pfizer mrna
Posted by Mforum
563 views
Zaczynamy!
Posted by Enigma2021
431 views
Terytorium 404
Posted by Enigma2021
262 views
Rozdzielenie Ludzkości
Posted by Joana100
350 views

Lasy Państwowe „produkowały” pellet w prywatnych firmach , politycy odtrąbili sukces .

5/5 - (1 vote)

Tak Lasy Państwowe „produkowały” pellet. „Żeby politycy mogli się pochwalić sukcesem”.

Lasy Państwowe zleciły produkcję pelletu jednej z prywatnych firm, aby politycy mogli się pochwalić sukcesem – podaje OKO.press. Jednak ten sam pellet, który wykonała prywatna firma, można kupić na internecie za mniejsze pieniądze.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prywatne firmy miały produkować dla Lasów Państwowych pellet, a następnie sprzedawać go na wolnym rynku na potrzeby sezonu grzewczego. Pomysł narodził się w połowie sierpnia bieżącego roku na zdalnym spotkaniu zorganizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, w którym udział wziął m.in. minister rozwoju Waldemar Buda – podaje OKO.press.

Lasy Państwowe ogłosiły przetarg na produkcję pelletu. Żadna firma się nie zgłosiła

– Mówiliśmy im, że to chybiony projekt – powiedział Tomasz Nowak, prawnik specjalizujący się w branży OZE i przedsiębiorca współpracujący z Polską Radą Pelletu w rozmowie z OKO.press. – Ścinanie drzew tylko po to, żeby przerobić je na pellet? Prawie żadna firma nie ma u nas takiej technologii. Poza tym stoję na stanowisku, że las to nie paliwo – podkreślił.

Serwis podaje, że firmy miały zostać wyłonione w przetargach ogłoszonych przez Lasy Państwowe, ale nikt się do nich nie zgłosił, więc zostały unieważnione. Warunki przetargów miały być mało zachęcające: pellet miał być produkowany bezpośrednio z drzew (krajowi producenci nie są przygotowani do tego typu produkcji), wyznaczono zbyt krótki (90-dniowy) termin realizacji, wykonawca sam miał odebrać drewno i dostarczyć gotowy granulat oraz przewidziano wysokie zabezpieczenia finansowe i kary w razie niezrealizowania umowy.

Mimo to, wiceminister klimatu Edward Siarka odtrąbił sukces. „Lasy Państwowe rozpoczęły sprzedaż własnego pelletu! Pierwsza partia dostępna już w Lęborku i Olsztynie. Jest to odpowiedź Lasów Państwowych na nieracjonalnie rosnące ceny oraz zapotrzebowanie na surowiec grzewczy” – ogłosił 14 grudnia na Twitterze. Do wpisu dołączył zdjęcie przedstawiające ułożone na paletach worki.

Obraz

„Dotrzymujemy obietnic. Dziękujemy Lasom Państwowym za dobrą inicjatywę” – komentowała wpis Siarki szefowa klimatu Anna Moskwa

 

Lasy Państwowe sprzedają własny pellet? „Jaki jest cel wprowadzania ludzi w błąd?”

Jednak OKO.press kwestionuje rządowy sukces i podaje, powołując się na własne ustalenia, że Lasy Państwowe „zleciły produkcję jednej z prywatnych firm po to, żeby politycy mogli się pochwalić sukcesem”. Serwis nie podał jednak żadnych szczegółów w tej sprawie, ale wskazuje, że ten sam pellet można kupić w internecie – w dodatku za niższą cenę.

Prawnik Tomasz Nowak skomentował wpis wiceministra klimatu Edwarda Siarki. Wskazał, że pellet, który pokazał Siarka, produkuje firma Sylva, czyli jeden z największych w Polsce producentów pelletu. „Lasy Państwowe nie produkują pelletu. Jaki jest cel wprowadzania ludzi w błąd?” – napisał na Twitterze. Nowak zauważył, że oferowany przez Lasy Państwowe pellet kosztuje 2446 zł za paletę (990 kg), podczas gdy ten sam towar można kupić taniej w internecie – nawet za 2200 zł.

Co więcej, Szymon Karwowski, dyrektor handlowy Sylvy w rozmowie z OKO.press nie zaprzeczył, że Lasy Państwowe mogły kupić lub zlecić firmie produkcję pelletu. Nie zdradził jednak szczegółów. Nie wiadomo, ile pelletu mogły kupić Lasy Państwowe, za jaką kwotę i w jakim trybie.

 

autor: Dominik Moliński

źródło : Next .pl , OKO.press

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: