UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
442 views

„Mercedes Maidana: Samozniszczenie i przetrwanie po ciemnej stronie surfowania na dużych falach”

„Mój mąż krzyknął na mnie:„ Nie obchodzi cię śmierć, pozostawienie mnie i twojej matki! ” Odpowiedziałem: „Nie, nie chcę. Po prostu chcę żyć swoimi marzeniami”.

Mercedes Maidana surfuje po wielkiej fali

38-letnia Mercedes Maidana została nominowana jako jedna z trzech najlepszych kobiet surfujących na wielkiej fali na świecie podczas Billabong Big Wave Awards – „Oscarów surfowania” – w 2009, 2010 i 2011 r.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mercedes Maidana miał obsesję na punkcie ścigania wielkich fal. To dało jej gwar. Za każdym razem, gdy surfowała, ryzykowała coraz więcej. Aż któregoś dnia wszystko poszło nie tak.

W dniu 12 marca 2014 r. Maidana wzięła udział w Nelscott Reef Big Wave Classic, konkursie na najlepsze na świecie na amerykańskim wybrzeżu Oregonu.

„Przyłapała mnie fala 30 stóp i po prostu zamarłem” – mówi. „Zabrało mnie to pod wodę, a deska surfingowa uderzyła mnie w czoło”.

Maidana została uratowana, ale mocno krwawiła. Po powrocie na brzeg została zabrana do szpitala. Lekarz przykleił nacięcie nad jej okiem. Powiedział, że ma „łagodny wstrząs mózgu, nie ma się o co martwić” i zwolnił ją.

Ale Maidana wiedziała, że coś jest „wyłączone”.

„Zaraz po wypadku nie mogłam położyć na tym palca, ale tej nocy wiele razy zwymiotowałam” – mówi. „Zawieziono mnie do szpitala, gdzie zrobili kolejny skan – ale znowu powiedzieli, że nic mi nie jest”.

Sprawy były dalekie od porządku. W miarę upływu dni, w domu na Hawajach, stan Maidany pogorszył się. Miała coraz mniej energii. Nie mogła prowadzić właściwej rozmowy, SMS-a, a nawet wyprowadzać psa. Stała się zmieszana, paranoiczna, niespokojna i przygnębiona. Za każdym razem, gdy szła do lekarza, kazali jej odpocząć i podawali jej leki przeciwdepresyjne.

„Straciłem wszystko w moim życiu” – mówi. „Straciłem karierę. Straciłem zdrowie. Rozwiodłem się. Straciłem wszystkie swoje pieniądze. Straciłem nawet psa.

„Miałem myśli samobójcze i było to przerażające, ponieważ prawdopodobnie miałem je przez dwa lata. To była jedna konsekwentna myśl”.

Mercedes Maidana zalana krwią po wypadku
Zdjęcie Mercedes Maidana tuż po jej wypadku pokazuje uszkodzenia, jakie deska surfingowa wyrządziła jej twarzy

Po prawie dwóch latach Maidana nadal była chora i była bliska poddania się. Wydawało się, że nie ma wyjaśnienia, co było z nią nie tak. Nic nie działało, więc postanowiła skontaktować się z innym surferem – Shawnem Dollarem. Dolar również odzyskiwał zdrowie po urazie w wyniku wypadku z dużą falą.

„Zawsze opisuję go jako ratownika życia” – mówi Maidana. „Najważniejsze, że pokazał mi, że się nie poddaje. Byłem już w tym momencie, kiedy miałem zamiar się poddać. Myślałem, że przez całe życie będę żył w okropnej otępieniu – co oznacza zmęczenie, depresję , niespokojny. Wszystko było niemożliwe. Pomyślałem: „OK, muszę tylko poczekać, aż umrę, i mam nadzieję, że stanie się to szybko”.

„Ale kiedy odłożyłem słuchawkę, czułem się zawstydzony, że mogłem rzucić ręcznik. Pomyślałem:„ OK, jeśli to robi, ja też muszę to zrobić ”. To był najważniejszy element układanki.

„Poprowadził mnie do fundacji na wstrząs mózgu w Kalifornii. Pani, która kieruje fundacją, Jill, była jak anioł. Na każdym etapie, w którym mnie prowadziła, każdego dnia w roku”.

Stan Maidany zaczął się poprawiać. Wkrótce poczuła się wystarczająco silna, by zrobić czystą przerwę, myśląc, że zmiana przyniesie jej korzyść. Myliła się. Okazało się, że była dopiero na starcie.

Krótka szara linia prezentacyjna

W lutym 2016 roku Maidana postanowiła odejść od plaż na Hawajach. Przyjęła pracę w Teksasie, sprzedając ubezpieczenia na życie.

Ale wyczerpały ją długie godziny i stres związany z pracą w komisji i po sześciu miesiącach zrezygnowała. Nadal nie czuła się lepiej. Uznała, że musi poświęcić wszystko na powrót do zdrowia.

Próbowała nowych metod leczenia. Wpompowała tlen do krwi – „Potrzebowałem go, by wyleczyć mój mózg”. Poszła do neurologów – „Musiałem zrewidować ruch wigilijny”. Była poddawana zabiegom korygującym kręgosłup. Przez cały rok, przez sześć godzin dziennie, mówi, że „jej zadaniem było wyzdrowienie”.

Skan mózgu Mercedesa Maidany
Wzór diamentu pokazuje zwiększoną aktywność w mózgu emocjonalnym Mercedes Maidana, zgodnie z traumą emocjonalną z przeszłości, która powiedziała lekarzom, że cierpi na zespół stresu pourazowego

W końcu zaczęła zauważać poprawę – ale wkrótce zwolniła. Stare objawy wracały. Co się działo?

„Ostatecznie pojechałam do kliniki w Kalifornii i zrobili oni skany Spect (tomografia komputerowa z emisją pojedynczego fotonu), aby zobaczyć, co naprawdę dzieje się w moim mózgu – które części są aktywne, a które śpią” – mówi.

„Mój mózg został prawie wyleczony, ale miałem ciężkie PTSD (zespół stresu pourazowego). Plan regeneracji zmienił się, aby skupić się na zdrowiu emocjonalnym, i wtedy całkowicie zmieniły moją dietę.

„Zrzuciłem cukier, nabiał, wszelkie przetworzone produkty spożywcze i alkohol. Musiałem jeść bardzo czysto. Dostawałem suplementy w celu poprawy funkcji mózgu, takie jak olej rybny i różne witaminy, oraz terapię, aby radzić sobie z moimi emocjami. odpowiedni lek przeciwdepresyjny. Wkrótce potem zacząłem bardzo szybko wracać do zdrowia ”.

PTSD to coś, co wielu ludzi kojarzy z wojskiem, a nie coś, o czym można się spodziewać podczas surfowania. Dla Maidany definicja – „zaburzenie lękowe wywołane przez bardzo stresujące, przerażające lub niepokojące zdarzenia” – zaczęła mieć sens.

Mercedes Maidana na zdjęciu przed wypadkiem w Nelscott Reef Big Wave Classic
Maidana (w kolorze białym) na chwilę przed wypadkiem w Nelscott Reef Big Wave Classic

Przed wielkim wypadkiem w 2014 roku Maidana nie zdawała sobie sprawy, że każde przerażające doświadczenie zwiększało jej traumę.

„Kiedy masz zraniony mózg, nie możesz być w pralce i grzechotać w każdym miejscu”, mówi.

„Tworzyłem wstrząsy mózgu nad wstrząsami mózgu, ponieważ za każdym razem, gdy spadałem z fali, miażdżyło mi mózg. Kiedyś utknąłem w jaskini rafy i prawie utopiłem się. Byłem tym bardzo traumatyzowany. Zacząłem płakać wszędzie, jak supermarket .

„Innym razem mieszkaliśmy z widokiem na plażę, a mój mąż miał dziwne uczucie, gdy oglądał telewizję. Wyjrzał i zobaczył moją purpurową deskę surfingową unoszącą się na horyzoncie, i wybiegł, by znaleźć mnie leżącego na brzegu i krwawiącego.

„Ciągle prosił mnie, abym przestał surfować w dużych falach, ponieważ ciągle miałem poważne wypadki i bał się o moje życie. Ale nigdy go nie słuchałem. Błagał mnie, abym nie jechał na Maui. Powiedział, że to ogromne fale, ty nie są gotowi, to nie jest dla twojego poziomu. I to była prawda, nie byłem na tym poziomie. Ale i tak nie słuchałem i nie poszedłem.

„Surfowałem na fali, która miała około 35 stóp, skończyłem w strefie uderzenia, a następnie trzy fale o wysokości 50 stóp rozbiły się nade mną. Ktoś na nartach wodnych przyjechał mnie uratować, ale potem silnik się wyłączył, a my skończyliśmy kolejna fala 50 stóp. Tego dnia myślałem, że umrę. Czułem, że jestem wiecznie pod wodą. Wróciłem do domu i powiedziałem: „Prawie umarłem”. Mój mąż był na mnie taki zły.

„Powiedział:„ Nie zależy ci na śmierci, na pozostawieniu mnie i swojej matki, jeśli umrzesz ”. I pomyślałem: „Nie, nie chcę. Po prostu chcę żyć swoimi marzeniami”.

„Byłem na drodze do samozagłady, a on był tego świadkiem od lat. Teraz z perspektywy tego dnia w Maui widzę, że straciłem swoje granice, nie umarłem i zdałem sobie sprawę, że nie boję się śmierci już więcej. To było niebezpieczne. ”

Dziewięć dni później, wbrew radom męża, Maidana pojechała do Oregonu na Nelscott Reef Big Wave Classic, nieświadoma, że to będą jej ostatnie zawody.

„Myślałem, że jestem niezniszczalny” – mówi. „Śmierć nie była już wielką sprawą. Oszalałam. Więc kiedy wróciłam do domu po kolejnym doświadczeniu bliskiej śmierci, mój mąż zobaczył, że po prostu nie słucham i nie miałam zamiaru powstrzymać mojej obsesji na punkcie surfowania na wielkiej fali Po kilku miesiącach rozdzieliliśmy się.

„W pewien sposób cieszę się, że dostałem wstrząsu mózgu. Byłem na drodze do samozagłady, nawet o tym nie wiedząc. Teraz widzę, że to, co robiłem, było szalone”.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Surfingowe przyznaje, że wstrząs mózgu jest „ważną sprawą dla surfowania”. Mówi, że „dobro sportowców jest zawsze naszym głównym celem”.

Organizacja twierdzi, że wszystkie jej wydarzenia są „ściśle monitorowane” przez „doświadczone zespoły medyczne”, które „zawsze przeprowadzają protokoły zapobiegania urazom i zarządzania nimi na miejscu, jeśli podejrzewa się, że doszło do incydentu”.

Mówi również, że planuje „przyspieszyć naszą pracę z ekspertami medycznymi”, aby zapewnić, że protokoły wstrząsu pozostają „na najwyższym poziomie” w kontekście rosnącej świadomości i badań nad niebezpieczeństwami obrażeń głowy. Maidana chce podnieść tę świadomość.

„Jest tak wielu ludzi, którzy nie wiedzą, że cierpią na wstrząs mózgu” – mówi. „To niewidzialna kontuzja, dlatego jest tak skomplikowana. Ludzie tego nie rozumieją.

„Podczas surfowania ludzie potrzebują dostępu do tych informacji, aby wiedzieli, co zrobić, jeśli dojdą do wstrząsu. Musisz zachować czujność. Co stanie się w ciągu najbliższych miesięcy, a nie tylko dni i tygodni? Czy zmienia się Twoja osobowość? Czy zmienia się twój nastrój? Twój poziom energii?

„Nie wydaje mi się realistyczne stwierdzenie, że wszyscy powinniśmy nosić kaski przez cały czas, ponieważ jest coś w surfowaniu, w którym po prostu chcesz być wolny, naturalny z żywiołami. Ale czuję to, kiedy są bardzo płytkie rafy i potężne fale, zdecydowanie powinieneś mieć na sobie kask – a podczas surfowania na dużych falach byłby to wielki postęp.

„Fundacja Dziedzictwo Wstrząsów poprosiła sportowców o przekazanie mózgów. Kiedy umrę, nie potrzebuję jej, więc mam nadzieję, że pomoże to w udzieleniu wielu odpowiedzi”.

Krótka szara linia prezentacyjna

38-letnia Maidana nie ma obecnie zbyt wielu „brzęczeń”, ale nie ma jej nic przeciwko. Pracuje jako stylistka.

„Powoli zmieniam mózg, aby być szczęśliwym i zadowolonym z prostego życia, bez wielkich wzlotów i upadków oraz przypływów adrenaliny, które były bardzo zabawne, ale wiązały się z ogromnymi kosztami emocjonalnymi i fizycznymi.

„Najbardziej podobne„ brzęczenie ”, jakie mam, to gra na gitarze basowej. Przestałem grać przez 15 lat, ponieważ byłem tak pochłonięty surfowaniem, ale kiedy miałem do czynienia z depresją, miałem dużo bezsenności, więc zacząłem grać na basie w nocy dla zabicia czasu. Uwielbiam to. ”

Mercedes Maidana gra na gitarze
Maidana ma teraz „bzika” na scenie ze swoim rockowym zespołem Michelyn i Red Light Runners

Maidana wciąż surfuje. Ale trzyma się mniejszych fal, co nigdy nie myślała, że będzie możliwe przed jej wypadkiem.

„Bez surfowania myślałam, że nie będę miał tożsamości” – mówi. „Nie wiedziałam, kim jestem, jeśli nie jestem surferką, co jest naprawdę smutne.

„Teraz odkrywam, że jestem człowiekiem o wielu cechach. Chodzi o otaczanie się kochającymi ludźmi i robienie rzeczy, które sprawiają, że jestem szczęśliwy”.

Jeśli coś dotknęło cię w tej historii i chciałbyś dowiedzieć się więcej o zdrowiu psychicznym, odwiedź BBC Action Line.

zrodlo:bbc.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: