UBG - List do Kolosan
Posted by grzegorz
783 views
UBG - List do Efezjan
Posted by grzegorz
421 views
UBG - List do Galacjan
Posted by grzegorz
556 views
Witam Cię w Polsce
Posted by Viss
314 views
UBG - Ewangelia Jana
Posted by grzegorz
660 views
UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
556 views

Dezindustrializacja postępuje szybko: załamuje się produkcja aluminium w Europie

Dezindustrializacja postępuje szybko: załamuje się produkcja aluminium w Europie

Zdjęcie: freepik / davit85

Niezwykle wysokie koszty energii szczególnie dotykają producentów aluminium. Produkcja spada od miesięcy, co już teraz utrudnia podaż. Produkcja aluminium w Europie spadnie w tym roku do rekordowo niskiego poziomu – część producentów przeniosła już hutnictwo do Chin.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W ostatnich latach w Europie zawsze produkowano od 7,5 do 7,8 mln ton aluminium. W maju Reuters poinformował, że rosnące koszty energii doprowadziły już do zmniejszenia produkcji metalu lekkiego o 550 000 ton w zeszłym roku, co prawdopodobnie popchnęło całkowitą produkcję kontynentu do mniej niż 7 milionów ton. Jest to duża ilość, której następnie brakuje na rynku.

W tym roku, wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę i gwałtownie rosnącymi cenami energii elektrycznej i gazu ziemnego, jeszcze potężniejszy cios nadchodzi w huty aluminium. Według raportu jedynym powodem, dla którego popyt może być nadal zaspokojony, jest słabnący popyt z Chin, które są największym na świecie konsumentem metali pochodzących z boksytu. Do sierpnia tego roku Państwo Środka sprowadziło około 200 000 ton aluminium (-19 procent), ale ustanowiło nowy rekord z produkcją 3,51 miliona ton. Sugeruje to, że niektórzy producenci przenieśli już swoje hutnictwo z Europy do Chin.

Według raportu technicznego tylko od października 2021 r. do marca 2022 r. Europa straciła łącznie 850 000 ton mocy produkcyjnych z powodu likwidacji hut aluminium. Według szacunków produkcja aluminium na „Starym Kontynencie” ma spaść w całości o prawie jedną trzecią w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Oznacza to, że w tym roku w Europie prawdopodobnie powstanie znacznie mniej niż 5 mln ton aluminium.

Rozwój ten jest częścią trwającej deindustrializacji Europy, która wynika w szczególności z dwóch czynników: po pierwsze, rosnących „podatków klimatycznych”, które są ustanawiane jako stały czynnik kosztowy, a po drugie, prawdopodobnego przedłużającego się kryzysu energetycznego, który poważnie zagraża przyszłości energochłonnego przemysłu i produkcji w Europie. Gdzie indziej produkcja jest tańsza – dawne przemysłowe położenie Europy celowo się znosi.

Dezindustrializacja postępuje szybko: załamuje się produkcja aluminium w Europie (report24.news)

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: