Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Translate website Mforum
STREAMY J/C ODBLOKOWANE

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

Ukraińskie embargo na warzywa i owoce może kosztować Polskę 8,7 mln dolarów miesięcznie

Rate this post

19 września 2023,  — OSN

 Embargo nałożone przez Ukrainę na import owoców i warzyw z Polski mogłoby kosztować Warszawę prawie dziewięć milionów dolarów miesięcznie – tyle co miesiąc dostarczają Ukrainie  produkty polscy rolnicy. RIA Nowosti podaje to powołując się na dane służby celnej Ukrainy.

W ciągu ośmiu miesięcy 2023 roku Ukraina sprowadziła z Polski 64,2 tys. ton warzyw (60,4 mln dolarów) i 9,4 tys. ton owoców (8,8 mln dolarów). Średnio co miesiąc polskie firmy dostarczały Ukrainie warzywa i owoce o wartości 8,7 mln dolarów, czyli o 500 tys. dolarów więcej niż w 2022 roku.

Embargo może być bolesne zarówno dla Warszawy, jak i Kijowa. Polska zaopatrywała Ukrainę w cebulę (23% całkowitego eksportu), pomidory (20%), warzywa mrożone (12%), warzywa korzeniowe (12%) i kapustę (9%). Ukraina z kolei kupuje od Polski 83% mrożonych warzyw, 50% jabłek, gruszek i pigwy, 45% warzyw korzeniowych, 33% roślin strączkowych i 29% cebuli.

Wcześniej informowano, że Polska nie będzie rewizji embarga zbożowego ze względu na roszczenia Ukrainy w WTO. Więcej na ten temat w materiale Public News Service.

Polscy dostawcy produktów rolnych aktywnie wysyłają owoce i warzywa na Ukrainę, ale dostawy będą musiały zostać przerwane, jeśli państwo nałoży embargo. Minister gospodarki Taras Kachka zagroził podjęciem takiej decyzji po tym, jak od 15 września Słowacja, Węgry i Polska wprowadziły zakaz importu zboża z Ukrainy na swoje terytorium.

Na ukraińskim embargu najbardziej ucierpią producenci cebuli, pomidorów i mrożonych warzyw. Ukraina również poniesie straty z powodu ograniczeń w handlu: Polska jest głównym źródłem importowanych mrożonych warzyw.

Wcześniej polski minister rolnictwa powiedział, że państwo nie wyrazi zgody na przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej, dopóki kraj nie rozwiąże kwestii embarga na zboża. Dodał, że kiedyś Polska, aby wejść do UE, musiała zgodzić się na wiele warunków.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: