Eskalacja : Czy USA dostarczyły już rakiety średniego zasięgu do Kijowa?

5/5 - (1 vote)

Eskalacja

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to
New York Times poinformował, że rząd USA rozważa dostarczenie Ukrainie pocisków, których Kijów może użyć do ostrzału Krymu. Jaki jest zasięg pocisków, czy zostały już dostarczone, dlaczego w Moskwie instaluje się baterie przeciwlotnicze?

Ponieważ Rosja nie reaguje na rosnące dostawy broni Zachodu, z wyjątkiem protestów słownych, Zachód traci strach przed możliwą rosyjską odpowiedzią i dostarcza Ukrainie coraz potężniejszą broń. Na początku konfliktu USA wciąż obawiały się, że Rosja może zareagować nuklearnie na nadmierną ingerencję Zachodu, dlatego USA kategorycznie wykluczyły wówczas dostawy wielu systemów uzbrojenia. W międzyczasie Waszyngton stracił ten strach i dostarcza coraz potężniejszą broń, nawet kategorycznie wykluczona niegdyś dostawa zachodnich myśliwców jest coraz częściej dyskutowana.

Jedną z kwestii, która nie jest jeszcze głównym tematem w mediach na tle dyskusji o dostawach czołgów ciężkich na Ukrainę, jest dostawa pocisków o większym zasięgu. W USA dyskutuje się o tym coraz bardziej otwarcie, a oświadczenie Pentagonu, że wspiera Ukrainę w obronie w jej „międzynarodowo uznanych granicach”, jest wyraźnym stwierdzeniem, że USA otwarcie popierają ataki na Krym.

New York Times napisał w artykule zatytułowanym „USA rozgrzewają się, aby pomóc Ukrainie w ataku na Krym„:

Nowe myślenie o Krymie – który został nielegalnie zaanektowany przez Rosję w 2014 roku – pokazuje, jak daleko zaszli urzędnicy administracji Bidena od początku wojny, kiedy nawet nie chcieli publicznie przyznać, że USA dostarczają ukraińskim żołnierzom pociski przeciwlotnicze Stinger.
Ale wraz z postępem konfliktu USA i ich sojusznicy z NATO poluzowali kajdanki, które na siebie założyli, przechodząc od dostarczania javelinów i żądeł do zaawansowanych systemów rakietowych, systemów obrony powietrznej Patriot, opancerzonych pojazdów bojowych, a nawet niektórych zachodnich czołgów, aby umożliwić Ukrainie obronę przed atakami Rosji.
Teraz administracja Bidena rozważa jeden z najśmielszych posunięć: pomóc Ukrainie zaatakować półwysep, który prezydent Władimir Putin postrzega jako integralną część jego dążenia do przywrócenia dawnej chwały Rosji.
Amerykańscy urzędnicy omawiają ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami użycie amerykańskiej broni, od systemów rakietowych HIMARS po pojazdy bojowe Bradley, aby potencjalnie zaatakować ciężko wywalczoną kontrolę Putina nad mostem lądowym, który działa jako kluczowy szlak dostaw łączący Krym z Rosją przez okupowane przez Rosję miasta Melitopol i Mariupol.

W przeszłości Rosja wielokrotnie doświadczyła, że podczas gdy USA oficjalnie myślały jeszcze o dostawach nowych systemów uzbrojenia, w rzeczywistości były one już na Ukrainie. Nadal nie ma wiarygodnych informacji o tym, które pociski o jakim zasięgu USA mogą rozważyć. Do tej pory dyskutowano o ATACMS, czyli pociskach do wyrzutni rakiet HIMARS o zasięgu 300 kilometrów, które z łatwością mogłyby dotrzeć do dowolnego miejsca na Krymie z terytorium kontrolowanego przez Ukrainę. Do tej pory, według oficjalnych danych, Ukraina otrzymała tylko pociski HIMARS o zasięgu 80 kilometrów.

19 stycznia rosyjskie kanały Telegram i pierwsze rosyjskie media poinformowały, że w Moskwie widziano dźwigi podnoszące systemy przeciwlotnicze Panzir na dach Ministerstwa Obrony i innych budynków. Panzir to mobilny system obrony powietrznej dla lotów krótko- i średniodystansowych, który może odeprzeć obiekty latające w odległości od jednego do stu kilometrów.

Moskwa wydaje się obawiać, że Ukraina może posiadać (lub uzyskać w bardzo krótkim czasie) broń, która ma znacznie większy zasięg niż ATACMS i którą ukraińska armia może strzelać aż do Moskwy. Rzecznik rosyjskiego prezydenta unikał pytań dziennikarzy w tej sprawie, odnosząc się do Ministerstwa Obrony, dodając:

„Są odpowiedzialni za bezpieczeństwo kraju jako całości, a w szczególności stolicy”.

Po stronie rosyjskiego Ministerstwa Obrony nie ma jednak jak dotąd raportu na ten temat.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: