Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
460 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1039 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
825 views

Aplikacja AuschwitzVR przeniesie nas do wirtualnego obozu zagłady

Opracowywana przez polski startup aplikacja pozwoli posiadaczom gogli do odbioru rzeczywistości wirtualnej zajrzeć w każdy zakamarek KL Auschwitz. To jednak nie będzie zwiedzanie muzeum, ale poznawanie realiów funkcjonowania nazistowskiego obozu podczas II wojny światowej.

Aplikacja AuschwitzVR przeniesie nas do wirtualnego obozu zagładyAplikacja pozwoli zajrzeć w każdy zakamarek KL Auschwitz. (Fot. Getty Images)

„Dzięki technologii VR i stereoskopowemu widokowi 360° będziemy swobodnie poruszać się po terenie obozu, kucać, wychylać się, a trzymane w rękach kontrolery pozwolą podnosić znajdujące się tam przedmioty i przyglądać się im się z bliska. To wyjątkowe, immersyjne doświadczenie dodatkowo będzie oferować również szereg scenariuszy – wirtualnych opowieści o piekle, jakie czekało na trafiających do obozu” – informują twórcy aplikacji na swojej stronie internetowej.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przykładowe scenariusze to: „Droga do komór gazowych” (od wagonów śmierci po chmury gazu), „Apel” (codzienny koszmar więźniów obozu), „Numer obozowy” (element procesu odbierania więźniowi jego tożsamości).

By stworzyć jak największe wrażenie realizmu, autorzy aplikacji szczegółowo badają archiwalne dokumenty dotyczące funkcjonowania obozu Auschwitz. Posiłkują się historycznymi zdjęciami lotniczymi, planami kartograficznymi i architektonicznymi, zdjęciami wykonanymi przez oficerów SS.

Dzięki temu mogą więc pokazać autentyczne obiekty, jak np. barak typu szwajcarskiego, który był popularny już przed wojną, a w obozie został przeprojektowany tak, by mógł spełniać funkcję szpitala, administracji, kuchni, łaźni czy siedziby garnizonu. Są tam także krematoria niemieckiej firmy Topf und Soehne.

By stworzyć wrażenie realizmu, autorzy aplikacji badają archiwalne dokumenty dotyczące funkcjonowania obozu.

Projekt jest w fazie tworzenia. Jego autorzy, Sebastian Ośka i Tomasz Majewski z dzierżoniowskiego startupu Real Invented Studio, próbują pozyskać fundusze na realizację przy pomocy Kickstartera – społecznościowej platformy crowdfundingowej.

Ich zdaniem, aplikacja zainteresuje szkoły i uczelnie, stowarzyszenia krewnych ofiar oraz ocalałych, państwowe instytucje kulturalne i historyczne, a także instytucje pozarządowe i muzea.

Sebastian Ośka ma już w dorobku takie projekty jak film krótkometrażowy „Miasto ruin”, zrealizowany dla Muzeum Powstania Warszawskiego, rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem dla Muzeum Narodowego w Warszawie czy wirtualny spacer po XIX-wiecznym Dzierżoniowie.

zrodlo:londynek.net
Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: