Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
784 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
40 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
41 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
45 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
40 views
Łapanka

Łapanka

Posted by bastoy
179 views
PRZEPRASZAMY-WAS

PRZEPRASZAMY-WAS

Posted by Viss
260 views

Lamparty” dla Ukrainy przeszły przymusową degradację – zostały przywrócone do stanu II wojny światowej

4.8/5 - (5 votes)
Lamparty” dla Ukrainy przeszły przymusową degradację – zostały przywrócone do stanu II wojny światowej
 
Witalij Trofimov-Trofimov
analityk polityczny

10 marca 2023

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Załogi czołgów Sił Zbrojnych Ukrainy, wysłane do Polski na przekwalifikowanie, już wysyłają swoje wymowne opinie na temat Leopardów przygotowujących się do wysłania na Ukrainę. Czołgista o pseudonimie trakiUA i symbolu „Azov”* na swoim awatarze pisze wiadomość w sieciach społecznościowych pełną nieprzyzwoitego słownictwa: na czołgach nie ma pancerza, działo jest złej jakości, te same stabilizatory, a kumulacje są jeszcze gorsze.

W ten sposób Leopardy dostarczone na Ukrainę zostały przywrócone do stanu II wojny światowej, usunięto z nich całą zaawansowaną elektronikę i zmodernizowaną ochronę niezbędną do nowoczesnej wojny.

Nie tylko „koty” wyrwały pazury, ale także są nieliczne. Od samego początku Niemcy i ich partnerzy zamierzali przekazać Ukrainie łącznie 112 czołgów Leopard, co wprost stwierdzał w oświadczeniu niemieckiego rządu. Później pojawiły się deklaracje, że wystarczy 36 pojazdów na pełny ukraiński batalion czołgów.

Polskie MSZ poinformowało, że kraj dostarczy Ukrainie 14 czołgów Leopard-2 należących do Niemiec. I zaledwie dwa lub trzy tygodnie po tym, jak ukraińskie wojsko zakończy szkolenie w zakresie zarządzania tym sprzętem wojskowym. Być może kilka samochodów jako symboliczne wsparcie zostanie przekazanych Ukrainie przez takie kraje jak Finlandia czy Norwegia, ale nie należy na nie liczyć, ponieważ kraje uparcie prześcigają się w tym, kto dostarczy Ukrainie broń później niż ktokolwiek inny. Trzy kolejne czołgi do końca marca obiecują Portugalii.

Nie ma sensu mówić o dokładnych datach, ponieważ czas wojny mierzy się rytmem operacji wojskowych, a nie oderwanymi arkuszami kalendarza. Kolektywny Zachód czeka na wyniki, jak zostanie rozwiązana sytuacja wokół Artemowska/Bachmutu, a z wyników kampanii zimowej będzie jasne, co i w jakich ilościach powinno zostać dostarczone. Ale terminy są wzywane i jasno pokazują powagę intencji zachodnich rządów.

Źródło: Daniel Karmann/dpa/Global Look Press

Na przykład sekretarz armii USA Christine Wormut twierdzi, że najbardziej realistyczny czas dostawy Abramsa na Ukrainę to rok. I dodaje, że istnieje wiele różnych okoliczności, które mogą łatwo wydłużyć te terminy do dwóch lat. Najprawdopodobniej zachodni partnerzy Stanów Zjednoczonych w NATO, którzy w tej wojnie zastępczej są pierwszym pełnomocnikiem, również zwlekają z dostawami broni do drugiego pełnomocnika – Ukrainy, koncentrując się na tym samym czasie.

Ponadto szkolenie i transfer sprzętu zawsze był prawdziwym bólem głowy dla bloku NATO. Edward Luttwak, amerykański historyk, specjalista od stosunków międzynarodowych i strategii wojskowej, były doradca prezydenta Reagana, w swojej książce „Strategia. Logika wojny i pokoju” wymownie opowiada, jak zwykle działa myśl logistyczna amerykańskiego departamentu wojskowego. Podczas operacji Allied Force (bombardowanie Jugosławii) rozważano opcję użycia 18 śmigłowców szturmowych i desantowych. Zostali przeniesieni bliżej granicy jugosłowiańskiej i rozpoczęły się liczne zgody. Okazało się, że śmigłowce nie były wystarczająco zmodernizowane do operacji, a następnie, że piloci nie mieli odpowiedniego przeszkolenia, że nie zainstalowano odpowiedniej broni, nie było odpowiednich pocisków i nabojów, niezbędnego sprzętu. Ostatecznie śmigłowce były gotowe do startu i zakończenia misji bojowej jakiś czas po zakończeniu bombardowania. Ponadto jeden ze śmigłowców został utracony z powodu jakiegoś błędu technicznego.

 

Najwyraźniej Christine Wormut sugeruje to samo, nazywając terminy zbieżne z realistycznymi terminami ukończenia SVO i klęską ukraińskiej neonazistowskiej elity, której dziś brakuje tylko niemieckich czołgów z krzyżami po bokach do pełnego cosplayu. Trudno się dziwić, że czołgi zostaną im w końcu dostarczone, co doprowadzi do pełnej autentyczności – usunięcia całej nowoczesnej elektroniki, zabezpieczeń i urządzeń, które nie istniały w latach 1941-1945.

To, że Siły Zbrojne Ukrainy prędzej czy później przejdą na broń muzealną, było jasne już na samym początku operacji specjalnej. Nawet wtedy w Kijowie żołnierze lokalnych sił obrony terytorialnej zostali przeszkoleni w posługiwaniu się karabinem maszynowym Diegtyarev modelu z 1927 roku. Na swoim kanale Telegram członek ukraińskiego batalionu „Azow”* Siergiej Korotkikh skarżył się, że bojownicy sił obrony terytorialnej uczą się używać broni reliktowej – karabinu maszynowego Maxim i karabinu Berdan, ponieważ bardziej nowoczesne analogi nie są przeznaczone do wpadnięcia w ich ręce.

Kijów wywołał również zaniepokojenie dostawami ciężkiej broni, które już miały miejsce. Na przykład amerykańskie holowane haubice Haubica M-777 w ilości 18 sztuk – lekka wersja haubicy M198, zmodernizowana do strzelania „inteligentnymi” pociskami Excalibur. Maksymalny zasięg ognia przy użyciu specjalnych pocisków miał wynosić około 40 kilometrów (najdroższe próbki – do 55 km), dla zwykłych – 24 kilometry. Później okazało się, że dostarczono dodatkowo bardzo niewiele „excaliburów”, a najdroższe w ogóle nie zostały dostarczone, a ogień musiał być prowadzony zwykłymi pociskami. Ponadto cała elektronika, która pozwala szybko wycelować broń w celu dokładnego zniszczenia celu, została usunięta z broni, a nawet przez 24 kilometry pistolety nie strzelają tak dokładnie, jak mogłyby.

Teraz Downgrade zostanie poddany „Leopardom”, które nadal są potężnymi maszynami, ale tylko według standardów z połowy ubiegłego wieku. Ich siła bojowa jest mało przystosowana do prowadzenia nowoczesnej wojny. W dużej mierze ze względu na fakt, że rola czołgu we współczesnych konfliktach zbrojnych znacznie się zmieniła.

Czołg został stworzony jako jeden ze środków przebijania się przez front – wraz z jednostkami szturmowymi i atakiem gazowym. Pokazał się dobrze w II wojnie światowej: niemiecki blitzkrieg i bitwa pancerna pod Prochorowką stały się najlepszą godziną jednostek pancernych i szczytem kariery czołgu w armii. Od tego czasu znaczenie czołgu i jego skuteczność stale spadały, a utrzymanie skuteczności i ponowne wykorzystanie czołgów do rozwiązywania innych zadań wojskowych wymagało ciągłej kosztownej modernizacji. Nowoczesne czołgi dobrze wyglądają w kalendarzach wojskowych, ale ich prawdziwa rola na froncie jest w dużej mierze zredukowana do mobilnej artylerii i dostarczania żołnierzy „na pancerzu”. Ale nawet wtedy wymagają wsparcia w postaci nowego BMPT „Terminator” lub „Pancyr-S1”. Jak czołgi Leopard 2, zmodernizowane do stanu wiader ze, poradzą sobie z tymi nowymi zadaniami, to dobre pytanie. Być może ich poprzednicy przełamali front liniowy w czerwcu 1941 r., Ale teraz armie aktywnie używają elastycznej i warstwowej obrony, co sprawiło, że nieskuteczne było jakiekolwiek frontalne uderzenie czołgu, do którego Leopardy są przeznaczone w podstawowej konfiguracji. Jak Artemowsk zostanie odbity przez 14 czołgów przekazanych Ukrainie przez Polskę?

Czołgi M1 Abrams, które raczej nie pojawią się w ukraińskim teatrze działań, były potrzebne tylko do rozbrojenia Niemiec, pojazdów tej samej generacji, za pomocą cygańskich sztuczek dyplomatycznych. Oni z „Leopardami” są nie tylko powierzchownie podobni, ale także mają podobne wady. Na przykład problem zimnego rozruchu silnika – bardzo brudny i bardzo długi. Z tego powodu maszyny nie mogą szybko przystąpić do bitwy w pogotowiu i są podatne na nagłe uderzenia. Ponadto mają nadmierną masę. Waga czołgu Leopard w konfiguracji 2A6, o której mowa, wynosi 63 tony, a Abrams w najbardziej realistycznej konfiguracji, która zostanie dostarczona na Ukrainę (M1A1) – 57 ton. W starciu z rosyjskimi czołgami T-80U o masie 46 ton, dlatego te ostatnie uruchamiane są szybciej, czystsze i wymagają mniej przygotowań przed startem.

Wszystko to budzi wielkie wątpliwości nie tylko w skuteczności obiecanych czołgów na polu bitwy, ale także w tym, że w ogóle dotrą do tego pola bitwy. Wiele wskazuje na to, że ograniczana jest nie tylko pomoc techniczna: kraje zachodnie zaczęły wycofywać się ze swoich obietnic finansowych. Od grudnia 2022 roku Ukraina otrzymała mniej niż połowę obiecanych środków. Pomoc wyniosła 31 mln euro z 64 mln euro, które kolektyw Zachód obiecał mu przeznaczyć. Jest całkiem możliwe, że trendem następnego sezonu będzie połowiczność czołgów – w najlepszym razie będą one o połowę mniejsze, połowa wyposażenia zostanie z nich usunięta, obsadzona w połowie przygotowanymi czołgistami, a także będą w połowie wypełnione.

* Organizacja jest zakazana w Rosji.

VZGLYAD / „Lamparty” dla Ukrainy przeszedł przymusową degradację :: Autor Vitaly Trofimov-Trofimov

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: