ukrainski kociol cz.2
Posted by jan zając
203 views
UKRAINSKI KOCIOL CZ.1
Posted by jan zając
186 views

Pentagon wzmaga nadzór nad rosyjskim Kaliningradem w związku z nasileniem się napięć nuklearnych

5/5 - (1 vote)

Stany Zjednoczone przeprowadziły  w tym tygodniu wiele lotów obserwacyjnych  wokół Kaliningradu, rosyjskiej eksklawy położonej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Amerykańskie samoloty szpiegowskie prawdopodobnie oceniają aktywność Moskwy w zakresie broni jądrowej, ponieważ obie strony zwiększają groźby i ostrzeżenia dotyczące trwającej wojny na Ukrainie.

W ciągu ostatniego tygodnia co najmniej trzy Boeingi RC-135 okrążyły Kaliningrad – mały kawałek ziemi wciśnięty między członków NATO – Litwę i Polskę – według  danych  zebranych przez serwis śledzenia lotów RadarBox.

Terytorium stało się w ostatnich miesiącach potencjalnym punktem zapalnym, ponieważ członkowie kierowanego przez USA bloku wojskowego zagrozili odcięciem go od Rosji kontynentalnej, z którą nie ma granic.

Na początku tego roku NATO ogłosiło, że przyjmie do sojuszu Finlandię i Szwecję. Moskwa ostrzegła, że ​​może zwiększyć swoją obecność wojskową w regionie w odpowiedzi na przyszłe rozmieszczenie broni strategicznej na terytorium nowych członków.

Wszyscy oprócz dwóch z 30 sygnatariuszy NATO formalnie zatwierdzili członkostwo Sztokholmu i Helsinek, a Turcja i Węgry są teraz jedynymi, które się nie zgadzają.

Dodatkowo stosunki Rosji i Litwy uległy degradacji po tym, jak Wilno  zablokowało  Moskwie transport towarów z ojczyzny do jej eksklawy. Jednak po otrzymaniu gróźb Kremla i nacisków Unii Europejskiej Litwa złagodziła większość restrykcji.

kaliningradmap1

Wzmożone loty obserwacyjne pojawiają się, gdy zachodni przywódcy wyrażają obawy, że rosyjski prezydent Władimir Putin może zarządzić atak nuklearny na Ukrainę lub jednego z jej sąsiadów. Politico poinformowało niedawno, że zachodnie agencje wywiadowcze „zwiększają wysiłki w celu wykrycia wszelkich rosyjskich posunięć wojskowych lub komunikatów, które mogą sygnalizować, że Putin nakazał użycie broni jądrowej”.

One thought on “Pentagon wzmaga nadzór nad rosyjskim Kaliningradem w związku z nasileniem się napięć nuklearnych

  1. Ach ci jankesi i fajfokloki … nikomu nie pozwolą żyć spokojnie – zawsze gdzieś wtykają swoje brudne paluchy … nic nie dzieje się bez wiedzy i zgody tych co demolują ten świat i ludzkie życie … przecież oni działają wspólnie i w porozumieniu i żaden Putni nie zrobi nic ponad to co mu nie nakazano … Putin, Biden, Trump, Macron, czy inne postacie z rządów na świecie to jest to samo gniazdo szerszeni – oni wszyscy są satanistami – może niektórzy jawnie a inni zakamuflowali się na jakiś czas … pozdrawiam

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: