TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to
"Dlatego nie wypłacimy żadnych pieniędzy". Ostre słowa von der Leyen ws. Polski

„Dlatego nie wypłacimy żadnych pieniędzy”. Ostre słowa von der Leyen ws. Polski© Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Polski rząd nie chce zmienić prawa w sposób, jaki zapisaliśmy w naszej umowie w kwestii przywrócenia niezależności sądownictwa – przyznała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zwróciła uwagę na potrzebę zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, które zapisane są w tak zwanych kamieniach milowych, a których spełnienie warunkuje wypłatę funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

Polska wciąż nie otrzymała nawet euro zaliczki z Krajowego Planu Odbudowy. Ursula von der Leyen, przebywając w Stanach Zjednoczonych w ramach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ na spotkaniu na Uniwersytecie Princeton, została w czwartek zapytana przez polską filolożkę Katarzynę de Lazari-Radek o te komplikacje.

– Widzę, że mój kraj ponownie jest w zapaści – mówiła Polka. Zapytała von der Leyen, „czy jest możliwość, aby instytucje pomogły usunąć niedemokratycznych polityków”.

„Dlatego nie wypłacimy żadnych pieniędzy”. Ostre słowa ws. Polski

Szefowa KE przybliżyła w wystąpieniu sytuację Polski, do której wciąż nie popłynęło ani jedno euro z KPO. – Jesteśmy strażnikami traktatów, więc mamy prawne narzędzia, aby bronić tych traktatów. Problem, jaki mamy z polskim rządem, jest taki, że jesteśmy głęboko przekonani, że niezależność wymiaru sprawiedliwości nie jest zagwarantowana. To trudne i dlatego używamy prawnych narzędzi, bo na samym końcu jeśli wspiera się rządy prawa, to również instytucje muszą przestrzegać praworządności – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Von der Leyen w dalszej części uzasadniała, że polski rząd nie chce zmienić prawa w sposób, jaki „zapisaliśmy w naszej umowie”. Wspomniała o tak zwanych kamieniach milowych, które zostały określone dla każdego kraju i przypomniała, że w kwestii Polski chodziło między innymi o „przywrócenie niezależności sądownictwa”.

„Musicie się do sądowego nakazu dostosować”

– Dzieje się teraz to, czego się obawiałam, co było do przewidzenia. Polski rząd nie chce zmienić prawa w sposób, jaki zapisaliśmy w naszej umowie w kwestii przywrócenia niezależności sądownictwa. I dlatego nie możemy i nie wypłacimy żadnych pieniędzy – oświadczyła von der Leyen. Zapytana o to, co jest w stanie zrobić Unia Europejska, odparła: – Możemy stosować procedury naruszeniowe, co robimy, ale one trwają. Teraz jest kwestia pieniędzy.

Przewodnicząca KE odniosła się w ten sposób do unijnego funduszu Next Generation EU. Jak wskazała, jest to „kontrakt” między Komisją Europejską a państwem członkowskim w sprawie przeprowadzenia reform.- Jeśli chodzi o Polskę, to powiedzieliśmy, że jest sądowy nakaz przywrócenia niezależności sądownictwa i musicie się do niego dostosować. Chcemy, żeby w naszym kontrakcie było zapisane, że jeśli zrobicie X, Y i Z, to wtedy wypłacimy pieniądze – wyjaśniła szefowa KE.

Nawiązała też do tego, jak sprawę stawia polski rząd PiS. – Możecie to sobie wyobrazić. Narracja polskiego rządu jest taka, że biurokraci w Brukseli nie chcą dać nam pieniędzy, a my na nie zasługujemy, bo na przykład pomagamy uchodźcom z Ukrainy. To łączenie dwóch rzeczy, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Polacy są wpiali, jak otworzyli serca i domy dla uchodźców z Ukrainy, są fenomenalni – dodała. Zaznaczyła, że do wypłaty środków unijnych dochodzi po spełnieniu wyznaczonych rekomendacji.

RadioZET.pl/PAP