Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

Milionowa łapówka za zgodę na wieżowiec? Piotr Kowalczyk zatrzymany

Piotr Kowalczyk

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Piotr Kowalczyk (fot. Archiwum)

Agenci CBA zatrzymali cztery osoby. W zamian za załatwienie zgody na budowę wieżowca przy ul. Zana w Lublinie oczekiwali miliona złotych łapówki – dowodzą śledczy. Wśród zatrzymanych jest Piotr Kowalczyk – były przewodniczący lubelskiej rady miasta.

Na trop nielegalnego procederu wpadli agenci lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zatrzymali czterech mieszkańców Lublina.

– Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy wskazuje, że osoby te działały w porozumieniu i powoływały się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, m.in. w Urzędzie Miasta Lublin – wyjaśnia Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Z ustaleń biura wynika, że mężczyźni porozumieli się w sprawie załatwienia pozwolenia na budowę i innych dokumentów, niezbędnych do budowy wieżowca przy ul. Zana w Lublinie. Zapłatą miał być milion złotych łapówki.

We wtorek po południu trzech z podejrzewanych mężczyzn spotkało się, by podpisać umowę na wykonanie dokumentacji, umożliwiającej przeprowadzenie inwestycji.

– W kosztach umowy została ujęta wcześniej uzgodniona kwota korzyści majątkowej – dodaje Temistokles Brodowski.

Trzej mężczyźni zostali zatrzymani przez agentów CBA w chwili podpisywania umowy. Czwarty został zatrzymany w swoim domu. Ustaliliśmy, że wszyscy są przedsiębiorcami. Nie ma wśród nich urzędników.

– Nie mamy informacji, żeby sprawa dotyczyła pracowników Urzędu Miasta – podkreśla Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. Ratusz nie komentuje doniesień o zatrzymaniu przedsiębiorców. – Nie wpłynęło do nas żadne pismo w tej sprawie – stwierdza rzeczniczka. Nie informuje też, czy w Urzędzie Miasta odbędzie się wewnętrzna kontrola mogąca wykazać, czy ktoś z zewnątrz był w stanie załatwić korzystną decyzję urzędu, czy też składał czcze obietnice.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Na obecnym etapie śledczy nie udzielają żadnych informacji.

Wiadomo już jednak, że jeden z zatrzymanych to Piotr Kowalczyk – były przewodniczący lubelskiej rady miasta. Obecnie przedsiębiorca. W środę po południu, za pośrednictwem swojego pełnomocnika przesłał mediom specjalne oświadczenie.

– Padłem ofiarą prowokacji wykonanej przez agentów CBA. Sytuacja ta miała miejsce w moim biurze w trakcie podpisywania umowy o wykonanie prac projektowych z inwestorem ze Słowacji, który okazał się być podstawionym agentem CBA – wyjaśnia Kowalczyk.

– Umowa, którą w dobrej wierze zawarłem z rzekomym słowackim inwestorem (agentem CBA) dotyczy przygotowania dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji znajdującej się przy ulicy Zana w Lublinie na prywatnym gruncie, dla którego od 2007 r. obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – czytamy w oświadczeniu.

Kowalczyk zapewnia, że ani w umowie, ani też w żadnej innej formie, nie zobowiązał się do czynności innych, niż „wykonanie koncepcji architektonicznej, prac projektowych i dokumentacji prawnej niezbędnej do realizacji inwestycji”.

– Zaistniała sytuacja jest absurdalną próbą oczernienia i dyskredytowania mojej osoby oraz rodziny. Będę walczył o moje dobre imię, prawdę i udowodnię przed niezawisłym sądem, że wczorajsze zdarzenie to bezprawny i haniebny atak – oświadczył Piotr Kowalczyk. Były samorządowiec zgodził się na publikację swoich danych personalnych oraz wizerunku.

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/milion-zl-za-przysluge-ws-budowy-wiezowca-w-lublinie-cba-zatrzymalo-4-osoby,n,1000256049.html

http://www.dziennikwschodni.pl (drs)

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: