Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
787 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
43 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
43 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
46 views
POLKA 10 LAT W AFRYCE

POLKA 10 LAT W AFRYCE

Posted by Mev
41 views
Łapanka

Łapanka

Posted by bastoy
185 views
PRZEPRASZAMY-WAS

PRZEPRASZAMY-WAS

Posted by Viss
261 views

Co wydarzyło się 19 kwietnia?

5/5 - (1 vote)

Co wydarzyło się 19 kwietnia?

What is Patriots' Day? - The New York Times

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

w USA, w stanach Massachusetts, Wisconsin i Maine, świętuje się dziś Dzień Patriotów (Patriot’s Day), upamiętniający bitwę pod Lexington i Concord z 1775 roku, będącą pierwszą potyczką wojsk brytyjskich z oddziałami zbuntowanych kolonii amerykańskich. To właśnie w tej bitwie oddziały tzw. Minuteman, czyli mobilizowanych ad hoc milicji, zadały ciężkie straty „czerwonym kurtkom”. Najważniejszym wydarzeniem powiązanym ze świętem jest Maraton Bostoński, rozgrywany zawsze w trzeci poniedziałek kwietnia.

 

 

Getúlio Vargas – Wikipedia, wolna encyklopedia

19 kwietnia 1882 roku urodził się Getúlio Vargas – brazylijski dyktator, rządzący państwem od 1930 roku, kiedy to po przeprowadzeniu zamachu stanu władzę powierzyli mu wojskowi. Jego rządy były typowym rodzajem dyktatury południowoamerykańskiej w tym czasie. Opierały się na nacjonalizmie i populizmie, były silnie etatystyczne oraz czerpały inspiracje z faszyzmu europejskiego, zwłaszcza w wersji włoskiej. Opierały się przede wszystkim na poparciu klasy średniej oraz burżuazji. W 1934 roku Vargas ogłosił powstanie autorytarnego „Nowego Państwa”. W czasie II wojny światowej zbliżył się do aliantów, wysyłając m.in. oddziały wojskowe do Włoch. Obalony w 1945 roku, do władzy wrócił w 1951 roku, przeprowadził reformy socjalne, jednak w 1954 roku stracił władzę i popełnił samobójstwo. W 1935 roku odznaczono go Orderem Orła Białego.

Jak pomnika Lenina w Poroninie nie wysadzono

w 1979 lat temu podjęto próbę wysadzenia pomnika Włodzimierza Lenina w Nowej Hucie, ostatecznie jednak tylko go uszkodzono. W latach PRL, w związku z kilkuletnim pobytem „Wodza Rewolucji” w Krakowie i Tatrach, w miejscach tych w szczególny sposób celebrowano postać Lenina, czego przykładem był właśnie nowohucki pomnik.

Jonasz Kofta z radiowej strony - Dwójka - polskieradio.pl

35 lat temu zmarł Jonasz Kofta – poeta, malarz, satyryk, publicysta. Najbardziej znany jako autor wielu wspaniałych piosenek, a często również ich wykonawca. Przypomnijmy najbardziej znaną z nich:

Henryk I Brodaty - bliski zjednoczenia Polski - Historia - polskieradio.pl

Tego dnia 1238 roku zmarł książę Henryk I Brodaty ze śląskiej linii dynastii Piastów

Henryk I Brodaty uznawany jest przez historyków za jednego z najwybitniejszych Piastów okresu rozbicia dzielnicowego.

/Jan Zamoyski. Szara eminencja początków Rzeczpospolitej - Historia - polskieradio.pl

19 marca 1542 roku urodził się Jan Zamoyski

Jan Zamoyski – Doszedł do wielkich zaszczytów. Został nominowany na hetmana wielkiego koronnego oraz kanclerza wielkiego koronnego. Był najpotężniejszą osobą po królu w Rzeczypospolitej. Stał się jednym z najbogatszych magnatów, posiadał 11 miast i ponad 200 wsi oraz jako dzierżawca dóbr królewskich 12 miast i 612 wsi.

19 marca 1877 roku rozegrała się bitwa pod Tabaruzaką » Historykon.pl

Tego dnia 1877 roku miała miejsce bitwa pod Tabaruzaką

Bitwa pod Tabaruzaką rozegrała się w ramach buntu Satsumy, pomiędzy wojskami cesarskimi a buntownikami Takamori Saigō. Generał wojsk cesarskich Aritomo Yamagata, nakazał atak frontalny na główne siły buntowników. Wywiązała się zażarta walka, która trwała kilka dni. Ostatecznie mimo sporych strat lecz dzięki lepszemu wyposażeniu, cesarscy odnieśli zwycięstwo.  Rebelianci utracili możliwość dalszej walki. Skupiając się już tylko na działaniach partyzanckich.

Bunt Satsumy został ukazany w filmie „Ostatni Samuraj”

The Battle of Hopton Heath - Historic UK

Tego dnia 1643 roku miała miejsce bitwa pod Hopton Heath

Bitwa pod Hopton Heath rozegrała się w trakcie wojny domowej w Anglii miedzy siłami parlamentu a rojalistami. Bitwa zakończyła się wieczorem, a zwycięska strona do tej pory nie jest jasno określona. Jedni twierdzą, że parlamentarzyści stali jeszcze wieczorem na polu bitwy a rojaliści się lekko cofnęli. Drudzy uważają, że rano rojaliści zajęli całe pole a wojska parlamentu się wycofały.

To jest niesamowity heroizm”: wstrząsająca historia ukrywania Żydów w warszawskim ZOO. Czy Hollywood odkłamie „polski antysemityzm”?

Tego dnia 1971 roku zmarła Antonina Żabińska, polska pisarka, przez męża Jana Żabińskiego związana z Ogrodem Zoologicznym w Warszawie.

Antonina Żabińska urodziła się 18 lipca 1908 roku w Petersburgu. Podczas II wojny światowej na terenie ZOO wraz z mężem ukrywała uciekinierów z warszawskiego getta. W 1965 roku Żabińscy za tą działalność zostali uhonorowani przez izraelski instytut Jad Waszem tytułem „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”.

Antonina Żabińska zmarła 19 marca 1971 roku. W chwili śmierci miała 63 lata, została pochowana na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

W 2008 roku pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zofia Czerwińska. Fot. PAP/M. Kłoś

 • W Poznaniu urodziła się Zofia Czerwińska, aktorka, związana z warszawskim Teatrem Syrena; znana m.in. z ról w serialach „Czterdziestolatek” i „Alternatywy 4”.

 • Adam Kazimierz Czartoryski. Źródło: Wikimedia Commons

  W Sieniawie zmarł książę Adam Kazimierz Czartoryski, generał ziem podolskich (1758–1794), członek Familii, od 1768 r. komendant Szkoły Rycerskiej, działacz Komisji Edukacji Narodowej, poseł na Sejm Czteroletni, zwolennik Konstytucji 3 maja; pisarz, krytyk literacki, mecenas sztuki.

 • W Zbrosławicach zmarł prof. Marian Zembala, kardiochirurg, wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (SCCS), minister zdrowia w 2015 r. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

 • Zygmunt Kubiak. Fot. PAP/L. Wróblewski

  W Warszawie zmarł prof. Zygmunt Kubiak, znawca kultury antycznej, autor „Mitologii Greków i Rzymian”.

 • W Warszawie zmarła Teresa Tuszyńska, aktorka, modelka, znana z ról w filmach „Rozwodów nie będzie”, „Tarpany”, „Biały niedźwiedź”, „Poczmistrz”; największą popularność przyniosła jej rola Margueritte w filmie Janusza Morgensterna „Do widzenia, do jutra”.

 • Leopold Tyrmand. Fot. PAP/CAF/J. Uklejewski

  W Fort Meyers na Florydzie zmarł Leopold Tyrmand, prozaik, publicysta, krytyk muzyczny, popularyzator jazzu, autor m.in. powieści „Zły”, „Życie towarzyskie i uczuciowe” oraz „Dziennika 1954”.

 • Premiera filmu „Lata dwudzieste lata trzydzieste” w reżyserii Janusza Rzeszewskiego.

 • Pobity Jan Rulewski na szpitalnej sali intensywnej opieki. Fot. PAP/CAF/S. Kraszewski

  Kryzys Bydgoski: delegacja NSZZ „Solidarność”, m.in. Jan Rulewski, została pobita przez funkcjonariuszy SB w czasie sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy.

 • W Chełmnie urodził się Grzegorz Mielcarski, piłkarz, zawodnik m.in. Olimpii Poznań, Górnika Zabrze, FC Porto, czterokrotny mistrz Portugalii, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku.

 • Premiera filmu Jerzego Stefana Stawińskiego i Heleny Amiradżibi „Kto wierzy w bociany?”.

 • Wystąpienie I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki podczas wiecu w Sali Kongresowej. 19.03.1968. Fot. PAP/CAF/H. Rosiak

  W czasie spotkania z aktywem partyjnym w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie Władysław Gomułka potępił „antyradzieckie prowokacje” w trakcie przedstawień „Dziadów” i podkreślił żydowskie pochodzenie „inspiratorów” zajść na Uniwersytecie Warszawskim, „znanych z rewizjonistycznych wystąpień i poglądów”.

 • W Puławach urodziła się Agnieszka Pilaszewska, aktorka warszawskiego Teatru Współczesnego; wystąpiła m.in. w filmie „Polska śmierć”, w serialach „Miodowe lata” i „Glina”, a także w spektaklu telewizyjnym „Miś Kolabo”.

 • W zakładzie karnym przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie wykonany został wyrok śmierci na Stanisławie Wawrzeckim, głównym oskarżonym w tzw. aferze mięsnej.

 • W Strasburgu po raz pierwszy obradowało Europejskie Zgromadzenie Parlamentarne; w 1962 r. Zgromadzenie zostało przekształcone w Parlament Europejski.

 • W Toruniu zmarł prof. Ludwik Kolankowski, historyk, pierwszy rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 • W Londynie zmarł Wacław Komarnicki, polityk, prawnik, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego, poseł na Sejm II RP, więzień obozu NKWD w Griazowcu, od 1942 roku minister sprawiedliwości w rzędzie Władysława Sikorskiego, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie.

 • Krystyna Tkacz. Fot. PAP/M. Kulczyński

  We Wrocławiu urodziła się Krystyna Tkacz, aktorka filmowa i teatralna, znana również jako znakomita wykonawczyni piosenek aktorskich; wystąpiła m.in. w serialach „Życie Kamila Kuranta” i „Alternatywy 4”.

 • Zbrodnia w Wierzchowinach – pochówek ofiar. 06.1945. Fot. PAP/CAF/Zawadzki

  Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na karę śmierci siedmiu członków Pogotowia Akcji Specjalnej NSZ za pacyfikację wsi Wierzchowiny. Wyroki wykonano.

 • Ppłk Jan Włodarkiewicz "Damian". Źródło: Wikimedia Commons

  We Lwowie w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł ppłk Jan Włodarkiewicz „Damian”, współorganizator i do 1940 r. komendant Tajnej Armii Polskiej, komendant Konfederacji Zbrojnej (1941), pierwszy komendant organizacji dywersyjnej „Wachlarz” (1941–1942).

 • Antanas Smetona. Fot. NAC

  Na nadzwyczajnym posiedzeniu litewskiego rządu zwołanym przez prezydenta Antanasa Smetonę podjęto decyzję o przyjęciu polskiego ultimatum dotyczącego bezwarunkowego nawiązania stosunków dyplomatycznych.

 • Elżbieta Dzikowska. Fot. PAP/CAF/W. Rozmysłowicz

  W Międzyrzecu Podlaskim urodziła się Elżbieta Dzikowska, historyk sztuki, podróżniczka, operatorka i reżyserka filmów dokumentalnych, autorka książek i programów telewizyjnych, które prowadziła wspólnie z mężem Tony Halikiem.

 • Piotr Kuncewicz. Fot. PAP/A. Rybczyński

  W Warszawie urodził się Piotr Kuncewicz, pisarz, poeta, publicysta, krytyk literacki, autor m.in. książek „Samotni wobec historii”, „Agonia i nadzieja”, „Goj patrzy na Żyda. Dzieje braterstwa i nienawiści od Abrahama po współczesność”.

 • Przekazanie wojsku 10 tankietek TKS, ufundowanych przez pracowników Państwowych Zakładów Inżynierii - defilada. 1938 r. Fot. NAC

  W Warszawie powstały Państwowe Zakłady Inżynierii, zajmujące się produkcją między innymi samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli oraz czołgów i ciągników.

 • Wiesław Drzewicz. Fot.PAP/CAF

  W Warszawie urodził się Wiesław Drzewicz, aktor, znany m.in. z seriali „W labiryncie” i „07 zgłoś się”; dużą popularność zyskał dzięki roli dozorcy w radiowych „Matysiakach”; swojego głosu użyczył postaci Gargamela z animowanego serialu dla dzieci „Smerfy”.

 • Prof. Józef Andrzej Gierowski. Fot. PAP/G. Rogiński

  W Częstochowie urodził się Józef Andrzej Gierowski, historyk, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1981–1987.

 • 1922 - W miejscowości Dębiec pod Poznaniem (dziś dzielnica Napis „Kolejorz” przed Stadionem Miejskim w Poznaniu z 100-lecia Lecha Poznań. 18.03.2022. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

  W miejscowości Dębiec pod Poznaniem (dziś dzielnica miasta) powstał klub piłkarski Lutnia, od 1957 roku występujący pod nazwą Lech Poznań.

 • Marszałek Józef Piłsudski. Fot. NAC

  Na prośbę Ogólnej Komisji Weryfikacyjnej Józef Piłsudski przyjął stopień Pierwszego Marszałka Polski; oficjalna uroczystość wręczenia buławy marszałkowskiej odbyła się 14 listopada 1920 r. podczas uroczystości na placu Zamkowym w Warszawie, po zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej.

 • Jerzy Jurandot. Fot. PAP/CAF

  W Warszawie urodził się Jerzy Jurandot, poeta, satyryk, założyciel i kierownik literacki Teatru Syrena, autor tekstów piosenek, m.in. „Ada, to nie wypada”, „I wciąż się na coś czeka”, „Ballada o jednej Wiśniewskiej”, „Wio, koniku”.

 • Włada Majewska. Fot. NAC

  We Lwowie urodziła się Włada Majewska, piosenkarka, aktorka, członkini „Wesołej Lwowskiej Fali”, żołnierz 2. Korpusu gen. Andersa, od 1945 przebywała na emigracji, współpracując z teatrem Mariana Hemara i Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa; część źródeł podaje jako datę jej urodzin rok 1914.

 • W Krzeszowicach urodził się Kazimierz Wyka, historyk i krytyk literatury, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 • W Tarnowie urodził się Józef Wolski, historyk starożytności, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek PAN, w 1939 roku aresztowany w czasie Sonderaktion Krakau, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych.

 • Prof. Elżbieta Zawacka. Fot. PAP/W. Szabelski

  W Toruniu urodziła się Elżbieta Zawacka, ps. Zo, kurierka i emisariuszka KG ZWZ-AK, jedyna kobieta wśród cichociemnych; po wojnie więziona przez władze komunistyczne; była drugą – po Marii Wittek – kobietą w polskiej armii ze stopniem generała.

 • W Purwiszkach urodził się Józef Łobodowski, poeta, pisarz, laureat Nagrody Młodych Polskiej Akademii Literatury w roku 1937, żołnierz kampanii 1939 r.; od 1939 roku przebywał i tworzył na emigracji.

 • W Paryżu urodził się Frederic Joliot-Curie, francuski fizyk, wspólnie z żoną Irene Joliot-Curie odkryli m.in. zjawisko sztucznej promieniotwórczości, za co w 1935 r. otrzymali Nagrodę Nobla.

 • Józef Ignacy Kraszewski. Źródło: CBN Polona

  W Genewie zmarł Józef Ignacy Kraszewski, pisarz, publicysta, wydawca, historyk, działacz społeczny i polityczny; autor ponad 600 książek, w tym 232 powieści, wśród nich wielu historycznych, takich jak „Stara baśń” czy „Za Sasów”.

 • W tygodniku „Wędrowiec” ukazał się pierwszy odcinek powieści Bolesława Prusa „Placówka”.

 • W Poznaniu zmarł Władysław Niegolewski, wielkopolski działacz społeczny i niepodległościowy, prawnik, uczestnik Wiosny Ludów i Powstania Styczniowego, poseł do parlamentów pruskiego i niemieckiego.

 • W Zagórzanach koło Gorlic urodził się Aleksander Skrzyński, dyplomata, minister spraw zagranicznych, w latach 1925–1926 premier RP.

 • Józef Mehoffer w swojej pracowni. 1933 r. Fot. NAC

  W Ropczycach urodził się Józef Mehoffer, malarz, grafik; jeden z najwybitniejszych twórców Młodej Polski.

 • Gen. Marian Langiewicz. Źródło: CBN Polona

  Powstanie Styczniowe: dyktator powstania gen. Marian Langiewicz został aresztowany przez Austriaków po przekroczeniu granicy pod Opatowem; władzę nad powstaniem objął Tymczasowy Rząd Narodowy.

 • Adam Jerzy Czartoryski. Źródło: CBN Polona

  W Turcji, niedaleko Stambułu, poświęcona została pierwsza chata w polskiej osadzie Adampol, założonej przez Michała Czajkowskiego przy udziale księcia Adama Czartoryskiego; osada, zachowując polski charakter, istnieje do dziś pod nazwą Polonezkoy.

 • W Petersburgu urodził się Józef Hauke-Bosak; pułkownik armii rosyjskiej (do 1862 r.); w czasie Powstania Styczniowego generał i naczelnik powstańczych sił zbrojnych województw krakowskiego i sandomierskiego; zginął w 1871 r. walcząc po stronie Francji w wojnie z Prusami.

 • W Smulnie koło Brodów w Galicji urodził się Józef Korzeniowski, powieściopisarz, dramaturg, pedagog, autor m.in. sztuk „Karpaccy górale” i „Sąd przysięgłych albo Pozory” oraz książek „Spekulant”, „Garbaty”.

 • Józef Dwernicki. Źródło: CBN Polona

  W Warszawie urodził się Józef Dwernicki, uczestnik kampanii napoleońskich, dowódca kawalerii w Powstaniu Listopadowym, zwycięzca bitwy pod Stoczkiem.

 • W Lunnéville zmarła Katarzyna Opalińska, królowa Polski, księżna Lotaryngii, wdowa po królu Stanisławie Leszczyńskim, matka Marii Leszczyńskiej, żony króla Francji Ludwika XV.

 • W zajętej przez Polaków Moskwie wybuchło powstanie, kierowane przez księcia Dymitra Minina – zostało stłumione po kilkudniowych walkach.

 • Jan Zamoyski. Źródło: CBN Polona

  W Skokówce urodził się Jan Zamoyski, hetman wielki koronny i kanclerz wielki koronny.

 • W Krośnie Odrzańskim zmarł Henryk I Brodaty, książę śląski i krakowski.

 • W bulli papieża Grzegorza IX potwierdzającej nadania na rzecz zakonu joannitów pojawiła się pierwsza pisemna wzmianka o Kaszubach.

 • W Poznaniu zmarł książę Kazimierz Odnowiciel, władca Polski w latach 1034–1058.

  https://historykon.pl

  https://dzieje.pl

  https://histmag.org

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: