protokol kertagenski
Posted by jan zając
39 views
UBG - Ewangelia Jana
Posted by grzegorz
573 views
UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
503 views

Rząd z powodu rozdawnictwa szuka kasy i planuje ściągać od Polaków przedawnione zobowiązania

Obecnie przedawnienie zobowiązania podatkowego następuje zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Okres ten wydłuża się, jeżeli dojdzie do zawarcia układu ratalnego z urzędem skarbowym, wszczęcia egzekucji czy podjęcia postępowania karnego skarbowego. Jednak władza działająca obecnie na szkodę swoich obywateli zamierza to zmienić. Czyżby nieudolna władza poszukiwał finansów w związku z rozdawnictwem publicznych pieniędzy na rzecz swoich „gości” z Ukrainy.

Szykowana nowelizacja kodeksu karnego skarbowego, państwo będzie mogło ściągać nawet przedawnione należności – informuje w środę „Dziennik Gazeta Prawna”.

Kontrowersyjny projekt ustawy w tym zakresie przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który jak wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” który już po konsultacjach publicznych na podstawie uchyleniu art. 44 par 2 kodeksu karnego skarbowego.

Obecne brzmienia tego przepisu nie pozwala karać za przestępstwo polegające na niepłaceniu podatku, jeżeli sam podatek już się przedawnił.

Po uchyleniu tego przepisu, nawet jeśli fiskusa z powodu przedawnienia zobowiązania, sąd i tak będzie mógł ukarać podatnika za przestępstwo skarbowe.

„Ale to nie wszystko. Będzie mógł również zasądzić od skazanego kwotę 'na poczet należności publicznoprawnej uszczuplonej czynem zabronionym’. Nie będzie przy tym zastrzeżenia, że chodzi o nieprzedawnioną należność” – podkreśla gazeta.

Dziennik podaje, że pomysł resortu sprawiedliwości krytykują nie tylko eksperci i organizacje przedsiębiorców, lecz także inne ministerstwa. Resort rozwoju i technologii ostrzegł już, że skutkiem tej zmiany będzie „nałożenie obowiązku uiszczenia należności, która w świetle przepisów prawa podatkowego nie istnieje”. Wątpliwości ma też rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

https://legaartis.pl/blog/2022/05/26/rzad-z-powodu-rozdawnictwa-szuka-kasy-i-planuje-sciagac-od-polakow-przedawnione-zobowiazania/

4/5 - (3 votes)
The following two tabs change content below.

One thought on “Rząd z powodu rozdawnictwa szuka kasy i planuje ściągać od Polaków przedawnione zobowiązania

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: