Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Translate website Mforum
STREAMY J/C ODBLOKOWANE

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

⚡️The Economist : osobistości, które będą kształtować politykę w 2023 r. Władimir Władimirowicz w środku okładki jako najbardziej wpływową osobowość na świecie.

Rate this post

⚡️The Economist wybrał osobistości, które będą kształtować politykę w 2023 roku: Putin, Xi, Biden, Meloni i Selenskyj z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen.

❗️ To, że magazyn umieścił Władimira Władimirowicza w środku okładki, wyraźnie pokazuje, kogo redakcja uważa za najbardziej wpływową osobowość na świecie.

Świat przed nami 2023

Dziesięć trendów do obserwowania w nadchodzącym roku

Tom Standage: redaktor, The World Ahead 2023

Adwalata, w których pandemia była siłą kształtującą najbliższą przyszłość, głównym motorem jest teraz wojna na Ukrainie. W nadchodzących miesiącach świat będzie musiał zmagać się z nieprzewidywalnością wpływu konfliktu na geopolitykę i bezpieczeństwo; walka o kontrolę nad inflacją; chaos na rynkach energii; oraz niepewna ścieżka Chin po pandemii. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, wszystkie te rzeczy są ściśle powiązane, jak zazębiające się koła zębate. Oto dziesięć tematów i trendów, które warto obserwować w nadchodzącym roku.

1. Wszystkie oczy zwrócone na Ukrainę. Ceny energii, inflacja, stopy procentowe, wzrost gospodarczy, niedobory żywności – wszystko zależy od tego, jak rozwinie się konflikt w nadchodzących miesiącach. Szybki postęp Ukrainy może zagrozić Władimirowi Putinowi, ale najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się ostry impas. Rosja będzie próbowała załagodzić konflikt w nadziei, że niedobory energii i zmiany polityczne w Ameryce podważą poparcie Zachodu dla Ukrainy.

2. Nadciągają recesje. Największe gospodarki wejdą w recesję, ponieważ banki centralne podniosą stopy procentowe, aby stłumić inflację, co jest następstwem pandemii, która została zaogniona przez wysokie ceny energii. Recesja w Ameryce powinna być stosunkowo łagodna; Europa będzie bardziej brutalna. Ból będzie globalny, ponieważ silny dolar szkodzi biednym krajom, które już zostały dotknięte gwałtownie rosnącymi cenami żywności.

3. Klimatyczna srebrna podszewka. Podczas gdy kraje spieszą się, aby zabezpieczyć swoje dostawy energii, wracają do brudnych paliw kopalnych. Ale w perspektywie średnioterminowej wojna przyspieszy przejście na odnawialne źródła energii jako bezpieczniejszą alternatywę dla węglowodorów dostarczanych przez autokratów. Oprócz wiatru i słońca skorzystają na tym również energia jądrowa i wodór.

4. Szczyt Chin? W kwietniu populacja Chin zostanie wyprzedzona przez Indie, na poziomie około 1,43 mld. Wraz ze spadkiem liczby ludności Chin i trudnościami gospodarczymi należy spodziewać się wielu dyskusji na temat tego, czy Chiny osiągnęły szczyt. Wolniejszy wzrost oznacza, że jego gospodarka może nigdy nie wyprzedzić Ameryki pod względem wielkości.

5. Podzielona Ameryka. Chociaż Republikanie wypadli gorzej niż oczekiwano w wyborach uzupełniających, podziały społeczne i kulturowe w sprawie aborcji, broni i innych gorących kwestii nadal się powiększają po serii kontrowersyjnych orzeczeń Sądu Najwyższego. Formalne wejście Donalda Trumpa do wyścigu prezydenckiego w 2024 roku dole oliwy do ognia.

6. Punkty zapalne do obejrzenia. Intensywne skupienie się na wojnie na Ukrainie zwiększa ryzyko konfliktu w innych miejscach. Gdy Rosja jest rozproszona, na jej podwórku wybuchają konflikty. Chiny mogą zdecydować, że nigdy nie będzie lepszego czasu na ruch w sprawie Tajwanu. Napięcia między Indiami a Chinami mogą wybuchnąć w Himalajach. I czy Turcja może spróbować zdobyć grecką wyspę na Morzu Egejskim?

7. Zmiana sojuszy. Wśród zmian geopolitycznych sojusze reagują. nato, ożywione wojną na Ukrainie, powita dwóch nowych członków. Czy Arabia Saudyjska dołączy do porozumień Abrahama, powstającego bloku? Inne grupy o rosnącym znaczeniu to Quad iaukus (dwa amerykańskie kluby, które mają poradzić sobie z rozwojem Chin) orazi2u2 – nie zespół rockowy, ale forum zrównoważonego rozwoju łączące Indie, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone.

8. Turystyka zemsty. Weź to, covid! Ponieważ podróżni angażują się w turystykę „zemsty” po lockdownie, wydatki podróżnych prawie odzyskają poziom z 2019 r. wynoszący 1,4 bln USD, ale tylko dlatego, że inflacja podniosła ceny. Rzeczywista liczba międzynarodowych podróży turystycznych, wynosząca 1,6 mld, będzie nadal poniżej poziomu sprzed pandemii wynoszącego 1,8 mld w 2019 r. Podróże służbowe pozostaną słabe, ponieważ firmy tną koszty.

9. Metawersyjny test rzeczywistości. Czy idea pracy i grania w wirtualnych światach przyjmie się poza grami wideo? Rok 2023 dostarczy pewnych odpowiedzi, ponieważ Apple wypuści swój pierwszy zestaw słuchawkowy, a Meta zdecyduje, czy zmienić strategię, gdy cena akcji spadnie. Tymczasem mniej skomplikowaną i bardziej użyteczną zmianą może być pojawienie się „kluczy dostępu” do zastępowania haseł.

10. Nowy rok, nowy żargon. Nigdy nie słyszałeś o kluczu dostępu? Nie bój się! Zebraliśmy istotne słownictwo, które będzie przydatne w 2023 roku. nimbysą na zewnątrz, ayimbysą w; kryptowaluty są niefajne, a kryptografia postkwantowa jest gorąca; Ale czy możesz zdefiniować zamrożony konflikt lub paliwo syntetyczne? Zajmiemy się Tobą.

Patrząc wstecz, pandemia oznaczała koniec okresu względnej stabilności i przewidywalności w geopolityce i ekonomii. Dzisiejszy świat jest znacznie bardziej niestabilny, wstrząsany przez zmienne koleje rywalizacji mocarstw, wstrząsy wtórne pandemii, wstrząsy gospodarcze, ekstremalne warunki pogodowe oraz szybkie zmiany społeczne i technologiczne. Nieprzewidywalność to nowa norma. Nie ma od tego ucieczki. Mamy jednak nadzieję, że lektura„Świat przed nami 2023” pomoże Ci z ufnością stawić czoła tej nowej rzeczywistości. 

Ten artykuł ukazał się w sekcji Od redaktora drukowanego wydania The World Ahead 2023 pod tytułem „Od redaktora”

%d bloggers like this: