• W czwartek nie zabraknie chwil ze słońcem, ale miejscami będą rozwijać się też chmury niosące deszcz i burze
  • Choć burz nie zapowiadamy wiele, gdy już się pojawią, mogą nieść duży grad, wichury oraz nawalne opady
  • Niemal w całej Polsce zaznaczy się upalne powietrze. Na południowym wschodzie termometry pokażą 35-37 st. C. Mogą tam paść nowe rekordy gorąca dla czerwca
  • W nocy burze zaczną stopniowo słabnąć i zanikać. Poranek będzie wyjątkowo ciepły. Miejscami temperatura zatrzyma się na 21-22 st. C

Poranek na zachodzie i północnym zachodzie przynosi więcej chmur, jak i częste opady deszczu, a nawet burze. Okresami pada mocno. Nad resztą kraju jest dość pogodnie. To była ciepła noc. Miejscami na wschodzie, południu i w centrum temperatura znów nie była w stanie spaść poniżej 20 st. C, przez co można tę noc określić mianem tropikalnej.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda na czwartek. Groźny upał. Pojawią się też silne burze

W dalszej części dnia na północnym zachodzie nadal będzie dużo chmur i może padać deszcz, czasami mocno. W głębi kraju czekają nas natomiast liczne rozpogodzenia, aczkolwiek w godzinach popołudniowych i wieczornych pojawią się też burze. Choć nie będzie ich dużo, to zwłaszcza w pasie od Śląska po Pomorze Gdańskie i Warmię, mogą być one gwałtowne. W czasie ich trwania możliwe są opady dużego gradu, wichury do 80-90 km na godz., jak i nawalne opady deszczu o wysokości 25-40 mm.

Burz nie będzie zbyt dużo, ale gdy już się pojawią, mogą okazać się silneFoto: wxcharts.com

Burz nie będzie zbyt dużo, ale gdy już się pojawią, mogą okazać się silne

Najchłodniej będzie dziś na północnym zachodzie, gdzie temperatura sięgnie maksymalnie 21-25 st. C. W centrum zapowiadamy już upał do 30-34 st. C, a na południowym wschodzie aż do 35-36 st. C, lokalnie 37 st. C! Możliwe jest ustanowienie nowych rekordów temperatury dla czerwca.

Na południowym wschodzie zapowiadamy ponad 35 st. CFoto: wxcharts.com

Na południowym wschodzie zapowiadamy ponad 35 st. C

Według IMGW, tak duże upały w tej części kraju zdarzają się raz na 20 lat. Już niemal cała Polska, oprócz krańców zachodnich, Pomorza i Żuław, jest objęta ostrzeżeniami drugiego i trzeciego, najwyższego stopnia, przed upałem.

Aktualne ostrzeżenia przed upałemFoto: IMGW-PIB METEO POLSKA

Aktualne ostrzeżenia przed upałem

Wiatr powieje ze zmiennych kierunków, umiarkowanie. Warunki biometeorologiczne w całej Polsce niekorzystne. Nad morzem odczujemy dziś chłód albo komfort termiczny, a w głębi Pomorza ciepło. W innych regionach będzie nam nieprzyjemnie gorąco i parno.

Bardzo ciepła i pogodniejsza noc

W nocy na wschodzie i południowym wschodzie będzie pogodnie. W innych regionach zapowiadamy jeszcze więcej chmur, przelotne opady deszczu i słabnące burze, ale z godziny na godzinę tych zjawisk powinniśmy mieć mniej. Najdłużej utrzymają się na Pomorzu, Warmii oraz Mazurach.

W nocy burz będzie znacznie mniejFoto: wxcharts.com

W nocy burz będzie znacznie mniej

Termometry rano pokażą bardzo wysokie wartości: od 16-18 st. C na Pomorzu i w rejonach podgórskich, 19-21 st. C w głębi kraju do ok. 22 st. C w pasie od Warmii po Mazowsze, Górny Śląsk oraz Kotlinę Sandomierską. Wiatr słaby bądź umiarkowany, przeważnie z kierunków wschodnich i południowych.

Noc miejscami znowu będzie tropikalnaFoto: wxcharts.com

Noc miejscami znowu będzie tropikalna