Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Translate website Mforum
STREAMY J/C ODBLOKOWANE

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

Zełenski dzierży topór: Dlaczego ważny minister obrony Ukrainy został zwolniony i kto go zastąpi?

Rate this post

Zarówno Aleksieja Reznikowa, jak i Rustema Umerowa tknęły skandale, ale ten drugi jest być może bardziej przydatny pod innymi względami

Zełenski dzierży topór: Dlaczego ważny minister obrony Ukrainy został zwolniony i kto go zastąpi?

Na początku tygodnia prezydent Ukrainy Władimir Zełenski zdymisjonował ministra obrony Aleksieja Reznikowa, który sprawował tę funkcję od listopada 2021 r. Od początku roku w mediach na całym świecie dyskutowano o potencjalnym odejściu Reznikowa w związku z jego rzekomym udziałem w poważnych skandalach korupcyjnych . Jednak nadal utrzymywał swoją pozycję pomimo nieudanej letniej kontrofensywy. 

Rustem Umerow, urodzony w Uzbekistanie były poseł kontrowersyjnej partii Gołos, zostanie nowym ministrem obrony, mimo rzekomego udziału  w seksskandalu i – według  plotek krążących w ukraińskich mediach – potencjalnego postępowania karnego w związku z swoje poprzednie stanowisko szefa Funduszu Majątku Państwowego – tę funkcję objął po ubiegłorocznym odejściu z parlamentu.

Rosyjscy eksperci uważają, że nominacja Umerowa nie zmieni istotnie ani problemów korupcyjnych na Ukrainie, ani problemów stojących przed siłami Kijowa na pierwszej linii frontu. Zamiast tego ta gra w muzyczne krzesła jest prawdopodobnie powiązana ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w kraju – jako Tatar krymski Umerow symbolizuje decyzję Zełenskiego o kontynuowaniu walki o kontrolę nad Półwyspem Rosyjskim.

Golgota korupcji

„Aleksiej Reznikow przeżył ponad 550 dni wojny na pełną skalę. Uważam, że ministerstwo potrzebuje teraz nowego podejścia i innych form interakcji zarówno z wojskiem, jak i całym społeczeństwem” – powiedział Zełenski, wyjaśniając w poniedziałek decyzję o mianowaniu nowego ministra obrony.

Sam Reznikov nie wydaje się być zmartwiony tą decyzją. Z wykształcenia prawnik, były wicepremier, wielokrotnie stwierdzał, że nie podoba mu się rola w Ministerstwie Obrony Narodowej. W rozmowie z RBK Ukraina pod koniec sierpnia Reznikow przyznał , że zgodzi się odejść ze stanowiska, jeśli Zełenski o to poprosi, twierdząc, że uważa to stanowisko za „Golgotę”. „On dokładnie wie, co i ile zrobiłem, i wie, że jeśli zleci mi kolejny ważny projekt, chętnie go przyjmę” – powiedział Reznikov. Co więcej, oświadczył, że początkowo nie zabiegał o to stanowisko, a nawet próbował odwieść Zełenskiego od jego nominacji. 

wywiadzie dla hiszpańskiej gazety La Razon Reznikov powiedział nawet, że jego żona płakała, gdy dowiedziała się o jego nominacji na szefa obrony. Sam Reznikow twierdzi, że był zaskoczony decyzją prezydenta, tłumacząc to faktem, że spędzili ze sobą sporo czasu, gdy Reznikow był wicepremierem. Zełenski znał ministra także z czasów, gdy był on praktykującym prawnikiem. Reznikow upierał się, że planował podać się do dymisji natychmiast po zakończeniu aktywnych działań wojennych z Rosją, choć najwyraźniej sprawy potoczyły się znacznie szybciej. 

CZ

Nie jest jasne, czy Reznikow mówił szczerze, a warto zauważyć, że gdy na przełomie roku w mediach aktywnie omawiano jego rezygnację, nie złożył on żadnych podobnych oświadczeń na temat potencjalnego odejścia. W lutym to przewodniczący parlamentu rządzącej partii „Sługa Narodu” Dawid Arakhamia rozpoczął dyskusję na temat ewentualnej rezygnacji Reznikowa. Nie było wątpliwości, że w końcu tak się stanie, biorąc pod uwagę, że Arakhamia jest znana jako „zwiastun” zmian personalnych wśród najwyższych ukraińskich urzędników. Istotnie, to właśnie Arakhamia na początku 2023 roku ogłosiła falę dymisji i nalotów na ukraińską elitę, która miała miejsce wkrótce potem.

Wszystko to działo się w atmosferze skandalu korupcyjnego związanego z zakupami żywności dla ukraińskiego wojska, za które odpowiada Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak się okazało, kupowano je po zawyżonych cenach. W styczniu w kijowskim wydawnictwie „Zerkalo Nedeli” opublikowano kopie porozumień w sprawie dostaw żywności dla jednostek wojskowych w sześciu obwodach kraju. Z dokumentów wynika, że ​​Ministerstwo Obrony Narodowej zgodziło się na zakup produktów po cenach od dwóch do trzech razy wyższych niż w stołecznych sklepach detalicznych. 

Jednak rezygnacja Reznikowa nie nastąpiła i dzięki przetasowaniom kadrowym w Ministerstwie Obrony udało mu się zachować swoje stanowisko.

Dlaczego teraz?

Dymisja Reznikowa może mieć związek z kampanią wyborczą Zełenskiego – uważa Bogdan Bezpalko, członek Rady Prezydenckiej Rosji ds. Stosunków Międzyetnicznych. 

„Będzie to symbolizować walkę z korupcją – coś, z czego znany był Reznikov. Ale nie zostanie ukarany, zaoferowane zostanie mu jakieś stanowisko” – powiedział RT.

Pojawiły się doniesienia dotyczące potencjalnej nominacji Reznikowa na ambasadora Ukrainy w Wielkiej Brytanii. Zdaniem Bezpalki byłoby to nieco ironiczne, biorąc pod uwagę, że afery korupcyjne związane z byłym ministrem obrony narodowej są tematem dyskusji w Londynie.

Były poseł Rady Najwyższej Władimir Oleinik uważa, że ​​dymisja Reznikowa może być także próbą odwrócenia uwagi od skandalów korupcyjnych wokół prezydenta USA Joe Bidena i jego rodziny.

„Wszystko, co dzieje się na Ukrainie, podlega wewnętrznemu programowi w USA, gdzie wokół rodziny Bidenów wybucha skandal korupcyjny. Amerykanie chcą zmienić punkt ciężkości i pokazać, że teraz będą karać tych, którzy angażują się w korupcję na Ukrainie” – powiedział RT.

Warto zauważyć, że rezygnacja Reznikowa zbiegła się w czasie z innymi nowymi nominacjami w ukraińskich organach ścigania. Na początku września zwolniono ze stanowiska szefa Departamentu Kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Aleksandra Pokłada, doszło także do zmian personalnych w regionalnych wydziałach SBU.

CZ

Analityk polityczny Andrey Suzdaltsev uważa, że ​​rozwój sytuacji ma związek z niepowodzeniami letniej kontrofensywy Ukrainy, gdyż czas ucieka, a Kijów nie osiągnął jeszcze żadnych znaczących wyników.

„Znaleźli „najbezpieczniejszych” ludzi, których można zwolnić, aby móc dalej walczyć. Wierzę jednak, że jesienią powołają nowych generałów. Teraz trwa czystka. Z jednej strony to czystka w aparacie, z drugiej czystka wśród oligarchów” – Suzdaltsev powiedział RT, wspominając aresztowanie Igora Kołomojskiego, któremu postawiono zarzut nielegalnego przekazania za granicę 13,5 mln dolarów.

Według Suzdalcewa Reznikow popadł w niełaskę Zełenskiego, a amerykańscy sponsorzy Ukrainy również byli z niego mocno niezadowoleni. 

„Poza tym to tylko gadająca głowa, jeden z uczestników negocjacji z Rosją w lutym-marcu ubiegłego roku. W rzeczywistości nie ma on specjalnego wpływu na armię. [Urzędnicy] Ministerstwa Obrony są jak właściciele sklepów. Nie mógł w żaden sposób pomóc armii” – dodał Suzdaltsev. 

Podobnego zdania jest zastępca szefa Instytutu Krajów WNP Władimir Zharikhin. 

„Oczywiście musieli znaleźć kozła ofiarnego z powodu nieudanej kontrofensywy. Zamiast kontrofensywy przeciwko Rosji, która zakończyła się fiaskiem, zdecydowali się na atak na oligarchów w związku z korupcją. Zdymisjonowany minister posiadał wszelkie cechy niezbędne do zademonstrowania społeczeństwu i Waszyngtonowi walki z korupcją. Nie sądzę, że wszystko zakończy się rezygnacją [Reznikova]. Mogą obowiązywać także inne kary za korupcję” – powiedział RT.

Nowy minister, nowe skandale

Nowy minister obrony Ukrainy wywołał tyle samo skandalów, co jego poprzednik – a może nawet więcej.

W poniedziałek Ukrainski Novini poinformował , że policja wszczęła postępowanie karne przeciwko wyższym urzędnikom Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy. W momencie wszczęcia sprawy funduszem kierował Umerow. Śledztwo wszczął premier Denis Shmigal w związku z zarzutami o nielegalne odwołanie niezależnych członków Rady Nadzorczej.

Nie wiadomo, czy podejrzanym jest sam Umerow, czy też sprawa dotyczy wyłącznie jego zastępców. Gdyby jednak postawiono mu zarzuty, Ukraina miałaby nowego ministra obrony i wisiała nad nim sprawa karna.

Co więcej, na wieść o zbliżającej się nominacji Umerow wyłonił się jako centralna postać kolejnego skandalu, tym razem zawierającego ujawnione wideo, na którym widać mężczyznę przypominającego nowego ministra obrony bawiącego się zabawkami erotycznymi. Rusłan Kotsaba, dziennikarz, który opuścił Ukrainę, twierdził , że materiał powstał jakiś czas temu, ale ktoś go „przechowywał” aż do teraz.

„Te filmy mają kilka lat. Czekali, aż nadejdzie ich czas” – napisał Kotsaba na swoim blogu.

Zdaniem ekspertów skandale te nie wpłyną jednak na decyzję Zełenskiego o mianowaniu Umerowa, którego pochodzenie etniczne czyni go postacią symboliczną dla Ukrainy.  

CZ

Wygodna figura

Umerow jest przedstawicielem grupy etnicznej Tatarów krymskich i muzułmaninem. Urodził się w 1982 roku w Samarkandzie, ale dorastał i budował karierę na Ukrainie.

W 2007 roku był jednym z organizatorów Wspólnoty Tatarów Krymskich, a w latach 2011-2013 był współzałożycielem i prezesem Krymskiego Funduszu Rozwoju. Ponadto w latach 2007 i 2012 Umerow był delegatem Qurułtaju Narodu Tatarów Krymskich. W Radzie pełnił funkcję sekretarza Sejmowej Komisji Praw Człowieka i Reintegracji Terytoriów Niekontrolowanych oraz współprzewodniczącego stowarzyszenia Platforma Krymska. Stał na czele tymczasowej komisji specjalnej ds. monitorowania przyjmowania i wykorzystania międzynarodowej pomocy logistycznej. Był także zastępcą szefa Stałej Delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Od lutego do kwietnia 2022 r. był członkiem delegacji Kijowa podczas nieudanych rosyjsko-ukraińskich negocjacji pokojowych.

Bezpalko uważa, że ​​Umerow został wybrany na stanowisko ministra obrony ze względu na jego pochodzenie i lojalność. 

„To Tatar krymski, co symbolizuje roszczenia Ukrainy do Krymu. Współpracował z Medżlisem Narodu Tatarów Krymskich, który jest zakazany w Rosji. Dosłownie wyrósł z probówki ideologii prozachodniej i antyrosyjskiej – to jego główna i chyba jedyna ważna cecha. Jest bardzo lojalny i bardzo opanowany – idealny kandydat do podejmowania jakichkolwiek decyzji w obecnej sytuacji. Choć w zasadzie na Ukrainie politycy nie mają nic do powiedzenia” – stwierdził ekspert. 

Bezpalko uważa, że ​​dla Rosji powołanie nowego ministra obrony Ukrainy nic się nie zmieni, ponieważ niewiele zależy od Reznikowa czy Umerowa, a „prawdziwe decyzje podejmują inni ludzie w innych krajach”. 

„To są po prostu ludzie, którzy wykonują rozkazy i nie mają ani doświadczenia wojskowego, ani wykształcenia wojskowego” – stwierdził. 

Dyskusyjne jest jednak to, czy ta wymiana będzie miała wpływ na sytuację na froncie.

„Reznikov to wyjątkowa postać pod względem dezorganizacji. Korupcja nie zniknie, ponieważ żywi niesamowitą liczbę ludzi i różnych firm. Jednak Umerow zaprowadzi pewien porządek – czyli korupcja zostanie zorganizowana w bardziej „właściwy” sposób, a to nieco ułatwi Ukrainie sytuację na froncie, ale tylko w niewielkim stopniu” – uważa Suzdaltsev .

Same schematy korupcyjne niewiele zmienią – uważa Oleinik. Jego zdaniem Kijów chce stworzyć iluzję, że nowy minister nie będzie się angażował w łapówkarstwo, jednak w rzeczywistości dotychczasowe schematy będą nadal działać, a Umerow będzie jedynie wykonywał polecenia Waszyngtonu. 

„Nie ma potrzeby wnikać zbyt głęboko w możliwość podejmowania niezależnych decyzji przez kogoś na Ukrainie. Ten, kto płaci dudziarzowi, wywołuje melodię. A to Amerykanie płacą” – podsumował.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: