UBG - List do Kolosan
Posted by grzegorz
783 views
UBG - List do Efezjan
Posted by grzegorz
421 views
UBG - List do Galacjan
Posted by grzegorz
556 views
Witam Cię w Polsce
Posted by Viss
314 views
UBG - Ewangelia Jana
Posted by grzegorz
660 views
UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
556 views

Czy Europa zerwie ze Stanami Zjednoczonymi?

Czy Europa zerwie ze Stanami Zjednoczonymi?

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Otrzymałem świetne pytanie od niemieckiego czytelnika, który również jest dziennikarzem. Zapytał: „Jaka byłaby ścieżka i jakie byłyby praktyczne implikacje, gdyby Europa w ogóle, a Niemcy w szczególności zerwały z USA, aby znaleźć europejskie ramy pokojowe i gospodarcze z udziałem Rosji?”

pełzanie, które Niemcy, Francja i Wielka Brytania okazywały z żarliwą aprobatą dla konfrontacji Ameryki z Rosją, dobiegło końca. Pomimo uporczywych bombastycznych gróźb uzbrojenia Ukrainy do czasu upadku Rosji, rzeczywistość gospodarcza uderza w Europejczyków jak lodowaty prysznic z węża strażackiego. Gwałtowna inflacja, zwłaszcza w sektorze energetycznym, zmusza fabryki i firmy do zamykania działalności. Rozpoczęła się deindustrializacja Europy, zwłaszcza Niemiec i Wielkiej Brytanii. Niemieckie huty są zamykane, niemieckie piekarnie próbują dowiedzieć się, jak płacić rosnące rachunki za energię elektryczną podczas produkcji chleba i precli, a niemiecki producent papieru toaletowego Hakle GmbH złożył wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego w samorządzie. Jeśli nie masz bidetu lub wiadra pełnego piasku, papier toaletowy jest niezbędnym elementem. Spirala inflacyjna może oznaczać, że pewnego dnia taniej będzie wytrzeć tyłek banknotem 100 euro niż trzema arkuszami haka.

Tak więc sytuacja gospodarcza w każdym z krajów stworzy ogromną wewnętrzną presję polityczną na poszczególne rządy europejskie, które obecnie kibicują Ukrainie i przeklinają Rosję, aby ponownie przemyślała swoją politykę. Wojna między Rosją a Ukrainą doprowadziła już do znacznych podziałów wśród członków UE, a Węgry odmówiły nałożenia dalszych sankcji na Rosję. Zimni, głodni wyborcy będą coraz bardziej oburzeni, że miliony dolarów płyną na Ukrainę, podczas gdy niedostatki mnożą się od Berlina po Londyn.

Przepaść między Europą a Rosją jest duża, a Rosja nie jest w nastroju do wybaczania zniewag wobec wszystkiego, co rosyjskie, kradzieży rosyjskich funduszy i ułatwiania przez Europę ataków terrorystycznych na przyszłych nowych rosyjskich obywateli obwodów chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego. Rosja ma w rękach decydujący atut – może zwiększyć dostawy gazu i ropy, które są niezbędne dla ożywienia przemysłu i ogrzewania gospodarstw domowych w Europie. Ale nie sądzę, że Rosja zrobi to bez quid pro quo. Co to może być?

Co by było, gdyby Europa zerwała z NATO? Albo, prościej, rozwiązanie NATO. Do tej pory Europa łudziła się, że Rosja nie może funkcjonować gospodarczo bez rynku europejskiego. Ostatnie sześć miesięcy rosyjskiej operacji wojskowej dowiodło czegoś przeciwnego – bez kluczowych zasobów Rosji Europa jest martwą gospodarką, która wpada w lodowatą zimę.

Dwoma największymi partnerami handlowymi Europy są Chiny i Stany Zjednoczone. Europa ma deficyt handlowy z Chinami. Jeśli Chiny zażądają płatności w dolarach zamiast w euro, presja inflacyjna na Europę będzie się nasilać. Dlaczego? Ponieważ wartość dolara amerykańskiego gwałtownie wzrosła w stosunku do euro i funta brytyjskiego. Będą musieli wydać więcej euro na zakup dolarów, co oznacza, że deficyt handlowy z Chinami prawdopodobnie się powiększy.

Sytuacja ze Stanami Zjednoczonymi jest dokładnie odwrotna. Stany Zjednoczone mają deficyt z Europą, co z kolei wygenerowało nadwyżkę. Ta nadwyżka zniknie lub przynajmniej drastycznie się skurczy. Zdolność Niemiec do eksportu produktów do Stanów Zjednoczonych pogorszy się z powodu kursu dolara i zamknięcia lub ograniczenia europejskich fabryk.

Dopóki nie nastąpi cudowny zwrot – tj. zniknie inflacja, a kryzys energetyczny nie zniknie – sytuacja w Europie będzie się nadal pogarszać. Historia tego rodzaju wstrząsów gospodarczych jest zaśmiecona trupami polityków, którzy nalegali na narzucanie polityk, które szkodzą ich wyborcom. Porażka Republiki Weimarskiej w Niemczech utorowała drogę do dojścia adolfa Hitlera do władzy. Nie twierdzę, że nowy Hitler jest w blokach startowych, ale wierzę, że władza, którą Zieloni dzierżą teraz w całej Europie, zostanie ograniczona, a nawet zniszczona.

Stany Zjednoczone stoją w obliczu zbliżającej się katastrofy gospodarczej. Załamanie na giełdzie, które od początku roku spadło o ponad 20 proc., prawdopodobnie będzie kontynuowane. Chociaż administracja Bidena gwałtownie twierdzi, że nie ma recesji, pojawiają się coraz większe oznaki recesji, szczególnie na rynku nieruchomości. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza nie jest jednak jeszcze wystarczająca, aby wywrzeć niezbędną presję polityczną na propagowanych amerykańskich wyborców, aby powstrzymali się od miliardowej pomocy dla Ukrainy. Jednak poważny szok stagflacyjny lub upadek ukraińskiej armii może zmienić tę kalkulację.

Stany Zjednoczone Ameryki i Europa grają w pokera na wysokie stawki z Rosją. Postawili wszystkie swoje żetony na Ukrainę albo pokonując Rosję, albo zmuszając Rosję do stołu negocjacyjnego, a Putin, z kapeluszem w ręku na brzuchu, czołga się przed zachodnimi panami i błaga o pomoc. To jest szaleństwo. Ale jest wielu polityków i ekspertów w ciemnych zakątkach Waszyngtonu, którzy mocno wierzą w tę fantazję.

Rosja nie gra w pokera. Rosja gra w szachy i gra dobrze. Rozwijające się więzi handlowe i wojskowe Rosji z Chinami, Iranem, Indiami i Pakistanem, Arabią Saudyjską i Brazylią wzmacniają pozycję Putina, a nie ją osłabiają. Ewentualny upadek Ukrainy w wyniku zrujnowanej gospodarki i/lub porażek na polu bitwy byłby czymś więcej niż tylko podbitym okiem dla NATO i szerzej dla Europy. Prawdopodobnie zniszczyłoby to rację bytu NATO. To z kolei położy podwaliny pod zbliżenie z Rosją bez Stanów Zjednoczonych.

Epoka kolosa USA dobiega końca. Wujek Sam nie będzie już miał paczki szczekających europejskich Yorkshires, pudli i jamników na smyczy. Myślę, że stoimy u progu nowego wielobiegunowego porządku międzynarodowego, który w końcu zniszczy dziedzictwo europejskiego kolonializmu i amerykańskiego imperializmu. Jak mądrze zauważyła Garland Nixon: „Generał Zima rośnie”.

5/5 - (1 vote)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: