IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
730 views

Komisja Europejska wyśle co miesiąc dodatkowe 1,5 mld euro dla Ukrainy

O tym, jak będzie wyglądać to wsparcie w przyszłości, szefowa KE Ursula von der Leyen rozmawiała z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem ZełenskimJak przekazano w komunikacie Komisji Europejskiej, obaj przywódcy podkreślili, jak ważne jest „przewidywalne i regularne finansowanie”, które pozwala zapewnić podstawowe funkcje państwa.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Przewodnicząca von der Leyen poinformowała prezydenta Zełenskiego, że w tym tygodniu zaproponuje znaczący pakiet finansowy w wysokości do 1,5 mld EUR miesięcznie, w sumie do 18 mld EUR, co w znacznym stopniu przyczyni się do pokrycia potrzeb finansowych Ukrainy do 2023 r.” – czytamy.

Jak dodano, pakiet finansowy UE musiałby zostać uzupełniony „podobnym wsparciem” ze strony „innych głównych darczyńców”.

Podczas rozmowy z Zełenskim Ursula von der Leyen podkreśliła też, że UE gotowa jest do natychmiastowego wsparcia humanitarnego, zwłaszcza w okresie zimowym, i zakłada długoterminową pomoc dla ogarniętego wojną kraju. Przywódcy rozmawiali ponadto o eksporcie ukraińskich produktów rolnych, wzmocnienie sankcji oraz roli Iranu w wojnie.

O rozmowie w mediach społecznościowych poinformował również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Omówiliśmy pomoc makrofinansową dla Ukrainy na rok bieżący i następny” – przekazał prezydent w oświadczeniu na serwisie Telegram. On również potwierdził, że wśród innych poruszanych tematów było m.in. „wzmocnienie sankcji” i „przeciwstawienie się działaniom Iranu, który wspiera agresję przeciwko Ukrainie”.

W wyliczeniach dotyczących pomocy mikrofinansowej udzielanej Ukrainie Komisja Europejska informuje, że w latach 2014–2022 w formie pożyczek i dotacji trafiła do tego kraju kwota o wartości ponad 7 mld euro. Pomoc miała „wesprzeć stabilność” Ukrainy i zaspokoić najpilniejsze potrzeby finansowe.

Na unijnym szczycie w maju tego roku przywódcy zgodzili się na udzielenie pomocy w wysokości 9 mld euro. Do tej pory wypłacono jednak tylko jeden miliard. We wrześniu tego roku w trybie pilnym zatwierdzono natomiast drugą część pakietu opiewającą na dodatkowe 5 mld. Pomoc udzielana ma być w formie „wysoce preferencyjnych” pożyczek długoterminowych.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyliczył, że do tego, aby pokryć wydatki na usługi podstawowe w kraju i utrzymać gospodarkę przy życiu, Ukraina potrzebuje wsparcia w wysokości ok. 5 mld dolarów miesięcznie.

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: