Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Translate website Mforum
STREAMY J/C ODBLOKOWANE

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

„Polski ” profesor twierdzi : dzisiejsi patrioci powinni wspierać Ukrainę , przed nami trudny okres pojednania

3.2/4 - (1 vote)

Polska jest głęboko podzielona, ale uważam, że ciągle udaje nam się ten podział utrzymać pod kontrolą – stwierdził prof. Antoni Dudek. Jak dodał, „kiedy przychodzi moment naprawdę wielkiego wyzwania, a w tym roku przyszło takie wyzwanie dla nas, związane z rosyjską agresją w Ukrainie, to pokazaliśmy, że jesteśmy zjednoczeni – poza absolutnym marginesem wszyscy uznali, że w interesie Polski leży wspieranie Ukrainy i Ukraińców.

Jak okazywać dzisiaj patriotyzm?

W przeszłości mówiłem, żeby wywiesić flagę, płacić podatki – ja to wszystko podtrzymuję. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że po raz pierwszy od początku lat 90. mogę jasno powiedzieć, że dziś przejawem polskiego patriotyzmu jest wspieranie Ukrainy i państwa ukraińskiego na różne sposoby, jak kto może. To jest w naszym interesie geopolitycznym – powiedział prof. Antoni Dudek.

Zauważył, że „przez długie lata w Polsce cały czas podnoszono w kontekście relacji polsko-ukraińskich kwestię ludobójstwa na Wołyniu jako właściwie jedynego ważnego wydarzenia w naszych tysiącletnich wspólnych dziejach, bardzo trudnych”.

Niektórzy popadli z kolei w skrajny ukrainofilizm, że będziemy robić wspólne państwo. Nie będziemy robić wspólnego państwa, będziemy sojusznikami, przyjaciółmi i narodami, które czeka trudny proces pojednania.

Pamiętajmy, że 11 listopada zaczęła się wojna polsko-ukraińska o granice przyszłej Polski i Ukrainy.

Czy Polska ma za co przepraszać?

Nie sposób zrozumieć tego, skąd się wzięła Ukraińska Powstańcza Armia i skąd się wzięło ludobójstwo na Wołyniu bez zrozumienia długiej historii relacji polsko-ukraińskich nie tylko z II Rzeczpospolitej, ale również z czasów I Rzeczpospolitej – stwierdził naukowiec.

Jak dodał, „polska ekspansja na wschodzie przez niektórych – ja się akurat z tym nie zgadzam – miała charakter quasi-kolonialny”.

Wielu Ukraińców postrzegało proces ekspansji polskiej na wschodzie jako proces w istocie rzeczy kolonizowania, sprowadzania ludności ukraińskiej do roli chłopów pańszczyźnianych – powiedział prof. Antoni Dudek. Zaznaczył, że „państwa zaborcze w XIX wieku grały bardzo mocno antagonizmem polsko-ukraińskim”.

Opracowanie:
żródło; RMF 24
%d bloggers like this: