Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
485 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1044 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
854 views

Według badań dzieci, różnice w mózgu mogą być związane z otyłością

Nowe wyniki największego długoterminowego badania rozwoju mózgu i zdrowia dzieci budzą prowokujące pytania dotyczące otyłości i funkcji mózgu.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czy nadmiar masy ciała w jakiś sposób zmniejsza obszary mózgu, które regulują planowanie i kontrolę impulsów? Czy otyłość jest wynikiem tej różnicy w mózgu? A może obwinia się nawyki żywieniowe, styl życia, sytuację rodzinną i genetykę?

Poprzednie badania u dzieci i dorosłych dały sprzeczne wyniki. Nowe badania nie rozstrzygają tej sprawy, a zewnętrzni eksperci ostrzegają, że błędna interpretacja może niesprawiedliwie utrwalić piętno wagi.

Ale artykuł redakcyjny opublikowany w poniedziałkowym badaniu w JAMA Pediatrics nazwał go ważnym dodatkiem do rosnących dowodów na związek między wagą, strukturą mózgu i funkcją umysłową.

Jeśli dalsze badania potwierdzą wyniki, może to prowadzić do nowych sposobów zapobiegania otyłości ukierunkowanych na poprawę funkcji mózgu.

„Nie wiemy, w jakim kierunku idą te relacje, ani nie sugerują, że osoby z otyłością nie są tak bystre jak ludzie o zdrowej wadze” – powiedziała dr Eliana Perrin, profesor pediatrii z Uniwersytetu Duke, który jest współautorem artykułu.

W finansowanym ze środków federalnych badaniu wzięło udział 3190 amerykańskich dzieci w wieku 9 i 10 lat. Mieli oni pomiary wzrostu i masy ciała, skany MRI mózgu oraz komputerowe testy funkcji umysłowych, w tym pamięć, język, rozumowanie i kontrolę impulsów. Prawie 1000 dzieci – prawie 1 na 3 – miało nadwagę lub otyłość, podobnie jak w statystykach krajowych.

Naukowcy odkryli różnice w najcięższych skanach mózgu u dzieci, nieco mniejszą objętość w obszarze mózgu za czołem, która kontroluje tak zwane zadania „funkcji wykonawczej”. Obejmują one między innymi umiejętność planowania, kontrolowania impulsów i obsługi wielu zadań jednocześnie.

Różnice w porównaniu z dziećmi o normalnej wadze były subtelne, powiedział autor badania Scott Mackey, neurobiolog z University of Vermont.

Najcięższe dzieci miały również nieco gorsze wyniki w komputerowych testach funkcji wykonawczych. Ale Mackey i główna autorka Jennifer Laurent, badaczka otyłości z University of Vermont, powiedzieli, że nie wiadomo, czy którakolwiek z różnic miała jakikolwiek znaczący wpływ na funkcjonowanie lub zachowanie dzieci w nauce. Nie jest jasne, w jaki sposób są one powiązane z wagą, a Mackey powiedział, że prawdopodobnie inne czynniki nie zmierzone w badaniu, w tym aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie, odgrywają znacznie większą rolę.

Badania na dorosłych wiążą otyłość z zapaleniem niskiego poziomu w całym ciele, które może uszkadzać naczynia krwionośne i może zwiększać ryzyko chorób serca i upośledzenia umysłowego. Niektóre badania wykazały również mniejszą objętość mózgu u otyłych dorosłych, a naukowcy twierdzą, że może to być zapalenie.

Nowe badanie stwarza możliwość, że zmiany zapalne wpływające na wagę, strukturę mózgu i funkcje mogą rozpocząć się w dzieciństwie.

Najnowsze badania potwierdzają wcześniejsze badania na dzieciach i dorosłych, ale pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi, powiedziała Marci Gluck, psycholog z National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, który nie brał udziału w badaniach.

„Deficyty funkcji wykonawczych i„ inteligencja ”nie są takie same”, powiedział Gluck.

Badaczka ds. Otyłości Natasha Schvey z Uniformed Services University of the Health Sciences uznała badanie za imponujące, ale zauważyła, że na nawyki żywieniowe i otyłość ma wpływ wiele czynników, w tym różnice metaboliczne i psychiczne.

„Z wielu naprawdę dobrych badań wiemy, że otyłość nie jest tak bardzo pod kontrolą jednostki, jak nam się wydaje. Ludzie mówią o sile woli – to bardzo mała część równania – powiedziała. „Na naszą wagę wnosi znacznie większy wkład i wiele z nich ma podłoże genetyczne. Nie oznacza to, że jest niezmienny.

___

Obserwuj pisarza medycznego AP Lindsey Tanner na Twitterze: LindseyTanner

___

Wydział Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie z Departamentu Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: