DZIŚ NA ŻYWO - 21.00 ILE JESZCZE ZOSTAŁO POLSKI W POLSCE ? RZECZ O KOŃCÓWCE RABUNKU POLSKI !! SZOKUJĄCY TEMAT - stan na koniec roku 2019 !!19 listopada 2019
21.00 START LIVE STREAM

M-forum A.V Live.

Najnowsze informacje , Polska i świat artykuły przedruki filmy zdjęcia i dokumenty.Unikatowe informacje i materiały które na innych portalach są cenzurowane z przyczyn politycznej poprawności..Do dyspozycji czytelników i widzów chat obsługujący wszystkie formaty multimediów które można załączać w dyskusji.Ponadto możliwość zakładania indywidualnych imiennych kont z możliwością publikowania wszelkich materiałów i multimediów BEZ CENZURY

„Rzeczpospolita”: Inteligentne ule, żywność z robaków i weganie na giełdzie

OCEŃ TEN WPIS !
DZIĘKUJĘ ZA OCENĘ

Ciastka ze świerszczy lub sztuczne jajko to nowe źródła białka. Na rynek wchodzi też tłuszcz w formie galarety – wskazuje ‚Rzeczpospolita’.

„Rzeczpospolita” przypomina, że ustalenia naukowców wskazują, iż produkcja żywności i rolnictwo w znaczący sposób przyczyniają się do zmian klimatu, co wpłynęło na kierunek rozwoju technologii na całym świecie.

images1

"Rzeczpospolita": Inteligentne ule, żywność z robaków i weganie na giełdzieFirma Beyond Meat uchodzi obecnie za światowego lidera w produkcji sztucznego mięsa. (Fot. Getty Images)

Bez tytułu 3

Obecnie wszystkie trendy są związane z ucieczką od mięsa. Najważniejszy to produkcja sztucznego ziemniaka, bez udziału zwierząt. Inna tendencja to produkcja żywności z owadów jako alternatywnego źródła białka.

Branża wegańska warta jest już miliardy dolarów. (Fot. Getty Images)

Dziennik zauważa też, że przebojem jest dziś sztuczne mięso, a oczekiwania odbiorców podgrzewa oferta firm Beyond Meat oraz Impossible Foods. Te dwie firmy symbolizują dziś wyścig między dwoma alternatywami dla mięsa. Powstają produkty, które coraz bardzie przypominają smakiem mięso – jego roślinne odpowiedniki, roślinne burgery, a nawet boczek.

Znalezione obrazy dla zapytania: Firma Beyond Mea zdjecia

„Rz” podaje też, że niedługo do konsumentów trafi też mięso komórkowe. Pierwszy twórca, holenderski MosaMeat, powiązany z uniwersytetem w Maastricht chce je wprowadzić na rynek do 2023 roku. Jego pierwszy hamburger z laboratorium kosztował aż 250 tys. euro i był sfinansowany przez współtwórcę Google’a Sergeya Brina. Cena docelowa to zaledwie 9 euro za sztukę.

 

 

zrodlo:londynek.net

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: