieuzbrojonych protestujących, zabijając dziesiątki. Władze irańskie aresztowały następnie tysiące protestujących, a także dziennikarzy, obrońców praw człowieka i studentów w ramach szeroko zakrojonych represji, aby uniemożliwić im wypowiedzenie się na temat protestów, powiedział londyński organ nadzorczy.

Teheran nie opublikował jeszcze żadnych statystyk dotyczących skali zamieszek, choć dwa tygodnie temu rząd przyznał, że siły bezpieczeństwa zastrzelili i zabili protestujących. Irańskie media państwowe określiły niektórych zastrzelonych i zabitych jako „uczestników zamieszek”.

Amnesty powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​co najmniej 208 osób zginęło podczas protestów w dniach 15-18 listopada. Nie wyjaśnił nowej i wyższej liczby ofiar śmiertelnych, powtarzając, że rozmawiał z dziesiątkami ludzi w kraju i opracował wiarygodne raporty.

Większość zgonów zarejestrowanych przez Amnesty była wynikiem postrzału w głowę, serce i inne ważne organy. Wśród zabitych, według Amnesty, był 15-letni chłopiec w mieście Shiraz, który został zastrzelony, gdy przechodził przez protest w drodze ze szkoły.

Grupa praw zauważyła, jak podczas protestów Iran zamknął dostęp do Internetu, blokując osobom w kraju udostępnianie filmów i ograniczając wiedzę na temat pełnej skali zawirowań.

Protesty były zakorzenione w powszechnym niezadowoleniu gospodarczym, które ogarnęło kraj od czasu, gdy prezydent Trump nałożył sankcje miażdżące po wycofaniu Ameryki z umowy nuklearnej Teheranu z mocarstwami światowymi.

Waluta krajowa Iranu, gwałtownie spadła od czasu porozumienia nuklearnego w 2015 r., Podczas gdy codzienne ceny podstawowych artykułów spożywczych wzrosły.

Pomimo podwyżki cen benzyna w Iranie pozostaje jedną z najtańszych na świecie.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: