pfizer mrna
Posted by Mforum
473 views
Zaczynamy!
Posted by Enigma2021
377 views
Terytorium 404
Posted by Enigma2021
226 views
Rozdzielenie Ludzkości
Posted by Joana100
321 views

Delegacje z Niemiec i Litwy odwiedzają Tajwan, aby omówić obronę w miarę narastania zagrożenia w Pekinie

5/5 - (3 votes)

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen (z prawej) wita się z Johannesem Vogelem, członkiem niemieckiego parlamentu, w biurze prezydenckim w Tajpej, 10 stycznia 2023 r. (Sam Yeh/AFP via Getty Images)Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen (z prawej) wita się z Johannesem Vogelem, członkiem niemieckiego parlamentu, w biurze prezydenckim w Tajpej, 10 stycznia 2023 r. (Sam Yeh/AFP via Getty Images)

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Niemieccy i litewscy delegaci parlamentarni udali się w tym tygodniu na Tajwan , aby spotkać się z tajwańskimi urzędnikami ds.

Dziewięcioosobowa delegacja Litwy przybyła w niedzielę na Tajwan z sześciodniową wizytą „aby zademonstrować solidarność i współpracę demokratycznych krajów pierwszej linii”, jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu .

Delegacji przewodzili Laurynas Kasciunas, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej, oraz Dovile Sakaliene, wiceprzewodniczący parlamentarnej grupy przyjaźni Litwa-Tajwan.

Niemiecka delegacja pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Obrony Narodowej Marie-Agnes Strack-Zimmermann i wiceprzewodniczącego Partii Liberalno-Demokratycznej Johannesa Vogela udała się na Tajwan na cztery dni.

 

 

 

Według ministerstwa obie delegacje mają spotkać się z prezydentem Tajwanu Tsai Ing-wenem i innymi najwyższymi urzędnikami z departamentów spraw zagranicznych i obrony podczas ich wizyt na Tajwanie.

Ich dyskusje będą koncentrować się na stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, gdzie KPCh wzmogła swoją aktywność militarną. Ministerstwo poinformowało, że delegacja Litwy spotka się również z lokalnym think-tankiem ds.

Wojsko KPCh przeprowadziło ćwiczenia bojowe  na wodach iw przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu w dniu, w którym delegacja litewska przybyła na Tajwan, wysyłając 57 samolotów i cztery okręty wojenne w kierunku kraju wyspiarskiego.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że 28 samolotów bojowych weszło w tajwańską strefę rozpoznania obrony powietrznej i przekroczyło linię środkową Cieśniny Tajwańskiej, co skłoniło w odpowiedzi do wymieszania samolotów, okrętów wojennych i lądowych systemów rakietowych.

Zdjęcie z czasów epokowych
Samoloty Dowództwa Teatru Wschodniego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) przeprowadzają wspólne ćwiczenia bojowe wokół Tajwanu, 7 sierpnia 2022 r. (Li Bingyu/Xinhua via AP)

Wschodnie Dowództwo Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA), które jest wojskowym skrzydłem KPCh, powiedziało, że celem ćwiczeń bojowych było przeciwdziałanie temu, co nazwano „akcjami prowokacyjnymi” ze strony Tajwanu i sił zewnętrznych.

Jednak Ministerstwo Obrony Tajwanu stwierdziło, że „fałszywe oskarżenia i irracjonalna prowokacja” ChALW poważnie zdestabilizowały bezpieczeństwo regionalne, powołując się na niedawne wtargnięcia samolotów ALW na środkową linię Cieśniny Tajwańskiej.

„Nie dążymy ani do eskalacji, ani do konfliktu” – napisano w oświadczeniu ministerstwa. „Siły zbrojne [Tajwanu] stale monitorują okolicę i odpowiednio reagują na działania. Możemy i zapewnimy bezpieczeństwo naszej ojczyźnie”.

Tajwan jest samorządną demokracją od czasu zakończenia wojny domowej w Chinach w 1949 r., ale KPCh uważa Tajwan za własne terytorium. Uważa Tajwan za oderwaną prowincję, którą należy zjednoczyć z  Chinami kontynentalnymi wszelkimi niezbędnymi środkami; Przywództwo KPCh nie wykluczyło użycia siły, by osiągnąć ten cel.

KPCh regularnie używa swojego wojska do zastraszania Tajwanu, co widać  25 grudnia 2022 r.,  kiedy wysłała 71 samolotów i siedem statków w kierunku wyspy w swoim największym pokazie siły od czasu, gdy przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (D-Kalifornia) odwiedziła Tajwan w sierpnia ubiegłego roku.

Europa i NATO były „zbyt naiwne”

Anders Fogh Rasmussen, były szef Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ( NATO ) i były premier Danii, w zeszłym tygodniu  wezwał Unię Europejską i NATO do szkolenia tajwańskich żołnierzy i zaplanowania bolesnych sankcji gospodarczych dla Pekinu w przypadku ataku.

Zdjęcie z czasów epokowych
Sekretarz Generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) Anders Fogh Rasmussen wygłasza konferencję prasową 8 czerwca, przed spotkaniem ministrów obrony NATO w kwaterze głównej organizacji w Brukseli. (John Thys/AFP/Getty Images)

Rasmussen, który był przywódcą sojuszu transatlantyckiego w latach 2009-2014, powiedział, że członkowie UE i NATO powinni być przygotowani na to, by Chiny kontynentalne „dwa razy się zastanowiły” przed inwazją.

Obecnie jest przewodniczącym i założycielem duńskiej Fundacji Alliance of Democracies, której celem jest promowanie jedności między demokratycznie wybranymi państwami w obliczu autorytarnej agresji.

„Podobieństwa z Rosją i Ukrainą są trudne do zignorowania. Nie wolno nam popełniać tych samych błędów z [przywódcą KPCh Xi Jinpingiem], jakie popełniliśmy z Władimirem Putinem” – powiedział podczas wizyty na Tajwanie 5 stycznia.

Rasmussen zauważył, że „najważniejszym sposobem powstrzymania chińskiego ruchu na Tajwanie jest zapewnienie zwycięstwa Ukrainy w obecnym konflikcie”.

„Jeśli Rosji uda się zdobyć terytorium i ustanowić siłą nowe status quo, stworzy to precedens. Dyktatorzy na całym świecie nauczą się, że ostatecznie agresja militarna działa” – powiedział.

Rasmussen powiedział, że mocarstwa europejskie i NATO były „zbyt naiwne” przed inwazją Moskwy na Ukrainę i ryzykują powtórzenie tych samych błędów z Chinami.

Uważa, że ​​Xi będzie uważnie obserwował wojnę na Ukrainie, zanim zdecyduje się na jakikolwiek atak na Tajwan.

„Świat nie zwracał jak dotąd wystarczającej uwagi na napięcia w Cieśninie Tajwańskiej” – powiedział. „Powinniśmy zdać sobie sprawę, że konflikt między Chinami a Tajwanem ma i będzie miał globalne reperkusje. Mamy więc globalny interes w zapobieganiu eskalacji tych napięć w konflikt zbrojny”.

Bryan Jung i Reuters przyczynili się do powstania tego raportu.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: