Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Translate website Mforum
STREAMY J/C ODBLOKOWANE

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

Ruiny fabryki amunicji DAG w Lubuskiem straszą w głębi lasu. A wszystko niedaleko Zielonej Góry!

4/4 - (1 vote)

Ruiny byłej fabryki amunicji DAG podczas II wojny światowej w Lubuskiem

Była fabryka amunicji DAG w Lubuskiem kryje w sobie wiele tajemnic. Na terenie kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych pozostały ruiny, które pamiętają mroczne historie. Ostrzegamy, to miejsce może przyprawić o gęsią skórkę. Koniecznie zobaczcie nasze zdjęcia.

Ruiny fabryki amunicji DAG w Lubuskiem. Gdzie są dokładnie?

Pozostałości po fabryce amunicji (Dynamit Aktien Gesellschaft Vormals Alfred Nobel & Co DAG), znajduje się w Krzystkowicach, ok. 30 km za Zieloną Górą. Jak dojechać do DAG? Należy kierować się najpierw na Nowogród Bobrzański, a następnie na DW289.

DAG Krzystkowice. Historia powstania DAG

Fabryka DAG w Krzystkowicach powstała prawdopodobnie w 1939 r. jako filia koncernu IG Farben. Nie jest jednak znany dokładny profil produkcji, ponieważ nie zostały zachowane dokumenty. Na terenie działającej fabryki działały także kasyna, bloki mieszkalne, straż pożarna, a także specjalna sieć kolejowa z licznymi rampami przeładunkowymi (tory zachowały się do dzisiaj). Także w Lubuskiem podczas II wojny światowej nie obyło się od obozów koncentracyjnych. Na terenach DAG znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Jak można się domyślać więźniowie obozu stanowili dużą część siły roboczej fabryki DAG.

Na zdjęciach w naszej galerii zdjęć możecie podziwiać pozostałości po fabryce DAG. Do dzisiaj pozostały budynki i konstrukcje po halach produkcyjnych. Na niektórych z nich osiadła już ziemia i wyrosły drzewa.

Zwiedzanie DAG – ważne informacje

Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice to miejsce zajmujące ok. 35 km kwadratowych powierzchni lasów w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego. Przed chęcią zwiedzenia pozostałości po II wojnie światowej należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • Po pierwsze zakazany jest wstęp do ruin budynków, grożą one zawaleniem i są w złym stanie technicznym
  • Po drugie przygotuj się na kilkugodzinny spacer, teren jest naprawdę ogromny, sprawdziłam to osobiście! Wygodne buty i butelka wody są jak najbardziej wskazane
  • Po trzecie pamiętaj, że część terenu jest niedostępna z powodu przejęcia przez jednostkę wojskową oraz zakład karny w pobliskim Krzywańcu
  • Po czwarte zostaw po sobie porządek, nie śmieć i nie niszcz obiektów
  • Po piąte zwracaj uwagę na komunikaty wywieszone na tablicach informacyjnych

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: