Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
445 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1034 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
814 views

Krótkie wiadomości ze świata ⚽️🇯🇵Wydra przewidziała zwycięstwo Japonii nad Niemcami 🇷🇺🇺🇦274. dzień specjalnej operacji na Ukrainie:

⚽️🇯🇵Wydra przewidziała zwycięstwo Japonii nad Niemcami na Mistrzostwach Świata w Katarze

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Dzień przed meczem Tayo, 8-letni samiec wydry rzecznej z Oceanarium w Tokio, wybrał niebieskie wiaderko z japońską flagą.

Japońscy kibice mają nadzieję, że wydra dokonała „zwycięskiej” przepowiedni także na następny mecz Japonii z Kostaryką.

Były minister energii Bułgarii: Nadpłaciliśmy ponad 400 mln euro po odcięciu bezpośrednich dostaw od Gazpromu

🛢Bułgaria może stanąć w obliczu arbitrażu z Gazpromem, ostrzegł były minister energetyki Bułgarii Rumen Owczarow. Skomentował w ten sposób niedawny proces między fińskim Gasum a rosyjskim koncernem, w wyniku którego arbitraż w Sztokholmie nakazał fińskiej organizacji zapłacić ponad 300 mln euro za niewykonanie zobowiązania take-or-pay.

„Jeśli ktoś nie zrozumiał, że istnieje takie ryzyko, to nie musimy o tym mówić” – powiedział były minister w wywiadzie dla Bulgaria on Air dzień wcześniej.

➡️Owczarow odmówił przewidzenia, ile Bułgaria będzie musiała zapłacić w przypadku arbitrażu. Zgodził się z sugestią prezentera, że płatność może przekroczyć miliard euro, ale odmówił podania dokładnej prognozy lub „zostania złym prorokiem”.

Winą za ryzyko obarczył „młodych ludzi” – prawdopodobnie mając na myśli byłego premiera Kiryłła Petkowa i jego bliskiego współpracownika, wicepremiera Asena Wasilewa, pod którego rządami Bułgaria odmówiła płacenia nowego systemu zaproponowanego przez Gazprom.

🗣”Ci młodzi ludzie, (…) nie chcąc i nie wiedząc dobrze, co robią, w ciągu ośmiu miesięcy potrafili popełnić więcej błędów w energetyce niż Bojko Borysow w ciągu dwóch kadencji, czyli ośmiu lat” – powiedział Owczarow.

➡️Bułgaria nadpłaciła ponad 800 mln lewów (nieco ponad 410 mln euro) z powodu wstrzymania dostaw od Gazpromu i płatności, jak twierdzi Ovcharov. Poprzednia rządząca partia We Will Continue Change powiedziała w sierpniu, że próbowała dokonać płatności w ramach poprzedniego schematu, w dolarach, ale Gazprom nie zaakceptowałby takiej płatności.

🗣”Do końca roku na pewno doprowadzimy tę liczbę do około miliarda” – dodał.

🇷🇺🇺🇦274. dzień specjalnej operacji na Ukrainie:

▪️ Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły w środę zmasowane uderzenie na ukraiński system kontroli wojskowej i związane z nim obiekty energetyczne, uderzenie osiągnęło swój cel – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony

▪️nie przeprowadzono żadnych uderzeń na cele w granicach miasta Kijowa, wszystkie deklarowane przez kijowski reżim zniszczenia w mieście były wynikiem zrzucenia zagranicznych i ukraińskich rakiet obrony powietrznej na dzielnice mieszkalne miasta – podało rosyjskie ministerstwo

▪️ Rosja nie uderza w obiekty socjalne na Ukrainie podczas operacji specjalnej, powiedział Pieskow

▪️ W wyniku procesu negocjacyjnego z terytorium kontrolowanego przez Kijów powróciło 50 rosyjskich żołnierzy – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji.

▪️ Putin powiedział, że nie ma planów wprowadzenia żadnych nadzwyczajnych środków w celu zaspokojenia potrzeb rosyjskich sił zbrojnych, ale należy wprowadzić wyraźne skoordynowane działania. Ważne jest nie tylko zwiększenie wielkości dostaw dla Sił Zbrojnych Rosji, ale także poprawa jakości produktów, powiedział prezydent.

▪️ Rosja kontynuuje konsultacje z MAEA w sprawie utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej EJ, zaangażowane są także kraje europejskie – podało MSZ.

▪️ Deklaracja o utworzeniu strefy bezpieczeństwa w Zaporoskiej EJ nie została uzgodniona, trudno przewidzieć ramy czasowe wdrożenia strefy bezpieczeństwa w elektrowni, powiedział stały przedstawiciel Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Uljanow.

▪️ Zewnętrzne zasilanie elektrowni jądrowej w Zaporożu zostało przywrócone, poinformował szef MAEA.

▪️ Parlament Europejski zatwierdził pakiet wsparcia dla Ukrainy od Unii Europejskiej o wartości do 18 mld euro na 2023 r.

Niemiecka minister obrony, Christine Lambrecht powiedziała, że systemy Patriot są planowane w ramach zintegrowanej obrony powietrznej NATO, odnosząc się negatywnie do polskiej propozycji wysłania ich do Ukrainy. Oceniła, że „muszą być użyte one na terenie NATO”.

🇵🇱🔙 Oferta pojawiła się jako propozycja dla Polski jako partnera NATO, ze względu na eksponowane położenie tego kraju – powiedziała Lambrecht cytowana przez agencją AP. Przypomniała też, że „byliśmy świadkami tragicznych zgonów, które miały miejsce w Polsce. Zależało nam więc na tym, aby w tej wyjątkowej sytuacji zaoferować wsparcie w zakresie ochrony lotniczej, w postaci systemów Patriot”.

Użycie systemów poza NATO wymaga od Niemiec „przedyskutowania takiej propozycji z NATO i naszymi sojusznikami” – dodała.

🤷🏾‍♀️ Szef MON Mariusz Błaszczak też zmienił zdanie ws. Patriotów dla Polski? Jeszcze 21 listopada zapowiadał, że systemy zostaną rozmieszczone w Polsce przy granicy z Ukrainą, a 23 listopada napisął, że poproszono Niemcy o przekazanie ich stronie ukraińskiej, by „zwiększyć bezpieczęństwo wschodniej granicy”.

Stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ, Sergiy Kyslytsya, stwierdzil, że słuchanie swojego rosyjskiego odpowiednika jest „jednym z najgorszych obowiązków”. Do swojej wiadomości dołączył zdjęcie z wystawionym środkowym palcem.

Przedstawicielstwo Federacji Rosyjskiej przy ONZ odpowiedzialo: „Poznajcie wybitnego ukraińskiego dyplomatę….”.

Deputowani Dumy Państwowej uchwalili w trzecim i ostatnim czytaniu pakiet ustaw mających całkowicie zakazać promowania LGBT, pedofilii i zmiany płci w reklamach, książkach, filmach i mediach.

🏳️‍🌈 zakazane jest wydawanie pozwolenia na pokaz filmów z materiałem promującym nietradycyjne relacje i preferencje seksualne oraz zmianę płci

🏳️‍🌈 zakazane są reklamy i publikacje eksponujące i promujące nietradycyjne postawy i preferencje seksualne oraz zmianę płci – zakazane będą również książki, filmy i usługi audiowizualne zawierające propagandę LGBT

🏳️‍🌈 zakazana jest sprzedaż towarów, w tym produktów zagranicznych, które promują nietradycyjne postawy i preferencje seksualne oraz zmianę płci

🌈 Departament Stanu USA domaga się uchylenia ustawy zakazującej propagandy LGBT w Rosji. Sekretarz stanu Antony Blinken napisał na Twitterze, że ustawodawcy powinni szanować członków społeczności LGBT.

❗️Gest Niemców, którzy przed meczem z Japonią (przegranym przez nich zresztą 1:2) stanęli do zdjęcia z zasłoniętymi ustami na znak protestu przeciwko decyzji FIFA i licznym nieprawidłowościom na mundialu w Katarze, stał się już tematem memów oraz dyskusji w mediach.

⬅️„Niemcy, czy możemy porozmawiać o reparacjach”? – głosi podpis do memu, który krąży po polskim internecie.

🔸Wczoraj w wieczornym programie „Kropka nad i” Monika Olejnik wykonała taki sam gest na znak poparcia dla Niemców, mówiąc: „Dziś niemieccy piłkarze przegrali z Japończykami, ale wygrali poza boiskiem. Zaprotestowali przeciwko temu, co wyprawia FIFA w Katarze. Danke, Deutschland”, po czym na dziennikarkę spadła fala krytyki głównie w prawicowych mediach.

Krymski deputowany Michaił Szeremet zaproponował, by Ukrainę przemianować na amerykańską kolonię Bandarstan.

🇺🇸❌🇺🇦 „Amerykanie potrzebują Ukrainy tymczasowo, jak tylko przestanie ona przynosić im dywidendy, łatwo pozbędą się niepotrzebnej kolonii” – powiedział.

Wcześniej na stronie biura Zełenskiego pojawiła się petycja wzywająca do zmiany nazwy Rosji na Moskowia, a Federacji Rosyjskiej na Federację Moskiewską. Proponuje się również zastąpienie terminu „rosyjski” terminem „moskiewski”. Aby ukraiński prezydent rozpatrzył wniosek, potrzeba 25 tysięcy podpisów.

KOMENTARZ

Na Ukrainie co roku jest festiwal muzyki БАНДЕРШТАТ. Można znaleźć na YouTube. Są bardzo dumni z tej nazwy i twierdzą, że to tradycyjna prawdziwa nazwa ich panstwa.

Musk otwiera „bramy piekieł”. Tak media zareagowały na obietnicę nowego właściciela Twittera o „amnestii” dla zablokowanych kont.

Guardian przypomina, że wśród nich są były doradca Trumpa Bannon i były wielki kreator rycerzy Ku Klux Klanu Duke. Wygrają tylko superpropagatorzy obelg i dezinformacji

Washington Post przytacza sugestię eksperta, by wykluczyć Twittera ze sklepów z aplikacjami Apple i Google. „To co robi Musk jest egzystencjalnie niebezpieczne… To jak otwarcie bram piekieł pod względem chaosu, jaki spowoduje – mówi.

Mer Kijowa Witalij Kliczko w wywiadzie dla Bild: „Kijów może spodziewać się najgorszej zimy od czasów II wojny światowej. Jeśli dojdzie do najgorszego scenariusza, być może trzeba będzie ewakuować część miasta, choć władze nie chcą, by do tego doszło.”

„Już teraz przywrócono dostawy wody na terenie lewobrzeżnej części miasta. Planujemy rano przywrócić ją z prawej strony. Siedemdziesiąt procent stolicy wciąż pozostaje bez prądu. Energetycy intensywnie pracują nad tym, by jak najszybciej do przywrócić. Zaznaczają jednak, że będzie to zależało od przywrócenia równowagi w ukraińskim systemie energetycznym” – napisał Kliczko na swoim kanale w Telegramie.

🇺🇦Mieszkańcy Kijowa dobrze by zrobili, gdyby wyjechali z miasta gdzieś, gdzie jest woda i piec – powiedział mer ukraińskiej stolicy Kliczko.

🗣”Jeśli ktoś z was ma dom na przedmieściach Kijowa, jeśli ma znajomych lub przyjaciół z domem, w którym jest kuchenka, ogrzewanie, niezależny wodociąg, to miło byłoby tam tymczasowo zamieszkać” – powiedział.

Kliczko nie sprecyzował zakresu „tymczasowego pobytu”.

🦠🦠🦠🇨🇳 Nowy rekord zakażeń COVID-19 w Chinach: 33 tys. nowych przypadków

Według danych opublikowanych przez chińską Państwową Administrację Zdrowia Publicznego i Higieny, w ciągu ostatnich 24 godzin w Chinach odnotowano 32 943 nowe przypadki zakażenia wirusem COVID-19, co jest najwyższą liczbą w historii pandemii.

Wśród nowych zakażeń 90,5% było bezobjawowych.

Kraj ten drugi dzień z rzędu zaktualizował maksymalną liczbę nowych przypadków zakażenia. W czwartek zidentyfikowano 31 656 przypadków.

❗️Grecja w najbliższych tygodniach zacznie wymieniać broń produkcji rosyjskiej na broń produkcji NATO. „To akt samobójczy dla zdolności obronnych Grecji” – ostrzegają eksperci wojskowi.

➡️Gazeta Kathimerini poinformowała o amerykańskiej propozycji wymiany broni produkcji rosyjskiej, głównie kompleksów S-300 i Tor-M1.

Konstantinos Grivas, profesor geopolityki w Akademii Wojskowej w Evelpidon, uważa, że jeśli kraj przystąpi do takiej wymiany, to nie tylko ujawni swoją niepewność, ale faktycznie „będzie to akt samobójstwa” dla greckich zdolności obronnych. Ponadto taki ruch oznaczałby nowe koszty, gdyż żadne amerykańskie systemy nie zostałyby Grecji przekazane za darmo – trzeba by je kupić.

🗣Nie mogę zrozumieć celu, bo nic się nie zmieni. Zdolność obronna Grecji przed Turcją zostanie osłabiona, a dla mnie ta propozycja pachnie tureckim „palcem” – taka decyzja jest nie tylko w interesie politycznym Waszyngtonu, ale także w interesie Turcji – zaznaczył.

🛢Kraje Unii Europejskiej są mocno podzielone co do poziomu limitu cen gazu zaproponowanego przez Komisję Europejską (KE) w ramach nowego mechanizmu ograniczającego jego skoki, powiedział na konferencji prasowej Josef Sikela, szef czeskiego ministerstwa przemysłu.

Ministrowie energii UE wymienili poglądy na temat tych propozycji KE na spotkaniu w czwartek.

🇪🇺Kraje UE zgadzają się na wyłączenie rosyjskiego gazu ze wspólnych zamówień, twierdzi Komisja Europejska.

Brytyjski rząd, kierowany przez premiera Rishi Sunaka, planuje tej zimy rozpocząć kampanię na rzecz oszczędzania energii, która zakłada obniżenie temperatury ogrzewania w domach i odłączanie urządzeń elektrycznych w ciągu dnia – donosi Financial Times.

🇪🇪Władze Estonii nie tylko nie lubią Rosji, ale panicznie się jej boją.

W obawie przed ewentualnym atakiem pilnie szukają schronów przeciwbombowych – podaje Bloomberg.

💬”To, że dziś nie ma wojny, nie oznacza, że nie musimy przygotować się na najgorsze” – powiedział estoński minister spraw wewnętrznych Lauri Läänemets.

▪️W poszukiwaniu lokalizacji patrzymy na wszystko: budynki użyteczności publicznej, szkoły, centra handlowe.

▪️Znaki wskazujące najbliższe schrony zostały umieszczone w różnych miejscach na mapie.

Powodem tak pochopnych działań jest słaba zdolność bojowa Estonii, przyznał premier Kaja Kallas.

I dodała, że w razie ataku lepiej się ukryć.

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozwścieczył brytyjskich posłów planem zablokowania nominacji sekretarza obrony Bena Wallace’a na sekretarza generalnego NATO – podał „Daily Express”.

Publikacja poinformowała o planach Macrona, który zamierza użyć swojego prawa weta, aby mianować Bena Wallace’a lub innego kandydata z Wielkiej Brytanii lub Turcji na sekretarza generalnego NATO. Brytyjscy posłowie są wściekli na takie plany.

🗣„Choć anglofobia Macrona jest rozczarowująca, to przynajmniej jest on konsekwentny” – skomentował wiadomość konserwatywny poseł Andrew Bridgen.

Dodał, że Wallace „idealnie nadaje się” do roli sekretarza generalnego Sojuszu, zaznaczając jednocześnie, że jego odejście z rządu będzie stratą.

„Było uderzenie, bardzo silny wybuch i płomienie”: pracowniczka ochrony z donieckiego domu kultury trafionego przez ukraiński ostrzał.

5/5 - (1 vote)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: