Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

KOD APOKALIPSY

Fantastyka to nie tylko elfy i krasnoludy. Nie muszą nią też być wojny kosmiczne. Bowiem fantastyka to również podróż wciągająca w swoje sidła nierozważnych poszukiwaczy przygód. I właśnie tym mianem można określić nową propozycję wydawnictwa Zielona Sowa. Time Riders. Kod apokalipsy zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na ciekawy pomysł fabularny.

Film pod recenzja.Zycze milego ogladania

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znalezione obrazy dla zapytania: kod apokalipsy zdjecia"

Autor stworzył zarówno intrygujących bohaterów, jak i nienudnego narratora. Byli już naziści opanowujący Amerykę po Drugiej Wojnie Światowej, minął także kryzys w czasach prehistorycznych. Tym razem przyszedł czas na średniowiecze, rok 1194 i rozprawę z legendą o Robin Hoodzie. Nie można nie dostrzec, że Alex Scarrow rozwija skrzydła w dziedzinie historii alternatywnych.

Znalezione obrazy dla zapytania: kod apokalipsy zdjecia"

Muszę przyznać, że lubię powieści i filmy o podróżach w czasie. Często ich główny bohater jest upartym odkrywcą, za wszelką cenę chcąc odkryć prawdę o niewytłumaczalnym zjawisku, które spotkał na swej drodze. Może dlatego Time Riders przypadli mi do gustu. Każdy z bohaterów ma swoją własną charakterystyczną osobowość. Autor opracował dla nich osobny styl usposobienia, mówienia i myślenia. Nie można tego nazwać bogatym i głębokim portretem psychologicznym, ale na potrzeby akurat tej książki tyle wystarczy. Podoba mi się również sama koncepcja tajemniczej Agencji stojącej na straży utrzymywania historii na swojej poprawnej osi.

Znalezione obrazy dla zapytania: kod apokalipsy zdjecia"

Każda zmiana zostaje natychmiast wychwytywana i analizowana, natomiast sami podróżnicy wyruszają do tak zwanego miejsca skażenia. I właśnie tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa, gdyż grupa ludzi odpowiedzialnych za utrzymywanie porządku w czasie składa się z trzech przestraszonych nastolatków, których do agencji zwerbowano na siłę. Dla prawdziwego świata każdy z nich umarł w różnych czasach. Na szczęście współpracują z nimi dwie jednostki pomocnicze, będące wyhodowanymi androidami o ludzkim wyglądzie i ze sztuczną inteligencją. Bob i Beki, takie mają imiona, są niezastąpione w chwilach, kiedy bohaterowie muszą walczyć z przeciwnikami lub brakuje im danych historycznych.

Znalezione obrazy dla zapytania: kod apokalipsy zdjecia"

Ciekawym wydaje się być również to, że seria Alexa Scarrowa to nie tylko alternatywna wersja historii. Jego dzieło składa się z mnóstwa różnych alternatyw, a wszystko zależy od tego, jakim torem uda się podróżnikom pokierować wydarzenia. Odnosi się wrażenie, jakby autor bawił się tym gatunkiem. Czytelnik na bieżąco zapoznawany jest ze zmianami, jakie przynoszą poczynania bohaterów w przeszłości. Według zamysłu pisarza, podczas wyprawy dwie osoby z drużyny pozostają w tajnej bazie podróżników i wraz z inteligentnym komputerem śledzą fale czasowe. Aby nie zagubić czytelnika, wydarzenia dziejące się w średniowieczu, jak i te w 2001, oddzielone są osobnymi rozdziałami.

Powracając do tematu Robin Hooda, chciałabym zaznaczyć, że nie jest on głównym elementem wokół którego kręci się fabuła. Jego postać to czynnik powodujący skażenie. Myślę, że dzięki temu powieść ta wiele zyskuje. Przede wszystkim nie spada do rangi historyjek dla dzieci. Wpłynąć na to mógł również sam charakter książki. Inspiracjami autora do napisania Kodu apokalipsy były cztery fakty, które mają miejsce w rzeczywistości czytelnika. Każdy z nich został krótko opisany w środku, tuż przed prologiem.

Znalezione obrazy dla zapytania: kod apokalipsy zdjecia"

Głównie dotyczą one manuskryptu Voynicha pochodzącego ze średniowiecza i napisanego w nieznanym języku, a jego kodu do dnia dzisiejszego nie udało się złamać. Scarrow modyfikuje rzeczywistość poprzez powołanie do życia postaci Adama Lewisa, informatyka, który po raz pierwszy w historii odczytuje jedno zdanie. Od tego momentu obraz historii zaczyna się zmieniać. Według mnie bardzo ciekawy pomysł, szczególnie, że pisarz umiał go wykorzystać. Nie tylko owinął wokół tego wątku całą rozbudowaną fabułę, ale także w drugiej połowie powieści rozwinął go, czyniąc z manuskryptu tylko, że tak to ujmę, „element zaczepny”, podarowując czytelnikowi o wiele smaczniejszy kąsek do zjedzenia, jakim jest osławiony artefakt Święty Graal.

Znalezione obrazy dla zapytania: kod apokalipsy zdjecia"

Wynika to z tego, że autor między innymi skupił się na prawdziwej wersji historii, dobudowując do niej różne ciekawe alternatywy dla roku 2001, jeśli bohaterom nie uda się nakierować wydarzeń na poprawny tor. Fani historii lub co ciekawsi czytelnicy łatwo zgadną, że dla Anglii rok 1194 był bardzo ciężkim okresem. Król Ryszard, wracając z nieudanej trzeciej wyprawy krzyżowej w Jerozolimie, dostał się do niewoli. W tym czasie pod jego nieobecność władzę sprawował brat monarchy, książę Jan, dzisiaj znany jako król Jan Bez Ziemi. Ludność została obarczona wysokimi podatkami, aby wykupić władcę z niewoli. Do tych rzeczywistych wydarzeń Alex Scarrow dorzuca podróżników w czasie i wszystko to, co oni wnoszą swoją obecnością. A dodali naprawdę wiele. Autor przybliża czytelnikowi tylko sześć miesięcy z tego mrocznego okresu, ale sposób, w jaki to robi, całkowicie oczarowuje. Wydaje się, jakby przeszłość rzeczywiście została ożywiona.

Znalezione obrazy dla zapytania: kod apokalipsy zdjecia"

Sama akcja również jest bardzo dynamiczna. Czytelnik zostaje zapoznany dość szczegółowo z charakterem i problemami tamtych czasów, lecz pisarz nie traci papieru na opisy wyglądu miast, ludzi i ich stylu życia. Skupia się bardziej na aspektach politycznych. Pod tym względem można tę powieść zaklasyfikować do grupy historycznych. Na szczęście Scarrow zajął się nie tylko suchym przerysowywaniem podręcznika, serwując czytelnikowi ciekawie rozbudowaną akcję. Dzieje się bowiem naprawdę sporo. Oprócz sensacji i rewelacji odbiorca otrzymuje dość dużą dawkę emocji.
Aby czytelnik nie pogubił się w meandrach fabuły, na końcu książki przygotowana została tabela wyjaśniająca, jakie wydarzenie z przeszłości wpłynęło na odpowiednią zmianę w teraźniejszości. Jeśli ktoś nie lubi spoilerów, lepiej niech tam nie zagląda. Mogę jedynie uprzedzić, że powieść ta działa na zasadzie podobnej do serialu o detektywnie Monku. W każdym odcinku najczęściej z góry wiadomo kto jest mordercą, ale czar tych historii nie polega, tak jak w klasycznych kryminałach, na efektownym zakończeniu, lecz na sposobie, w jaki śledczy dojdzie do prawdy. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku tej powieści.

Znalezione obrazy dla zapytania: kod apokalipsy zdjecia"

Trzeba zaznaczyć, że każdy z poprzednich tomów charakteryzował się zawiłą fabułą i mnóstwem nowych wątków, wymieszanych i serwowanych stopniowo. Trzecia część nie różni się pod tym względem od swoich poprzedników. Widać jednak, że autor coraz sprawniej posługuje się narracją. W przypadku polskiego przekładu pochwały należy kierować również w stronę tłumacza i redakcji. Tekst był dynamiczny, a słownictwo bogate. Karolowi Sijce udało się stworzyć w języku polskim naprawdę zachęcający do dalszego czytania klimat. Szczególnie, kiedy sytuacja czasoprzestrzenna robiła się napięta, atmosfera zbliżającej się katastrofy była bardzo odczuwalna. Piszę o tym, ponieważ styl opowiadania zastosowany w Time Riders jest godny uwagi. Autor posłużył się narracją personalną, opowiadacz ma jednak dostęp do umysłów niemal wszystkich głównych bohaterów. Czyli czytelnik zapoznaje się nie tylko z wersją wydarzeń podróżników, ale otrzymuje również okazję popatrzeć na świat oczami księcia Jana i króla Ryszarda. Jak dla mnie jest to absolutnie niesamowite. Narrator nie tylko skacze swobodnie od umysłu do umysłu, oczywiście nowe wątki oddzielone są akapitami, ale poszerza również horyzont widzenia wydarzeń. Dzięki temu Scarrowowi udało się w bardzo bliskim stopniu przybliżyć czytelnikowi zarówno motywy działań poszczególnych bohaterów, jak i charakter oraz burzliwość roku 1194.

Znalezione obrazy dla zapytania: kod apokalipsy zdjecia"

 

Sumując wszystko, co do tej pory zostało napisane, seria Alexa Scarrowa wygląda naprawdę zachęcająco. Szczególnie, że składające się na nią tomy nie są tylko osobnymi historiami o przygodach w przeszłości, lecz łączą się w jedną spójną całość poprzez nawiązania do wcześniejszych wydarzeń. Jednak jeśli ktoś zdecyduje się na zapoznanie tylko z trzecim tomem, nie powinien spotkać się z trudnościami i poczuciem czytania książki od połowy. Gorąco polecam zarówno Kod apokalipsy, jak i całą serię wszystkim miłośnikom powieści przygodowych. Myślę, że dzieło zapewni wiele godzin dobrej rozrywki na przyzwoitym poziomie. Szczególnie, że wydawnictwo zapowiedziało już nadejście czwartego tomu pod tytułem Wieczna wojna.

 

zrodlo recenzji:efantastyka.pl ;zdjecia z internetu

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: