Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
446 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1034 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
815 views

Okupacja Syrii potrwa jeszcze wiele lat. Pentagon potwierdza

Szef amerykańskiego ministerstwa wojny, czyli sekretarz obrony Mike Esper został przesłuchany przez Komisję Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów. Wiadomo już, że żadnego wycofania wojsk amerykańskich z Syrii nie uświadczymy. Przynajmniej nie w dającej się przewidzieć przyszłości.

030402-N-5362A-004

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

030402-N-5362A-004 Southern, Iraq (Apr. 2, 2003) — U.S. Army Sgt. Mark Phiffer stands guard duty near a burning oil well in the Rumaylah Oil Fields in Southern Iraq. Coalition forces have successfully secured the southern oil fields for the economic future of the Iraqi people and are in the process of extinguishing the burning wells that were set ablaze in the early stages of Operation Iraqi Freedom. Operation Iraqi Freedom is the multi-national coalition effort to liberate the Iraqi people, eliminate Iraq’s weapons of mass destruction and end the regime of Saddam Hussein. U.S. Navy photo by Photographer’s Mate 1st Class Arlo K. Abrahamson. (RELEASED)

Mark Esper, sekretarz obrony USA; źródło: Wikipedia

Esper przesłuchiwany był wraz z generałem Markiem Milleyem. Obaj potwierdzili plany Pentagonu – m. in. utrzymania obecności wojskowej w Syrii, czyli faktycznej okupacji części tego kraju. „Trudno jest przewidzieć kiedy dokładnie żołnierze Stanów Zjednoczonych będą mogli odejść” – zeznał sekretarz obrony.

Swoje plany pozostawienia US Army w Syrii motywowali przede wszystkim zagrożeniem ze strony tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Wskazywali też, iż prezydent Donald Trump nalegał, aby ta organizacja terrorystyczna została całkowicie pokonana. Tymczasem – według nich – syryjskie wojsko nie ma dostatecznej gotowości do samodzielnego jej zwalczania.

Jest to argumentacja cokolwiek osobliwa zważywszy, iż od kilku tygodni sieć niemal zacina się od ustawicznych udostępnień nagrań wideo Donalda Trumpa, który przy różnych okazjach bez ogródek stwierdza, że jedynym powodem dla pozostawania amerykańskich wojsk na terytorium Syrii jest dostęp do złóż ropy naftowej tego państwa. Prezydent USA wspominał również, że ropa ta jest niezbędna amerykańskim koncernom naftowym, choć nie wskazał dokładnie którym.

Jednocześnie jasnym jest dla każdego, czyje spojrzenie na wojnę przeciwko Syrii wykracza poza nagłówki mediów głównego nurtu, że amerykańskie wojsko faktycznie walczyło przeciwko ISIS w tym państwie wyłącznie w okolicach miasta Rakka oraz na południe od niego, czyli na stosunkowo niewielkim obszarze w północnej i centralnej części kraju. Tymczasem z prowincji Idlib na północnym wschodzie kraju, który cały czas pozostaje małym dżihadystycznym rajem, Amerykanie wycofali swoje wojsko i dali zielone światło dla inwazji tureckiej, która wzmacnia sunnickich fanatyków. W tym kontekście świat usłyszał jednak wyłącznie o tym jak to Donald Trump złamał obietnice wobec Kurdów. Reszta terenów zajętych przez ISIS została wyzwolona przez Syryjską Armię Arabską przy wspomaganiu ze strony rosyjskiego lotnictwa i irańskich strategów wojskowych.

Gen. Mike Milley, źródło: Wikipedia

Mimo to, gen. Milley stanowczo stwierdzał w obliczu kongresmenów, że ewentualne wycofanie wojsk amerykańskich z Syrii stanowiło będzie „niebezpieczny punkt zwrotny” i przesłankę dla niechybnego odrodzenia Państwa Islamskiego. Zważywszy, że pokonanie kalifatu ISIS zajęło lata i pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar angażując armie kilku państw cokolwiek naiwnie byłoby wierzyć, że 600-osobowy amerykański korpus może faktycznie w jakikolwiek sposób skutecznie przeciwstawić się dżihadystom, nie mówiąc już o ich zwalczaniu (tudzież zapobieżeniu odrodzenia Państwa Islamskiego). Jednocześnie wojskowy podkreślił, iż „walka ta jest wyjątkowo trudna, gdyż jest to walka z ideologią”. W jaki sposób ideologię można pokonać militarnie? Na to pytanie odpowiedzi brak.

Pewne światło rzuca na wszystko dalsza część zeznań Milleya i Espera. Podczas dwugodzinnego przesłuchania obaj wielokrotnie powtórzyli, że długofalowym celem Waszyngtonu są działania zmierzające do ograniczenia globalnych wpływów najważniejszych mocarstw, z którymi Stany Zjednoczone – na własne życzenie – pozostają w stanie ostrego konfliktu. Chodzi oczywiście o Chiny i Rosję.

Zeznania Espera i Milleya nie okazały się szczególnie przekonywające dla kongresmenów. Najlepiej podsumowuje to bodaj reakcja demokratycznego deputowanego ze stanu Colorado Jasona Crowa.

„Koniec końców, wygląda na to, że obecna administracja nie ma żadnej strategii jeśli chodzi o Bliski Wschód, a jeśli chodzi o Syrię widać wyłącznie jakieś przypadkowe decyzje i potknięcia” – podsumował Crow.

zrodlo:strajk.eu

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: