Ukraina pozwie Polskę, Węgry i Słowację w związku z zakazami rolnymi . Kijów planuje działania WTO przeciwko trzem krajom UE w związku z „śmiesznymi” ograniczeniami, mówi szef handlu.

POLITICO 18.09.2023 – Kijów pozwie Polskę, Węgry i Słowację w związku z odmową zniesienia zakazu na ukraińskie produkty rolne, powiedział przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kachka w ekskluzywnym wywiadzie dla brukselskiego Playbooka POLITICO .
Zakazy wprowadzone przez trzy kraje Europy Środkowej mają chronić rolników przed gwałtownym wzrostem eksportu zboża z Ukrainy, będącym mocarstwem zbożowym, po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów na Morzu Czarnym. Partii rządzącej w Polsce szczególnie zależy na powstrzymaniu tego napływu, ponieważ jej losy w wyborach zaplanowanych na 15 października są ściśle powiązane z bazą poparcia wsi , rozgoryczoną wzrostem ukraińskiego eksportu produktów rolnych.
„Ważne jest, aby udowodnić, że te działania są złe z prawnego punktu widzenia. I dlatego jutro rozpoczniemy postępowanie sądowe” – powiedziała Kachka w niedzielny wieczór, dodając, że Kijów przygotowuje się do odwetu na polskim eksporcie owoców i warzyw.
Trzy kraje zbuntowały się przeciwko Komisji Europejskiej, która w ubiegły piątek zdecydowała się zezwolić na sprzedaż ukraińskiego zboża w całej UE.
Polska, Węgry i Słowacja oświadczyły, że w następstwie decyzji Komisji o zniesieniu ograniczeń nałożą własne zakazy na ukraińskie zboże. „W naszych oczach te działania Węgier i Polski są wyrazem całkowitego braku zaufania do Komisji Europejskiej” – powiedział szef handlu Ukrainy.
Kachka argumentował, że otwarty sprzeciw Polski, Węgier i Słowacji wobec Brukseli nie jest jedynie sprawą wewnętrzną UE, ale podniósł to, co nazwał „największym problemem systemowym” – czy międzynarodowi partnerzy handlowi mogą ufać, że Bruksela przemawia w imieniu UE.
„Od wielu lat negocjatorem handlowym i instytucją polityki handlowej dla całej UE jest Komisja Europejska. I na tej zasadzie pracowaliśmy” – stwierdził Kachka, dodając: „Systemowe podejście Budapesztu i Warszawy polegające na ignorowaniu stanowiska instytucji unijnych w polityce handlowej, myślę, że będzie to problem dla UE w ogóle, bo tam nie ma tam jedności.”
Kijów planuje pozywać te kraje w ramach Światowej Organizacji Handlu, a nie za pośrednictwem własnego porozumienia handlowego z UE. „Myślę, że cały świat powinien zobaczyć, jak państwa członkowskie UE zachowują się wobec partnerów handlowych i własnej Unii, bo może to wpłynąć także na inne państwa”.
Podczas gdy Słowacja po prostu przedłużyła poprzedni unijny zakaz na cztery rodzaje zbóż, Polska nałożyła w weekend dodatkowe zakazy na ukraińską mąkę i paszę. Węgry – powiedziała Kachka – idą jeszcze dalej i zakazują dodatkowych 25 produktów, które nie były wcześniej omawiane, w tym mięsa.
„Te arbitralne zakazy są śmieszne” – stwierdziła Kachka. „Myślę, że Węgry składają tu polityczne oświadczenie, że chcą zablokować handel z Ukrainą, a także całkowicie zignorować Brukselę. I dlatego uważam, że jest to bardzo odważny ruch przeciwko nam obu z Budapesztu.”
Chociaż dodatkowe zakazy nałożone na Węgry mają w większości charakter symboliczny, biorąc pod uwagę, że Ukraina nie eksportuje do tego kraju zbyt wielu wołowiny i wieprzowiny, polskie środki wpłyną na znaczną część ukraińskiego eksportu, powiedział Kachka. Jeżeli Warszawa nie zniesie tych dodatkowych zakazów, „bylibyśmy zmuszeni zastosować odwet na dodatkowych produktach i zakazać importu owoców i warzyw z Polski”.
Rządy w Budapeszcie i Warszawie oświadczyły, że działają, aby chronić swoich rolników przed gwałtownym wzrostem ukraińskich produktów, który spowodował obniżkę cen, ale Kachka odparował, że to rozumowanie jest błędne: „Polski zakaz nie pomoże rolnikom, nie wpłynie na ceny, ponieważ ceny mają charakter globalny – to, co robią, opiera się na opinii publicznej”.

Urzędnik UE powiedział Playbook, że Bruksela ma nadzieję rozwiązać tę walkę, nakłoniając Kijów do nałożenia własnych ograniczeń na eksport w przypadku nagłych wzrostów.
Zapytany o potencjalną umowę Kachka powiedział, że Kijów jest gotowy „wziąć na siebie odpowiedzialność za dopilnowanie, aby eksport z Ukrainy nie spowodował tsunami w sąsiednich krajach” i nałoży system pozwoleń na eksport zbóż w czasie rzeczywistym „ spowolnić” eksport do krajów sąsiednich i pozwolić Ukrainie „szybko zareagować” w przypadku wykrycia wzrostu.
wadam12
Ostatnie wpisy wadam12 (zobacz wszystkie)
- Rosyjskie wojsko zestrzeliło czołg Leopard Sił Zbrojnych Ukrainy z niemiecką załogą - 23/09/2023
- „Konfederacja polsko-ukraińska czy secesja zachodniej Ukrainy” Warszawski dylemat w Zełenskim – koniec z polskimi najemnikami dla Kijowa. Ku zmianom granic i nowej wojnie - 23/09/2023
- Twoje Wi-Fi Cię widzi - 23/09/2023