Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

„Nevada oskarża rząd USA o „tajny przemyt plutonu””

RENO, Nevada (AP) – Nevada chce, aby sędzia federalny ogłosił nielegalną, jak to nazywa, „tajną operację przemytu plutonu” przez rząd USA i nakazał usunięcie materiałów o jakości broni, które zostały już wysłane do ośrodka bezpieczeństwa na północ od Las Vegas nad stanem zastrzeżenia

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze zgłoszenie w trwającej rok prawnej bitwie prosi sędziego okręgowego USA Miranda Du in Reno o odrzucenie wniosku rządu o oddalenie pozwu stanowego. Nevada kwestionuje tajną dostawę wysoce radioaktywnego materiału z Południowej Karoliny przez Departament Energii w zeszłym roku.

Departament twierdzi, że kwestia ta jest dyskusyjna, ponieważ już obiecała, że ​​pluton nie zostanie przywieziony do Nevady.

„Decyzja DOE o transporcie plutonu z Karoliny Południowej do Nevady została skonsumowana i nie można jej cofnąć”, powiedział rząd w swoim wniosku o oddalenie pozwu w zeszłym miesiącu.

Mówi, że ustawa o energii atomowej z 1954 r. Przyznaje USA wyłączną odpowiedzialność za regulację materiałów promieniotwórczych oraz że Sąd Najwyższy stwierdził, że stany nie odgrywają żadnej roli w transporcie, obsłudze i unieszkodliwianiu.

Nevada powiedział, że argumenty prawne rządu są „prawie tak samo niebezpieczne” dla narodu, jak pluton, który przedostał się do państwa.

„DOE bezwstydnie twierdzi, że jego ukryte pogwałcenie przepisów ochrony środowiska i stworzenie radiologicznej uciążliwości publicznej są nie do odkrycia zarówno przez sądownictwo, jak i państwo, które zostało ranne w wyniku tajnej operacji przemytu plutonu przez rząd federalny” – powiedział w poniedziałku prokurator generalny Nevady, Aaron Ford. „DOE chce, aby Nevada i sąd pozostały bezczynnie, podczas gdy bezkarnie wyrządzają szkody ekologiczne”.

Rząd twierdzi, że wszelkie potencjalne szkody dla Nevady są spekulacyjne.

„Przed sądami federalnymi nie było i nigdy nie toczyła się żywa sprawa ani kontrowersja, ponieważ Nevada nie wyartykułowała konkretnej i szczególnej szkody własnej, która jest zagrożona przez obecnie ukończone przesyłki” – powiedział we wniosku Departament Energii .

Nevada twierdzi, że rząd – powołując się na bezpieczeństwo narodowe – wielokrotnie odmawia podania niejawnych szczegółów, które są mu potrzebne do dalszego scharakteryzowania ryzyka.

Mówi, że departament naruszył ustawę o polityce ochrony środowiska, nie wypełniając niezbędnych przeglądów przed wysyłką plutonu.

Na początku tego roku sędzia odmówił tymczasowego zakazu wysyłek do Nevady po tym, jak rząd ujawnił w styczniu, że przewoził już pół tony plutonu. Du powiedział, że sprawa była dyskusyjna, ponieważ pluton już tam był.

9. Okręgowy Sąd Apelacyjny w USA zgodził się i odmówił uchylenia tej decyzji w sierpniu.

Sąd w San Francisco odmówił rozważenia nowego wniosku o wymuszenie usunięcia materiału, ponieważ pierwotny pozew Nevady o to nie prosił. Sędzia w Reno zgodził się w październiku, aby zezwolić państwu na zmianę procesu sądowego w celu uwzględnienia tego żądania.

Zaktualizowana skarga mówi, że „niezależnie od jakichkolwiek podejrzeń związanych z dalszymi wysyłkami” sąd ma prawo zarządzić usunięcie plutonu.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: