Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Jak zostać SZLACHCICEM?

Jak zostać SZLACHCICEM?

Posted by Mforum
367 views

Jak niesamowite są pszczoły? Bez nich ludzie są w tarapatach

5/5 - (2 votes)

Image: Jak niesamowite są pszczoły?  Bez nich ludzie są w tarapatach

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 Zapylanie jest odpowiedzialne za różnorodność biologiczną zarówno gatunków roślin, jak i zwierząt. Jest to najbardziej widoczny i działający na dużą skalę mechanizm reprodukcyjny natury.

A nie ma lepszego zapylacza niż pszczoły.

Będąc nieco ograniczonymi pod względem ruchu,  rośliny potrzebują czynnika, który przeniesie pyłek z części męskiej (zwanej pylnikiem) do części żeńskiej (zwanej piętnem).

Kiedy pszczoła ląduje na kwiatku, przyciąga ziarna pyłku za pomocą siły elektrostatycznej. Między dodatnim ładunkiem pszczoły a ujemnym ładunkiem rośliny zachodzi wymiana jonów. W ten sposób pszczoła zbiera pyłek, a następnie przenosi go do innych gatunków roślin.

Jedna rodzina pszczół może zapylić trzy miliony kwiatów dziennie.

Pszczoły to życie - Pasieka Stefanek - Miód sklep

Pszczoły zapylają około 70 ze 100 gatunków upraw, które żywią 90 procent światowej populacji. Gatunki, które są bezpośrednio zależne od zapylania, takie jak jabłka, jagody, wiśnie, pomarańcze i dynia, zniknęłyby bez udziału pszczół.

Kiedy pszczoły zapylają, przyczyniają się do bezpieczeństwa upraw i pomagają zachować różnorodność biologiczną. Bez pszczół ludzie są w tarapatach. (Powiązane: Co naprawdę robią dla nas pszczoły miodne .)

Ale poza tym, że są najskuteczniejszym zapylaczem na świecie, pszczoły mają wiele interesujących rzeczy, o których prawdopodobnie nie wiesz. Tutaj jest kilka z nich:

Pszczoły mają wyrafinowaną pamięć

Badanie opublikowane w The Journal of Experimental Biology wykazało, że pomimo małego mózgu pszczoły posiadają wyrafinowaną pamięć i są w stanie zapamiętywać zadania w kontekście czasowym. To powiedziawszy, pszczoły mogą „planować” swoje działania w czasie i przestrzeni oraz wykorzystywać kontekst, aby określić, które działanie wykonać i kiedy.

Pszczoły mają wyjątkową pamięć nawigacyjną, dzięki której mogą lecieć do domu

Naukowcy wykazali, że pszczoły znajdują drogę do domu, „ orientując się ” w odniesieniu do dominujących liniowych elementów krajobrazu.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Behavioral Neuroscience wykazało, że pszczoły miodne wykorzystują „ pamięć nawigacyjną ” – rodzaj mentalnej mapy znanego im obszaru – do kierowania lotami poszukiwawczymi, gdy szukają swojego ula.

Liniowe elementy krajobrazu, takie jak kanały wodne, drogi, brzegi i granice pól, wydają się być ważnymi składnikami tej pamięci nawigacyjnej.

Pszczoły mają wiele oczu

Pszczoły mają dwa rodzaje oczu : złożone i proste. Mają dwoje dużych oczu złożonych i trzy małe proste oczy.

Oczy złożone znajdują się po obu stronach głowy i są podzielone na sześciokątne kształty zwane ommatidia. Proste oczy lub ocelli znajdują się w trójkącie na czubku głowy. Te proste oczy pomagają im, gdy znajdują się w plastrze miodu w ciemności, a także widzą swoich rówieśników za pomocą widzenia w podczerwieni.

Ich złożone oczy mają zdolność widzenia w ultrafiolecie i potrafią dostrzec więcej kwiatów z nektarem niż ktokolwiek inny, dlatego pszczoły są idealne do tego zadania.

Pszczoły tańczą

Pszczoły wykonują tajemniczy i dość niezwykły taniec. Po znalezieniu pożywienia wracają do ula i zaczynają tańczyć, aby przekazać swoim rówieśnikom, gdzie jest jedzenie.

Istnieją dwa rodzaje tańca: okrągły i machający.

Pierwszy to poruszanie się w kółko i na przemian zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Odbywa się to, gdy pokarm znajduje się w odległości mniejszej niż 109 jardów od ula.

Drugi jest używany, gdy podróż jest dłuższa niż 109 jardów i jest wykonywana przez wylosowanie ósemki.

 

Obejrzyj poniższy film, aby dowiedzieć się, dlaczego pszczoły są naszymi „starszymi planet”.

Ten film pochodzi z kanału Winston Churchill Loves Vitamin D na Brighteon.com .

Mózgi pszczół potężniejsze niż komputery

 Badanie, które zostanie opublikowane w czasopiśmie The American Naturalist, odkryło, że maleńkie mózgi pszczół są zdolne do wykonywania funkcji matematycznych znacznie szybciej i wydajniej niż nawet najpotężniejsze dzisiejsze komputery. Według badań pszczoły są w stanie szybko obliczyć najkrótsze trasy przelotu wśród swoich sieci kwiatów i roślin, aby zminimalizować czas lotu, co nawet najszybsze komputery potrzebują dni, aby rozwiązać ten problem.

Przez lata badacze próbowali rozwiązać „problem komiwojażera”, zagadkę wydajności skupioną wokół najlepszego kierowania rozmów handlowych, aby zaoszczędzić czas i zwiększyć wydajność. Ale naukowcy z Royal Holloway, University of London, znaleźli odpowiedź w mózgu owada wielkości nasionka trawy.

„Żerujące pszczoły każdego dnia rozwiązują problemy komiwojażerów” — cytuje dr Nigela Raine’a z Royal Holloway w The Guardian . „Odwiedzają kwiaty w wielu miejscach, a ponieważ pszczoły zużywają dużo energii do latania, znajdują trasę, która ogranicza latanie do minimum”.

Zespół ustawił sztuczne, sterowane komputerowo kwiaty i śledził zachowanie pszczół, aby zobaczyć, jak oceniają i wybierają swoje trasy. Zamiast po prostu podążać za schematem lotu opartym na kolejności, w jakiej znajdowały kwiaty, pszczoły faktycznie przeliczyły w swoich mózgach najlepszą ogólną trasę, jaką należy wybrać, aby zmaksymalizować wydajność i zaoszczędzić energię.

„Pomimo ich maleńkich mózgów pszczoły są zdolne do niezwykłych wyczynów behawioralnych” – kontynuował Raine. „Musimy zrozumieć, jak mogą rozwiązać problem komiwojażera bez komputera”.

Wcześniejsze badania wykazały, że pszczoły mają niesamowite zdolności pamięciowe jak na swój rozmiar. Ich niesamowite zmysły węchu są również niezwykle silne w rozróżnianiu i zapamiętywaniu różnych zapachów i aromatów.

Wiadomości naturalne 

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: