Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Jak zostać SZLACHCICEM?

Jak zostać SZLACHCICEM?

Posted by Mforum
365 views

»Maluch za kraty« Ustawa dotycząca resocjalizacji nieletnich przestępców przyjęta

5/5 - (1 vote)

Sejm przyjął kontrowersyjną ustawę o resocjalizacji nieletnich. W świetle przyjętych przepisów do poprawczaków trafią już dziesięciolatki. W projekcie ustawy znalazły się różne „środki wychowawcze”, które mają mieć zastosowanie w szkołach.

W czwartek wieczorem Sejm 230 głosami odrzucił senacką uchwałę i tym samym przyjął ustawę o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Teraz ustawa wejdzie więc w życie, o ile podpisze ją prezydent Duda.

Za odrzuceniem uchwały opowiadał się PiS, Kukiz’15, Koło Polskie Sprawy i dwóch posłów niezrzeszonych (Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler). Od głosu wstrzymała się Konfederacja. Przeciw odrzuceniu uchwały, czyli też przeciw ustawie głosowała KO, Polska 2050, Lewica, Koalicja Polska, Porozumienie, PPS oraz dwóch posłów niezrzeszonych.

Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało nowelizację, uważa, że przepisy mają „wymiar holistyczny i prowadzą do unowocześnienia metod wychowawczych”.

RPO ALARMUJE

Eksperci biura Rzecznika Praw Obywatelskich jednogłośnie wskazywali, że kontrowersje budzi poziom granicy wiekowej nieletnich, wobec których ustawa mogłaby być stosowana.

„Jak wskazali specjaliści z zakresu resocjalizacji, wiek ten jest zbyt niski. Przeciętny rozwój intelektualny i emocjonalny 10-latka nie pozwala bowiem na przyjęcie, by w wystarczającym stopniu mógł mieć on zinternalizowane zasady funkcjonowania w społeczeństwie, a zatem by w przypadku ich złamania można było mówić o demoralizacji” – pisze RPO w komunikacie

Eksperci podkreślali również, że projekt, poza wskazanymi obszarami ryzyka, powiela znaczną część wadliwych regulacji z obecnie obowiązującej ustawy. W związku z tym, zdaniem wszystkich zgromadzonych, ustawa w proponowanym kształcie nie powinna zostać uchwalona.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

 

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady w tym zakresie nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

 

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: