• Album „Thriller” Michaela Jacksona jest najlepiej sprzedającym się albumem na świecie.
  • 30 listopada 1982 roku pojawił się na rynku – 40 lat temu.
  • Nawet Król Popu prawdopodobnie nie przewidział nadchodzącego sukcesu – ponieważ wybuchnął płaczem przed wydaniem.

Michael Jackson jako „Król Popu” wyznaczył kierunek w muzycznym krajobrazie przez długi czas. Z perspektywy czasu 30 listopada 1982 roku jest uważany za kamień milowy, który utorował mu drogę do zostania absolutną gwiazdą świata. Kiedy „Thriller” został wydany, album nie od razu odniósł wielki sukces. Płyta wymagała czasu i po drodze produkowała ciekawostki – takie jak:

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Król sprzedaży albumów: „Thriller” jest numerem jeden na świecie: około 67 milionów sprzedanych albumówJacksons •W 1982 roku zakład zajął czołową międzynarodową pozycję w Księdze Rekordów Guinnessa. Na drugim miejscu plasuje się australijski zespół hardrockowy AC/DC z „Back in Black” (1980) i około 50 milionami nabywców.

Podczas gdy sprawa jest jasna na całym świecie, Jackson musi przyznać się do porażki z innymi artystami na poziomie krajowym. Na przykład wNiemczech ścieżka dźwiękowa do filmu „Dirty Dancing” (1987) jest na szczycie z 3,25 milionami sprzedanych egzemplarzy. Tylko 1,5 miliona osób wybrało „Thrillera”. Jackson bije tutaj samego siebie: następcy „Thrillera” „Bad” (1987) i „Dangerous” (1991) osiągnęli po dwa miliony nabywców.

Współpraca z Paulem McCartneyem – ale przyjaźń nie trwała długo

Niespodziewany sukces: Krótko przed wydaniem albumu „Thriller” pod koniec 1982 roku, wiara w sukces płyty była niska. Wytwórnia Jacksona spodziewała się, że „kilka milionów egzemplarzy” może znaleźć nabywcę na całym świecie. Nawet media nie od razu zajęły się późniejszym mega-hitem. Na przykład renomowany magazyn „Time” nie złożył hołdu albumowi ani jedną linijką, kiedy został wydany.

40 lat albumu "Thriller" Michaela Jacksona

Król Popu i jego słynny moonwalk.