Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
893 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
120 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
111 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
117 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
121 views
Łapanka

Łapanka

Posted by bastoy
359 views
PRZEPRASZAMY-WAS

PRZEPRASZAMY-WAS

Posted by Viss
348 views

9 marca -Kalendarium Historyczne

5/5 - (1 vote)

9 marca 1652 roku zastosowano pierwsze Liberum Veto

Liberum veto – Wikipedia, wolna encyklopedia

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tego dnia 1652 roku została zastosowana pierwsza najgłośniejsza zasada Liberum Veto podczas trwania sejmu

Pierwsze Liberum Veto zastosowano w 1652 roku. Z tego prawa skorzystał Władysław Siciński, który nie pozwolił na dalsze jego kontynuowanie. Sejm według prawa miał trwać 6 tygodni i na dalsze jego trwania, czyli złamanie prawa nie zezwolił Siciński. Zasada „Liberum Veto” została dopiero zniesiona przez konstytucję 3 maja.


9 marca 1997 zginął The Notorious B.I.G.

Notorious B.I.G. zginął 25 lat temu. Wciąż nie wiadomo, kto go zabił - Plejada.pl

Tego dnia 1997 zginął The Notorious B.I.G., amerykański raper

The Notorious B.I.G., Biggie Smalls czy po prostu B.I.G. to amerykański raper z Nowego Jorku, który został zamordowany w 1997 roku w trakcie konfliktu pomiędzy Zachodnim a Wschodnim Wybrzeżem, co często jest kojarzone jako konflikt Notorious – Tupac.


9 marca 1944 roku miała miejsce zbrodnia w Szerokim Polu dokonana przez UPA

 

Nationalism in Ukraine: Kyiv wants to raise the UPA flag 12 times a year

Tego dnia 1944 roku we wsi Szerokie Pole oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordował co najmniej 58 Polaków

 

Zbrodnia w Szerokim Polu rozpoczęła się w nocy, siły UPA zaatakowały z trzech stron. Ukraińcy podpalali domostwa i zabijali napotkane przez siebie osoby jak zwykle przy okazji takich napadów nie patrzyli na płeć i wiek ofiar.

 

W Szerokim Polu nie było oddziałów samoobrony więc pozbawieni ochrony mieszkańcy rzucili się do ucieczki w kierunku pobliskiego lasu lub szukali schronienia w przygotowanych wcześniej kryjówkach. Około 3 w nocy napastnicy odeszli. Według różnych relacji w tym ataku zginęło od 58 do 100 Polaków.

 

Dzień po masakrze do Szerokiego Pola przybyła niemiecka żandarmeria oraz żołnierze węgierscy, którzy zmusili Ukraińców z okolicznych wsi do pogrzebania zabitych oraz ewakuowali ocalałych Polaków do Doliny (Miasto w województwie Stanisławowskim). 


9 marca 1814 roku rozegrała się bitwa pod Laon

Przegląd książek o epoce napoleońskiej - Allegro.pl

Tego dnia 1814 roku rozegrała się bitwa pod Laon

Bitwa pod Laon była następstwem zwycięstw wojsk napoleońskich w tzw. kampanii sześciodniowej przy jednoczesnym marszu koalicjantów na Paryż. Napoleon po kilkukrotnym pobiciu i zatrzymani Armii Czeskiej feldmarszałka Schwarzenberga wyruszył przeciw wojskom feldmarszałka Bluchera, który dowodził wojskami rosyjsko – pruskimi.

Zastąpił on drogę cesarzowi Francji pod Laonem i przez dwa dni, do 10 marca bronił swoich pozycji nieskutecznie atakowanych przez liczące ponad dwa razy mniej siły francuskie. Napoleon musiał w nocy 10 marca nakazać odwrót, jednakże ta porażka nie przypieczętowała jeszcze jego upadku. Straty francuskie wyniosły 6 500 z 35 000 ludzi, zaś sprzymierzonych 4 000 z 90 000 posiadanych żołnierzy przed bitwą.


9 marca 1796 roku odbył się ślub Napoleona Bonaparte z Józefiną Tascher de la Pagerie

Józefina Bonaparte (1763–1814) - Polityka.pl

Tego dnia 1796 roku odbył się ślub Napoleona Bonaparte z Józefiną Tascher de la Pagerie

Ślub Napoleona Bonaparte z Józefiną Tascher de la Pagerie odbył się w 1796 roku. Poznali się rok wcześniej, kiedy syn Józefiny, Eugeniusz, przyszedł do Napoleona z prośbą o wydanie mu szabli swego zmarłego na gilotynie ojca. Generał spełnił jego prośbę, a wdzięczna matka stawiła się u niego osobiście z podziękowaniem.

Tak rozpoczęła się ich przyjaźń, pogłębiana jeszcze przez gorący temperament obojga. Józefina niejako wprowadziła Napoleona na salony paryskie, gdzie mógł drylować wraz ze swoją o 6 lat starszą towarzyszką. Wkrótce, dzięki zabiegom Józefiny, Napoleon uzyskał dowództwo Armii Włoch, ale zanim wyruszył na front ożenił się z piękną podobno Kreolką. Ślub cywilny wzięli 9 marca 1796 roku, obyło się bez wesela. Na obrączce ślubnej młody oficer kazał wygrawerować: „Losowi”.

Obydwoje podali przed ślubem fałszywe daty urodzenia i dzięki temu Napoleon okazał się starszy od żony. Ślub kościelny wzięli dopiero w 1804r., w dniu koronacji cesarskiej, 2 grudnia. Ich związek zakończył się 15 grudnia 1810r. rozwodem.


9 marca 1943 roku została zalegalizowana aborcja na żądanie w Polsce

Brzezińska: Aborcyjne postulaty feministek a dziedzictwo Hitlera | Fronda.pl

Kiedy została zalegalizowana aborcja na żądanie w Polsce?

Aborcja na żądanie w Polsce została zalegalizowana przez Adolfa Hitlera w 1943 roku. W latach 1943-1945 obowiązywało prawo pozwalające Polkom na dokonywanie aborcji w nieograniczonym zakresie. Był to jedyny przypadek w historii Polski kiedy aborcja była legalna „na żądanie”. Warto dodać, że w Niemczech takie prawo nie obowiązywało, a Niemka która usunęła własne dziecko była skazywana na karę śmieci. Wyjątkiem było zagrożenie życia matki.

Polityka Hitler dotycząca aborcji  na terenach Europy wschodniej, w tym Polsce miała inny cel. Było nim wyniszczenie „niższej rasy”, za jaką Niemcy uważali Słowian, w tym Polaków.

Potwierdzeniem tego mogą być słowa Fuhrera z 22 lipca 1942 roku „W obliczu dużych rodzin tubylczej ludności, jest dla nas bardzo korzystne, jeśli dziewczęta i kobiety mają możliwie najwięcej aborcji”.

Aborcja w Polsce do 1932 roku była bezwzględnie zabroniona, a od roku 1932 roku do okupacji była dopuszczana pod pewnymi wyjątkami.


9 marca – w 1589 roku podpisano traktat

bytomsko – będziński na mocy którego

Habsburgowie uznali Zygmunta III Wazę za

króla Polski –

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

9 marca 1589 roku został podpisany traktat bytomsko-będziński, na mocy którego Zygmunt III Waza uznany został za króla Polski, zaś jego rywal – arcyksiążę Maksymilian III Habsburg zrzekł się pretensji do korony polskiej.

Podpisanie traktatu bytomsko – będzińskiego było pokłosiem wydarzeń, jakie rozgrywały się w Polsce po śmierci króla Stefana Batorego w 1586 roku. Kandydatami do tronu polskiego byli syn króla Szwecji – Zygmunt III Waza oraz arcyksiążę Maksymilian III Habsburg. W wyniku konfliktu między szlachtą, oboje zostali obwołani przez swoich stronników na króla Polski, czego efektem było wojna, zakończona wielkim zwycięstwem hetmana wielkiego koronnego Jana Zamojskiego nad armią arcyksięcia Maksymiliana pod Byczyną 24 stycznia 1588 roku. Zwycięstwo hetmana Zamojskiego, stronnika Zygmunta III Wazy, było tym większe, że do niewoli dostał się Maksymilian, co oznaczało praktycznie koniec wojny o polską koronę.

Chcą zakończyć jak najszybciej wojnę między dwoma rywalami do polskiego tronu, w drugiej połowie 1588 roku w Miasto Bytom i Będzin rozpoczęły się rokowania pokojowe. Bytom w XVI wieku był wówczas częścią Czech należących do Monarchii Habsburgów, zaś Będzin przygranicznym miastem po stronie polskiej. Rokowania rozpoczęły się w Bytomiu, gdzie polską stronę reprezentowali między innymi marszałek wielki koronny Andrzej Opaliński, biskup kujawski Hieronim Rozdrażewski, hetman Jan Zamoyski, wojewoda rawski Stanisław Gostomski i Janusz Ostrogski – wojewoda wołyński. Reprezentantami cesarza Rudolfa II byli biskup ołumiecki Stanislaw Pawłowski i burgrabia Wilhelm z Rożemberka, który jeszcze trzy lat wcześniej był jednym z kandydatów do polskiej korony. Mediatorem ze strony Stolicy Apostolskiej był kardynał Ippolito Aldobrandini, późniejszy papież Klemens VIII.

Negocjacje zarówno w Bytomiu, jak i Będzinie trwały kilka miesięcy, a zakończyły się na zamku w Będzinie 8 marca 1589 roku. Dzień później, 9 marca polska delegacja podpisała porozumienie w Będzinie, po czym przewieziono je do Bytomia, gdzie podpisali je wysłannicy cesarza. Tym samym Bytom stał się wówczas areną jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Europy, które zaważyło nie tylko o obsadzeniu polskiego tronu, ale losach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zgodnie z traktatem arcyksiążę Maksymilian III Habsburg zrzekł się tytułu króla Polski i pretensji do korony polskiej, w zamian za co odzyskał wolność. Habsburgowie zobowiązali się ponadto nie ingerować w sprawy wewnętrzne Polski, a także nie wchodzić w żadne układy z Moskwą i Szwecją skierowane przeciwko Rzeczpospolitej. Podpisanie traktatu oznaczało również oficjalne uznanie za króla Polski Zygmunta III Wazy, który rządził Rzeczpospolitą aż do 1632 roku.

Zdjęcie: Poddanie się Arcyksięcia Maksymiliana pod Byczyną, źródło Tygodnik Ilustrowany – 1862 rok, autor: Juliusz Kossak, za Wikimedia Commons, domena publiczna.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: