UBG - List do Kolosan
Posted by grzegorz
783 views
UBG - List do Efezjan
Posted by grzegorz
421 views
UBG - List do Galacjan
Posted by grzegorz
556 views
Witam Cię w Polsce
Posted by Viss
313 views
UBG - Ewangelia Jana
Posted by grzegorz
660 views
UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
556 views

Bezpłatna nauka bez szkoły – 8 najczęstszych obaw + przekonujące argumenty

Bezpłatna nauka bez szkoły – 8 najczęstszych obaw + przekonujące argumenty

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dlaczego mocno wierzymy, że bezpłatna nauka jest najlepszym sposobem, aby nasze dzieci „kształciły się”

Wielu uszczypniętych szczęściem rodziców intensywnie zajmuje się tematami takimi jak zdrowe odżywianie lub uważna, zorientowana na przywiązanie „edukacja” bez kar i gróźb. Krytycznie zajmują się tym, co uważa się za normalne, np.B. z naszym systemem opieki zdrowotnej, systemem monetarnym, zachowaniami konsumentów, mediami i wieloma innymi. Kwestionują to, co nasze społeczeństwo definiuje jako „sukces” i szukają własnej definicji tego. W rezultacie często próbują wydostać się coraz bardziej – od „wyżej-szybciej-dalej”, konsumpcji, konkurencyjnego myślenia, wiary farmaceutycznej, „chłodnego” stresu na Zachodzie, może nawet od 8 do 5 i wiele więcej.

Prędzej czy później skupi się również na systemie szkolnym i edukacyjnym. E.B. kiedy myślimy o karach i groźbach, które są nadal domyślnie praktykowane w szkole – i co to robi z naczyniem stresu i obrazem siebie naszego dziecka. Albo kiedy mamy do czynienia ze znaczeniem zabawy, ze znaczeniem regularnych doświadczeń natury lub kiedy czytamy, że „siedzenie to nowe palenie”. Albo gdy natkniemy się na krytyczne artykuły Geralda Hüthera, Michaela Hütera & Co.

Wiemy, że kwestionowanie szkoły jest na początku prawie nie do pomyślenia dla wielu ludzi. Nic dziwnego, bo wszyscy codziennie słyszeliśmy o ich rzekomym znaczeniu nawet przez 9 lat lub dłużej – dużą część naszego dzieciństwa. (Filmy i książki wymienione poniżej pomogły nam zainicjować proces ponownego przemyślenia i przejść w rekordowym czasie ;-)).

Niemniej jednak coraz więcej rodziców ma coraz większą potrzebę oszczędzania swoim dzieciom (dalszego) uczęszczania do szkoły. Zwłaszcza po ostatnich 2 latach. Chcą, aby ich dzieci dorastały zgodnie z wartościami rodzinnymi i mogły rozwijać się zgodnie z planem ich duszy. I poszukaj odpowiednich alternatyw. Te alternatywy istnieją, ale są mało znane lub nie są znane.

Jeśli rozejrzysz się wokół, odkryjesz wiele bezpłatnych i alternatywnych form szkoły. Po tym, co zostało nam ostatnio przyniesione, niestety wiele z tych szkół wydaje się coraz bardziej zbliżać do szkół państwowych w ciągu ostatnich 2 lat i coraz bardziej zapomina o swojej pierwotnej wizji i intencjach. Dlatego dla wielu rodziców i dzieci niestety często nie są już realną alternatywą.

Edukacja domowa, ponieważ można ją praktykować e.B. w Austrii (aw Niemczech podczas koronawirusa można praktykować krótko), jest opcją dla wielu rodzin, ale nie jest naprawdę dobra. Ponieważ w tym przypadku – przynajmniej w Austrii – dzieci muszą uczyć się przepisanego przez państwo jednolitego materiału w domu – z presją uczenia się i egzaminowania itp. Nie tylko dla dzieci często wielki stres, ale dla całej rodziny.
Sytuacja jest inna w krajach takich jak Anglia czy Irlandia, gdzie edukacja domowa może być również prowadzona bez kontroli państwa. A w Danii tylko sporadycznie sprawdza się, czy dziecko robi postępy w niektórych przedmiotach – bez porównywania tego z programem nauczania.

To, co pozostaje, to tak zwana „swobodna nauka” – lub, według Bertranda Sterna, „swobodna forma”. Swobodna nauka oznacza, że dziecko nie musi uczyć się żadnego materiału – uczy się – mówiąc nieco przesadnie – wszystkiego, co musi wiedzieć. W czasie, gdy jest to ważne i właściwe dla dziecka.
Jeśli powiesz to komuś, kto nigdy nie miał do czynienia z darmową nauką, przyjdzie natychmiast – „ale” 😉 W tym artykule chcielibyśmy omówić najczęstsze z tych aberów. Chcielibyśmy rozwiać Twoje obawy i umożliwić Ci otwarcie się na bezpłatną naukę – tak jak to zrobiłeś 😉 lata temu z medycyną alternatywną lub bezkarną edukacją.

Jesteśmy przekonani: warto! Ponieważ otwiera to nowe drzwi – dla Twoich dzieci, a także dla Ciebie. Jesteśmy również głęboko przekonani, że Twoje dzieci mogą dorastać o wiele szczęśliwsze – i często zdrowsze.

1. Ale jest obowiązkowa szkoła!

To prawda – w Niemczech. Niemniej jednak istnieje wiele rodzin, które pozwalają swoim dzieciom uczyć się swobodnie lub uczyć się w domu. 

Ale jest też wiele krajów, w których nie ma obowiązku uczęszczania do szkoły. Bezpłatna nauka jest możliwa np.B w Anglii, Irlandii i Danii – ale także w wielu innych krajach, takich jak .B USA i Kanada. W Austrii możliwa jest edukacja domowa zgodnie z programem nauczania, przepisy w Szwajcarii różnią się w zależności od kantonu. W związku z tym możliwe jest również przeniesienie miejsca zamieszkania rodziny do sąsiedniego kraju w celu uniknięcia ścisłego obowiązku szkolnego lub surowych przepisów dotyczących edukacji domowej.

Nie oznacza to jednak, że duża część dzieci w tych krajach dorasta bez szkoły – dzieci swobodnie formujące się również są tam w mniejszości.

Umożliwienie dzieciom swobodnej nauki może być czasami wyczerpujące – w zależności od tego, którą ścieżkę wybierze rodzina. Ale towarzyszenie dziecku w szkole jest prawdopodobnie znacznie bardziej męczące i stresujące dla całej rodziny na dłuższą metę.

2. Ale kto wtedy nauczy moje dziecko? Nie stać mnie na to!

Oto ona: zrelaksuj się i zaufaj! 😉 Dzieci się kształcą. Nie wymaga to nauczycieli – ani tych w szkole, ani nas rodziców. Potrzebni są jedynie „towarzysze nauki”, którzy dbają o to, aby nasze dzieci otrzymywały odpowiedzi na swoje pytania, by ich zainteresowania były dostrzegane i w razie potrzeby „promowane”.

Nie oznacza to, że mama lub tata są zasypywani pytaniami przez cały dzień. Doświadczenie pokazało, że dzieje się to tylko tymczasowo, a mama lub tata nie muszą znać samych odpowiedzi. Musisz tylko pomóc znaleźć odpowiedzi. W sieci, w książkach, w filmach dokumentalnych, u sąsiada, w stolarni we wsi… Również dla rodziców raz po raz ekscytujące doświadczenie edukacyjne!

O tak: a widząc i promując zainteresowania, mamy na myśli: jeśli dziecko zaczyna interesować się magią, na przykład.B, to odnotowujemy to bez oceny. A potem pożyczyć nam e.B. od znajomych magiczne pudełko lub książkę o magicznych sztuczkach. A może pomóc, jeśli nie powinno to działać tak dobrze z sztuczką.

Podsumowując: Dzieci swobodnie formujące się nie potrzebują całodobowej opieki ze strony rodzicielskich „nauczycieli”. Nie potrzebują wyszkolonych przez państwo nauczycieli. Potrzebujesz tylko otwartego ucha i trochę czasu razem od czasu do czasu. Potrzebują rodziców, którzy rozpoznają ich zainteresowania i umożliwiają podążanie za nimi.
A może czasem jeden lub drugi dyskretny impuls 😉 Z.B., w którym mama zaczyna od Duolingo.com lub podobnego, aby nieco odświeżyć swoje umiejętności językowe i tym samym wzbudzić zainteresowanie nimi swoich dzieci – które potem być może przez jakiś czas entuzjastycznie się tym zajmują 😉
Jeśli rodzice mają wrażenie, że nabycie pewnej umiejętności wyzwala coś Mogą na przykład.B tworzyć gry do czytania w restauracji podczas oczekiwania na jedzenie („Co oznacza to słowo?”), Kupić zeszyt matematyczny i przejść przez niego razem w drodze na wakacje, kupić piękny atlas i wiele więcej. Oczywiście wszystko bez presji, bez przymusu.

Bezpłatna nauka dzieci często odbywa się bez naszej uwagi. To po prostu odbywa się bez oficjalnych lekcji. Jest to wspaniale zilustrowane w naszej pierwszej rekomendacji książki poniżej. Nagle, podczas lunchu, zdajemy sobie sprawę: „Hej, skąd moja córka to wie?” lub jesteśmy zdumieni, jak nasze dziecko właśnie wybrało siebie, jak dobrze już rozumie techniczne konteksty samochodu lub że zrozumiał angielskie zdanie bez żadnych problemów.

Kolejna wskazówka: ekspert freilerner Dagmar Neubronner oferuje bezpłatne webinarium 15 czerwca dla wszystkich, którzy chcą towarzyszyć dzieciom w nauce – czy to w szkole, edukacji domowej czy bezpłatnej. Dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tym, co to znaczy towarzyszyć swoim dzieciom w (bezpłatnej) nauce i chcą uzyskać cenne impulsy, pomysły i backstopy.

 

3. Ale czy moje dziecko nie uczy się po prostu nieważnych rzeczy? W jaki sposób uczy się wszystkich ważnych rzeczy? Skąd bierze niezbędny materiał do nauki?

Co jest ważne, co nieważne? Kto o tym decyduje? Czy ważne było, abyśmy nauczyli się formuł dwumianowych w szkole? Lub jak nazywają się części ciała ślimaka? Nie jest naszym zadaniem kształtowanie naszych dzieci – robią to same, zgodnie z „boskim planem swojej duszy”. Jeśli twoje dzieci są zainteresowane (z twojego punktu widzenia bezużytecznymi) kartami do zbierania piłki nożnej, wkrótce może się okazać, że wiele się uczą w swoim entuzjazmie. „Mamo, gdzie właściwie jest Wolfsburg?”. „Tato, jeśli jest tu napisane, że Müller urodził się 13.9.1989 r., to ma teraz 32 lata, czy – bo teraz nie jest jeszcze wrzesień?”. I tak dalej. Oczywiście jest to tylko czysto fikcyjny przykład. 😉

Warto również bliżej się zastanowić: Co mam uzyskać z bycia pełnym wiedzy teoretycznej na temat fizyki, biologii, chemii i spółki, jeśli chcę zostać projektantem stron internetowych? Pomijając fakt, że okres półtrwania wiedzy szkolnej był wyjątkowo niski, przynajmniej dla mnie – uczyłem się tylko do pracy w klasie, a następnie oczyściłem głowę z ekscytujących rzeczy w życiu (zwanych również nauką bulimii) 😉 Tak, myślę, że dobrze jest wiedzieć, czym jest H2O i dlaczego tak się nazywa. Ale prędzej czy później dzieci uczące się swobodnie uczą się również czegoś takiego – nagle zainteresowanie tym jest. Następnie śledź kilka wspólnie oglądanych odcinków chemii na Youtube, a także wiedzą, jaka jest różnica między jednorodnym a heterogenicznym, a także zapytaj mamę, czy ma tam wodę destylowaną i sodę, aby móc naśladować eksperyment z Youtube.

Ponownie na temat „uczenia się bulimii”: W wywiadzie z Oliverem Hauschke, nauczycielem i byłym dyrektorem szkoły, mówi nam, że po wakacjach należy zacząć od zera, ponieważ wielu uczniów zapomniało o większości materiału upchniętego w ostatnim roku szkolnym. Nadal obecne jest tylko czytanie, pisanie i podstawowa arytmetyka.

Kolejna heretycka realizacja: Mamy przyjaciół we Francji i chociaż Kiki i ja spędziliśmy 5-7 lat (!) Nauczywszy się francuskiego w szkole, nie możemy rozmawiać z tymi przyjaciółmi po francusku. Możemy dostać żmudny, surowy wyrok – wtedy się poddajemy, także ze względu na naszych przyjaciół. Zabawne: nasi przyjaciele również przez lata mieli lekcje niemieckiego w szkole – i też nie rozmawiają z nami 😉 o niemieckim Wybieramy wtedy angielski – który chyba tylko opanowaliśmy (do pewnego stopnia), bo długo musieliśmy i chcieliśmy się nim zajmować zawodowo – bo naprawdę tego potrzebowaliśmy.

4. Ale co z czytaniem, pisaniem i arytmetyką?

Ekspert od swobodnego formowania Bertrand Stern powiedział kiedyś w wywiadzie z nami: „Nasze dzieci automatycznie nauczą się czytać na swój własny sposób. Świat wokół nich jest pełen liter. To naturalne, że rozwijają zainteresowanie nim – chcą wiedzieć, co mówi. ” Niektórzy robią to w wieku 4 lat, inni dopiero w wieku 13 lat. Ludzie są po prostu inni (tylko szkoła zawsze chce, aby wszyscy byli tacy sami). A jeśli chodzi o pisanie i arytmetykę: dzieci również się tego uczą. Znam dzieci, które obliczają dla mnie rzeczy, więc mogę być tylko zdumiony. Nigdy nie mając matematyki.

I jak powiedziałem: niektóre dzieci zaczynają późno. Tak, że musisz odpowiedzieć na pytanie „Tak, czy on już czyta?” przez lata: „Jeszcze nie”. Ale przychodzi. Dokładnie w odpowiednim czasie dla dziecka.

Nawiasem mówiąc, czy wiesz, ilu (funkcjonalnych) analfabetów jest w Niemczech? 7,5 miliona! Pomimo obowiązkowej nauki! W Austrii w 2007 roku było to 10-20% populacji w ciągu 15 lat! Analfabetyzm jest niedocenianym i tabu problemem. Miliony ludzi opuszczają szkołę bez dyplomu. Wizyta w szkole nie jest zatem gwarancją udanego czytania i pisania.

5. Ale czy dzieci nie siedzą leniwie przez cały dzień i nie grają w komputery?

Dobre pytanie. Dzieci uczące się do tej pory, których spotkaliśmy, tego nie robią. Niektórzy z nich byli w szkole przez jakiś czas wcześniej, inni nigdy. Są zainteresowani, chcą być samoefektywni, grać, spotykać się z przyjaciółmi, chodzić do klubów itp. Ich rodzice organizują z nimi czas na komputerze lub w mediach.

Słyszeliśmy również o dzieciach, które przez długi czas siedziały w domu bez motywacji i które były stale przyciągane do komputera. Według Dagmar Neubronner może się to zdarzyć, zwłaszcza jeśli dziecko wcześniej chodziło do szkoły przez długi czas. 😉 Zajmie to trochę czasu, ale wtedy zainteresowanie, ciekawość i motywacja prawie na pewno powrócą.

6. Ale jeśli moje dziecko nie pójdzie do szkoły, nie może też ukończyć szkoły.

1.) Tak. Każdy może przystąpić do egzaminu zewnętrznego (przynajmniej w Austrii i Niemczech). Jako uczennica Kiki udzielała lekcji młodej kobiecie, ponieważ chciała później zrobić Abi (ona również to zrobiła i udało jej się to zrobić). Przeczytaliśmy w licznych artykułach, że wiele dzieci uczących się na wolności przygotowuje się do Abi w ciągu około 12 miesięcy – a także osiąga ponadprzeciętne wyniki!

2.) Im bardziej kwestionujesz system – nie tylko system szkolny – tym bardziej możesz kwestionować znaczenie świadectwa ukończenia szkoły. A może także stopień. Ok, niektóre zawody można wykonywać tylko z takim stopniem. Ale zasadniczo są to tylko wyniki egzaminów, które nie mówią nic o osobie i nic o jej umiejętnościach. Ja, przez .B, studiowałem administrację biznesową – ale nigdy tak naprawdę nie miałem pojęcia o 90% tego, czego nauczyłem się podczas studiów. Przede wszystkim dlatego, że studiowałem tylko na studiach – i wybrałem administrację biznesową, ponieważ nie 😉 mogłem wymyślić nic lepszego w tym czasie.

Nie widzę już również tych jednolitych (i wadliwych) listów motywacyjnych, które widziałem wielokrotnie podczas mojego pobytu jako pracownika. Sto razy wolałbym zatrudnić kreatywnego wolnego ducha bez dyplomu niż jednolitego absolwenta szkoły z dobrym stopniem. I tak się wydaje, według wspomnianego już Bertranda Sterna, także personel coraz większej liczby firm do zobaczenia.

Aha, a kto właściwie mówi, że twoje dziecko w ogóle chce być zatrudnione? Może wolałby zostać samozatrudniony w zawodzie, który można wykonywać bez żadnego dyplomu? Myślę, że jest to prawdopodobnie osoba, która była w stanie doświadczyć samostanowiącego dzieciństwa i młodości.

W jakiś sposób znaczące jest również to, że w USA są uniwersytety, które preferują młodych ludzi, którzy nie chodzili do szkoły – ponieważ doświadczenie pokazało, że są bardziej zmotywowani i odnoszą większe sukcesy w nauce.

7. Ale dziecko potrzebuje kontaktów społecznych ze szkoły!

Bezpłatna nauka (lub edukacja domowa) nie oznacza braku kontaktów społecznych. Prowokacyjnie sformułowane, można powiedzieć: oznacza to tylko, że dziecko nie jest 😉 „stłoczone” w zamkniętym pokoju przez 6 godzin lub dłużej z 29 innymi dziećmi w tym samym wieku razem, siedząc nieruchomo i w dużej mierze cicho Z 29 dziećmi, z którymi w większości nigdy by się nie otoczył, gdyby miał wybór.

Zgodnie z naszymi obserwacjami w kręgach wolnego uczenia się, dzieci uczące się swobodnie są przyciągane do innych ludzi. Mogą to być inne dzieci uczące się swobodnie. Ale oczywiście także dzieci w wieku szkolnym – kto mówi, że wolni uczniowie i dzieci w wieku szkolnym nie mogą bawić się razem (przynajmniej po południu, po odrobieniu lekcji)? Często zdarza się, że tworzone są bezpłatne grupy uczące się, które spotykają się regularnie. Wiele z tych dzieci jest również w klubach, na kursach – i chodzą na wycieczki, chodzą na boisko piłkarskie i wiele więcej. Swobodna nauka nie oznacza siedzenia samotnie w przedszkolu przez cały dzień (szkolny). W ten sposób dzieci o wolnym duchu zdobywają kompetencje społeczne i zachowania społeczne po prostu uczestnicząc w prawdziwym życiu.

Jeszcze kilka zdań na temat socjalizacji i szkoły (cytat z 2. zalecanej książki; patrz poniżej) :

„Jeśli zaczniesz od klasycznej teorii uczenia się, że dziecko uczy się tego, czego doświadcza i czego przykładem są ludzie w jego otoczeniu, a nie tego, co mu się mówi, to byłoby taniej, gdyby dzieci nie spędzały kilku godzin dziennie na zajęciach jednorodnych wiekowo. Patrząc w tym świetle, nie wydaje się, aby nasze dzieci kierowały swoje zachowanie na 29 innych sześciolatków, ale lepiej skupiały oczy na bardziej dojrzałych ludziach i spędzały dużo czasu z ludźmi w różnym wieku, aby dowiedzieć się o różnych modelach zachowańSzkoła oddziela dzieci od świata rzeczywistego. […]

Postrzegamy szkołę jako przygotowanie do życia w naszym społeczeństwie i radzenia sobie ze sobą. Ale jak wpadliśmy na pomysł, że wspólne życie w środowisku szkolnym może być porównywalne z tym w prawdziwym świecie? Kiedy ostatni raz posypano cię proszkiem swędzącym w kołnierzu jako dorosły? Przemoc, zastraszanie i wandalizm kształtują życie społeczne w wielu szkołach – nie do końca nasz ideał środowiska sprzyjającego rozwojowi społecznemu naszych dzieci.

8. Ale czy nasze dziecko może stać się czymkolwiek?

Kto właściwie włożył nam do uszu pchłę, że nasze dzieci muszą „stać się czymś” – i że tylko szkoła może to umożliwić?

To pierwsze nieuchronnie oznacza, że nasze dzieci są jeszcze niczym – jak aroganckie i obce to jest? Co robi z dzieckiem, gdy słyszy przez 13 lat, że jeszcze się czymś nie stało? Uważam to również za bardzo aroganckie, ponieważ oznacza to również, że my, dorośli, jesteśmy lepsi, nasze dzieci – już jesteśmy czymś. Czy nie jest może bardziej tak, że MY kiedyś byliśmy czymś, czym NIE jesteśmy JUŻ tym, czym jesteśmy teraz? Otwarci, ciekawi, szczęśliwi, dociekliwi, pomysłowi, zrelaksowani, uważni, bezwarunkowo kochający młodzi ludzie, dla których wszystko było możliwe, którym wciąż wolno było marzyć, którzy wciąż pękali z energii? Kiedy rozglądam się dookoła, widzę tak wiele matek i tatusiów wyglądających na zmęczonych i niezbyt szczęśliwych (czasami muszę po prostu spojrzeć 😉 w lustro). Którzy mniej lub bardziej automatycznie wykonują swój codzienny program – uwięzieni w swoich wzorcach, odciskach, przekonaniach i rzekomej „konieczności”. Często dość wąski i dogmatyczny. Gdzie podziały się marzenia? Kiedy utracono ciekawość i otwartość? A co z niepohamowaną radością życia tamtych czasów?

To ostatnie – tj. że tylko szkoła może sprawić, że nasze dzieci staną się czymś – uważam teraz za coś więcej niż tylko wątpliwe. W końcu, skąd bierze się tak wiele naszych przekonań, odcisków i wzorców? Kto nam ją odebrał (a przynajmniej surowo przyciął), naszą ciekawość, naszą indywidualność, naszą otwartość, nasze marzenia? Kto pozbawił nas zabawy i wyobraźni – i zastąpił zarówno nauką, jak i zdefiniowaną przez państwo wiedzą i wiarą? Kto nas nauczył, że absolutnie potrzebujemy dobrze płatnej, szanowanej pracy jako pracownik, aby stać się szczęśliwym, mieć dobre życie? Kto przez lata ignorował naszą indywidualność, nasze osobliwości, nasze osobiste zainteresowania, nasze własne mocne strony i zdolności, zamiast je widzieć i promować w nich? A zamiast tego uczyć wszystkich tego samego w tym samym czasie w ten sam sposób – tak jakbyśmy naprawdę wszyscy byli tacy sami? Ok, to może być teraz nieco bezczelnie sformułowane – ale sprawdź sam, czy to nie może być prawda.

Następujący cytat z Michaela Hütera, historyka, badacza dzieciństwa, autora i ojca 3 dzieci, może również prowokować do myślenia: „Nasz system edukacji nigdy nie wyprodukował wykształconych, a na pewno nie demokratycznych obywateli. NIGDY. Wszyscy ludzie, którzy krzyczeli „Heil Hitler”, którzy witali i promowali stalinizm, komunizm lub jakąkolwiek nieludzką ideologię. Wszyscy ci ludzie byli już, tak jak my dzisiaj, wykształceni i rzekomo wykształceni. A może powinniśmy przedyskutować, czym w ogóle jest edukacja?”

Bezpłatna nauka bez szkoły – 8 najczęstszych obaw + wątpiący (gluecksknirpse.de)

 

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: