UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
442 views

Udaremniono próbę przemytu z Ukrainy – 24-latek przemycał ……pijawki lekarskie.!!!

KAS udaremniła przemyt 8,5 tys. chronionych pijawek.

 

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Funkcjonariusze natrafili na pijawki w trakcie kontroli autokaru, wjeżdżającego do Polski z Ukrainy przez przejście graniczne w Budomierzu. Zwierzęta ukryte były w płóciennych workach owiniętych mokrą gazetą. Te z kolei umieszczono w kartonach w luku bagażowym autokaru.

8,5 tys. wykrytych pijawek o wadze 12 kg należy do gatunku Hirudo verbana, chronionego na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. W całej UE pozyskiwanie ich z naturalnych środowisk jest zakazane.

Podejrzany o przemyt kierowca autokaru, złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. 24-letni mężczyzna wpłacił 2 tys. zł na poczet grożącej mu kary. Dalsze postępowanie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Poza naruszeniem przepisów związanych z przewozem pijawek przez granicę, KAS zwraca uwagę także na aspekt zdrowia i  bezpieczeństwa. Wykorzystywane w zakładach hirudoterapii pijawki powinny pochodzić wyłącznie ze specjalistycznych hodowli. Używanie w leczeniu pijawek pochodzących z przemytu, a nie hodowanych w izolowanych warunkach laboratoryjnych oraz żywionych w kontrolowany sposób, naraża ludzi na wiele chorób i powikłań.

Przewóz przez granicę okazów CITES

KAS przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

źródło : KAS

Pojemnik z płóciennymi workami.

Płócienne worki z pijawkami ułożone na stole.

5/5 - (2 votes)

One thought on “Udaremniono próbę przemytu z Ukrainy – 24-latek przemycał ……pijawki lekarskie.!!!

  1. „Chronione pijawki” … ja powiedziałabym, że pijawek prawnie chronionych mamy znacznie więcej niż tych przemyconych wystarczy spojrzeć na Warszawę – to są dopiero wypasione pijawki – te przemycone są jak ubogie krewne … te przemycone pijawki piją krew … a te rodzime warszawskie i krew i naród i finanse i gospodarkę i najbardziej ssą tzw. „służbę zdrowia” … pozdrawiam

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: