Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół jest pod wyszukiwarką

KLIKNIJ NIŻEJ W "ODBLOKUJ"


NAJNOWSZE VIDEO 50 AV

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

18.11.2023 ARABSKIE MEDIA BEZ CENZURY NAJNOWSZE INFORMACJE MASAKRA GAZY TRWA !!

4/4 - (1 vote)
 • 8 m temu

   (15:30 GMT)

  Na prośbę Izraela usunięto tysiące postów wojennych w Gazie z Meta i TikTok

  Według izraelskiej prokuratury Meta, która prowadzi Facebooka, Instagram i TikTok, otrzymała ponad 8 000 żądań usunięcia postów z Izraela związanych z wojną w Gazie. Odpowiednio usunięto 94 procent oznaczonych treści.

  Prawie 60 procent z 9500 wszystkich żądań usunięcia treści złożonych przez prokuraturę do głównych serwisów społecznościowych skierowano do firm-matek Facebooka i Instagrama.

  Izraelska prokuratura powiedziała  „Forbesowi”  , że od 7 października liczba żądań usunięcia treści kierowanych do wszystkich gigantów mediów społecznościowych wzrosła 10-krotnie.

   

 • 22 m temu

   (15:16 GMT)

  Szef UNRWA: Ataki na szkoły ONZ „przerażające”, „należy się powstrzymać”

  Szef agencji ONZ ds. pomocy Palestynie (UNRWA) powiedział, że otrzymał „przerażające” zdjęcia i nagrania wielu osób zabitych i rannych w ataku na „kolejną” szkołę UNRWA na północy Gazy.

  „Te ataki nie mogą stać się powszechne, muszą się skończyć. Humanitarne zawieszenie broni nie może dłużej czekać” – oznajmił komisarz generalny UNRWA Philippe Lazzarini w poście na X.

   

  Reklama

 • 28 m temu

   (15:10 GMT)

  Więcej ambulansów nieczynnych: Czerwony Półksiężyc

  Palestyński Czerwony Półksiężyc twierdzi, że sześć kolejnych ambulansów w Strefie Gazy nie działa już z powodu braku paliwa.

  Izrael nie wpuścił paliwa do oblężonej enklawy przybrzeżnej, z wyjątkiem niewielkich ilości, wyłącznie na potrzeby UNRWA w celu prowadzenia operacji humanitarnych.

   

 • 36m temu

   (15:01 GMT)

  Agencje ONZ spotykają się z rosnącym gniewem szeregowych pracowników w związku z Gazą: raport

  Lokalny personel UNICEF i Światowego Programu Żywnościowego w Gazie jest wściekły na przełożonych za to, co uważają za obojętną reakcję na masowe zabijanie Palestyńczyków, jak podaje ekskluzywny raport  Devex  .

  Gniew ten pogłębia śmierć 100 pracowników ONZ, oprócz ponad 11 000 Palestyńczyków zabitych przez Izrael od 7 października.

  „Tysiące obecnych i byłych pracowników UNICEF i WFP naciska na swoich przywódców, aby zajęli ostrzejsze publiczne stanowisko w sprawie zakończenia izraelskiej ofensywy w Gazie” – czytamy w raporcie.

  Pracownicy UNICEF przedstawili swój apel w petycji, pisząc: „Palestyna i Gaza są świadectwem hipokryzji tego świata i jego podwójnych standardów, ponieważ podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej widzieliśmy znacznie silniejsze i jasne stanowisko UNICEF i całego świata. Ale najwyraźniej nasze dzieci nie liczą się tak bardzo dla świata.”

 • 47m temu

   (14:50 GMT)

  Zmiażdżyć Hamas czy uratować jeńców?

  Dziesiątki tysięcy ludzi w Izraelu maszerują z Tel Awiwu w kierunku Jerozolimy, żądając od rządu podjęcia dalszych działań w celu zapewnienia uwolnienia osób przetrzymywanych w Gazie.

  Choć wśród większości Izraelczyków panuje wspólna złość w związku z tym, co wydarzyło się 7 października, opinia publiczna może podzielić się na tych, którzy chcą nadać priorytet upadkowi Hamasu, i tych, którzy chcą w pierwszej kolejności uwolnienia zakładników, powiedział felietonista gazety Haaretz Gideon  Levy .

  „Nie ma zgody co do ceny, jaką należy zapłacić. Wszyscy chcą uwolnienia [więźniów]. Pytanie brzmi, czy Izrael podjął decyzję i wybrał między zmiażdżeniem Hamasu a uwolnieniem zakładników” – Levy powiedział Al Jazeerze.

  Nadejdzie moment, kiedy Izrael będzie musiał dokonać wyboru i wielu „będzie wolało zmiażdżyć Hamas, zamiast znaleźć zakładników”, powiedział Levy.

  Podjęcie takiej decyzji ułatwi brak w większości izraelskich mediów informacji o katastrofie humanitarnej w Gazie – dodał. „Nikt nie widzi ceny, a kiedy nie jesteś na nią narażony, moralnie znacznie łatwiej jest nadal wspierać te ataki”.

   

 • 1 godzinę temu

   (14:30 GMT)

  Armia izraelska atakuje dom Khana Younisa

  Urzędnik ds. zdrowia ze szpitala Al Nassr w Gazie twierdzi, że w izraelskim ataku wojskowym na dom na zachód od miasta zginęło 15 osób.

  Palestyńczycy opłakują swoich bliskich zabitych w izraelskim bombardowaniu Strefy Gazy w szpitalu w Khan Younis w sobotę
  Palestyńczycy opłakują swoich bliskich zabitych podczas izraelskiego bombardowania Strefy Gazy w szpitalu w Khan Younis w sobotę [Fatima Shbair/AP Photo]
 • 1 godzinę temu

   (14:25 GMT)

  Izrael odpowiedzialny za „zbrodnie wojenne, czystki etniczne”: Hamas

  Izrael ponosi odpowiedzialność za okrucieństwa popełnione wobec szkoły al-Fakhoura, gdzie tysiące wysiedlonych Palestyńczyków znalazło schronienie po zbombardowaniu ich domów, mówi Basem Naim, członek biura politycznego Hamasu.

  Dziesiątki wysiedleńców zginęło i zostało rannych, gdy Izrael ostrzelał prowadzoną przez ONZ szkołę na północ od Strefy Gazy.

  „Mówimy o zbrodniach wojennych, czystkach etnicznych, zbrodniach przeciwko ludzkości” – Naim powiedział Al Jazeerze, odnosząc się do izraelskiego ostrzału szkół, szpitali, domów i schronisk.

   

  Reklama

 • 1 godzinę temu

   (14:10 GMT)

  Siły izraelskie przejęły ponad 100 ciał z masowego grobu szpitala al-Shifa: urzędnik Gazy

  Ismail al-Thawabta, urzędnik Biura ds. Mediów Rządu Gazy, przekazał Al Jazeerze następujące informacje:

  „Izraelskie siły okupacyjne ekshumowały wczoraj groby, które zrobiliśmy na dziedzińcu szpitalnym; zabrali ponad 100 trupów, które były już pochowane. Poza tym wszystkim ofiarom, które niedawno zmarły, odmówiono pochówku, ponieważ siły izraelskie odmówiły pochówku ich w szpitalu.

  „Kilka dni temu, gdy w szpitalu piętrzyły się zwłoki, kierownictwo szpitala było zmuszone wykopać masowy grób i pochować wszystkich zmarłych. Dziś rano izraelskie buldożery rozkopały groby i zabrały zwłoki”.

 • Politykę prywatności

 • 1 godzinę temu

   (14:00 GMT)

  Będziemy dążyć do odbudowy Gazy, jeśli osiągnięte zostanie zawieszenie broni: Erdogan

  Turecki prezydent twierdzi, że jego kraj podejmie wysiłki w celu odbudowy szpitali, szkół i innej zniszczonej infrastruktury w Gazie, jeśli zostanie tam osiągnięte zawieszenie broni, podają lokalne media.

  „Jeśli osiągnięte zostanie zawieszenie broni, zrobimy wszystko, co konieczne, aby zrekompensować zniszczenia spowodowane przez Izrael” – powiedział Erdogan reporterom w swoim samolocie wracającym z podróży do Berlina, gdzie prowadził rozmowy z niemieckimi przywódcami.

  „Podejmiemy wysiłki, aby odbudować zniszczoną infrastrukturę w Gazie i odbudować zniszczone szkoły, szpitale, obiekty wodociągowe i energetyczne” – powiedział Erdogan w wypowiedzi nadawcy A Haber.

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawia z mediami na konferencji prasowej podczas swojej wizyty w Kancelarii z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie, Niemcy, piątek
  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawia z mediami na konferencji prasowej podczas swojej wizyty w Kancelarii z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie, Niemcy, piątek [Markus Schreiber/AP Photo]
 • 1 godzinę temu

   (13:40 GMT)

  W nowym ataku zginęły 32 osoby z jednej rodziny, w tym 19 dzieci

  Ministerstwo Zdrowia Gazy twierdzi, że 32 osoby z jednej rodziny zginęły w ataku armii izraelskiej na budynek w północnej Gazie, a wśród ofiar jest 19 dzieci – podaje AFP.

  Ministerstwo opublikowało listę nazwisk 32 członków rodziny Abu Habal, zamordowanych w Dżabalii, największym obozie dla uchodźców w oblężonej enklawie.

 • 2 godziny temu

   (13:35 GMT)

  „W Gazie nie ma bezpiecznego miejsca”: rzeczniczka UNRWA

  Rzeczniczka UNRWA Tamara el-Rifai powiedziała Al Jazeerze, że palestyńska agencja ds. uchodźców nie jest już w stanie zapewnić ochrony osobom przybywającym do jej schronisk i szkół w związku z ciągłym bombardowaniem enklawy przez Izrael.

  W przemówieniu z Ammanu w Jordanii el-Rifai powiedział, że jak dotąd trafiono 70 budynków UNRWA.

  „My sami nie jesteśmy już chronieni” – powiedział el-Rifai, stwierdzając, że do tej pory w schroniskach UNRWA przebywało 66 osób, nie licząc dzisiejszego ataku na al-Fakhoora. „Żadne miejsce w Gazie nie jest bezpieczne”.

  Rzeczniczka UNRWA powiedziała, że ​​pomimo ataków na budynki UNRWA nie mają zamiaru opuszczać Gazy. „Naprawdę jesteśmy ratunkiem [dla mieszkańców Gazy]… nigdzie się nie wybieramy i nie zostajemy z mieszkańcami Gazy”.

  Do chwili obecnej od rozpoczęcia wojny 7 października 103 pracowników UNRWA w Gazie zginęło.

  Palestyńczycy reagują na zniszczenia w prowadzonej przez ONZ szkole, w której udzielano schronienia wysiedleńcom, po izraelskim strajku w Dżabalii w północnej Strefie Gazy
  Palestyńczycy reagują na zniszczenia w prowadzonej przez ONZ szkole, w której udzielano schronienia wysiedleńcom, po izraelskim strajku w Dżabalii [Fadi ​​Whadi/Reuters]
 • 2 godziny temu

   (13:30 GMT)

  Pociągniemy Izrael do odpowiedzialności za śmiercionośny atak na szkołę al-Fakhoora: Hamas

  Komentując bombardowanie szkoły al-Fakhoora, Hamas oświadczył w oświadczeniu, że pociągnie Izrael do odpowiedzialności za atak i jego zbrodnie wobec dzieci i ludności cywilnej.

  Reklama

 • 2 godziny temu

   (13:10 GMT)

  Atak na szkołę dowodzi, że celem Izraela jest opróżnienie północnej Gazy: Ministerstwo

  Palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w oświadczeniu, że atak na szkołę al-Fakhoora dowodzi, że wypowiedzona przez Izrael wojna cywilom ma na celu oczyszczenie całego północnego obszaru Strefy Gazy z wszelkiej obecności Palestyńczyków.

  INTERAKTYWNE - Zniszczenia w Gazie - Mapa wojny w Gazie-1699764920

 • 2 godziny temu

   (13:05 GMT)

  ZOBACZ: Co wiemy o ewakuacji szpitala al-Shifa w Gazie

  Lekarze, pacjenci i tysiące osób znajdujących się w szpitalu al-Shifa w Gazie otrzymali godzinę na ewakuację.

  Oto co wiemy:

   

 • 2 godziny temu

   (13:05 GMT)

  Urzędnik ds. zdrowia w Gazie twierdzi, że w ataku na szkołę zginęło co najmniej 50 osób: raport

  Co najmniej 50 osób zginęło w ataku sił izraelskich na szkołę al-Fakhoora – powiedział agencji prasowej AFP urzędnik ministerstwa zdrowia w Gazie.

  Urzędnik dodał, że do ataku na szkołę prowadzoną przez UNRWA doszło „o świcie”.

  Widok ciasta chlebowego leżącego na ziemi obok innych artykułów spożywczych po strajku w prowadzonej przez ONZ szkole, w której udzielano schronienia wysiedleńcom, w związku z trwającym konfliktem między Izraelem a palestyńską grupą islamistyczną Hamas, w obozie dla uchodźców Jabalia w północnej Strefie Gazy
  Widok ciasta chlebowego leżącego na ziemi obok innych artykułów spożywczych po strajku w tej samej szkole 4 listopada [Anas al-Shareef/Reuters]
 • 2 godziny temu

   (13:00 GMT)

  Ewakuowane kobiety al-Shifa przeszukane z rozbieraniem „w upokarzający sposób”: dziennikarka

  Jeśli chodzi o przymusową ewakuację izraelskich osób ze szpitala al-Shifa, dziennikarz Jihad Abu Shanab mówi Al Jazeerze, że świadkowie twierdzą, że byli godzinami poddawani rygorystycznym przesłuchaniom przez izraelskich żołnierzy.

  „Poza tym wielu z nich zostało przeszukanych w poniżający sposób. Wiele kobiet zmuszono do… rozebrania się i poddania się rewizji osobistej. To były bardzo upokarzające incydenty” – powiedział Abu Shanab Al Jazeerze.

  „Wielu cywilów przebywających w środku było przetrzymywanych jako zakładników na górnym piętrze szpitala, odmówiono im jedzenia i wody oraz traktowano ich poniżając i znęcając się”.

  Palestyńczycy wewnętrznie przesiedleni na zdjęciu w szpitalu Al-Shifa w mieście Gaza
  Palestyńczycy wewnętrznie przesiedleni na zdjęciu w szpitalu al-Shifa w mieście Gaza, 10 listopada [Khader Al Zanou/AFP]
 • 2 godziny temu

   (12:55 GMT)

  Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przybył pierwszy samolot z rannymi Palestyńczykami

  Jak podaje Reuters, grupa 15 Palestyńczyków, w tym dzieci i ich rodziny, opuściła w piątek Gazę na przejściu granicznym w Rafah, a następnie poleciała do Abu Zabi.

  Część młodych miała zabandażowane ręce i nogi. Niektórzy siedzieli cicho obok rodziców lub krewnych, podczas gdy inni podróżowali samotnie.

  Wśród pasażerów był 14-letni Mohammed Abu Tabikh, jedno z najciężej rannych dzieci w samolocie. Odniósł obrażenia szyi i kręgosłupa, gdy samochód, którym podróżował, został uderzony w ataku.

  „Kiedy doznałem kontuzji, przeżyłem szok. A potem przestałem się ruszać” – powiedział Reuterowi.

  Lekarz pomaga rannemu dziecku, gdy palestyńskie dzieci i rodziny ewakuowane ze Strefy Gazy w związku z trwającym konfliktem między Izraelem a palestyńską grupą islamistyczną Hamas przybywają na leczenie do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
  Lekarz pomaga rannemu dziecku, gdy palestyńskie dzieci i rodziny ewakuowane ze Strefy Gazy przybywają w sobotę na leczenie do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich [Rula Rouhana/Reuters]

  Reklama

 • 2 godziny temu

   (12:45 GMT)

  PRCS: Pomóż naszym zespołom uwięzionym w szpitalu Ahli Arab

  Palestyński Czerwony Półksiężyc powiedział, że jego zespoły medyczne nadal są uwięzione w szpitalu Ahli Arab w Gazie pośród ciężkiego ostrzału armii izraelskiej.

  „Żądamy natychmiastowej interwencji, aby chronić nasze zespoły, które są teraz w niebezpieczeństwie” – stwierdziła organizacja w poście na X.

   

 • 3 godziny temu

   (12:35 GMT)

  Niemowlęta w al-Shifa muszą zostać przeniesione: Minister zdrowia

  Palestyńska minister zdrowia Mai al-Kaila wezwała instytucje międzynarodowe do interwencji i przeniesienia wcześniaków i rannych dzieci ze szpitala al-Shifa do szpitali na okupowanym Zachodnim Brzegu lub w Egipcie.

  Al-Kaila powiedział, że władze izraelskie sieją spustoszenie w Al-Shifa i zamieniły kompleks szpitalny w koszary wojskowe, ewakuując znajdujące się w nim osoby, trzymając się za cel broni.

  „W Strefie Gazy nie ma szpitala, który byłby w stanie przyjąć ranne i wcześniaki” – powiedział al-Kaila.

   

 • 3 godziny temu

   (12:30 GMT)

  Raport: Przywódca izraelskiej opozycji przyłącza się do marszu protestacyjnego

  Lokalne izraelskie media donoszą, że Yair Lapid przyłączył się do marszu rodzin zakładników Hamasu i ich zwolenników.

  Protest dociera do biura premiera Netanjahu w Jerozolimie, a demonstranci żądają, aby zrobił on wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić uwolnienie wszystkich więźniów Hamasu. Oczekuje się, że dotrze do celu dzisiaj po południu.

  W czwartek  Lapid wezwał  Netanjahu do „natychmiastowego ustąpienia”.

 • 3 godziny temu

   (12:11 GMT)

  Celem ataków takich jak al-Fakhoora jest zmuszenie Palestyńczyków do przeniesienia się do południowej Gazy

  Ponieważ walki w północnej Strefie Gazy trwają, wielu Palestyńczyków uciekło do szkół prowadzonych przez ONZ w pobliżu Szpitala Indonezyjskiego, aby zapewnić sobie ochronę przed bezlitosnym bombardowaniem Izraela.

  Osoby szukające schronienia w szkole al-Fakhoora w obozie dla uchodźców Jabalia, wiele z nich z problemami zdrowotnymi, myślały, że znajdą tam schronienie przed przemocą. Wydaje się jednak, że armia izraelska wysyła wiadomość: uciekajcie na południe Strefy Gazy.

  To  nie pierwszy atak  na szkoły, podobne ataki miały miejsce już wcześniej, a także na piekarnie i szpitale.

 • 3 godziny temu

   (12:06 GMT)

  „Nie ma nic dyskryminującego” w bombardowaniu szkoły al-Fakhoora z powietrza

  Szkoła Al-Fakhoora jest jak al-Shifa szkół w Gazie; stał się celem tak samo jak al-Shifa.

  Ta szkoła została zbombardowana w latach 2009, 2014 i jest to drugi raz w tym miesiącu, kiedy została zbombardowana.

  Nie ma nic dyskryminującego w fakcie, że szkoła, w której znajdują się tysiące ludzi, została zbombardowana z powietrza; którego celem jest spowodowanie szkód, strat w ludziach, cierpienia i śmierci.

  Kiedy atakujecie szkołę z taką koncentracją ludzi szukających schronienia w szkole, wysyłacie wiadomość, która jest czymś więcej niż tylko: „Ścigam bojowników Hamasu tu i tam”. Mówi: „Chcę, żeby ludzie zostali wypędzeni, chcę, żeby ludzie zapłacili cenę, chcę, żeby ludzie umarli”.

  Palestyński chłopiec reaguje na zniszczenia w prowadzonej przez ONZ szkole, w której udzielano schronienia wysiedleńcom, po izraelskim strajku w Dżabalii w północnej Strefie Gazy, 2 listopada
  Reakcja palestyńskiego chłopca po izraelskim ataku na tę samą szkołę 2 listopada [Fadi ​​Whadi/Reuters]

  Reklama

 • 3 godziny temu

   (11:55 GMT)

  W Strefie Gazy kończy się żywność w obliczu izraelskiej „wojny głodowej”

  Samar Rabie zastanawia się, jak nakarmi 15 mieszkających z nią osób.

  Matka czwórki dzieci gości w swoim domu w Khan Younis przyjaciół męża i ich rodziny, którzy zostali wysiedleni z miasta Gaza, i stara się znaleźć podstawowe artykuły, takie jak chleb.

  „Poszłam do jednego z centrów handlowych, żeby coś kupić, ale nic nie znalazłam” – mówi 28-latka.

  Według Organizacji Narodów Zjednoczonych piekarnie w całej Strefie Gazy nie mogą działać z powodu braku mąki, paliwa i prądu. Inne zostały całkowicie zniszczone.

  Przeczytaj więcej o narastającym kryzysie głodowym podczas wojny w Gazie  tutaj.

  Palestyńskie dzieci wewnętrznie przesiedlone, które uciekły ze swoich domów w północnej Strefie Gazy z powodu intensywnego izraelskiego bombardowania wojskowego, trzymają kontenery w oczekiwaniu na żywność w Khan Younis
  Palestyńskie dzieci wewnętrznie przesiedlone, które uciekły ze swoich domów w północnej Strefie Gazy z powodu intensywnych izraelskich bombardowań wojskowych, trzymają kontenery w oczekiwaniu na żywność w Khan Younis [Mahmud Hams/AFP]
 • 3 godziny temu

   (11:47 GMT)

  Siły izraelskie atakują szkołę al-Fakhoora w północnej Gazie

  Izraelskie naloty na szkołę al-Fakhoora, prowadzoną przez Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNRWA), w obozie dla uchodźców Jabalia w północnej Gazie.

  W miarę napływania informacji będziemy przekazywać aktualne informacje na temat ofiar.

  Palestyńczycy reagują po strajku w prowadzonej przez ONZ szkole, w której udziela się schronienia wysiedleńcom, pośród trwającego konfliktu między Izraelem a palestyńską grupą islamistyczną Hamas, w obozie dla uchodźców Jabalia w północnej Strefie Gazy 4 listopada
  Ludzie uciekają po ataku w tej samej szkole 4 listopada [Anas al-Shareef/Reuters]
 • 3 godziny temu

   (11:45 GMT)

  Izraelski nalot uderzył w dom mieszkalny w obozie dla uchodźców Nuseirat

  Korespondent Al Jazeera donosi, że siły izraelskie rozpoczęły nalot na zamieszkany dom w obozie dla uchodźców Nuseirat w środkowej Gazie.

  Reporter powiedział, że spod gruzów zawalonego domu wydobyto dotychczas cztery ciała.

  Ludzie sprawdzają zniszczenia w obozie dla uchodźców Nuseirat w środkowej Strefie Gazy, 17 listopada
  W piątek ludzie sprawdzają zniszczenia w obozie dla uchodźców Nuseirat w środkowej Strefie Gazy [Mahmud Hams/AFP]
 • 3 godziny temu

   (11:45 GMT)

  Celem armii izraelskiej jest „zadawanie jak największej ilości bólu i cierpienia”: analityk

  Starszy analityk polityczny Al Jazeery, Marwan Bishara, twierdzi, że siły izraelskie przeprowadzały „czystkę etniczną” w Gazie w związku z przymusową ewakuacją szpitala al-Shifa.

  „Końcowym zadaniem jest zadać tyle cierpienia, aby wypędzić ludzi” – powiedział.

 • 4 godziny temu

   (11:26 GMT)

  Punkt kontrolny armii izraelskiej pozwala kobietom uciekać wyłącznie do południowej Gazy: dziennikarka

  W rozmowie z Al Jazeerą dziennikarz Jihad Abu Shanab powiedział, że siły izraelskie poinstruowały osoby opuszczające szpital al-Shifa, aby wyszły ulicą Salah al-Din.

  „Otrzymaliśmy jednak relacje od naocznych świadków, że izraelscy żołnierze są rozmieszczeni wzdłuż ulicy Salah al-Din. To droga oddzielająca północną część Gazy od południa. Izraelskie siły okupacyjne utworzyły punkt kontrolny, w którym mężczyznom nie wolno wjechać na południe, a kobietom wolno je opuścić”.

  Palestyńczycy uciekają do południowej Strefy Gazy ulicą Salah al-Din w Bureij
  Palestyńczycy uciekają do południowej Strefy Gazy ulicą Salah al-Din w Bureij w Strefie Gazy [Fatima Shbair/AP Photo]

  Reklama

 • 4 godziny temu

   (11:15 GMT)

  Al-Shifa obecnie „opuszczona”: dyrektor szpitala

  W rozmowie z Al Jazeerą z Al-Shifa dyrektor Muhammad Abu Salmiya powiedział, że w największym szpitalu w Gazie pozostało tylko on i kilka innych osób, w tym personel i pacjenci.

  Oto jego przetłumaczone komentarze:

  • Szpital jest całkowicie opuszczony. Część pozostałych pacjentów i ofiar leży na korytarzu.
  • Centrum szpitala jest otoczone przez izraelskich żołnierzy. Mają całkowitą kontrolę. Nawet my, nieliczny personel medyczny, który pozostał, nie możemy się swobodnie poruszać.
  • Wiele osób w stanie krytycznym, w tym noworodki i osoby chore na nerki, wkrótce umrze, jeśli nie zostaną ewakuowane.
  • W szpitalach kończy się także żywność.
   Mężczyzna spaceruje po terenie szpitala Al Shifa podczas izraelskiej operacji naziemnej wokół szpitala, w mieście Gaza, 12 listopada
   Mężczyzna spaceruje po terenie szpitala al-Shifa podczas izraelskiej operacji naziemnej wokół szpitala, 12 listopada [Ahmed el-Mokhallalati via Reuters]
 • 4 godziny temu

   (11:10 GMT)

  Zaatakowali plantatorzy oliwek na okupowanym Zachodnim Brzegu

  Siły izraelskie i osadnicy zaatakowali Palestyńczyków zbierających oliwki w kilku wioskach, zmuszając ich do opuszczenia swoich ziem, podaje palestyńska agencja informacyjna Wafa.

  Lokalne źródła podają, że izraelscy osadnicy, wspierani przez żołnierzy, zaatakowali rolników zajmujących się zbiorami oliwek w wiosce Burin na południe od Nablusu i ukradli ich plony oraz narzędzia używane do zbioru.

  Żołnierze zmusili także palestyńskich zbieraczy oliwek we wsi al-Sawiya na południe od Nablusu do zaprzestania zbiorów i opuszczenia swoich ziem, powiedział rzecznik rady wioski Mahmoud Hasan.

  Powiedział, że żołnierze Wafy obrzucili właścicieli ziemskich we wschodniej części wioski gazem łzawiącym.

  Podobna scena rozegrała się we wsiach Kisan i Nahalin w pobliżu Betlejem, powiedział Hasan Breijieh z Komisji Kolonizacji i Oporu Muru. Na obszarze na północ od Nahalin strzały żołnierzy zmusiły palestyńskich rolników do ucieczki. Według doniesień ostrzeżono ich, aby nie wracali.

  Palestyńska kobieta i mężczyzna zbierają oliwki w porze żniw w gaju niedaleko Ramallah na okupowanym Zachodnim Brzegu.
  Palestyńska kobieta i mężczyzna zbierają oliwki w porze żniw w gaju pod Ramallah na okupowanym Zachodnim Brzegu, 11 listopada 2023 r. [Aris Messinis/AFP]
 • 4 godziny temu

   (11:00 GMT)

  Zdjęcia: Kłęby dymu podczas ataków powietrznych armii izraelskiej na Gazę

  Zdjęcie zrobione po izraelskiej stronie granicy ze Strefą Gazy pokazuje kłęby dymu podczas izraelskiego bombardowania enklawy palestyńskiej 18 listopada
  [Kenzo Tribouillard/AFP]
  Dym unosi się po eksplozji w Gazie, widziany z południowego Izraela, pośród trwającego konfliktu między Izraelem a palestyńską grupą Hamas, 18 listopada
  [Aleksander Ermoczenko/Reuters]
  Dym unosi się po izraelskim ataku na Strefę Gazy w sobotę, 18 listopada
  Zdjęcie Ariela Schalita/AP]
 • 4 godziny temu

   (10:55 GMT)

  Katarski dyplomata potępia izraelskie bombardowanie siedziby pomocy humanitarnej w Gazie

  Szejk Alya Ahmed bin Saif Al Thani, stały przedstawiciel Kataru przy ONZ, powiedział, że zbombardowanie przez armię izraelską siedziby Katarskiego Komitetu Odbudowy Gazy nie powstrzyma Kataru od udzielenia pomocy Gazie.

  „Ta zbrodnia stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego” – czytamy w jej oświadczeniu podczas nieformalnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

  Nalegała także na natychmiastowe wdrożenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającej do natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni w Gazie.

  Od początku wojny w Gazie Katar wysłał samoloty załadowane ponad 358 tonami pomocy, w tym żywnością, schronieniami, środkami medycznymi i szpitalem polowym, do egipskiego miasta El Arish.

  Stały Przedstawiciel Państwa Kataru przy ONZ Alya Ahmed Saif Al Thani przemawia podczas 10. nadzwyczajnej sesji specjalnej (wznowiona) 39. posiedzenia plenarnego na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, 27 października
  Stały Przedstawiciel Państwa Kataru przy ONZ Alya Ahmed bin Saif Al Thani [Andrea Renault/AFP]
 • 4 godziny temu

   (10:45 GMT)

  Co wydarzyło się w szpitalu al-Shifa?

  Al Jazeera zebrała wiele głosów ze Strefy Gazy, aby poskładać w całość to, co wydarzyło się dzisiejszego ranka w  szpitalu al-Shifa . Oto główne wnioski:

  • Kierownik izby przyjęć Omar Zaqout powiedział Al Jazeerze, że armia izraelska nakazała wszystkim w szpitalu al-Shifa – w tym lekarzom, pacjentom i wysiedleńcom – ewakuację kompleksu medycznego w ciągu godziny drogą al-Wehda.
  • Armia izraelska zaprzecza, jakoby wydała rozkaz ewakuacji, twierdząc zamiast tego, że odpowiedziała na prośbę dyrektora szpitala, aby osoby chcące opuścić szpital mogły udać się bezpieczną drogą. Dodał, że powiadomił lekarzy w szpitalu, że są gotowi ułatwić przenoszenie pacjentów.
  • Izraelskie twierdzenia zostały obalone przez Mohammeda Zaqouta, dyrektora szpitali w Gazie, który upierał się, że pacjenci byli zmuszani do opuszczenia szpitala pod groźbą użycia broni. Tę samą wersję przekazali Munir al-Barsh, dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Gazy i Adnan al-Barsh, ordynator ortopedii w szpitalu.
  • Jak poinformował urzędnik ds. zdrowia, ewakuowanym nakazano o godzinie 9:00 [7:00 GMT] opuścić placówkę, machając białą chusteczką i maszerując w jednej kolejce.
  • Ewakuowano około 450 pacjentów, a około 120 pacjentów pozostawiono pod opieką pięciu lekarzy, w tym dyrektora i kilku pielęgniarek, ponieważ byli unieruchomieni – powiedział al-Barsh.
  • Zaqout powiedział, że Czerwony Krzyż otrzymał listę pacjentów w stanie krytycznym, którzy mają zostać zabrani do Egiptu na leczenie, ale nadal oczekuje na aktualizacje w tej sprawie.
  • Lekarz Al-Barsh dodał, że izraelscy snajperzy przebywają wewnątrz i wokół kompleksu szpitalnego.
  • Ismail al-Thawabta, dyrektor generalny rządowego biura ds. mediów w Gazie, twierdzi, że liczba pacjentów zmuszonych do ewakuacji szpitala al-Shifa była w tak krytycznym stanie, że mogą nie przeżyć podróży do innej placówki medycznej.
  • W kilku relacjach opisano członków rodziny pchających łóżka szpitalne na kółkach i wózki inwalidzkie, inni chodzili o brzuszkach, próbując przedostać się dalej na południe.

  Reklama

 • 4 godziny temu

   (10:40 GMT)

  Izrael rozszerzy działalność w Gazie: palestyński minister

  Wojna Izraela w Gazie będzie się rozszerzać i nie będzie ograniczać do żadnego jednego obszaru, powiedział Ammar Hijazi, zastępca ministra spraw wielostronnych w palestyńskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

  „Uważamy, że robią to etapami. Północ to dopiero początek” – powiedział Al Jazeerze.

  „Zamierzają upewnić się, że Gaza, zwłaszcza jej północna i wschodnia część, nie będzie nadawała się do zamieszkania, i wcisną ludność na bardzo ograniczony obszar geograficzny, zmuszając ją do opuszczenia i przymusowego wysiedlenia z Palestyny” – dodał Hijazi.

  Zapytany, czy  Autonomia Palestyńska  (AP) byłaby skłonna rządzić Gazą po ustaniu walk, odpowiedział, że priorytetem jest zakończenie wojny.

  „Natura rzeczy jest taka, że ​​powinniśmy mieć tylko jeden rząd, który rządzi okupowanymi terytoriami palestyńskimi. A rząd ten powinien działać zgodnie z tym, co wybierają ludzie” – powiedział.

  „A prawowitym przedstawicielem narodu palestyńskiego jest Organizacja Wyzwolenia Palestyny… zatem można określić rząd palestyński jako taki” – powiedział Hijazi. „Ale teraz nie czas na omawianie tych spraw”.

  Wcześniej informowaliśmy, że szef spraw zagranicznych UE Josep Borell powiedział, że tylko AP może rządzić powojenną Gazą.

  Izraelski żołnierz zajmuje pozycję podczas trwającej operacji naziemnej armii izraelskiej przeciwko palestyńskiej grupie islamistycznej Hamas, w miejscu określonym jako Gaza, na zdjęciu opublikowanym 17 listopada
  Izraelski żołnierz zajmuje pozycję podczas trwającej operacji naziemnej armii izraelskiej w miejscu podanym jako Gaza, na zdjęciu opublikowanym w piątek [materiały armii izraelskiej za pośrednictwem Reuters]
 • 5 godzin temu

   (10:25 GMT)

  Siły izraelskie aresztują dziesiątki Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu

  Klub Więźniów Palestyńskich, organizacja pozarządowa reprezentująca więźniów i zatrzymanych, twierdzi, że siły izraelskie aresztowały w ciągu nocy 40 Palestyńczyków, co zwiększyło łączną liczbę zatrzymanych na okupowanym Zachodnim Brzegu i Wschodniej Jerozolimie od 7 października do 2850 osób.

   

 • 5 godzin temu

   (10:20 GMT)

  Więcej od dziennikarki Shanaba

  Oto więcej przetłumaczonych komentarzy dziennikarza Jihada Abu Shanaba.

  • Wiele osób zmuszonych do opuszczenia  szpitala al-Shifa  nie mogło znaleźć transportu i zostało zmuszonych do opuszczenia szpitala pieszo.
  • Pacjenci pozostawieni w szpitalu są w bardzo krytycznym stanie i nie można ich przypadkowo przenieść. Wymagają szczególnej opieki i protokołów przy przenoszeniu.
  • Nie jest jasne, co się z nimi stanie, w tym z wcześniakami.
 • 5 godzin temu

   (10:15 GMT)

  List do mojego dziecka: Przepraszam, że w Gazie marzyłem o lepszej przyszłości

  Mały Iyas, korespondent Al Jazeery Maram Humaid, właśnie skończył trzy miesiące.

  Jej siostrzeniec Ezz ma zaledwie miesiąc.

  Dla Al Jazeery napisała emocjonalną notatkę dla noworodków, które rozpoczynają życie w obliczu wyniszczającej wojny w Gazie.

  Przeczytaj to  tutaj .

  Mały Iyas (po lewej) i mały Ezz [Maram Humaid/Al Jazeera]
  Mały Iyas (po lewej) i mały Ezz [Maram Humaid/Al Jazeera]
 • 5 godzin temu

   (10:10 GMT)

  „Kolejna zbrodnia wojenna”: urzędnik mediów Gazy na temat ewakuacji Al-Shifa

  Ismail al-Thawabta, dyrektor generalny rządowego biura ds. mediów w Gazie, twierdzi, że liczba pacjentów zmuszonych do ewakuacji ze szpitala al-Shifa była w tak krytycznym stanie, że mogą nie przeżyć podróży do innej placówki medycznej.

  „Wszyscy umrą po prostu dlatego, że wymagają szybkiej pomocy lekarskiej” – al-Thawabta powiedział Al Jazeera.

  Urzędnik powiedział również, że osoby przebywające w szpitalu były zmuszane do opuszczenia szpitala pod groźbą użycia broni i były poniżane.

  „To kolejna zbrodnia wojenna” – stwierdził.

  Treść graficzna / Pacjenci są leczeni w szpitalu Al-Shifa w mieście Gaza 10 listopada
  Pacjenci zostaną poddani leczeniu w szpitalu Al-Shifa 10 listopada [Ismail Zanoun/AFP]

  Reklama

 • 5 godzin temu

   (09:55 GMT)

  Autonomia Palestyńska: Ewakuacja al-Shifa to „zbrodnia”

  Ministerstwo spraw zagranicznych AP wydało oświadczenie potępiające okupację i ewakuację szpitala al-Shifa przez armię izraelską.

  „Ewakuacja al-Shifa pogłębia katastrofę humanitarną i ekologiczną, przed którą stoi Gaza, oraz ogromną presję, która wzrośnie na szpitale w południowej Strefie Gazy” – czytamy w oświadczeniu.

  Działania Izraela stanowią „kolejny ohydny aspekt zbrodni czystek etnicznych i ludobójstwa popełnionych przez siły okupacyjne na Palestyńczykach” – kontynuuje.

  Dym unosi się, gdy wysiedleni Palestyńczycy schronią się w szpitalu Al Shifa w związku z trwającym konfliktem między Hamasem a Izraelem, w mieście Gaza, 8 listopada 2023 r. REUTERS/Doaa Rouqa
  Dym unosi się, gdy 8 listopada wysiedleni Palestyńczycy schronili się w szpitalu al-Shifa [Doaa Rouqa/Reuters]
 • 5 godzin temu

   (09:50 GMT)

  „Dziesiątki ciał” na drodze w pobliżu szpitala Ahli Arab: Dziennikarz

  W rozmowie z Al Jazeerą Jihad Abu Shanab opisał „całkowite zniszczenie” na obszarze wokół szpitala Ahli Arab Hospital, znanego również jako Szpital Baptystów.

  Oto jego przetłumaczone komentarze:

  • Budynki w pobliżu szpitala zostały zrównane z ziemią.
  • Na ulicach walają się dziesiątki trupów.
  • Wiele ciał zostało okaleczonych nie do poznania.
  • Ludzie starają się pochować jak najwięcej osób.
   Zdjęcie satelitarne pokazuje szpital Al-Ahli, pośród trwającego konfliktu między Izraelem a palestyńską grupą islamistyczną Hamas, w Gazie, 7 listopada
   Zdjęcie satelitarne przedstawia szpital Ahli Arab w Gazie 7 listopada [Maxar Technologies za pośrednictwem Reuters]
 • 5 godzin temu

   (09:45 GMT)

  Palestyńczycy w kolejce po czystą wodę w Rafah

  Palestyńczycy w kolejce po czystą wodę w Rafah
  [Mohammed Abed/AFP]
  Palestyńczycy w kolejce po czystą wodę w Rafah
  [Mohammed Abed/AFP]
  Palestyńczycy transportują wodę podczas trwającego izraelskiego bombardowania Strefy Gazy w Rafah
  [Zdjęcie Hatem Ali/AP]
 • 6 godzin temu

   (09:35 GMT)

  Intensywna wymiana ognia między Hezbollahem a Izraelem wzdłuż granicy libańskiej

  W nocy izraelskie naloty na fabrykę aluminium w pobliżu Nabatieh w południowym Libanie.

  Według libańskiej państwowej Narodowej Agencji Informacyjnej jest to pierwszy raz, kiedy Izrael stał się celem regionu Nabatieh od czasu wojny w Libanie w 2006 roku.

  Dziś rano Hezbollah wystrzelił z Libanu około 20 rakiet w kierunku osad Sassa i Sztula – podała armia izraelska. Nie podano żadnych ofiar.

  „Nie ma dziś miejsca na dyskusje o zatrzymaniu jakiegokolwiek frontu lub zmniejszeniu presji [na Izrael]” – powiedział dziś rano Hashem Safieddine, szef rady wykonawczej Hezbollahu, według lokalnych mediów.

  „Dopóki będzie trwała wojna przeciwko Gazie i istniało zagrożenie dla jej ludności oraz zabijanie dzieci i kobiet, wszystkie honorowe siły oporu w naszym regionie będą w dalszym ciągu wywierać presję na Izraelczyków wszelkimi możliwymi środkami” – powiedział.

  Dym unosi się po libańskiej stronie granicy między Izraelem a Libanem po izraelskim nalocie, widziany z północnego Izraela
  Dym unosi się po libańskiej stronie granicy między Izraelem a Libanem po izraelskim nalocie, jak widać z północnego Izraela, w sobotę [Evelyn Hockstein/Reuters]
 • 6 godzin temu

   (09:30 GMT)

  Dyrektor szpitali w Gazie odrzuca izraelskie oświadczenie w sprawie ewakuacji al-Shifa

  Mohammed Zaqout upiera się, że dziś rano siły izraelskie wydały personelowi i pacjentom szpitala al-Shifa w Gazie rozkaz ewakuacji.

  „Kategorycznie zaprzeczam tym fałszywym zarzutom [że nie proszono o ewakuację]… pomimo trudnej sytuacji personel medyczny pracował i działał… byliśmy zmuszeni opuścić obiekt pod groźbą użycia broni” – powiedział Al Jazeerze.

  Co więcej, Zaqout powiedział, że Czerwonemu Krzyżowi przekazano listę pacjentów w stanie krytycznym, którzy mają zostać zabrani do Egiptu na leczenie, ale nadal oczekuje na aktualizacje w tej sprawie.

  Na zdjęciu pacjenci i lekarze w szpitalu Al-Shifa
  Medycy opiekują się pacjentami w szpitalu Al-Shifa w dniu 10 listopada [Ismail Zanoun/AFP]

  Reklama

 • 6 godzin temu

   (09:23 GMT)

  Izrael zaprzecza wydaniu rozkazu ewakuacji al-Shifa

  Armia izraelska zaprzecza, że ​​nakazała pacjentom i personelowi medycznemu ewakuację szpitala al-Shifa.

  „Należy podkreślić, że Siły Obronne Izraela w żadnym momencie nie prosiły o ewakuację pacjentów ani zespołów medycznych” – czytamy w oświadczeniu wojska.

  Zamiast tego armia twierdziła, że ​​„odpowiedziała na prośbę dyrektora szpitala Shifa”, aby umożliwić osobom przebywającym w placówce medycznej, a chcącym ewakuować, opuścić ją „bezpieczną osią”.

  Armia „zasugerowała nawet, że kiedykolwiek pojawi się prośba o koordynację ewakuacji medycznej, będziemy pracować nad jej ułatwieniem i przeniesieniem pacjentów do innych szpitali”.

  Oświadczenie wyraźnie kontrastuje z relacjami przekazanymi Al Jazeerze przez kierownika szpitala, urzędnika ds. zdrowia i lekarza. Powiedzieli, że otrzymali godzinny termin na ewakuację i zostali zmuszeni do opuszczenia.

  szpital Śiwy
  Namioty i schrony używane przez wysiedlonych Palestyńczyków stoją na dziedzińcu szpitala al-Shifa, 12 listopada 2023 r. [Ahmed El Mokhallalati via Reuters]
 • 6 godzin temu

   (09:05 GMT)

  Lekarz twierdzi, że zmuszony do opuszczenia Al-Shifa pod groźbą użycia broni

  Adnan al-Barsh, ordynator ortopedii w szpitalu al-Shifa, powiedział Al Jazeerze, że „w północnej Strefie Gazy nie działa ani jeden szpital ani placówka medyczna”.

  „Szpital Baptystów jest oblężony; szpital indonezyjski jest już nieczynny, nie ma już żadnych zasobów ani środków medycznych. My, lekarze, do ostatniej chwili robiliśmy wszystko, co mogliśmy, aby uratować ofiary” – powiedział.

  „Byliśmy nieugięci, że nie będziemy wychodzić bez naszych pacjentów… byliśmy zmuszeni opuścić budynek pod groźbą użycia broni” – powiedział, dodając, że izraelscy snajperzy przebywają na terenie kompleksu szpitalnego i wokół niego.

  Na tym zdjęciu pochodzącym z filmu opublikowanego przez Izraelskie Siły Obronne w środę, 15 listopada 2023 r., izraelscy żołnierze spacerują po terenie szpitala Al-Shifa w mieście Gaza
  Na tym zdjęciu opublikowanym 15 listopada [materiały armii izraelskiej za pośrednictwem AP] izraelscy żołnierze spacerują po terenie wokół szpitala Al-Shifa
 • 6 godzin temu

   (09:00 GMT)

  Milczenie izraelskiego wojska w sprawie przymusowej ewakuacji al-Shifa

  W tej chwili izraelski rząd ani oficjalne źródła nie napływają żadnych informacji na temat działań izraelskiej armii w szpitalu.

  Jedynie izraelskie media donoszą, że taka ocena ma miejsce i cytują doniesienia organizacji informacyjnych, takich jak Al Jazeera i inne źródła palestyńskie.

 • 6 godzin temu

   (08:48 GMT)

  „Okropne, bezprecedensowe, upokarzające”: urzędnik ds. zdrowia otrzymał nakaz ewakuacji z Al-Shifa

  Munir al-Barsh, dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Gazy, przedstawia swoją relację o przymusowej ewakuacji placówki medycznej przez armię izraelską, dając osobom znajdującym się w środku godzinę na opuszczenie.

  Armia izraelska zadzwoniła około godziny 9:00 [7:00 GMT], ostrzegając, że wszyscy wychodzący muszą machać białą chusteczką i chodzić w pojedynczej kolejce.

  „Żołnierze poniżali ich na całej drodze” – powiedział al-Barsh.

  Ewakuowano około 450 pacjentów, a około 120 pacjentów pozostawiono ze względu na brak możliwości poruszania się. Aby im pomóc, pozostał dyrektor szpitala, czterech innych lekarzy i niewielka grupa pielęgniarek. Obiecano im, że delegacja ONZ zostanie wysłana około godziny 11:00 [9:00 GMT], aby zająć się pozostałymi w tyle, wyjaśnił al-Barsh.

  „Byliśmy zmuszeni wyjechać. Wielu pacjentów umieszczono na wózkach inwalidzkich lub łóżkach na kółkach. Członkowie rodziny zmuszeni byli sami nosić ranne dzieci lub rodziców.

  „To okropne i bezprecedensowe sceny” – powiedział lekarz.

  Ranny palestyński chłopiec przybywa na izbę przyjęć szpitala al-Shifa po izraelskich nalotach na miasto Gaza w środkowej Strefie Gazy, wtorek, 17 października
  Ranny palestyński chłopiec w szpitalu al-Shifa [Abed Khaled, plik/zdjęcie AP]
 • 7 godzin temu

   (08:22 GMT)

  Rozpoczyna się przymusowa ewakuacja szpitala al-Shifa – mówi kierownik pogotowia ratunkowego

  Wcześniej informowaliśmy, że siły izraelskie dały wszystkim w szpitalu al-Shifa – w tym lekarzom, pacjentom i wysiedleńcom – godzinę na opuszczenie kompleksu medycznego.

  Omar Zaqout twierdzi, że on i inni zostali zmuszeni do opuszczenia szpitala przez siły izraelskie, a sceny na zewnątrz ośrodka były „przerażające”.

  „Pokazano nam, żebyśmy wyjechali drogą al-Wehda. Na drodze walają się dziesiątki ciał” – powiedział Al Jazeerze. „Wielu bezdomnych, którzy nie mogą chodzić, pozostaje na wolności”.

  Zaquot powiedział, że w al-Shifa nie ma wody od ponad tygodnia, co doprowadziło do, jak to określił, „braku higieny i czystości”.

  „Dopływ prądu nie był obecny od ponad trzech tygodni. Niemowlęta i noworodki pozostają bez tlenu. To nic innego jak średniowieczna jaskinia” – powiedział.

  Ciała Palestyńczyków zabitych w izraelskich atakach leżą na ziemi na dziedzińcu szpitala Al Shifa
  Ciała Palestyńczyków zabitych w izraelskich atakach leżą na ziemi na dziedzińcu szpitala al-Shifa, 12 listopada 2023 r. [Ahmed El Mokhallalati via Reuters]

  Reklama

 • 7 godzin temu

   (08:21 GMT)

  Aktualizacja: Liczba ofiar śmiertelnych w Khan Younis wzrosła do 28

  W nalotach armii izraelskiej na dwa obszary Khan Younis zginęło łącznie 28 osób, ale dziesiątki zostały ranne, a dziesiątki kolejnych nadal pozostają uwięzione pod gruzami, szczególnie w dzielnicy mieszkalnej Hamad.

  Osoba reaguje obok ciał Palestyńczyków zabitych w izraelskich atakach, pośród trwającego konfliktu między Izraelem a palestyńską grupą islamistyczną Hamas, w szpitalu w Khan Younis
  Osoba reaguje obok ciał Palestyńczyków zabitych w izraelskich atakach w szpitalu w Khan Younis w sobotę [Mohammed Salem/Reuters]
 • 7 godzin temu

   (08:15 GMT)

  Nowy atak armii izraelskiej wstrząsa południową Strefą Gazy

  Korespondent Al Jazeery donosi, że armia izraelska obrała za cel dom w mieście Khuza’a, na wschód od Khan Younis w południowej Gazie.

 • 7 godzin temu

   (08:00 GMT)

  Od świtu do indonezyjskiego szpitala przybyły 63 ciała: medyk

  Źródło medyczne poinformowało Al Jazeerę, że od świtu do indonezyjskiego szpitala w północnej Gazie przybyły 63 ciała Palestyńczyków.

  Palestyńskie kobiety opłakują ciała dzieci zabitych w izraelskich atakach w czasie trwającego konfliktu między Izraelem a Hamasem w indonezyjskim szpitalu w północnej Strefie Gazy, 18 listopada
  Palestyńskie kobiety opłakują ciała dzieci zabitych w izraelskich atakach w indonezyjskim szpitalu w północnej Strefie Gazy w sobotę [Fadi ​​Alwhidi/Reuters]
 • 7 godzin temu

   (07:50 GMT)

  Szef polityki zagranicznej UE: Tylko Autonomia Palestyńska może rządzić powojenną Gazą

  Josep Borrell zapewnił, że „Hamas nie może już dłużej kontrolować Gazy”.

  „Kto zatem będzie kontrolował Gazę? Myślę, że tylko jedna osoba mogła to zrobić – Autonomia Palestyńska” – powiedział przemawiając podczas Manama Dialogue, corocznej konferencji na temat polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w Bahrajnie.

  Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell (po lewej) i premier Palestyny ​​Mohammad Shtayyeh opuszczają 17 listopada po wydaniu wspólnego oświadczenia okupowane miasto Ramallah na Zachodnim Brzegu
  Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell (po lewej) i premier Palestyny ​​Mohammad Shtayyeh wydają w piątek wspólne oświadczenie w Ramallah, na okupowanym Zachodnim Brzegu [Nasser Nasser/Pool za pośrednictwem AFP]
 • 7 godzin temu

   (07:45 GMT)

  Izraelska armia twierdzi, że w ataku powietrznym w pobliżu Nablusu zginęło 5 osób

  Armia izraelska twierdzi, że przeprowadziła nalot na obóz dla uchodźców Balata położony w pobliżu Nablusu, na północ od okupowanego Zachodniego Brzegu.

  Według niego celem była kryjówka ludzi planujących atak na Izrael.

  Wojsko oświadczyło, że uderzyło „wielu terrorystów… i zapobiegło atakom terrorystycznym na izraelską ludność cywilną”. Podała nazwisko jednego starszego bojownika zabitego w ataku, bez przypisania przynależności do konkretnej grupy zbrojnej.

  Służba pogotowia palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca opisała ofiary nocnego strajku jako pięciu mężczyzn w wieku od 19 do 25 lat.

  Podczas gdy w Gazie szaleje wojna, na okupowanym Zachodnim Brzegu doszło do nasilenia przemocy. Według urzędników i organizacji praw człowieka od 7 października zginęło tam co najmniej 197 Palestyńczyków, a ponad 2750 aresztowano.

  Palestyńczycy dokonują przeglądu zniszczeń po nocnym izraelskim ataku na obóz dla uchodźców w Balata, na wschód od Nablusu na okupowanym Zachodnim Brzegu, 18 listopada 2023 r. – 17 listopada izraelska armia oświadczyła, że ​​w dwóch oddzielnych konfrontacjach zabiła co najmniej siedmiu bojowników na Zachodnim Brzegu. W nocy Czerwony Półksiężyc podał, że w ataku na siedzibę palestyńskiego ugrupowania Fatah w obozie dla uchodźców Balata na Zachodnim Brzegu zginęło pięć osób. (Zdjęcie: Jaafar ASHTIYEH / AFP)
  Palestyńczycy dokonują przeglądu części zniszczeń po nocnym izraelskim ataku powietrznym na obóz dla uchodźców w Balata, na wschód od Nablusu na okupowanym Zachodnim Brzegu [Jaafar Ashtiyeh/AFP]

  Reklama

 • 8 godzin temu

   (07:30 GMT)

  Sześciu Palestyńczyków zginęło w izraelskim ataku powietrznym w Dajr el-Balah

  Służby zdrowia podają, że w izraelskim nalocie na dom w Deir el-Balah w środkowej Strefie Gazy zginęło sześciu Palestyńczyków, a wielu zostało rannych.

 • 8 godzin temu

   (07:30 GMT)

  Rząd stanu Australii odrzuca wezwanie parlamentarzystów do wprowadzenia zakazu „antysemickich” konwojów samochodowych

  Rząd australijskiego stanu Nowa Południowa Walia odrzucił wezwania do wprowadzenia zakazu propalestyńskich konwojów samochodowych, które federalny poseł określił jako „antysemickie”.

  W piątek w piśmie do rządu Nowej Południowej Walii Julian Leeser, federalny działacz centroprawicowej Partii Liberalnej, powiedział, że konwoje spowodowały, że społeczność żydowska stała się „niespokojna i przestraszona”.

  „Uważam, że kierowcom uczestniczącym w protestach pojazdów lub w konwojach należy skonfiskować pojazdy, tak jak kierowcom wyścigów dragsterów, a ich prawa jazdy zostać cofnięte” – napisał Leeser, który jest Żydem.

  „Te konwoje są antysemickie i całkowicie niezgodne z wielokulturowym charakterem państwa. Obowiązkiem rządu jest zakazanie takich środków transportu”.

  Minister dróg Nowej Południowej Walii John Graham powiedział w sobotę lokalnym mediom, że rząd nie zamierza interweniować legalnie, aby zatrzymać konwoje.

  Graham wyraził jednak zaniepokojenie tym, że przekazy te zwiększają napięcia społeczne i że władze, w stosownych przypadkach, będą egzekwować stanowe przepisy dotyczące mowy nienawiści i oczerniania.

  Do wymiany zdań doszło po tym, jak w zeszłym tygodniu przez Sydney przejechały dwa konwoje pojazdów z flagami palestyńskimi, z których jeden doprowadził do bójki pomiędzy pięcioma nastolatkami.

  Kobiety modlą się przed propalestyńskim wiecem w Hyde Parku
  Kobiety modlą się przed propalestyńskim wiecem w Hyde Parku, Sydney, Australia, 15 października [Lewis Jackson/Reuters]
 • 8 godzin temu

   (07:25 GMT)

  „Stan wielkiej paniki i strachu” w szpitalu al-Shifa

  Nasze źródło w szpitalu al-Shifa mówi nam, że wśród pacjentów, personelu medycznego i rodzin panuje wielki stan paniki i strachu [w związku z rozkazem armii izraelskiej dotyczącym ewakuacji kompleksu medycznego w ciągu godziny].

  Uważają tę decyzję, ten rozkaz za niemożliwą do podjęcia, ponieważ nie mają karetek pogotowia, które mogłyby zabrać tak dużą liczbę pacjentów na południe.

  Armia izraelska nie zapewniła im żadnych innych rozwiązań, żadnych środków transportu, paliwa do ambulansów ani samochodów, którymi mogliby przewieźć pacjentów, wcześniaki, wysiedlone rodziny na południe, tak jak im nakazano.

  Kiedy do tego samego zdarzenia doszło w szpitalu al-Quds, lekarz Bashar Murad wielokrotnie prosił armię izraelską o zapewnienie karetek pogotowia i środków transportu, a przynajmniej zapewnienie paliwa, aby mogli korzystać z autobusów do transportu pacjentów, ale nie było odpowiedzi ze strony władz izraelskich. armia izraelska; kazali im zabrać pacjentów pieszo.

  Lekarze musieli w końcu ewakuować pacjentów z łóżek szpitalnych i przepchnąć ich ulicami na drugą stronę.

  Jednak w szpitalu al-Shifa sytuacja jest nieco inna, ponieważ pacjentów jest znacznie więcej – ponad 300. Według naszych źródeł medycznych większość z nich jest w stanie krytycznym i nie mogą podróżować na łóżkach na południe.

 • 8 godzin temu

   (07:20 GMT)

  Izrael wykorzystuje głód i wstrzymuje energię w Gazie jako broń: analityk polityczny

  W rozmowie z Ramallah Nour Odeh mówi, że Izrael używał głodu i wstrzymywania źródeł energii w Gazie jako broni wojennej.

  „W zasadzie Izrael dzierży klucz do życia w Gazie. W świetle prawa międzynarodowego jest uważana za mocarstwo okupacyjne, co oznacza, że ​​ma dodatkowe obowiązki wobec ludności cywilnej. Kontroluje wszystko, co wchodzi i wychodzi z Gazy” – dodała.

  „Przez ostatnie 17 lat utrzymywało enklawę na skraju upadku. A teraz przez ostatnie 40 dni nie pozwalano na dostarczanie żywności, wody i lekarstw… aby zaspokoić podstawowe potrzeby związane z przetrwaniem”.

  Światowa Organizacja Zdrowia ONZ i Światowy Program Żywnościowy ostrzegli, że prawie cała ludność Gazy desperacko potrzebuje pomocy.

   

 • 8 godzin temu

   (06:50 GMT)

  „Zatrzymajcie walki, dajcie ludziom w Gazie wytchnienie”: urzędnik ONZ w Izraelu

  Martin Griffiths, szef ONZ ds. humanitarnych, mówi, że Izrael powinien dać mieszkańcom Gazy „oddech”, ponieważ kryzys humanitarny w Strefie stał się „nie do zniesienia”.

  „Bez wątpienia kryzys humanitarny pod każdym względem… jest nie do tolerowania i nie może być kontynuowany” – stwierdził Griffiths.

  „Zatrzymajcie walki, aby umożliwić cywilom bezpieczne przemieszczanie się, róbcie to na czas nieokreślony, aby ułatwić niezakłóconą reakcję humanitarną.

  „Dajcie mieszkańcom Gazy odetchnąć po okropnych rzeczach, jakie spotkały ich w ciągu ostatnich kilku tygodni”.

  Reklama

 • 9 godzin temu

   (06:37 GMT)

  Lekarz twierdzi, że ewakuacja wszystkich w Al-Shifa w ciągu godziny jest niemożliwa

  Rozmawialiśmy z lekarzem w szpitalu al-Shifa, który powiedział nam, że armia izraelska dała wszystkim pracownikom szpitala al-Shifa tylko godzinę na ewakuację ulicą al-Rashid, którą nazywamy „ulicą morską”.

  Nie jest to zwykła ulica ani trasa, którą powinny wybierać osoby ewakuujące się na południe. Zwykle wybierają Salah al-Din Road, ale poproszono ich o ewakuację w ciągu godziny.

  Lekarz twierdzi też, że ewakuacja wszystkich tych osób w ciągu godziny jest niemożliwa, zwłaszcza że nie mają karetek, którymi można by przewieźć pacjentów i wcześniaki na południe. To właśnie nazwał „kryzysem”, wezwanie ich do ewakuacji w ciągu godziny.

  INTERAKTYWNE – Dwie główne drogi Gazy-1698910711

 • 9 godzin temu

   (06:35 GMT)

  Ile paliwa trafi do Gazy?

   Na prośbę Stanów Zjednoczonych izraelski gabinet wojenny zgodził się na wpuszczenie  do Strefy Gazy 140 000 litrów (37 000 galonów) paliwa co dwa dni.

  Izraelski urzędnik, który odmówił podania swojej tożsamości, powiedział, że na potrzeby ONZ będą wpuszczane dwie ciężarówki dziennie, ale dodał, że kwota ta zapewni „minimalne” wsparcie dla systemów wodociągowych, kanalizacyjnych i sanitarnych w Gazie w celu zapobiegania pandemiom.

  Urzędnik Departamentu Stanu USA, podając więcej szczegółów, powiedział, że Izrael zobowiązał się do dopuszczenia 120 000 litrów (31 700 galonów) paliwa co 48 godzin do ciężarówek UNRWA i innych potrzeb, takich jak odsalanie wody, pompowanie ścieków oraz piekarni i szpitali na południu Gaza.

  Dodatkowe 20 000 litrów (5300 galonów) co dwa dni będzie mogło zasilać generatory firmy telekomunikacyjnej Paltel, która ostrzegała przed rychłą awarią sieci telefonii komórkowej z powodu braku paliwa.

 • 9 godzin temu

   (06:30 GMT)

  Decyzja o dopuszczeniu paliwa to „poważny błąd”, twierdzi izraelska skrajna prawica

  Przemawiając z okupowanej Jerozolimy Wschodniej, Rory Challands z Al Jazeery twierdzi, że część poruszanej kwestii dotyczy tego, że  paliwo  miało być wykorzystywane jako „narzędzie przetargowe” ułatwiające uwalnianie więźniów.

  „To niezwykle niepopularne wśród skrajnej prawicy… czują, że choć podaje się paliwo, jeńcy nie są zwracani” – dodał.

  Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir stwierdził, że posunięcie to prowadzi Izrael „do złej polityki”, dodając, że „nie ma sensu dawać wrogowi prezentów humanitarnych” do czasu uwolnienia wszystkich jeńców.

  Minister finansów Bezalel Smotrich ostro skrytykował tę decyzję jako „poważny błąd”, który „daje tlen wrogowi”. Avigdor Lieberman, szef nacjonalistycznej partii prawicowej, nalegał, aby rząd „natychmiast położył kres tej lekkomyślności”.

  Na początku tygodnia Światowy Program Żywnościowy potwierdził zamknięcie jedynej piekarni działającej w Strip i wstrzymanie dostaw pomocy z powodu braku paliwa.

 • 9 godzin temu

   (06:20 GMT)

  Obejrzyj: Nasilają się izraelskie naloty na okupowanym Zachodnim Brzegu

  Siły izraelskie nasiliły naloty na okupowany Zachodni Brzeg od ataków Hamasu z 7 października, w których zginęło ponad 200 Palestyńczyków.

  Zein Basravi z Al Jazeery, donoszący z Ramallah, powiedział, że Izrael chce wywierać presję na Palestyńczyków na tym terytorium, aby zapobiec odwetowi za swoją kampanię wojskową w Gazie.

  Basravi powiedział jednak, że strategia może przynieść odwrotny skutek, gdy nastawienie na tym terytorium ulegnie stwardnieniu.

  Zobacz więcej poniżej.

   

 • 9 godzin temu

   (06:20 GMT)

  Siły izraelskie dają szpitalowi al-Shifa godzinę na ewakuację: źródło

  Źródło medyczne powiedziało Al Jazeerze, że siły izraelskie dały wszystkim w szpitalu al-Shifa – w tym lekarzom, pacjentom i wysiedleńcom – godzinę na ewakuację kompleksu medycznego.

  Więcej informacji przekażemy, gdy tylko je otrzymamy.

  Reklama

 • 9 godzin temu

   (05:44 GMT)

  „Tonięcie we własnej krwi”: krewni izraelskich ofiar Hamasu nadal chcą pokoju

  Pomimo żałoby krewni ofiar ataku Hamasu należą do osób opowiadających się przeciwko zemście na Gazie.

  Przeczytaj historię  tutaj.

  Żałobnicy biorą udział w pogrzebie Meni i Ayelet Godard w niedzielę w kibucu Palmachim w Izraelu
  Żałobnicy biorą udział w pogrzebie Meni i Ayelet Godardów w kibucu Palmachim na środkowym wybrzeżu Izraela [Plik: Ariel Schalit/AP]
 • 10 godzin temu

   (05:05 GMT)

  Modi z Indii wzywa przywódców do zjednoczenia się przeciwko wyzwaniom wojny Izrael-Hamas

  Premier Indii Narendra Modi wezwał przywódców krajów rozwijających się do zjednoczenia się w obliczu wyzwań wynikających z wojny Izrael-Hamas.

  „To czas, kiedy kraje Globalnego Południa powinny zjednoczyć się dla większego globalnego dobra” – powiedział Modi w piątkowym przemówieniu na wirtualnym szczycie ponad 100 krajów.

  Indie, które uplasowały się na pozycji lidera Globalnego Południa, zwołały szczyt „Głosu Globalnego Południa”, aby podjąć działania następcze w związku z decyzjami podjętymi podczas wrześniowego spotkania Grupy 20 (G20) czołowych gospodarek świata.

  W swoim przemówieniu Modi powiedział, że kraje rozwijające się mają „podobne” priorytety i potępił śmierć cywilów podczas wojny Izrael-Hamas.

  „Indie potępiły atak terrorystyczny w Izraelu, który miał miejsce 7 października” – powiedział indyjski przywódca.

  „Zachowaliśmy także powściągliwość. Położyliśmy nacisk na dialog i dyplomację. Zdecydowanie potępiamy także śmierć cywilów w konflikcie między Izraelem a Hamasem”.

  mody
  Premier Indii Narendra Modi powiedział, że kraje rozwijające się powinny współpracować, aby sprostać wyzwaniom wynikającym z wojny Izrael-Hamas [Plik: Rafiq Maqbool/AP Photo]
 • 10 godzin temu

   (05:01 GMT)

  Jeśli dopiero do nas dołączysz

  Jest tuż po 7:00 w Gazie, na okupowanych terytoriach palestyńskich i w Izraelu (05:00 GMT), a oto najnowsze wydarzenia.

  • Izrael zgodził się wpuścić codziennie dwie ciężarówki z paliwem do Gazy, aby zapewnić funkcjonowanie systemu wodno-ściekowego enklawy. Organizacje humanitarne twierdzą, że racja paliwowa jest zdecydowanie niewystarczająca.
  • Palestyńska agencja informacyjna Wafa donosi, że co najmniej 26 Palestyńczyków, w tym wiele dzieci, zginęło w izraelskim bombardowaniu miasta Khan Younis w południowej Gazie.
  • Brunei, Indonezja i Malezja wezwały do ​​natychmiastowego i trwałego humanitarnego rozejmu prowadzącego do zaprzestania działań wojennych w Strefie Gazy.
  • Najnowszy raport ONZ dotyczący sytuacji w Strefie Gazy przedstawia ponury obraz warunków humanitarnych w obliczu rosnącej liczby ofiar śmiertelnych, niedoborów żywności i wody oraz obaw przed wybuchem chorób.
  • Administratorzy szpitala Al-Shifa twierdzą, że od zeszłego weekendu 40 pacjentów, w tym czworo wcześniaków, zmarło w placówce medycznej z powodu przerw w dostawie prądu – podaje ONZ.
  • Elon Musk zagroził zawieszeniem użytkowników swojej platformy mediów społecznościowych – wcześniej znanej jako Twitter – za używanie propalestyńskiego zwrotu „od rzeki do morza” i słowa „dekolonizacja” w odniesieniu do konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
  • Jeden Palestyńczyk zginął podczas izraelskiego nalotu w Tubas na północnym okupowanym Zachodnim Brzegu.
  • Co najmniej 20 osób zginęło, gdy Izrael zbombardował szkołę Al-Falah w mieście Gaza, skąd tysiące uciekły, szukając ochrony w schronie ONZ.

   

 • 10 godzin temu

   (04:55 GMT)

  Reprezentacja Australii w piłce nożnej przekazuje darowizny na rzecz pomocy humanitarnej w Strefie Gazy

  Reprezentacja Australii w piłce nożnej przekaże część swoich opłat meczowych z meczu eliminacyjnego Pucharu Świata przeciwko Palestynie na wsparcie działań humanitarnych w Strefie Gazy, podaje agencja informacyjna Reuters.

  We wtorek Australia zagra z Palestyną w Kuwejcie w meczu, który miał się odbyć na okupowanym Zachodnim Brzegu, ale został przeniesiony ze względu na wojnę w Gazie.

  Jak poinformowało Professional Footballers Australia, część opłat meczowych zawodników z meczu zostanie przeznaczona na działania humanitarne Oxfam w Gazie.

  „Myślami PFA są ze wszystkimi osobami dotkniętymi konfliktem i kryzysem humanitarnym, który w jego wyniku następuje” – oznajmił w oświadczeniu współdyrektor naczelny organizacji, Beau Busch.

 • 10 godzin temu

   (04:45 GMT)

  Obejrzyj: Agencje humanitarne ostrzegają przed chorobami i głodem w Gazie

  Agencje humanitarne ostrzegają, że w miarę zbliżania się zimy mieszkańcom Gazy grozi głód i choroby.

  Światowy Program Żywnościowy ONZ i Światowa Organizacja Zdrowia twierdzą, że prawie cała populacja enklawy desperacko potrzebuje pomocy.

  Rory Challands z Al Jazeery, donoszący ze Strefy Gazy, powiedział, że enklawa stoi w obliczu katastrofy humanitarnej, która jest zarówno „na ogromną skalę”, jak i „w całości spowodowana przez człowieka”.

  Zobacz więcej poniżej.

   

  Reklama

 • 10 godzin temu

   (04:40 GMT)

  Dyrektor szpitala w Gazie twierdzi, że 26 osób zginęło w strajku w budynku mieszkalnym w południowej Gazie

  Co najmniej 26 osób zginęło w ataku na budynek mieszkalny w Khan Younis w południowej Gazie – podała agencja informacyjna AFP, powołując się na dyrektora lokalnego szpitala.

  Dyrektor szpitala Nasser powiedział, że w wyniku strajku w budynku mieszkalnym w Hamad w placówce zginęło 26 osób, a 23 osoby odniosły poważne obrażenia – podała w sobotę AFP.

 • 11 godzin temu

   (04:25 GMT)

  ZOBACZ: Palestyńczykom zablokowano możliwość modlitw w meczecie Al-Aksa

  Siły izraelskie w okupowanej Jerozolimie Wschodniej użyły gazu łzawiącego i armatek wodnych przeciwko Palestyńczykom próbującym dostać się do meczetu Al-Aksa na piątkowe modlitwy.

  Izraelskie ograniczenia doprowadziły w ostatnich tygodniach do dramatycznego spadku liczby wiernych, z około 60 000 tygodniowo do zaledwie 4000.

  „Wielu Palestyńczyków pozostaje w domu w obliczu poważnych ograniczeń w przemieszczaniu się i tego, co nazywają zbiorową karą Izraela” – powiedziała Sara Khairat z Al Jazeera w okupowanej Wschodniej Jerozolimie.

  „Mieszkańcy mówią, że chcą pokoju, ale nie jest to możliwe, dopóki Izrael będzie kontynuował okupację”.

  Zobacz więcej poniżej.

   

   

 • 11 godzin temu

   (04:00 GMT)

  Profesor uniwersytetu w Kalifornii nie przyznaje się do śmierci żydowskiego protestującego

  Profesor uniwersytetu w Kalifornii nie przyznał się do nieumyślnego spowodowania śmierci i pobicia po  śmierci żydowskiego protestującego, który upadł i uderzył się w głowę  podczas pojedynku z proizraelskimi i propalestyńskimi demonstracjami na początku tego miesiąca.

  Loay Alnaji (50 l.) został w piątek oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci i pobicie powodujące poważne obrażenia ciała po śmierci 69-letniego Paula Kesslera podczas wieców w Thousand Oaks, na północny zachód od Los Angeles.

  Władze podały, że przed postawieniem zarzutów śledczy zapoznali się z ponad 60 zeznaniami świadków i ponad 600 materiałami dowodowymi.

  Prawnik Alnajiego, Ron Bamieh, powiedział, że nagranie wideo z zdarzenia oczyści jego klienta, ponieważ pokazuje, że to nie on spowodował upadek Kesslera i że znajdował się on w tym czasie kilka stóp od niego.

  Sprawa ma miejsce w czasie, gdy na całym świecie trwają demonstracje w związku z wojną między Izraelem a Hamasem, czasami prowadzące do konfrontacji między rywalizującymi demonstrantami.

  leniwy
  Loay Alnaji został oskarżony o jedno nieumyślne spowodowanie śmierci i jedno pobicie powodujące poważne obrażenia ciała [Plik: Damian Dovarganes/AP Photo]
 • 11 godzin temu

   (03:45 GMT)

  Brunei, Indonezja i Malezja wzywają do zakończenia wojny w Gazie po szczycie APEC

  Brunei, Indonezja i Malezja wezwały do ​​natychmiastowego, trwałego i trwałego rozejmu humanitarnego prowadzącego do zaprzestania działań wojennych w Strefie Gazy, podaje agencja informacyjna Reuters.

  Trzy kraje oświadczyły, że wydają swoje oświadczenie, aby lepiej i rzetelnie odzwierciedlić dyskusje na temat sytuacji w Strefie Gazy prowadzone podczas spotkania przywódców Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco.

  Po zakończeniu ich spotkania w piątek przywódcy APEC byli podzieleni co do swojej reakcji na wojny na Ukrainie i w Gazie.

  Jak podała agencja informacyjna AFP, 21 gospodarek tworzących forum APEC – w tym Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone – nie wspomniało o żadnym konflikcie w swoim końcowym wspólnym komunikacie.

  Zamiast tego w towarzyszącym oświadczeniu przewodniczącego zauważono, że APEC jedynie „wymienił poglądy na temat trwającego kryzysu w Gazie”.

   

 • 12 godzin temu

   (03:35 GMT)

  Komisja Europejska wstrzymuje reklamy w X w związku z dezinformacją o wojnie między Izraelem a Hamasem

  Według Politico Komisja Europejska zawiesi reklamy w serwisie X, dawniej Twitterze, w związku z obawami, że platforma mediów społecznościowych szerzy dezinformację na temat wojny Izrael-Hamas.

  Zastępca głównej rzeczniczki Dana Spinant powiedziała, że ​​dezinformacja, szczególnie na temat wojny między Izraelem a Hamasem, skłoniła komisję do „zalecenia tymczasowego zawieszenia reklam na tej platformie do odwołania, aby uniknąć ryzyka szkody dla reputacji Komisji” – podało w piątek Politico, cytując notatka wewnętrzna.

  W październiku komisja  wysłała X formalną prośbę o udzielenie informacji  wyjaśniających, w jaki sposób postępowanie z nielegalnymi treściami i dezinformacją związanymi z atakami Hamasu na Izrael z 7 października było zgodne z nową ustawą bloku o moderowaniu treści.

  Posunięcie organu UE wynika z analizy roli X w kształtowaniu narracji na temat wojny Izrael-Hamas.

  W piątek Elon Musk, właściciel X, powiedział, że propalestyński język i wyrażenia takie jak „dekolonizacja” i „od rzeki do morza” sugerują ludobójstwo, a „wyraźne wezwania do skrajnej przemocy” będą skutkować zawieszeniem w platformie.

  Komentarze Muska pojawiły się, gdy reklamodawcy, w tym Comcast i IBM, zawiesili reklamy w X po tym, jak urodzony w Republice Południowej Afryki biznesmen poparł post, który krytycy uznali za antysemicki.

  Reklama

 • 12 godzin temu

   (03:20 GMT)

  Propalestyńscy protestujący przedostają się na Uniwersytet Michigan

  Propalestyńscy protestujący wdarli się do budynku na Uniwersytecie Michigan.

  Filmy w mediach społecznościowych pokazują, jak demonstranci wdzierają się do budynku administracyjnego Ruthven, gdzie znajduje się biuro rektora szkoły, Santa Ono, machając flagami palestyńskimi i wzywając uniwersytet do wycofania się z Izraela.

  Associated Press podaje, powołując się na policję uniwersytecką, do budynku weszło około 200 osób.

  „Detroit News” donosi, że palestyńska grupa aktywistów, Students Allied for Freedom and Equality, zorganizowała protest, „aby zażądać od uniwersytetu wycofania się z firm, które finansują ludobójstwo narodu palestyńskiego i uczestniczą w nim”.

 • 12 godzin temu

   (03:10 GMT)

  Następstwa izraelskiego ataku na obóz dla uchodźców w Balata

  Tłum niesie w nocy ciało owinięte w całun w Nablusie
  [Ayman Nobani/Al Jazeera]
  Tłum niesie w nocy ciało owinięte w całun w Nablusie
  [Ayman Nobani/Al Jazeera]
  Tłum w kostnicy w Nablusie
  [Ayman Nobani/Al Jazeera]
 • 12 godzin temu

   (03:00 GMT)

  40 pacjentów, w tym czworo wcześniaków, umiera w szpitalu al-Shifa z powodu przerwy w dostawie prądu: ONZ

  Kiedy w piątek siły izraelskie trzeci dzień dokonały nalotu na szpital al-Shifa, administratorzy szpitala zgłosili śmierć 40 pacjentów, w tym czworo wcześniaków, od 11 listopada z powodu braku prądu w placówce medycznej – podaje ONZ.

  W najnowszym  raporcie o sytuacji w Strefie Gazy  sporządzonym przez Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UNOCHA) również wskazano, że w nocnych nalotach na budynki mieszkalne w obszarze Nuseirat w środkowej Gazie zginęło co najmniej 20 osób, a około 140 zostało uwięzionych pod gruzami.

  Miejscowi używali gołych „rąk i prymitywnych narzędzi”, aby ratować osoby uwięzione, ponieważ służby ratunkowe w Gazie w dużej mierze przestały działać z powodu braku paliwa do pojazdów i środków komunikacji, twierdzi UNOCHA.

  UNOCHA informuje również, że:

  • Od 7 października co najmniej 71 osób wewnętrznie przesiedlonych zginęło, a ponad 570 zostało rannych podczas schronienia się w obiektach ONZ w Gazie.
  • Przepełnienie schronisk ONZ przyczynia się do rozprzestrzeniania się chorób, w tym ostrych chorób układu oddechowego i biegunki.
  • Szacuje się, że w 154 lokalizacjach prowadzonych przez ONZ w Gazie znajduje się 830 000 osób, a schroniska są tak przepełnione, że średnio na 700 osób przypada jeden prysznic i jedna toaleta na 150 osób.
  • Palestyńczycy, którzy uciekli na południe, śpią na otwartej przestrzeni pod zewnętrznymi ścianami schronów ONZ, ponieważ w tych obiektach nie ma miejsca.
  • Na okupowanym Zachodnim Brzegu w ciągu 24 godzin od czwartku do piątkowego popołudnia siły izraelskie zabiły pięciu Palestyńczyków w dwóch oddzielnych incydentach.
  • Od 7 października siły izraelskie zamordowały na okupowanym Zachodnim Brzegu 191 Palestyńczyków, w tym 51 dzieci. Ośmiu Palestyńczyków, w tym jedno dziecko, zostało również zabitych przez izraelskich osadników na okupowanym Zachodnim Brzegu. W tym samym okresie w atakach Palestyńczyków zginęło czterech Izraelczyków.

   

 • 12 godzin temu

   (02:45 GMT)

  Rodzina chowa więźnia Hamasu Noę Marciano, przysięgając, że „nie zapomni ani nie wybaczy”

  Rodzina więźnia Hamasu Noi Marciano została pochowana w Izraelu.

  19-letnia Marciano została pochowana przez płaczącą rodzinę i przyjaciół w piątek, dzień po tym, jak izraelskie wojsko poinformowało, że znalazło jej ciało w budynku w pobliżu szpitala al-Shifa w Gazie.

  Marciano, żołnierz poborowy, znalazł się wśród około 240 osób wziętych do niewoli przez Hamas i inne grupy podczas ataków z 7 października na społeczności w południowym Izraelu.

  Hamas twierdzi, że zginęła w izraelskim ataku powietrznym, czego nie można zweryfikować.

  Marciano był jednym z dwóch zmarłych jeńców, których siły izraelskie odzyskały w pobliżu szpitala, wraz z Yehudit Weiss, 65-letnią matką pięciorga dzieci.

  „Dziś prosimy o wasze przebaczenie… Chroniliście nas, ale my was nie ochroniliśmy” – powiedziała matka Marciano podczas pogrzebu agencja informacyjna Reuters.

  „Teraz odpoczywasz, ale nie przestaniemy. Nie zapomnimy i nie wybaczymy.”

   

  Noaha Marciano
  Matka Noi Marciano obiecała, że ​​„nie wybaczy ani nie zapomni” śmierci córki [Plik: Ronen Zvulun/Reuters]
 • 13 godzin temu

   (02:35 GMT)

  Świadek twierdzi, że izraelski atak w Balata doprowadził do ogromnej kuli ognia i eksplozji

  Jamal Rayyan, 52-letni dziennikarz z Balaty, powiedział, że był przy wejściu do swojego domu, gdy nastąpiła eksplozja.

  „Na ułamek sekundy przed usłyszeniem eksplozji zobaczyłem kulę ognia na niebie nad obozem, a potem nastąpiła ogromna eksplozja, która była odczuwalna w ciasno zatłoczonych domach w obozie” – Rayyan powiedział Al Jazeera. „Po usłyszeniu eksplozji szybko udałem się w miejsce, skąd dochodził dźwięk, i zdałem sobie sprawę, że wydarzyło się to w siedzibie Fatahu”.

  Rayyan powiedział, że dalsze eksplozje zraniły go w nogi. Następnie zobaczył „dwa ciała wyniesione” z budynku, „lub, można powiedzieć, części ciał”.

  „Uderzyło mnie to, że eksplozja była ogromna i naprawdę potężna. Nie potrafię tego opisać” – dodał Rayyan. „Mogę powiedzieć, że dziesiątki domów w pobliżu kwatery głównej zostały poważnie uszkodzone”.

  Imad Zaki, przewodniczący Komitetu ds. Usług Powszechnych w Balacie, powiedział, że w ostatnim czasie obóz był świadkiem wielu nalotów z udziałem izraelskich sił specjalnych.

  „To, co dzieje się i zdarza się nieustannie w obozach, to izraelski plan uderzenia w obozy palestyńskie na Zachodnim Brzegu i wywarcia presji na mieszkańców, aby ponownie opuścili obozy, a także zabicia ruchu oporu, ponieważ obozy są uważane za twierdze palestyńskiego oporu” – powiedział Zaki.

  Reklama

 • 13 godzin temu

   (02:11 GMT)

  Śmiertelny izraelski atak powietrzny w Khan Younis

  Według Al Jazeera Arabic w zamachu bombowym na dzielnicę mieszkaniową w południowej Strefie Gazy zginęło 26 osób.

  Palestyńska państwowa agencja informacyjna Wafa podała, że ​​zginęło „około 26” osób, z których większość to dzieci.

 • 13 godzin temu

   (02:10 GMT)

  Groźba zawieszenia za propalestyńskie sformułowanie „nowy najniższy poziom – nawet dla Elona Muska”: działacz na rzecz praw człowieka

  Groźby Elona Muska polegające na zawieszeniu użytkowników jego platformy mediów społecznościowych – wcześniej znanej jako Twitter – za używanie słowa „dekolonizacja” i wyrażenia „od rzeki do morza” zostały opisane przez starszego działacza na rzecz praw człowieka jako „nowy najniższy poziom” w kaganiec „legalnej mowy”.

  „Grożenie uciszeniem użytkowników w zamian za pokojowe, zgodne z prawem wypowiedzi to nowy najniższy poziom – nawet w przypadku Elona Muska” – napisał w mediach społecznościowych Omar Shakir, dyrektor Human Rights Watch ds. Izraela i Palestyny.

   

  We wcześniejszym poście na swojej platformie Musk ostrzegł użytkowników, że „dekolonizacja”, „od rzeki do morza” i podobne eufemizmy koniecznie oznaczają ludobójstwo”. Używanie takich terminów będzie skutkować zawieszeniem, powiedział.

  Obrońcy twierdzą, że sformułowanie to wzywa do wolności Palestyńczyków od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego i stanowi próbę uznania tego powiedzenia za przestępstwo, a jego celem jest uciszenie głosów Palestyńczyków i ich zwolenników w czasie wojny Izraela z Gazą.

 • 13 godzin temu

   (01:55 GMT)

  Australijski nadawca krajowy broni relacji z wojny Izrael-Hamas

  Szef australijskiego nadawcy krajowego bronił relacji z wojny między Izraelem a Gazą, twierdząc, że jest ona bezstronna.

  Dyrektor zarządzający ABC David Anderson powiedział w piątkowym przemówieniu, że nadawca jest w stanie dokładnie opisać ataki Hamasu na Izrael z 7 października, warunki, w jakich żyją Palestyńczycy w Gazie oraz kontekst historyczny konfliktu.

  „Mówiąc szerzej, bez dokładnych przesłuchań zapewnionych przez ABC, partyzanckie bańki po obu stronach pływałyby swobodnie, nienaruszone i niezakłócone” – cytuje wypowiedź Andersona przez ABC.

  „Krajowy nadawca należy do wszystkich Australijczyków, dlatego musi spełniać wyjątkowe oczekiwania, że ​​będzie „wszystkim dla wszystkich”.

  Anderson powiedział także, że zapewnienie bezstronnego przekazu oznacza postawienie krajowego nadawcy w sytuacji „przedstawiania opinii publicznej poglądów, których niektórzy lub wielu może nie chcieć słyszeć”.

  Komentarze pojawiają się w chwili, gdy media w różnych krajach stają w obliczu kontroli nad relacjami z wojny i historią konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

  W czwartek redaktorka poezji magazynu New York Times, Anne Boyer, złożyła rezygnację ze stanowiska, publikując list, w którym najwyraźniej krytykowała relacje gazety z wojny.

  „Nie mogę pisać o poezji pośród «rozsądnego» tonu tych, którzy chcą nas zaaklimatyzować do tego nieuzasadnionego cierpienia” – napisał Boyer. „Koniec z upiornymi eufemizmami. Nigdy więcej werbalnie oczyszczonych krajobrazów piekielnych. Koniec z kłamstwami podżegającymi do wojny”.

 • 13 godzin temu

   (01:45 GMT)

  „Świetne marzenie”: dlaczego Stany Zjednoczone naciskają na Autonomię Palestyńską, aby przewodziła Gazie?

  Prezydent USA  Joe Biden  i jego najważniejsi współpracownicy wielokrotnie wyrażali pełne poparcie dla izraelskiej ofensywy w Gazie

  Urzędnicy amerykańscy również coraz częściej sugerują, że Autonomia Palestyńska (AP) powinna rządzić  Gazą,  kiedy Izrael osiągnie swój cel, jakim jest wyeliminowanie Hamasu, grupy, która obecnie kontroluje to terytorium.

  Analitycy ostrzegają jednak, że propozycja może być nierealistyczna i przedwczesna, ponieważ wojna między Izraelem a Hamasem zbliża się do rozpoczęcia siódmego tygodnia.

  Nawet jeśli Izraelowi uda się wyprzeć Hamas – cel, który nie jest gwarantowany – sprowadzenie AP z powrotem do Gazy napotkałoby wiele przeszkód, w tym ze strony izraelskiej opozycji.

  Pełny raport Ali Harba z Al Jazeery można przeczytać  tutaj:

  Palestyńczycy przeszukują ludzi
  Palestyńczycy szukają ofiar dzień po izraelskich atakach na domy w obozie dla uchodźców Jabalia w północnej Strefie Gazy, 1 listopada 2023 r. [Plik: Mohammed al-Masri/Reuters]
 • 14 godzin temu

   (01:35 GMT)

  Rząd Izraela jest podzielony w sprawie decyzji o wpuszczeniu dwóch ciężarówek z paliwem dziennie do Gazy

  Obecnie w samym rządzie izraelskim istnieje wiele problemów.

  Członkowie prawicowego rządu mówią, że Izrael musi trzymać się swojej polityki niewpuszczania paliwa do Gazy, twierdząc, że działa to na korzyść Hamasu.

  Minister finansów Bezalel Smotrich wielokrotnie powtarzał, że chce zmiany składu gabinetu wojennego, wskazując, że chce w nim zasiadać, aby spróbować brać udział w tych ważniejszych decyzjach.

  Jednak izraelski premier znajduje się pod ogromną presją, z zagranicy z powodu narastającej katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy, z powrotem na froncie wewnętrznym ze strony rodzin jeńców, a teraz ze strony własnego rządu, który nie zgadza się z podjętymi decyzjami robione w związku z wojną.

  Problematyczne stałoby się jednak, gdyby do gabinetu wojennego weszli prawicowi ministrowie, którzy mają historię ultranacjonalizmu i historii retoryki antypalestyńskiej, a dodatkowo nie mają żadnego doświadczenia wojennego ani bezpieczeństwa.

  Teraz Izraelczycy stanowczo twierdzą, że będą nadal pozwalać na codzienny dopływ paliwa w tak małych ilościach i na razie to wszystko.

  Reklama

 • 14 godzin temu

   (01:25 GMT)

  Urzędnik MFW twierdzi, że konflikt „niszczy” ludność i gospodarkę Gazy

  Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva również twierdzi, że fundusz „poważnie rozważa” zwiększenie programu pożyczkowego Egiptu o wartości 3 miliardów dolarów ze względu na rosnące trudności gospodarcze, z jakimi boryka się obecnie kraj graniczący z Gazą i Izraelem.

  Egipt  ogłosił zawarcie porozumienia z MFW  w październiku, próbując ratować borykającą się z trudnościami gospodarkę.

  Przemawiając na marginesie szczytu w San Francisco, powiedziała agencji Reuters, że konflikt ma również „poważny wpływ” na gospodarkę Zachodniego Brzegu i, wpływając na branżę turystyczną i prowadząc do wzrostu kosztów energii, powoduje problemy w Egipcie, Libanie i Jordania.

 • 14 godzin temu

   (01:15 GMT)

  „Okrucieństwa popełniane obecnie są bezprecedensowe”: profesor King’s College

  Andreas Krieg, adiunkt w King’s College London, powiedział Al Jazeerze, że decyzja Izraela o dopuszczeniu wystarczającej ilości paliwa, aby system wodno-kanalizacyjny w Gazie mógł dalej działać, „nie był tak naprawdę aktem empatii”.

  „Widzieliśmy te oświadczenia skrajnie prawicowego rządu i ministrów, którzy zasadniczo mówią, że ludności Gazy nie należy dawać niczego, ponieważ wszyscy są w pewnym sensie zbiorowo karani za to, co robi Hamas.

  Chodzi raczej o to, żeby wiedzieli, że zegar tyka. Wiedzą, że społeczność międzynarodowa, zwłaszcza zachodni sojusznicy Izraela, są coraz bardziej zdenerwowani tym, co robi Izrael. Zwłaszcza administracja Bidena chce, aby to się jakoś skończyło.

  Przy mniejszym napływie pomocy humanitarnej i zniszczeniu całej infrastruktury prawdopodobnie będziemy świadkami znacznie większej liczby ofiar śmiertelnych z powodu cierpień humanitarnych. A wraz z rosnącą liczbą ofiar śmiertelnych ludzie wychodzący na ulice zachodnich stolic, protestujący za zawieszeniem broni, żądający zawieszenia broni i potępiający Izrael, w końcu wywrą tak duży nacisk na przywódców politycznych, że w końcu wojna będzie musiała się zakończyć.

  Przez ostatnie sześć tygodni byłem całkowicie zszokowany tym, jak mało społeczność międzynarodowa faktycznie okazała empatię wobec trudnej sytuacji ludzi i rzezi, która ma miejsce w Gazie.

  Ludzie są celem pocisków i amunicji, a jednocześnie pozbawiani są podstawowych potrzeb. Ziemia, na której żyją, nie nadaje się do zamieszkania. Są uwięzieni w więzieniu, z którego nie mogą wyjść, a teraz [izraelskie wojsko] mówi o przeniesieniu operacji na południe, gdzie są już uwięzieni ludzie, którzy uciekli już z północnej Gazy.

  Gdzie mają iść? Ten kryzys jest absolutnie okropny.

  Ostatecznie zmierzamy w stronę żądania zawieszenia broni i nie wydaje mi się, żeby to było zbyt odległe, ponieważ liczba ofiar śmiertelnych i okrucieństwa, które mają obecnie miejsce, są bezprecedensowe”.

   

 • 14 godzin temu

   (01:03 GMT)

  Izraelski nalot w Tubas zabija jednego Palestyńczyka

  Medycy z tureckiego szpitala Tubas potwierdzili niedawno, że podczas nalotu na północnym okupowanym Zachodnim Brzegu zginął jeden Palestyńczyk.

  Okazało się, że mężczyzna to 18-letni Omar al-Shahrouri.

  Doszło do starć pomiędzy siłami izraelskimi a bojownikami palestyńskimi.

  Palestyńska państwowa agencja informacyjna Wafa podała, że ​​dwie inne osoby zostały ranne.

 • 14 godzin temu

   (00:55 GMT)

  ZOBACZ: Dziecko w Gazie straciło rodziców w jednym izraelskim ataku, a nogi w innym

   

 • 14 godzin temu

   (00:40 GMT)

  W miarę kontynuowania izraelskiego nalotu na szpital al-Shifa: dzieci mogą umrzeć „w każdej chwili”: korespondent AJ

  Sytuacja w szpitalach w Strefie Gazy jest bardzo skomplikowana, szczególnie w szpitalu al-Shifa, który był nie tylko przedmiotem bezlitosnych nalotów i bombardowań, ale przez ostatni tydzień znajdował się pod całkowitym oblężeniem wojskowym.

  Zmarło już czworo wcześniaków, a pięć kolejnych jest w ciężkim stanie, które w każdej chwili mogą stracić życie.

  Osoby przebywające na oddziale intensywnej terapii, osoby ciężko ranne i wymagające niezbędnej pomocy medycznej, zmarły już na oddziale intensywnej terapii z powodu braku paliwa i prądu, ale co ważniejsze, rurociąg tlenowy, który utrzymywał ich przy życiu przez ostatnie dni, został uszkodzony. zniszczony.

  W samym szpitalu dochodzi do zniszczeń.

  To, co obecnie robi izraelskie wojsko, to przemieszczanie się po szpitalu z jednego budynku do drugiego, dosłownie rozrywając i niszcząc ściany [oraz] niszcząc sprzęt medyczny.

  Na przykład sala rezonansu magnetycznego jest teraz całkowicie zniszczona. Zniszczone zostały także pracownie rentgenowskie we wszystkich budynkach. Zniszczeniu uległa także piwnica mieszcząca magazyn leków i sprzętu medycznego, w wyniku czego szpital – nie tylko dlatego, że jest już na skraju zawalenia – ale także jako niefunkcjonujący przez kolejne lata ośrodek zdrowia.

  Reklama

 • 15 godzin temu

   (00:25 GMT)

  Elon Musk sygnalizuje ograniczenie wolności słowa Palestyny ​​w X

  Najbogatszy człowiek świata i kontrowersyjny właściciel platformy mediów społecznościowych znanej wcześniej jako Twitter zamieścił post, w którym stwierdził, że wyrażenia takie jak „dekolonizacja” czy „od rzeki do morza” wraz z podobnymi eufemizmami „oznaczają ludobójstwo”. Dodał, że „wyraźne wezwania do skrajnej przemocy… spowodują zawieszenie” w platformie.

  W kolejnym poście napisano, że „każdy, kto opowiada się za ludobójstwem *jakiejkolwiek* grupy” zostanie zawieszony w członkostwie w X po tym, jak znalazł się pod ostrzałem ze strony propalestyńskich użytkowników, którzy zauważyli, że ta polityka ogranicza ich wolność słowa.

  „Od rzeki do morza” , czyli od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego, to propalestyńskie hasło, które według obrońców jest wezwaniem do wolności. Twierdzą, że próby etykietowania go jako antysemickiego są częścią szerszego dążenia do kryminalizacji głosów propalestyńskich i zablokowania wolności słowa w świetle rosnącego ruchu w mediach społecznościowych krytykującego atak Izraela na Gazę, szczególnie wśród młodych ludzi.

  Musk od dawna nazywa siebie absolutystą wolności słowa i stara się przedstawić swoje przejęcie Twittera jako próbę położenia kresu lewicowej cenzurze.

  Decyzja urodzonego w Republice Południowej Afryki biznesmena zapadła tego samego dnia, w którym wyszło na jaw, że według Axios Apple planuje wstrzymać wszystkie reklamy w serwisie X po tym, jak według doniesień reklamy były umieszczane obok treści skrajnie prawicowych. Sam Musk został oskarżony o antysemityzm po tym, jak stwierdził, że  post twierdzący  , że społeczności żydowskie wspierają „dialektyczną nienawiść do białych” poprzez wspieranie imigracji, jest „prawdą absolutną”.

   

 • 15 godzin temu

   (00:15 GMT)

  Oczekuje się, że liczba ofiar śmiertelnych izraelskiego ataku na szkołę ONZ wzrośnie: korespondent AJ

  Szkoła [Al-Falah] została uderzona wieloma nalotami, które zniszczyły zdecydowaną większość jej budynków.

  Na miejscu zginęło dwadzieścia osób – takie doniesienia docierają z okolicy – ​​a także dziesięć osób, które znajdowały się w szkole, w stanie krytycznym.

  Najbardziej frustrujące w tym ataku powietrznym jest to, że wydarzył się i nikt o nim nie wiedział z powodu wyłączonej łączności. O nalocie na szkołę nikt nie wiedział aż do wczesnych godzin porannych następnego dnia.

  Ludzie nawet nie wiedzieli, że pod gruzami wciąż są ludzie. Zatem ten okres czasu został stracony i nikt nie był w stanie uratować nikogo, kto mógłby jeszcze przeżyć pod gruzami.

  Oczekuje się, że liczba ofiar wzrośnie, ponieważ pod gruzami nadal znajduje się więcej osób.

  Oczekujemy, że liczba ta osiągnie ponad 100, ponieważ w szkole znajdowały się tysiące ludzi, którzy przybyli z różnych części Strefy Gazy w poszukiwaniu schronienia.

 • 15 godzin temu

   (00:07 GMT)

  Zdjęcia satelitarne pokazują Palestyńczyków uciekających z północnej Gazy na izraelskim punkcie kontrolnym

  Zdjęcia z ziemi przedstawiające setki tysięcy Palestyńczyków uciekających z północnej Gazy po tym, jak Izrael zażądał ich opuszczenia, przywołały wspomnienia Nakby, przymusowego wysiedlenia Palestyńczyków z ich domów w 1948 r. po utworzeniu państwa Izrael.

  Teraz Maxar Technologies, firma specjalizująca się w zdjęciach satelitarnych, opublikowała w piątek zdjęcia wykonane z kosmosu, które pokazują wąskie gardło w miejscu, które według reporterów Al Jazeery na miejscu to punkt kontrolny wzdłuż ulicy Salah al-Din.

  W punkcie kontrolnym znajdowały się kamery, ale nie było żołnierzy izraelskich, ponieważ zdalnie obserwowali oni osoby przechodzące na południe.

  Zdjęcie satelitarne przedstawia osoby oczekujące na ewakuację w Strefie Gazy, 17 listopada 2023 r. Zdjęcie satelitarne 2023 Maxar Technologies/Handout za pośrednictwem REUTERS TO ZDJĘCIE ZOSTAŁO DOSTARCZONE PRZEZ OSOBĘ TRZECIĄ. BRAK ODSPRZEDAŻY. BEZ ARCHIWUM. OBOWIĄZKOWY KREDYT. NIE PRZESŁAWAJ LOGO.
  Zdjęcie satelitarne przedstawia osoby oczekujące na ewakuację w Gazie, 17 listopada 2023 r. [Maxar Technologies/Handout za pośrednictwem Reuters]
  Zdjęcie satelitarne przedstawia ludzi spacerujących drogą Salah al deen w Gazie, 17 listopada 2023 r. Zdjęcie satelitarne 2023 Maxar Technologies/Handout za pośrednictwem REUTERS TO ZDJĘCIE ZOSTAŁO DOSTARCZONE PRZEZ OSOBĘ TRZECIĄ. BRAK ODSPRZEDAŻY. BEZ ARCHIWUM. OBOWIĄZKOWY KREDYT. NIE PRZESŁAWAJ LOGO.
  [Maxar Technologies/Handout za pośrednictwem Reuters]
  Zdjęcie satelitarne przedstawia z bliska osoby oczekujące na ewakuację w Gazie, 17 listopada 2023 r. Zdjęcie satelitarne 2023 Maxar Technologies/Handout za pośrednictwem REUTERS TO ZDJĘCIE ZOSTAŁO DOSTARCZONE PRZEZ OSOBĘ TRZECIĄ. BRAK ODSPRZEDAŻY. BEZ ARCHIWUM. OBOWIĄZKOWY KREDYT. NIE PRZESŁAWAJ LOGO.
  [Maxar Technologies/Handout za pośrednictwem Reuters]
 • 15 godzin temu

   (00:02 GMT)

  Oto podsumowanie najnowszych osiągnięć

  • Szpitale w Gazie w dalszym ciągu są atakowane przez siły izraelskie. W szpitalu al-Shifa w mieście Gaza tysiące personelu medycznego, pacjentów i wysiedleńców twierdzi, że zostało uwięzionych przez siły izraelskie, które obecnie kontrolują kompleks. Według dyrektora szpitala w izraelskim ataku zginął lekarz w szpitalu Al-Aksa w środkowej Gazie. Palestyński Czerwony Półksiężyc twierdzi, że w dwóch placówkach służby zdrowia w Khan Younis od pięciu dni nie ma wody.
  • Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tanzanii potwierdzono, że obywatel Tanzanii był wśród ofiar śmiertelnych ataku Hamasu na Izrael 7 października.
  • Izrael ogłosił, że wpuści do Gazy dwie ciężarówki z paliwem dziennie w celu zasilania obiektów wodociągowych i kanalizacyjnych. Grupy pomocowe twierdzą, że to nie wystarczy, podczas gdy prawicowi członkowie izraelskiego rządu sprzeciwiają się wszelkim posunięciom mającym na celu wpuszczenie wody lub paliwa do oblężonej enklawy.
  • Wiceprzewodniczący izraelskiego parlamentu, Nissim Vaturi, powiedział, że Izrael powinien „spalić Gazę teraz”, zamiast wysyłać paliwo i wodę.
  • Palestyńska firma telekomunikacyjna Paltel twierdzi, że usługi zostały częściowo przywrócone po tym, jak udało jej się zabezpieczyć trochę paliwa dla swoich generatorów.
  • Nasilają się obawy w południowej Gazie, gdzie Izrael zagroził rozszerzeniem operacji lądowych. Izraelskie bombardowania wycelowały w obszary południowej Gazy, w tym w Khan Younis, dom dla setek tysięcy wysiedleńców z północy Strefy Gazy.
 • 15 godzin temu

   (00:00 GMT)

  Zapraszamy do naszej relacji na żywo

  Dziękujemy, że przyłączyliście się do nas, aby otrzymywać aktualne informacje na temat wojny Izrael-Hamas.

  Bądźcie z nami, gdyż zapewniamy całodobową relację z najnowszych wydarzeń 43. dnia konfliktu, w tym kryzysu, przed którym stoją Palestyńczycy uwięzieni w szpitalu al-Shifa w Gazie oraz perspektywa wzmożenia izraelskiej operacji wojskowej w kierunku południowej Gazy.

Poniższe dwie zakładki zmieniają zawartość poniżej.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d