protokol kertagenski
Posted by jan zając
35 views
UBG - Ewangelia Jana
Posted by grzegorz
569 views
UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
501 views

Sześć z dziewięciu potwierdzonych przypadków ospy małpiej w Wielkiej Brytanii to mężczyźni, którzy uprawiają seks z mężczyznami

Światowa Organizacja Zdrowia zwoła nadzwyczajne spotkanie małpiej ospy w związku z rosnącymi obawami o światową epidemię – niemcy stają się JEDENASTYM krajem, w którym odnotowano przypadek wirusa tropikalnego

  • Sześć z dziewięciu potwierdzonych przypadków ospy małpiej w Wielkiej Brytanii to mężczyźni, którzy uprawiają seks z mężczyznami

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Źródło zdrowia powiedziało MailOnline „będzie wiele strategii, którym byśmy się przyjrzeli”

Jedenaście krajów wykryło wirusa tropikalnego, który zwykle występuje tylko w Afryce.

Niemcy i Belgia stały się dziś ostatnimi krajami, które ogłosiły przypadki ospy małpiej, podczas gdy Francja i Australia ogłosiły, że pacjenci uzyskali pozytywny wynik testu w ciągu nocy.

Eksperci z agencji ONZ mają omówić niezwykle wysokie wskaźniki wśród gejów i biseksualnych mężczyzn, jak twierdzono dzisiaj.

Paneliści, w tym jeden z najwyższych rangą doradców WHO ds. Covid, będą również rozważać, w jaki sposób szczepionki przeciwko ospie małpiej powinny być wydawane w celu kontrolowania spirali przypadków.

Epidemia ospy małp w Wielkiej Brytanii podwoiła się dzisiaj, ponieważ Sajid Javid ujawnił, że kolejnych 11 Brytyjczyków uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa – który nie rozprzestrzenia się tak łatwo jak Covid.

Sekretarz zdrowia powiedział, że poinformował „ministrów zdrowia G7 o tym, co wiemy do tej pory”.

Nie ujawniono jeszcze żadnych szczegółów dotyczących nowych jedenastu pacjentów.

Ale sześć z poprzednich dziewięciu potwierdzonych przypadków dotyczyło mężczyzn, którzy uprawiają seks z mężczyznami – co według urzędników jest „wysoce sugerujące rozprzestrzenianie się w sieciach seksualnych”.

Eksperci powiedzieli dziś MailOnline, że szczepionki mogą być podawane gejom, jeśli przypadki nadal będą nieproporcjonalnie występować u homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn.

MailOnline ujawnił wczoraj, że szefowie służby zdrowia gromadzili zapasy w związku z rosnącymi obawami o rozprzestrzenianie się tropikalnego wirusa. Ministrowie siedzieli już nad 5000 dawek, ale teraz zamówili dodatkowe 20 000.

Bliskie kontakty znanych przypadków w Wielkiej Brytanii są już oferowane jab, który został pierwotnie zaprojektowany na ospę. Dwa wirusy powodujące wysypkę są bardzo podobne.

Jedenaście krajów – w tym USA, Hiszpania i Włochy – wykryło ospę małpią, w pierwszej globalnej epidemii tego rodzaju.

+5
Zobacz galerię

Jedenaście krajów – w tym USA, Hiszpania i Włochy – wykryło ospę małpią, w pierwszej globalnej epidemii tego rodzaju.

U dziewięciu Brytyjczyków zdiagnozowano ospę małpią i wydaje się, że wszyscy oprócz jednego z nich zarazili się nią w Wielkiej Brytanii. Pierwotny pacjent z Wielkiej Brytanii przywiózł wirusa z Nigerii, gdzie choroba jest szeroko rozpowszechniona. Co najmniej trzech pacjentów otrzymuje opiekę w specjalistycznych oddziałach NHS w Londynie i Newcastle. Kolejne 11 przypadków ospy małpiej ma zostać ogłoszonych dzisiaj, podwajając rozmiar epidemii w Wielkiej Brytanii

+5
Zobacz galerię

U dziewięciu Brytyjczyków zdiagnozowano ospę małpią i wydaje się, że wszyscy oprócz jednego z nich zarazili się nią w Wielkiej Brytanii. Pierwotny pacjent z Wielkiej Brytanii przywiózł wirusa z Nigerii, gdzie choroba jest szeroko rozpowszechniona. Co najmniej trzech pacjentów otrzymuje opiekę w specjalistycznych oddziałach NHS w Londynie i Newcastle. Kolejne 11 przypadków ospy małpiej ma zostać ogłoszonych dzisiaj, podwajając rozmiar epidemii w Wielkiej Brytanii

Szefowie Światowej Organizacji Zdrowia przeprowadzą nagłą ospę małp w związku z rosnącymi obawami o międzynarodową epidemię. Dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy WHO ds. nagłych wypadków zdrowotnych, ma wziąć udział w spotkaniu ekspertów

+5
Zobacz galerię

Szefowie Światowej Organizacji Zdrowia przeprowadzą nagłą ospę małp w związku z rosnącymi obawami o międzynarodową epidemię. Dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy WHO ds. nagłych wypadków zdrowotnych, ma wziąć udział w spotkaniu ekspertów

MONKEYPOX: Szczep „rozprzestrzenia się seksualnie” i jest tak samo śmiertelny jak oryginalny wariant Covid w Wuhan – ale istnieje jab 💉🐵

Wykazano, że jedna ze szczepionek, Imvanex, jest w około 85 procentach skuteczna w zapobieganiu zakażeniu ospą małp.Imvanex jest podawany we wstrzyknięciu pod skórę, najlepiej w górną część ramienia. Osoby, które nie były wcześniej szczepione przeciwko ospie wietrznej, powinny otrzymać dwie dawki 0,5 ml, przy czym druga dawka powinna być podana co najmniej 28 dni po pierwszej.

🐵💉Jeśli konieczne jest podanie dawki przypominającej osobom, które w przeszłości były szczepione przeciwko ospie wietrznej, należy podać pojedynczą dawkę 0,5 ml, z wyjątkiem pacjentów z osłabionym układem odpornościowym (naturalną obroną organizmu), którzy powinni otrzymać dwie dawki przypominające, przy czym drugą dawkę należy podać co najmniej 28 dni po pierwszej. 🐵💉

https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/imvanex

 

Co to jest ospa małpia?

Ospa małpia jest rzadką infekcją wirusową, którą ludzie zwykle wychwytują w tropikalnych obszarach zachodniej i środkowej Afryki.

Zwykle rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami, takimi jak wiewiórki, o których wiadomo, że są siedliskiem wirusa.

Jednak może być również przenoszony przez bardzo bliski kontakt z osobą zakażoną.

Ospa małpia została po raz pierwszy odkryta, gdy wybuch choroby podobnej do ospy wystąpił u małp trzymanych do badań w 1958 roku.

Pierwszy przypadek u ludzi odnotowano w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga, a od tego czasu infekcja została zgłoszona w wielu krajach Afryki Środkowej i Zachodniej.

Do tej pory tylko kilka przypadków odnotowano poza Afryką i były one ograniczone do osób związanych z podróżowaniem na kontynent.

Jak śmiertelnie to jest?

Ospa małpia jest zwykle łagodna, a większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni bez leczenia. Jednak choroba może okazać się śmiertelna.

Może jednak zabić do 10 procent osób, które zaraża.

Łagodniejszy szczep powodujący obecną epidemię zabija jednego na 100 – podobnie jak wtedy, gdy Covid uderzył po raz pierwszy.

Małpia ospa wyłącza niektóre aspekty zdolności organizmu do zwalczania infekcji.

Ze względu na obecność innych wirusów i bakterii, których organizm nie może zwalczyć, w najgorszych przypadkach pacjenci mogą ulec śmiertelnemu wstrząsowi w całym ciele i zatruciu krwi.

Śmierć jest bardziej prawdopodobna u młodszych pacjentów. Zmiany skórne są bolesne i szpecące i mogą być źródłem dalszych infekcji.

Czy istnieje lekarstwo?

Ponieważ ospa małpia jest ściśle związana z wirusem wywołującym ospę, szczepienia na ospę mogą również chronić ludzi przed zachorowaniem na ospę małpią.

Wykazano, że jedna ze szczepionek, Imvanex, jest w około 85 procentach skuteczna w zapobieganiu zakażeniu ospą małp.

Leki przeciwwirusowe i zbiorcza krew od osób zaszczepionych przeciwko ospie mogą być stosowane w leczeniu ciężkich przypadków.

Jak się rozprzestrzenia?

Ospa małpia nie jest z natury infekcją przenoszoną drogą płciową, chociaż może być przekazywana przez bezpośredni kontakt podczas seksu.

Zakaźne zmiany, przez które infekcje najprawdopodobniej zostaną przekazane, mogą pojawić się na dowolnej części ciała.

Zakażenie może być również przenoszone przez kontakt z odzieżą lub pościelą używaną przez zakażoną osobę.

Do tej pory ospę małpią wykryto tylko w czterech krajach poza Afryką – Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu i Singapurze.

Wszystkie te przypadki miały związek z podróżami do Nigerii i Ghany.

Czy geje są bardziej zagrożeni?

Większość brytyjskich i hiszpańskich przypadków to geje lub biseksualni mężczyźni, co według urzędników „wysoce sugeruje rozprzestrzenianie się w sieciach seksualnych”.

Seksualność pacjentów w innych krajach nie została ujawniona.

Szefowie służby zdrowia w Wielkiej Brytanii wydali bezpośredni apel do mężczyzn, którzy uprawiają seks z mężczyznami, mówiąc im, aby zgłosili się, jeśli rozwinie się wysypka na twarzy lub narządach płciowych.

Jakie są objawy?

Początkowe objawy ospy małpy obejmują gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, ból pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.

Ale jego najbardziej niezwykłą cechą jest wysypka, która często zaczyna się na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała, zwykle genitalia, dłonie lub stopy.

Wysypka zmienia się i przechodzi przez różne etapy, zanim ostatecznie utworzy strup, który później odpada.

Co mam zrobić, jeśli mam objawy?

Każdy, kto obawia się, że może być zarażony ospą małpią, powinien skontaktować się z klinikami przed wizytą.

Szefowie służby zdrowia twierdzą, że ich rozmowa lub dyskusja będą traktowane z wyczuciem i poufnością.

Profesor Paul Hunter, ekspert ds. Chorób zakaźnych na Uniwersytecie Wschodniej Anglii, powiedział, że „może zobaczyć rolę” dla ukierunkowanego wdrożenia szczepionki ” jeśli nie zostanie to szybko opanowane”.

Źródło zdrowia powiedziało MailOnline „byłoby wiele strategii, którym byśmy się przyjrzeli”, gdyby liczba przypadków nadal rosła.

Od początku epidemii ospy małpiej WHO organizuje codzienne spotkania z ekspertami z dotkniętych krajów, biur regionalnych, a także Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Jej Strategiczna i Techniczna Grupa Doradcza ds. Zagrożeń Zakaźnych z Potencjałem Pandemicznym i Endemicznym (STAG IH) spotyka się dzisiaj.

Dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy WHO ds. Nagłych wypadków zdrowotnych, ma wziąć udział w spotkaniu ekspertów.

Gazeta twierdzi, że na spotkaniu omówione zostaną korzyści płynące ze szczepień pierścieniowych – strategii już wdrożonej w Wielkiej Brytanii.

Jeden z epidemiologów UKHSA spekulował, że szefowie służby zdrowia rozważyliby eskalację kryzysu do stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC).

Dr Meaghan Kall powiedziała, że spotkanie potwierdza, że WHO „traktuje sytuację poważnie”.

W przeszłości zadeklarowano tylko sześć PHEIC, z których najnowszym jest Covid.

Jedenaście krajów – w tym USA, Hiszpania i Włochy – wykryło ospę małpią, w pierwszej globalnej epidemii tego rodzaju.

Hiszpania dziś rano zgłosiła 14 nowych potwierdzonych przypadków, zwiększając łączną liczbę w kraju do 21.

Belgia wykryła dwa przypadki, jeden w Antwerpii, a drugi w Brabancji Flamandzkiej.

Niemcy potwierdziły następnie swój pierwszy w historii przypadek ospy małpiej u pacjenta, który miał „charakterystyczne zmiany skórne” – charakterystyczny znak choroby.

Wczoraj wieczorem Francja potwierdziła, że 29-letni mężczyzna w Paryżu zaraził się wirusem. Ostatnio nie podróżował, sugerując, że wirus rozprzestrzenia się w społeczności.

Tymczasem Australia wczoraj wieczorem potwierdziła dwa przypadki, w tym jednego mężczyznę po trzydziestce, który podróżował z Wielkiej Brytanii do Melbourne z objawami na początku tego tygodnia.

Portugalia, która do czwartku potwierdziła 20 przypadków, stała się dziś pierwszym krajem, który opublikował projekt sekwencji genomu wirusa.

Dane uzyskane od mężczyzny, którego zakażenie potwierdzono 4 maja po zauważeniu zmian skórnych, pomogą naukowcom określić pochodzenie i międzynarodowe rozprzestrzenianie się obecnie krążącego wirusa.

Epidemia została opisana przez ekspertów jako „niezwykła”, ponieważ transmisja ospy małpiej z osoby na osobę była uważana za niezwykle rzadką.

Przed majem w Wielkiej Brytanii odnotowano tylko siedem przypadków wirusa, który jest endemiczny w Afryce Zachodniej.

Zwykle rozprzestrzenia się poprzez obchodzenie się z zakażonymi zwierzętami, albo przez ich zmiany, krew, płyny ustrojowe, albo jedzenie źle ugotowanego mięsa.

Wiadomo jednak, że może być przekazywany między ludźmi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi, kropelkami oddechowymi i zmianami.

Dlatego eksperci uważają, że wirus przechodzi przez seks kontaktowy skóra do skóry, mimo że do tej pory nigdy tego nie widziano.

Podobny schemat pojawia się w Europie. Siedmiu gejów lub biseksualistów uzyskało pozytywny wynik testu w Hiszpanii.

Władze badają teraz gejowskie bary, kluby i spa odwiedzane przez brytyjskie przypadki, gdy starają się powstrzymać epidemię.

UKHSA wystosowała również bezpośredni apel do gejów i biseksualistów, aby byli czujni na nowe wysypki na twarzy lub narządach płciowych.

MailOnline w tym tygodniu ujawnił bliskie kontakty przypadków ospy małpiej, w tym pracowników NHS, które już otrzymują szczepionkę przeciwko ospie imvanex.

Strategia znana jest jako szczepienie pierścieniowe, polega na jabbingu i monitorowaniu osób wokół zakażonej osoby, aby stworzyć bufor osób odpornych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

Rzecznik UKHSA nie ujawnił, ilu zostało zaszczepionych, ale powiedział: „Tym, którzy wymagali szczepionki, zaoferowano ją”.

Profesor Geoffrey Smith z University of Cambridge, który doradza Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie badań nad wirusami, powiedział: „Rozsądne jest, aby lekarze i pielęgniarki, którzy mogą leczyć pacjentów z ospą małpią, byli szczepieni przeciwko ospie.

„Ta epidemia ospy małp jest bardzo nietypowa, ale jest bardzo prawdopodobne, że podjęte środki ostrożności będą oznaczać, że szybko się skończy”.

Chociaż zaprojektowany do ospy, Imvanex może chronić przed ospą małpią, ponieważ wirusy powodujące choroby są powiązane.

Dane pokazują, że zapobiega on około 85 procentom przypadków i jest stosowany „pozarejestracyjnie” w Wielkiej Brytanii od 2018 roku.

Szczepionka, która prawdopodobnie kosztuje 20 funtów za dawkę, zawiera zmodyfikowany wirus szczepionki, który jest podobny zarówno do ospy prawdziwej, jak i ospy małpiej, ale nie powoduje choroby u ludzi.

Ze względu na podobieństwo do wirusów ospy, przeciwciała wytwarzane przeciwko temu wirusowi zapewniają ochronę krzyżową.

Stany Zjednoczone już gromadzą zapasy na przyszłość, zamawiając 13 milionów za zgłoszone 299 milionów dolarów (240 milionów funtów).

Ospa prawdziwa została wyeliminowana na całym świecie poprzez szczepienia, a brytyjskim dzieciom nie rutynowo oferowano szczepionki od 1971 roku.

Eksperci uważają jednak, że młodzi ludzie są najbardziej narażeni na zarażenie się lub zachorowanie na tę chorobę, ponieważ rzadziej byli szczepieni przeciwko ospie.

Profesor Ian Jones, wirusolog z Reading University, powiedział MailOnline, że obecna polityka szczepień będzie wystarczająca.

„Potrzebowałbyś znacznie więcej dowodów na rozprzestrzenianie się społeczności, zanim można by rozważyć [ukierunkowane wdrożenie]” – powiedział.

Dodał: „Ospa małpia nie rozprzestrzenia się łatwo i jest ogólnie łagodną infekcją, więc moim zdaniem obecna polityka jest wystarczająca.

„Bardzo niewiele osób zostało zarażonych, a ogólne wprowadzenie szczepionki wymaga zgody społeczności na jej podjęcie i gotowości do walki z wszelkimi negatywnymi bzdurami antyszczepionkowymi.

„Wątpię, aby liczby wzrosły znacznie bardziej i uważam, że obecna epidemia jest możliwa do opanowania”.

Ale inni sugerowali, że ukierunkowane wdrożenie może być na kartach, chyba że epidemia zostanie wkrótce udaremniona.

Profesor Hunter powiedział MailOnline: „Zakładam, że jeśli UKHSA dojdzie do wniosku, że [ukierunkowane wdrożenie jab] jest tym, co należy zrobić, to zostanie to zrobione dość szybko”.

Źródło zdrowia publicznego powiedziało, że jeśli epidemia się nakręci, „będzie wiele strategii, którym się przyjrzymy, ale w tej chwili nie ma na to planów”.

Inny powiedział MailOnline: „Nie sądzę, że jest to coś, na co jeszcze patrzymy”.

Istnieje również kilka leków przeciwwirusowych i terapii na ospę, które wydają się działać na ospę małpią, w tym lek tecovirimat, który został zatwierdzony do leczenia ospy małpiej w UE w styczniu.

Ospa małpia jest rzadką infekcją wirusową, która powoduje nietypowe wysypki lub zmiany (pokazane w ulotce dostarczonej przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA

+5
Zobacz galerię

Ospa małpia jest rzadką infekcją wirusową, która zabija do jednej dziesiątej zakażonych, ale nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi. Choroba tropikalna jest endemiczna w niektórych częściach Afryki i znana jest z rzadkich i niezwykłych wysypek, guzków i zmian (zdjęcie pliku)

Pielęgniarkom i lekarzom zaleca się zachowanie czujności wobec pacjentów, u których występuje nowa wysypka lub parszywe zmiany (jak powyżej)

+5
Zobacz galerię

Pielęgniarkom i lekarzom zaleca się zachowanie czujności wobec pacjentów, u których występuje nowa wysypka lub parszywe zmiany (jak powyżej)

Początkowe objawy ospy małpiej obejmują gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, ból pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.

Wysypka może się rozwinąć, często zaczynając od twarzy, a następnie rozprzestrzeniając się na inne części ciała, w tym genitalia.

Wysypka zmienia się i przechodzi przez różne etapy i może wyglądać jak ospa wietrzna lub kiła, zanim ostatecznie utworzy strup, który później odpada.

Ospa małpia ma okres inkubacji do 21 dni, co oznacza, że pojawienie się objawów może potrwać trzy tygodnie po zakażeniu.

Profesor Kevin Fenton, dyrektor regionalny ds. Zdrowia publicznego w Londynie, powiedział, że jeśli epidemia w stolicy będzie nadal rosła, wprowadzenie szczepionek i terapii może zostać rozszerzone na więcej grup.

Wczoraj powiedział w programie BBC Radio 4’s Today: „Jeśli zobaczymy więcej przypadków i nadal będzie się rozprzestrzeniać, istnieją plany, aby zapewnić, że mamy więcej środków przeciwwirusowych, aby sobie z tym poradzić.

„Uważnie obserwujemy, jak to się rozłoży w ciągu następnego tygodnia lub dwóch, a następnie lepiej zrozumiemy, jak projektować i planować na nadchodzący miesiąc”.

UKHSA „aktywnie bada” miejsca odwiedzane przez homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn, którzy uzyskali pozytywny wynik testu w ciągu ostatniego tygodnia.

Obejmują one bary, kluby i sauny, zgodnie z aktualizacją Światowej Organizacji Zdrowia(WHO).

UKHSA powiedziała, że „szczególnie wzywa mężczyzn, którzy są gejami i biseksualistami, aby byli świadomi wszelkich nietypowych wysypek lub zmian i niezwłocznie skontaktowali się ze służbą zdrowia seksualnego, jeśli mają obawy”.

UKHSA ma dziś potwierdzić, że wykryto jedenaście kolejnych przypadków ospy małpiej, co zwiększyłoby liczbę przypadków ospy małpiej do 20, zgodnie z The Times.

Ministrowie zgadzają się, że w Wielkiej Brytanii będą dziesiątki innych zakażeń, których nie znaleziono i zamówili więcej dawek Imvanex w odpowiedzi.

WHO zwołuje nadzwyczajne spotkanie małpiej ospy w związku z rosnącymi obawami o międzynarodową epidemię | Daily Mail Online

5/5 - (2 votes)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: