Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Głodówka narodowa
Posted by Enigma2021
16 views
INFORMACJE BIEŻĄCE.
Posted by Enigma2021
271 views
Dzień Świra. 2002.
Posted by Joana100
176 views

Nowe świadczenie o nazwie “podstawowe zabezpieczenie na dziecko” (Kindergrundsicherung)

5/5 - (1 vote)

Kindergrundsicherung w Niemczech, czyli „podstawowe zabezpieczenie na każde dziecko”

W umowie koalicyjnej SPD, FDP i Zieloni zgodziły się na wprowadzenie Kindergrundsicherung, czyli tak zwanego “podstawowego zabezpieczenia na dzieci”. Świadczenie ma łączyć dotychczasowe świadczenia finansowe na dzieci takie jak: Kindergeld, Kinderfreibeträge oraz Kinderzuschlag.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podstawowe zabezpieczenie na dzieci” ma zostać wprowadzone w 2025 roku. Według raportu portalu deutschlandfunkkultur.de (stan na 1 lutego) plany w tym zakresie czekają na zatwierdzenie w różnych ministerstwach. Przewiduje się, że w tym roku projekt ustawy zostanie zatwierdzony i ruszą prace legislacyjne. Kindergrundsicherung ma składać się z dwóch elementów: kwoty gwarantowanej niezależnej od dochodów, która powinna być taka sama dla wszystkich dzieci oraz kwoty dodatkowej, której wysokość ma zależeć od dochodów rodziców. Oto, ile średnio ma wynosić świadczenie.
Czytaj także: Zasiłek na dziecko w Niemczech 2023 roku. Wszystkie aktualne informacje na temat Kindergeld

Kindergrundsicherung – oto, ile wyniesie nowy zasiłek na dziecko

„Podstawowa zabezpieczenie powinno wynosić co najmniej tyle co zasiłek na dziecko Kindergeld w obecnej formie” – czytamy w raporcie Deutschlandfunk Kultur na temat planów.  Świadczenie to wynosi obecnie 250 euro miesięcznie na każde dziecko. „Kwota ta powinna być korygowana co dwa lata na podstawie raportu rządu federalnego o poziomie egzystencji.” Kwota podstawowa powinna być również „kwotą gwarantowaną” i „jako taka nie powinna być kompensowana ze świadczeniami socjalnymi, takimi jak dochód podstawowy rodziców – napisano w raporcie. „Oprócz ryczałtu na naukę (obecnie 15 euro), dodatkowa składka powinna obejmować ryczałt na koszty utrzymania dzieci (obecnie 150 euro)” – podaje portal. Jeśli jednak dochód rodziny wzrośnie, dodatkowa składka ma być zmniejszona.
Czytaj także: Te zmiany wchodzą w życie od lutego 2023, dotyczą wszystkich pracowników i konsumentów

Podstawowy zasiłek na dziecko: Kiedy będzie gotowy projekt ustawy?

Według raportu portalu deutschlandfunkkultur.de (z 1 lutego) plany wprowadzenia podstawowego zasiłku na dzieci są obecnie omawiane przez różne ministerstwa. Po letniej przerwie parlamentarnej w tym roku projekt ustawy ma zostać sfinalizowany i rozpocznie się proces legislacyjny. Zgodnie z projektem ustawy, podstawowy zasiłek na dziecko ma składać się z dwóch części: Kwoty gwarantowanej, niezależnej od dochodu, która ma być taka sama dla wszystkich dzieci, oraz stopniowanej kwoty dodatkowej, zależna od dochodu rodziców.
Czytaj także: Tyle trzeba zarabiać w Niemczech, aby móc godnie żyć w tym kraju

Podstawowy zasiłek na dziecko powinien obejmować różne świadczenia

Co ma zostać uproszczone dzięki podstawowemu zasiłkowi na dziecko? Obecnie rodziny o stosunkowo niskich dochodach, ale nie otrzymujący zapomogi socjalnej, oprócz zasiłku Kindergeld w wysokości 250 euro mogą otrzymywać także dodatek do niego (Kinderzuschlag) w wysokości do 250 euro. Ponadto mają prawo do świadczeń z „pakietu edukacyjnego” – państwo płaci na przykład za wycieczki szkolne, wyjazdy klasowe, zajęci sportowe i przybory szkolne. „Świadczenia te nie powinny być już przedmiotem osobnego wniosku, ale powinny być włączone do podstawowego zasiłku na dziecko” – donosi Deutsche Presse-Agentur (stan na 19 stycznia) na podstawie dokumentu dotyczącego planów reformy.

Jak rodzice w Niemczech będą mogli ubiegać się o pieniądze na dzieci?

Obecnie wnioski o świadczenia na dzieci składa się w różnych urzędach. W przyszłości ma powstać osobne biuro zajmujące się podstawowym zasiłkiem na dziecko Kindergrundsicherung. Jak podaje agencja dpa, planowane jest również stworzenie „portalu podstawowych świadczeń na dzieci z przyjaznym dla użytkownika inteligentnym systemem składania wniosków” za pośrednictwem którego będzie można składać wnioski online.
Czytaj także: Te dodatki przysługują Ci w 2023 roku, jeśli mieszkasz w Niemczech

Reforma ma wejść w życie w 2025 roku

Tagesschau.de poinformował 19 stycznia, że “podstawowe zabezpieczenie na dzieci” ma być wypłacane od 2025 roku. Niezbędna procedura legislacyjna ma się rozpocząć  jeszcze w tym roku po letniej przerwie. Po sceptycznych wypowiedziach Federalnego Ministerstwa Finansów, grupa parlamentarna SPD i Zieloni wezwała FDP do poparcia projektu ustawy wprowadzającej podstawowe zabezpieczenie na dzieci. Stowarzyszenia społeczne, organizacje ochrony dzieci i rodziny od dawna domagają się wprowadzenia Kindergrundsicherung.
Czytaj także: Bardzo niewielu pracowników zna tę sztuczkę: Oto jak otrzymać dwie dodatkowe pensje w roku
Wiadomości z Niemiec teraz także na kanale YouTube. Subskrybuj kanał PolskiObserwator.de i bądź na bieżąco. Zobacz wideo: Zasiłek na dziecko w Niemczech 2023

Źródło: Merkur.de, Deutschlandfunkkultur.de, PolskiObserwator.de,

 

 

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: