Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
462 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1039 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
825 views

„Zmarł jeden z ostatnich dąbrowszczaków. “Poświęcił swoje życie walce o sprawiedliwość społeczną””

Virgilio Fernández del Real, jeden z ostatnich hiszpańskich żołnierzy XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego, zmarł w zeszły wtorek w Meksyku na krótko przed swoimi 101. urodzinami. Wczoraj odbył się jego pogrzeb. Weteran walk z faszyzmem przez całe życie pozostawał aktywny politycznie, śledził na bieżąco wydarzenia mające miejsce w Hiszpanii, wzywał do jedności lewicy i powołania federacyjnej III Republiki Hiszpańskiej.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Virgilio Fernández del Real urodził się w 1918 roku w miejscowości Al-Ara’isz w Maroku, znajdującym się wówczas pod protektoratem Hiszpanii. W wieku 14 lat wstąpił do hiszpańskiej młodzieżówki komunistycznej. Gdy 17 lipca 1936 roku generał Franco ze swoją świtą próbowali dokonać puczu i obalić II Republikę Hiszpańską, dając początek hiszpańskiej wojnie domowej, dla zaledwie 17-letniego praktykanta w jednym z madryckich szpitali było oczywiste, że musi wstąpić w antyfaszystowskie szeregi i wyruszyć na front. Po utworzeniu Brygad Międzynarodowych, w październiku 1936 roku, został przydzielony do kompanii sanitarnej batalionu Dąbrowszczaków. U boku polskich ochotników służył aż do wycofania się do Francji w lutym 1939 roku. Wspominał, że wśród nich miał wielu przyjaciół, m.in. lekarza trzynastej brygady dr Samuela Flato. Podobnie jak wielu republikańskich uchodźców z Hiszpanii, udał się na emigrację do Meksyku, gdzie spędził resztę życia.

Gdy w 2015 roku, pojawiły się pierwsze informacje o możliwej “dekomunizacji” warszawskiej ul. Dąbrowszczaków, Virgilio Fernández del Real od razu odpowiedział na wezwanie Inicjatywy “Łapy Precz od. ul Dąbrowszczaków” (obecne Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności), by wysyłać do warszawskich radnych listy protestacyjne. W skierowanym do nich mailu napisał: “Plany zmiany nazwy upamiętniającej Polaków, którzy poświęcali własne życie w Hiszpanii, wydają mi się niesprawiedliwe i pozbawione wizji. Proszę, zastanówcie się. Nie zróbcie tego!”. Jak pamiętamy, ulica Dąbrowszczaków najpierw została zlikwidowana i przemianowana na ul. Borysa Sawinkowa, by powrócić na mocy wyroku sądu administracyjnego.

W 2017 roku, w 81. rocznicę wybuchu hiszpańskiej wojny domowej Virgilio po raz ostatni odwiedził ojczyznę. Był przyjęty wówczas jako bohater przez lewicowe organizacje społeczne, ale także przez lidera partii Podemos Pablo Iglesiasa, ówczesną lewicową burmistrzynię Madrytu Manuelę Carmenę czy prezydenta aragońskiej wspólnoty autonomicznej Javiera Lambána. Na wieść o śmierci weterana XIII brygady, Iglesias zamieścił na Twitterze wspólną fotografię dopisując m.in. “Poświęcił swoje życie walce o sprawiedliwość społeczną. Hiszpania ma dług wobec takich osób jak on. Niech ci ziemia lekką będzie towarzyszu”.

Pablo Iglesias

@Pablo_Iglesias_

Nos ha dejado a los 100 años Virgilio Fernández, luchador por la democracia en las Brigadas Internacionales. Dedicó su vida a los demás, a pelear por una sociedad más justa. España tiene una deuda con personas como él. Que la tierra te sea leve, compañero.https://m.publico.es/politica/2128801/muere-con-100-anos-virgilio-fernandez-brigadista-internacional-que-lucho-por-la-ii-republica 

Zobacz obraz na Twitterze
Ludzie o tym mówią: 1 645

Severiano Montero, prezes Asociación de Amigos de las Brigadistas Internacionales, hiszpańskiego stowarzyszenia zajmującego się pamięcią o ochotnikach i ochotniczkach Brygad Międzynarodowych, dla hiszpańskiego portalu Publico powiedział: “Zmarł człowiek, który do końca swych dni walczył o republikę hiszpańską, sprawiedliwość społeczną i demokrację. Odchodzi człowiek, który powinien stanowić dla nas przykład. Jego życie jest dla nas inspiracją”. Informację o śmierci weterana Brygad Międzynarodowych zamieściły największe hiszpańskie portale informacyjne. Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności zajmujące się pamięcią o Dąbrowszczakach i które utrzymywało kontakt z weteranem, wyraziło na na swojej stronie wdzięczność za zaangażowanie się Virgilio w obronę warszawskiej ulicy Dąbrowszczaków.

Virgilio Fernández del Real do końca życia pozostawał aktywny politycznie. Na bieżąco obserwował i komentował wydarzenia w swoich dwóch ojczyznach: starej i nowej, meksykańskiej. Wyrażał wsparcie dla Andrésa Manuela Lópeza Obradora, obecnego lewicowego prezydenta Meksyku w jego kampanii wyborczej, apelował także o jedność hiszpańskiej lewicy i rewizję obecnej konstytucji Hiszpanii, by mogła ona przekształcić się w państwo federacyjne.

Wczoraj odbył się pogrzeb “hiszpańskiego Dąbrowszczaka”. Jego trumna przykryta była dwoma sztandarami: II Republiki Hiszpańskiej oraz Meksyku.

zrodlo:strajk.eu

Rate this post

One thought on “„Zmarł jeden z ostatnich dąbrowszczaków. “Poświęcił swoje życie walce o sprawiedliwość społeczną””

  1. a michalkiewicz kocha franco/e i mowi ze franco za malo komunistow wymordowal , na pablo picasso mowi ze bochomazy malowal , hemingway to zapijaczony komuch . kocha pinocheta i to samo o nim mowi . pinochet dobrze robil gdy intelligencje czilijska torturowal i mordowal , bardom czilijskim rece miarzdzyl . ot talmudyczna czacha jak nas zabijaja (turboliberalow) to zbrodnie /ludobojstwa , jak my (turBoliberaly z krzyzem w ,,mozgu” wbitym) to ratowanie swiata od ubeckich zygowin ….ot i talmudyczna metoda wykrecania kota ogonem …….dabrowszczakom wieczna chwala !! ……michalkiewicz to taki zlotousty ukryty/nieukryty psychopata , ktoremu (chyba !?) nie udalo sie spelnic najwiekszej wewnetrznej potrzeby , chocby raz se komucha zabic !!! …..przypominam chile byla hiszpanska kolonia ….w obu panstwach hunty obalily legalnie wybrane i po amerykansku/demokratycznie rzady . jusa to taki demokrata jak producent samochodow ford ; pytanie do forda dlaczego pan produkuje tylko czarne samochody , ford ; ja no nie ja moge produkowac samochody w kazdym kolorze byle to byl czarny …..lub kluczowa scena w filmie lyncha , ,,mulholland drive” czyli fraza to jest ,, TO JEST TA DZIEWCZYNA”…..

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: