Cudo techniki JSW – znów Nam ktoś zabierze ?
JSW chce produkować wodór, który niebawem będzie modnym paliwem
Wodór jest paliwem przyszłości, które pomoże w dekarbonizacji wielu sektorów gospodarki od transportu po produkcję stali. Stanowi także szansę dla państw, które nie mogą korzystać z wiatraków i paneli solarnych – wynika z opublikowanego w piątek raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).
- Wodór może pomóc w pokonaniu wielu, kluczowych wyzwań energetycznych.
- IEA przypomina, że wodór można produkować z różnych paliw w tym z odnawialnych źródeł energii, atomu, węgla czy ropy.
- Aby wykorzystać potencjał jaki stwarza wodór IEA wystosowała rekomendacje skierowane zarówno do władz państwowych jak i biznesu.
- Dokument „Przyszłość wodoru – wykorzystanie okazji dnia dzisiejszego” powstał przy współudziale dyrektora wykonawczego IEA Fatiha Birola i japońskiego ministra ds. gospodarki, handlu i przemysłu Hiroshige Seko. W raporcie zwrócono uwagę, że czysty wodór jest przedmiotem rosnącego zainteresowania ze strony rządów i biznesu.
„Wodór może pomóc w pokonaniu wielu, kluczowych wyzwań energetycznych takich jak magazynowanie energii wytwarzanej przez wiatraki czy panele fotowoltaiczne dla wydajniejszego zaspokajania potrzeb. Dodatkowo zapewnia możliwość dekarbonizacji różnych sektorów od transportu drogowego po chemiczny, stalowy, w których do tej pory istniały trudności w redukowaniu emisji. Może też pomóc w poprawianiu jakości powietrza i wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego” – czytamy w dokumencie.
- IEA przypomina, że wodór można produkować z różnych paliw w tym z odnawialnych źródeł energii, atomu, węgla czy ropy. Wodór transportuje się w formie gazowej rurociągami lub w płynnej statkami tak jak ma to miejsce w przypadku ciekłego gazu ziemnego (LNG). Może być wykorzystany do zapewniania energii dla mieszkań, przemysłu, samochodów, ciężarówek, statków i samolotów.
Zdaniem Birola obecnie obserwujemy „bezprecedensowy czas wodoru”. Jego popularność jest potęgowana przez „rządy, które zarówno importują jak i eksportują energię, a także przez przemysł energii odnawialnej, elektrownie i gazownie, branżę motoryzacyjną, koncerny energetyczne, wielkie firmy technologiczne i duże miasta”.
„Świat nie może przeoczyć tej wyjątkowej szansy na uczynienie z wodoru ważnego elementu przyszłości, w której energia będzie czysta i bezpieczna” – oceniał współautor dokumentu IEA.
Ewa.x
Ostatnie wpisy Ewa.x (zobacz wszystkie)
- Jak dieta powinna się zmieniać wraz z wiekiem? - 11 stycznia 2022
- TAJNE BAZY W POLSCE – CO KRYJE SIĘ W KOMPLEKSIE ENERGYLANDIA ? - 29 września 2021
- PN: „Interwencja”: Szpital w Wejherowie odesłał kobietę do domu. Umarła na rękach męża - 22 czerwca 2021
You must log in to post a comment.