Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
892 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
119 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
111 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
117 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
121 views
Łapanka

Łapanka

Posted by bastoy
359 views
PRZEPRASZAMY-WAS

PRZEPRASZAMY-WAS

Posted by Viss
347 views

CO WYDARZYŁO SIĘ 13 MARCA?

5/5 - (3 votes)

Co wydarzyło się 13 marca?

Polacy zbadają jezioro Petén Itzá - ostatni bastion Majów w Gwatemali -  Podróże

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rocznice na dziś: Dokładnie 320 lat temu Hiszpanie zdobyli wyspę Tayasal na jeziorze Petén Itzá w Gwatemali, ostatnie niepodległe miasto-państwo Majów;

145 lat temu Antoni Berezowski dokonał zamachu na cara Aleksandra II |  dzieje.pl - Historia Polski

136 lat temu cesarz Rosji Aleksander II Romanow zginął w wyniku zamachu bombowego przeprowadzonego na Newskim Prospekcie w Petersburgu przez polskiego działacza Narodnej Woli Ignacego Hryniewieckiego, który również poniósł śmierć;

Tag von Potsdam" - Hindenburgs Handschlag mit Hitler - Politik - SZ.de

85 lat temu urzędujący prezydent Paul von Hindenburg i Adolf Hitler przeszli do II tury wyborów prezydenckich w Niemczech, w której 10 kwietnia zwyciężył Hindenburg;

Kieslowski, Krzysztof – Senses of Cinema

13 marca 1996 roku, zmarł światowej klasy reżyser Krzysztof Kieślowski.

Mówił: „Obawiam się ludzi, którzy chcą nauczyć albo pokazać cel – mnie czy komukolwiek innemu. Nie wierzę w to, aby cel można było komuś pokazać; każdy musi go sobie znaleźć”.

Joseph Goebbels: Der Lautsprecher des Dritten Reiches | radioWissen |  Bayern 2 | Radio | BR.de

13 marca 1933 roku Joseph Goebbels został ministrem oświaty i propagandy.. Nim został ministrem propagandy i jednym z najbardziej gorliwych nazistów, Goebbels wiódł życie zupełnie inne, niż można by przypuszczać.

 

Dokładnie 4 lata temu na nowego papieża został wybrany argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio i przyjął imię Franciszek. Przypominamy moment ogłoszenia tego wyboru i pierwsze słowa nowego papieża:

Bitwa pod Reims – Wikipedia, wolna encyklopedia

13 marca 1814 roku miała miejsce bitwa pod Reims

Bitwa pod Reims rozegrała się w marcu 1814 roku. W kolejnym starciu pomiędzy broniącymi swej ojczyzny 10 000 wojskami francuskimi Napoleona, a 15 000 armią rosyjsko-pruską gen. de Saint Priesta cesarz Francuzów zdołał rozbić broniącego się w Reims przeciwnika, który pomimo przewagi ustąpił z miasta po krótkim boju. Głównodowodzący sprzymierzonych, gen. Saint Priest otrzymał śmiertelną ranę podczas starcia i zmarł kilka dni. W samym boju poległo 5 000 koalicjantów i kilkuset Francuzów.

13 marca. Polak Ignacy Hryniewiecki zabił cara Aleksandra II [KALENDARIUM]

13 marca 1881 roku w zamachu zginął car Aleksander II

W 1881 roku miał miejsce zamach na cara Rosji, zginął Aleksander II. W XIX wieku Imperium Rosyjskie było targane wieloma problemami wewnętrznymi. Do głosu dochodziły różne ugrupowania, które zawiązując tajne spiski próbowały obalić istniejący porządek rzeczy. Gdy dotychczasowe działania nie przynosiły skutku, rewolucjoniści postanowili rozprawić się siłą z caratem, zgładzając cara.

Prób zamachów na Aleksandra II było wiele, ostatecznie spiskowcom udało się dopiąć swego, a zabójcą znienawidzonego monarchy był Polak Ignacy Hryniewiecki.

26 ciekawostek o Mieszku III Starym | Ciekawostki

13 marca 1202 roku zmarł Mieszko III Stary

Tego dnia 1202 roku zmarł książę wielkopolski i krakowski Mieszko III Stary Mieszko III Stary został pochowany w kolegiacie św. Pawła Apostoła w Kaliszu. Był najdłużej żyjącym z dzieci Bolesława Krzywoustego. Dożył jak na te czasy sędziwego wieku – 77-80 lat

Wojna zimowa, czyli jak powstrzymać ZSRR | Portal historyczny Histmag.org -  historia dla każdego!

13 marca 1940 roku zakończyła się sowiecko-fińska wojna zimowa (Talvisota)

Wojna Zimowa (Talvisota) to radziecka kampania wojskowa przeciwko Finlandii od 30 listopada 1939 do 13 marca 1940. W tym konflikcie około 70 000 Finów zostało rannych lub zabitych. Przebieg wojny ujawnił jednak słabości Armii Czerwonej, które z jednej strony doprowadziły kierownictwo radzieckie do kompleksowych reform, a z drugiej strony przyczyniły się do doniosłego niedocenienia siły militarnej Związku Radzieckiego w Rzeszy Niemieckiej. W Finlandii sukcesy obronne pomogły złagodzić podziały społeczne, które pojawiły się podczas fińskiej wojny domowej.

Hitler czuł, że ludzie chcą nie tylko wygody i bezpieczeństwa. Chcą też  czasem walki i poświęcenia

13 marca 1943 roku miał miejsce zamach na Adolfa Hitlera

Nieudany zamach na Adolfa Hitlera miał miejsce w marcu 1943 roku. Po rozpoczęciu wojny ze Związkiem Sowieckim wzmógł się opór antyhitlerowski, przede wszystkim wśród oficerów sztabu Grupy Armii Środek. Gen. Mjr. Henning von Tresckow wiedział o nazistowskich ludobójstwach i nie godził się z nimi. Oficerowie uważali, że Hitler ze swoimi poplecznikami plamią honor armii niemieckiej.

https://historykon.pl

https://histmag.org

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: