Trzy dni przed wyborami prezydenckimi Jared Kushner i Ivanka Trump odwiedzili grób rabina Menachema Mendela Schneersona w Queens i, według The Times of Israel, modlili się o zwycięstwo Donalda Trumpa.

Schneerson, który zmarł w 1994 roku, jest interesującą postacią. Chociaż sam nigdy tego nie twierdził, niektórzy z jego naśladowców uważają go za Mesjasza, a inni wierzą, że wciąż żyje.

Menachem Mendel Schneerson, znany wielu jako Rebe, był urodzonym w Imperium Rosyjskim amerykańskim ortodoksyjnym rabinem żydowskim i ostatnim Lubawiczerem Rebe. Jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych przywódców żydowskich 20 wieku.

Jako przywódca ruchu Chabad-Lubawicz wziął wyspiarską grupę chasydzką, która prawie dobiegła końca wraz z Holokaustem i przekształcił ją w jeden z najbardziej wpływowych ruchów w światowym żydostwie, z międzynarodową siecią ponad 3000 ośrodków edukacyjnych i społecznych. Do założonych przez niego placówek należą przedszkola, szkoły, ośrodki lekowo-rehabilitacyjne, domy opieki dla osób niepełnosprawnych i synagogi.

Rodzina Kushnerów jest współczesną prawosławną i oczywiście Ivanka nawróciła się na judaizm przed ślubem z Jaredem. Mimo to, według Bena Schreckingera z Politico Magazine, Kushner był związany z domem Chabad na Harvardzie, kiedy był tam studentem. Odkąd osiedlili się w Dc, para podobno uczestniczyła w nabożeństwach w synagodze Chabad.

To, co Jared i Ivanka chcą robić w swoim życiu duchowym, to ich sprawa, a ja nie mam zamiaru rzucać żadnych oszczerstw na ruch Chabad-Lubawicz lub rabina Schneersona. Chcę jednak zbadać pewne rzeczy, które mogą krążyć wstecz do tej przedwyborczej pielgrzymki do grobu Schneersona.

Zacznijmy od tego:

Począwszy od 1999 roku, Putin zwerbował dwóch swoich najbliższych powierników, oligarchów Lwa Lewiewa i Romana Abramowicza, którzy stali się największymi patronami Chabadu na całym świecie, do utworzenia Federacji Gmin Żydowskich Rosji pod przywództwem rabina Chabadu Berela Lazara, który stał się znany jako „rabin Putina”.

Jest duża szansa, że jeśli znasz Romana Abramowicza, znasz go jako właściciela klubu piłkarskiego Chelsea angielskiej Premier League. Być może nie wiesz, że był zwycięzcą (wraz z patronem Paula Manaforta, Olegiem Deripaską) w krwawych wojnach aluminiowych w latach 1990., lub że podobno był osobą, która przekonała Borysa Jelcyna, że Putin będzie właściwym następcą. Prawdopodobnie nie wiesz, że Ivanka Trump jest bardzo bliską przyjaciółką żony Abramowicza, Dashy Zhukovej, z którą niedawno uczestniczyła w turnieju tenisowym US Open w Queens. Żukowa podobno uczestniczyła w inauguracji jako osobisty gość Ivanki.

Potrzeba trochę więcej pracy, aby zrozumieć powiązania rodziny Trumpów z Lwem Lewiejewem. Na początek musimy wrócić do Bayrock, firmy, z którą Donald Trump połączył siły, aby zbudować swój projekt Trump Soho. W tym przedsięwzięciu było trzech głównych aktorów. Jednym z nich był skazany współpracownik mafii i mroczny informator FBI Felix Sater. Innym był Tevfik Arif, podejrzany mężczyzna z prawdopodobnymi powiązaniami z rosyjskim wywiadem, który został kiedyś aresztowany przez Turków na jachcie Mustafy Kamala Ataturka i „oskarżony o prowadzenie międzynarodowego kręgu prostytucji nieletnich”. Trzecim był nieżyjący już Tamir Sapir, kolejny człowiek związany z rosyjskim wywiadem. Jeśli jesteś zainteresowany tym aspektem historii, odsyłam cię do mojego artykułu Trumpa Soho Project, Mob, and Russian Intelligence, a także artykułu Mike’a Lofgrena: Mobbed Up, oba napisane pod koniec lutego.

Co ciekawe, wszyscy ci mężczyźni mają powiązania z ruchem Chabad. Felix Sater został uhonorowany tytułem Człowieka Roku w 2014 roku przez dom Port Washington Chabad. Ta sama strona internetowa domu Chabad wymienia Tevfika Arifa, który nie jest Żydem, „wśród 13 największych dobroczyńców”.

Ale to Tamir Sapir łączy Trumpa bezpośrednio z Lwem Lewiejewem.

Zwróć szczególną uwagę na to:

… Nieżyjący już miliarder Tamir Sapir urodził się w radzieckim stanie Georgia i przybył w 1976 roku do Nowego Jorku, gdzie otworzył sklep elektroniczny w dzielnicy Flatiron, który według New York Timesa zaspokajał głównie potrzeby agentów KGB.

Trump nazwał Sapira „wielkim przyjacielem”. W grudniu 2007 roku był gospodarzem ślubu córki Sapira, Ziny, w Mar-a-Lago. Podczas wydarzenia wystąpili Lionel Ritchie i Pussycat Dolls. Pan młody, Rotem Rosen, był dyrektorem generalnym amerykańskiego oddziału Africa Israel, holdingu putinowskiego oligarchy Lewiewa.

Pięć miesięcy później, na początku czerwca 2008 roku, Zina Sapir i Rosen zorganizowali bris dla swojego nowo narodzonego syna. Zaproszenia do bris opisywały Rosena jako „prawą rękę” Lewiewa. Do tego czasu Lewiew stał się największym pojedynczym fundatorem Chabadu na świecie i osobiście zaaranżował bris, który miał się odbyć w grobie Schneersona, najświętszym miejscu Chabadu.

Człowiekiem, na którym chcę się skupić, jest Rotem Rosen. Jest tu opisany jako dyrektor generalny amerykańskiej spółki holdingowej Levieva i jego „prawa ręka”. Pamiętajmy, że Lewiew został opisany na szczycie jako jeden z dwóch oligarchów, których Putin wykorzystał do ustanowienia „Federacji Gmin Żydowskich Rosji pod przywództwem rabina Chabadu Berela Lazara, który stał się znany jako „rabin Putina”.

Przejdźmy teraz do podróży Trumpa do Moskwy, aby poprowadzić konkurs Miss Universe w 2013 roku.

Po konkursie Trump wziął udział w afterpartym wódką o 1 w nocy, na którym posiadaczom biletów obiecano spotkanie z New Yorkerem wraz z uczestnikami konkursu.

Spotkał się również z Agalarovami, aby porozmawiać o interesach…

… Do spotkania Trumpa z Agalarovami w listopadzie 2013 r. dołączyli Alex Sapir i Rotem Rosen, para rosyjskich deweloperów z Nowego Jorku, którzy pomogli rozwinąć projekt hotelu i kondominium Trump Soho na Manhattanie.

Powinieneś znać Agalarovów, ponieważ zainicjowali nieujawnione spotkanie w Trump Tower w czerwcu 2016 r. między Kushnerem, Manafortem i Donaldem Trumpem Jr. a potomstwem powiązanych z Kremlem spiskowców oferujących brudy Hillary Clinton w zamian za złagodzenie sankcji.

Alex Sapir jest synem Tamira Sapira, bratem Ziny i szwagrem Rotema Rosena.

Żeby było jasne, Trump był gospodarzem ślubu prawej ręki Lwa Lewiewa w Mar-a-Lago. Lew Lewiew jest tak blisko Putina, że był jednym z dwóch oligarchów, którzy pomogli mu przejąć kontrolę nad przywództwem rosyjskiej społeczności żydowskiej, kiedy objął władzę.

Dwie dekady temu, gdy rosyjski prezydent rozpoczął konsolidację władzy po jednej stronie świata, rozpoczął projekt zastąpienia istniejącego żydowskiego społeczeństwa obywatelskiego w swoim kraju i zastąpienia go równoległą strukturą lojalną wobec niego.

… W 1999 roku, wkrótce po objęciu stanowiska premiera, Putin zwerbował Abramowicza i Lewiewa do utworzenia Federacji Rosyjskich Gmin Żydowskich. Jego celem było podważenie istniejącego parasola dla żydowskiego społeczeństwa obywatelskiego w Rosji, Rosyjskiego Kongresu Żydów, kierowanego przez oligarchę Władimira Gusińskiego, potencjalnego zagrożenia dla Putina i prezydenta Borysa Jelcyna. Rok później Gusiński został aresztowany przez rząd Putina i zmuszony do emigracji.

W tym czasie Rosja miała już naczelnego rabina uznanego przez Rosyjski Kongres Żydów, Adolfa Szajewicza. Ale Abramowicz i Lewiew zainstalowali rabina Chabad Lazara na czele ich konkurencyjnej organizacji. Kreml usunął Szajewicza ze swojej rady ds. religijnych i od tego czasu uznał Lazara za głównego rabina Rosji, pozostawiając kraj z dwoma rywalizującymi pretendentami do tytułu.

Są to niezwykle bliskie powiązania między Putinem a Trumpem, które łączą również dyskusje biznesowe Trumpa w 2013 r. na temat moskiewskich projektów nieruchomościowych ze spotkaniem w czerwcu 2016 r. w Trump Tower, które stało się jednym z najsilniejszych dowodów zmowy w wyborach.

W tym świetle przedwyborcza pielgrzymka Jareda i Ivanki do grobu rabina Schneersona nabiera innego tonu.

A potem jest to:

W maju 2015 roku, na miesiąc przed oficjalnym przystąpieniem Trumpa do republikańskich prawyborów prezydenckich, Kushner kupił większościowy pakiet udziałów w starym budynku New York Timesa przy West 43rd Street od Levieva za 295 milionów dolarów.

Nie jestem pewien, czy był to faktycznie pakiet większościowy, czy tylko naprawdę drogie mieszkanie, ale Mueller przygląda się temu i może to wiązać się ze zwolnieniem Preet Bharary:

Podczas gdy specjalny prokurator Robert Mueller i Kongres nadal poszukują powiązań między Trumpami, Kushnerem i Rosją, nabycie przez Kushnera komercyjnego mieszkania w budynku New York Times stało się jednym z wielu celów. W 2015 roku Kushner i jego rodzinna firma, Kushner Cos., kupili część budynku od rosyjskiego miliardera nieruchomości Lwa Lewiewa za 295 milionów dolarów, donosi The Guardian. Transakcja po raz pierwszy pojawiła się z powodu 285 milionów dolarów pożyczonych przez Kushnera od Deutsche Bank w celu sfinalizowania transakcji. Deutsche Bank i dwie firmy powiązane z Leviev, Africa Israel Investments i Prevezon, były ostatnio przedmiotem dochodzeń w sprawie prania brudnych pieniędzy. Sprawa prania brudnych pieniędzy przeciwko Prevezonowi prowadzona przez ówczesne Stany Zjednoczone Adwokat Preet Bharara nagle zakończył się w maju, dwa miesiące po tym, jak Trump zwolnił Bhararę, z ugodą w wysokości 6 milionów dolarów, która podniosła brwi.

Ale pamiętajmy, że Trump powiedział nam, że nie ma absolutnie nic wspólnego z Rosją i nie ma tam żadnych interesów biznesowych.