Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
460 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1039 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
825 views

Laureat Nagrody Nobla Suu Kyi broni armii Myanmaru w sprawie ludobójstwa

HAGUE, Holandia (AP) – laureat Pokojowej Nagrody Nobla i były więzień polityczny Aung San Suu Kyi zaprzeczył w środę, że siły zbrojne Mjanmy popełniły ludobójstwo, mówiąc najwyższemu sądowi Narodów Zjednoczonych, że masowy exodus Rohingya z kraju, który przewodzi, był niefortunny wynik bitwy z powstańcami.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Uderzający był obraz byłej pro-demokratycznej ikony pojawiającej się przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w obronie armii, która przez 15 lat przebywała w areszcie domowym. Suu Kyi, który jako doradca państwowy Mjanmy pełni funkcję podobną do premiera, otrzymał w 1991 r. Nagrodę pokojową zaocznie za wspieranie demokracji i praw w ramach ówczesnej junty narodowej.

Oskarżyciele Myanmaru opisali celową kampanię czystek etnicznych i ludobójstwa, która doprowadziła ponad 700 000 Rohindżów do sąsiedniego Bangladeszu.

Zwracając się do światowego sądu w Hadze w roli ministra spraw zagranicznych Birmy, Suu Kyi spokojnie próbowała obalić zarzuty, że personel wojskowy zabijał cywilów, gwałcił kobiety i podpalał domy w 2017 r.

Powiedziała, że zarzuty wynikały z „wewnętrznego konfliktu zbrojnego zapoczątkowanego skoordynowanymi i kompleksowymi atakami zbrojnymi … na które odpowiedziały służby obronne Mjanmy. Niestety ten konflikt zbrojny doprowadził do exodusu kilkuset tysięcy muzułmanów. ”

Przedstawiciele Rohingya i grupa prawic powiedzieli, że są przerażeni zeznaniami Suu Kyi.

„Świat osądzi ich roszczenia o brak ludobójstwa na podstawie dowodów” – powiedział Mohammed Mohibullah, prezes Arakan Rohingya Society for Peace and Human Rights. „Złodziej nigdy nie przyznaje, że jest złodziejem, ale sprawiedliwość można osiągnąć poprzez dowody”.

Naród afrykański Gambia wniósł pozew przeciwko Myanmarowi w imieniu 57-krajowej Organizacji Współpracy Islamskiej. Gambia twierdzi, że ludobójstwo miało miejsce i nadal trwa.

Zwrócił się o nadzwyczajną rozprawę prawną, w której zwrócił się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o podjęcie działań w celu powstrzymania przemocy, w tym „wszelkich środków w ramach jego uprawnień, aby zapobiec wszelkim czynom, które są równoznaczne z przestępstwem ludobójstwa lub przyczyniają się do niego” w Mjanmie.

Suu Kyi nalegał, aby Gambia przedstawiła „niekompletny i wprowadzający w błąd faktyczny obraz” tego, co wydarzyło się w północnym stanie Armenii w Birmie, stwierdzając, że wydarzenia w jednym z najbiedniejszych regionów Birmy były „skomplikowane i trudne do zrozumienia”.

Opisała, jak wojsko zareagowało 25 sierpnia 2017 r. Na ataki powstańców wyszkolonych przez ekstremistów afgańskich i pakistańskich.

Suu Kyi powiedział, że siły zbrojne próbowały „zmniejszyć obrażenia dodatkowe” podczas walki w 12 lokalizacjach. Uznając, że mogła zostać użyta nadmierna siła i że jeden helikopter mógł zabić „nie walczących”, powiedziała, że Birma bada to, co się stało, i należy pozwolić jej zakończyć pracę.

„Czy może istnieć ludobójczy zamiar państwa, które aktywnie prowadzi dochodzenia, ściga i karze żołnierzy i oficerów oskarżonych o wykroczenia?” – zapytała sąd.

Grupy praw dołączyły do przedstawicieli Rohingya, potępiając roszczenia Suu Kyi i zespołu prawnego Birmy zgłoszone w Hadze.

George Graham, dyrektor ds. Pomocy humanitarnej w Save the Children, powiedział, że uwagi Suu Kyi „stoją w obliczu wszystkich dowodów zebranych przez ONZ, a także świadectwo, które nasze zespoły usłyszały od niezliczonych ocalałych”.

„Rodziny Rohingya napotkały wzorce niewyobrażalnych horrorów podczas kampanii przemocy. Dzieci i ich rodzice byli systematycznie zabijani, okaleczani i gwałceni ”, powiedział, dodając, że„ rząd Myanmaru na każdym kroku nie ukarał odpowiedzialnych ”.

Nicholas Bequelin z Amnesty International oskarżył Suu Kyi o próbę zlekceważenia ciężkości przestępstw popełnionych przeciwko Rohindżom i „nawet nie odniósłby się do nich po imieniu ani nie przyznałby skali nadużyć. Takie zaprzeczenia są celowe, kłamliwe i niebezpieczne. ”

„Exodus ponad trzech czwartych miliona ludzi z ich domów i kraju był jedynie wynikiem zorganizowanej kampanii morderstw, gwałtów i terroru” – powiedział.

Tymczasem USA nałożyły sankcje ekonomiczne na czterech oficerów wojskowych z Mjanmy / Birmy podejrzanych o naruszenie praw człowieka. Sankcjonowało Min Aung Hlainga, dowódcę sił zbrojnych Mjanmy, za zarzuty poważnego naruszenia praw. Zastąpiono także zastępcę dowódcy Soe Win i dwóch innych dowódców wojskowych, Than Oo i Aung Aunga.

„Istnieją wiarygodne doniesienia o masowych gwałtach i innych formach przemocy seksualnej popełnianych przez żołnierzy pod dowództwem Min Aung Hlainga”, oświadczył we wtorek oświadczenie skarbu USA.

Rozprawy sądowe mają się zakończyć w czwartek, kiedy Birma i Gambia będą miały 90 minut na zakończenie swoich spraw.

___

Cook zgłosił się z Brukseli. Powiązany reporter prasowy Suzauddin przyczynił się do tej historii z Bazar Coxa w Bangladeszu.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: