pfizer mrna
Posted by Mforum
451 views
Zaczynamy!
Posted by Enigma2021
366 views
Terytorium 404
Posted by Enigma2021
219 views
Rozdzielenie Ludzkości
Posted by Joana100
314 views

Sejm uchwalił reformę postępowań cywilnych

Rate this post

Screenshot_4

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Sejm przyjął obszerną nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego reformującą te postępowania. Głównym celem zmian – jak przekonuje resort sprawiedliwości – ma być ograniczenie przewlekłości postępowań.

Za nowelizacją głosowało 253 posłów, przeciw było 172, zaś 6 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Wcześniej posłowie przyjęli osiem szczegółowych poprawek złożonych do tych przepisów w drugim czytaniu przez klub PiS, odrzucili zaś sześć poprawek złożonych przez były już klub Nowoczesna.

„Zmiana ma doprowadzić do poprawy tych aspektów funkcjonowania sądów, które Polacy najczęściej krytykowali, a więc ograniczyć przewlekłość postępowań i orzekanie na podstawie niewystarczającego materiału dowodowego, zwiększyć terminowość rozpraw, poprawić organizację sądów oraz zapewnić bardziej ludzkie traktowanie obywateli w sądach” – mówił w środę sprawozdający prace sejmowej komisji nad tymi przepisami Bartłomiej Wróblewski(PiS).

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak mówił zaś, że „przewodnim motywem przedłożenia jest wyeliminowanie obstrukcji procesowej i tego wszystkiego, co spowalnia postępowanie”.

Większość opozycji krytykowała zmiany – wskazywała, że nowelizacja „jest niespójna” i zamiast przyspieszenia spraw wprowadzi dodatkowe zbędne formalizmy.

Jak informował resort sprawiedliwości, kiedy projekt noweli na początku roku trafiał do Sejmu, zmiany zakładają m.in., że pozwany w procesie cywilnym będzie zobowiązany do tego, by jeszcze przed rozpoczęciem postępowania pisemnie odnieść się do zarzutów z pozwu. Ma to pozwolić sędziemu na sprawne przygotowanie planu rozprawy i wcześniejsze wezwanie stron do uzupełnienia dowodów. Ponadto sprawa w sądzie cywilnym ma się rozpoczynać od posiedzenia przygotowawczego. Przewidziano też skrócenie terminów rozpraw. Zgodnie z nowelizacją przyspieszeniu postępowań ma służyć także rozszerzenie możliwości składania zeznań na piśmie. Regułą ma być, że w mniej skomplikowanych sprawach cywilnych ma być tylko jedna rozprawa, na której zapadnie wyrok.

https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/sejm-uchwalil-reforme-postepowan-cywilnych,39972.html

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: