ALBUQUERQUE, N.M. – Laboratoria badawcze Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych USA kończą pięcioletnie wspólne wysiłki na rzecz rozwoju technologii mikrofalowej o dużej mocy tego lata z dwoma miesiącami testów w Kalifornii.

Wspólna elektromagnetyczna niekinetyczna broń uderzeniowa o dużej mocy, znana jako HiJENKS, wykorzystuje technologię mikrofalową do wyłączania systemów elektronicznych przeciwnika. Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych i Biuro Badań Marynarki Wojennej przeprowadzają testy zwieńczenia w Naval Air Station China Lake.

HiJENKS jest następcą projektu AFRL Counter-electronics High-Power Microwave Advanced Missile Project, który zakończył testy dziesięć lat temu. Jeffry Heggemeier, szef działu elektromagnetycznego dużej mocy AFRL, powiedział dziennikarzom podczas wizyty 24 czerwca w Dyrekcji ds. Energii Kierowanej laboratorium w bazie sił powietrznych Kirtland w Nowym Meksyku, program opiera się na CHAMP, wykorzystując nową technologię, która pozwala na mniejszy system wyposażony w bardziej wytrzymałe środowisko.

Heggemeier powiedział, że program nie wyznaczył jeszcze platformy dla broni, ale zauważył, że mniejsza powierzchnia HiJENKS oznacza, że można ją zintegrować z szerszą gamą systemów nośnych.

„Zaczniemy przyglądać się bardziej specyficznym aplikacjom usługowym, gdy wykonamy ten test, który demonstruje technologię” – powiedział.

AFRL robi również postępy w pracach nad bardziej zaawansowaną wersją Tactical High Power Operational Responder (THOR), która wykorzystuje technologię HPM do wyłączania rojów dronów, które stanowią zagrożenie dla baz wojskowych. Platforma nowej generacji nosi nazwę Mjölnir jako hołd dla mitycznego boga Thora. AFRL przyznał Leidos kontrakt o wartości 26 milionów dolarów w lutym na opracowanie prototypu Mjölnir i dostarczenie go na początku 2024 roku.

Adrian Lucero, kierownik programu THOR i Mjölnir, powiedział dziennikarzom podczas tego samego briefingu 24 czerwca, że systemy przeciwdronowe stają się coraz bardziej istotne wraz z postępem technologii bezzałogowych statków powietrznych.

„Istnieją inne efektory, które mają być skierowane przeciwko systemom dronów, takim jak broń, sieci i systemy laserowe” – powiedział. „Ale to, co Thor wnosi do stołu, to większy zakres wpływu i skrócony czas zaangażowania.”

Prototyp THOR powrócił w zeszłym miesiącu z roku testów operacyjnych za granicą. Podczas gdy system był w użyciu, zespół programowy ciężko pracował nad opracowaniem ulepszeń Mjolnir w celu zwiększenia zasięgu THOR, zwiększenia jego mocy o około 50% i poprawy jego użyteczności – zalecenia sił bezpieczeństwa Sił Powietrznych, które używały go podczas rozmieszczenia.

„Wyciągnęliśmy wiele lekcji z tego, że jesteśmy za granicą, po prostu pracując w tym środowisku operacyjnym, mając lotników Sił Bezpieczeństwa Sił Powietrznych pociągających za spust i łamiących go” – powiedział Heggemeier.

Lucero i Heggemeier nie ujawnili, gdzie THOR został wdrożony, ale Lucero powiedział, że system okazał się w 94% niezawodny podczas oceny operacyjnej, demonstrując jego zdolność „w prawdziwym świecie”.

Gdy prototyp dotarł z powrotem do Nowego Meksyku, zespół zdemontował go i sprawdził, a następnie ponownie zmontował do testów podstawowych, aby upewnić się, że działa zgodnie z projektem. Lucero powiedział, że program testuje teraz aktualizacje Mjölnir.

US Navy, Air Force przeprowadzają „test zwieńczenia” nowego pocisku mikrofalowego o dużej mocy (defensenews.com)