ukrainski kociol cz.2
Posted by jan zając
203 views
UKRAINSKI KOCIOL CZ.1
Posted by jan zając
186 views

Polska utworzy nową grupę do wzmocnienia ochrony granic – Komponent Ochrony Pogranicza

5/5 - (1 vote)

W ramach Wojsk Obrony Terytorialnej RP powstanie nowa grupa – Komponent Ochrony Pogranicza (KOP). Decyzję o zatwierdzeniu koncepcji utworzenia KOP podpisał w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Polski minister podkreślił, że na Ukrainie trwa wojna, a Polska wcześniej spotkała się z hybrydową agresją Białorusi, której apogeum nastąpiło jesienią ubiegłego roku. Podkreślił, że trzeba sobie zdać sprawę, że ta hybrydowa agresja na Polskę nie ustała, a trudną sytuację w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie Kreml może wykorzystać do ponownego skierowania ludzi z tych regionów do granicy białorusko-polskiej.

„Biorąc pod uwagę, że możemy ponownie zostać zaatakowani z większą siłą, zdecydowałem się zaakceptować koncepcję utworzenia Komponentu Obrony Granicznej w ramach WOT” – podkreślił Błaszczak.

Powiedział, że w czterech województwach przygranicznych – podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i podkarpackim – jest już 10 batalionów wojskowych. Zadaniem tych jednostek będzie wspieranie Służby Granicznej RP w ochronie granicy państwa.

Wojska Obrony Terytorialnej RP zostały utworzone w ramach Sił Zbrojnych RP w 2017 roku. W ich skład wchodzi 18 brygad i ponad 34 000 żołnierzy.

Jak wiadomo, w sierpniu ubiegłego roku Białoruś i Rosja rozpoczęły specjalną operację przeciwko Polsce i krajom bałtyckim, aby wywołać presję migracyjną na granicy. Oprócz straży granicznej granicę Polski chroniły jednostki wojskowe, przede wszystkim wojska obrony lądowej kraju.

W tym roku do sierpnia Polska zbudowała na granicy mur o wysokości 5,5 metra i długości ponad 180 km. Mimo to od kilku do kilkudziesięciu migrantów z krajów azjatyckich i afrykańskich codziennie próbuje przekroczyć polsko-białoruską granicę do Polski z terytorium Białorusi. Służby specjalne Białorusi zapewniają im wszelkiego rodzaju wsparcie i pomoc.

SlupekGraniczny
lechita/wikimedia

 

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: