PRZESUŃ STRONĘ W DÓŁ ABY ZOBACZYĆ

 WYBRANĄ TREŚĆ

INSTRUKCJA FILMOWA JAK ODBLOKOWAĆ DOSTĘP PREMIUM

Stream odblokowany w środę o 21.00

Stream zablokowany - "premium" w każdą niedzielę poniedziałek wtorek i czwartek o 21.00

POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

Koniec taniego jedzenia

Postaw mi kawę na buycoffee.to
5/5 - (1 vote)

Koniec taniego jedzenia

Globalna produkcja żywności zależy od gleby i deszczu. Nawet roboty tego nie zmieniają.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ

DZIAŁALNOŚĆ 

Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych  a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie .......... 

Ze wszystkich współczesnych cudów najmniej doceniane jest niesamowite bogactwo niedrogiej żywności w USA i innych krajach rozwiniętych. Era taniej żywności dobiega końca z wielu wzajemnie wzmacniających się powodów.

Staliśmy się tak zależni od rolnictwa przemysłowego zasilanego olejem napędowym, że zapomnieliśmy, że „każda odrobina pomaga” w produkcji żywności – nawet małe podwórka/szklarnie mogą zapewnić znaczne ilości żywności i satysfakcji.

Praktycznie każdy umiarkowany terroir / mikroklimat nadaje się do uprawy niektórych roślin, ziół, drzew i zwierząt. (Terroir obejmuje wszystko, co składa się na konkretne miejsce: rodzaj gleby, wahania klimatu, promieniowanie słoneczne, bakterie w glebie, wszystko).

Zapomnieliśmy, że w przeszłości duża część żywności spożywanej przez mieszkańców w granicach miasta była uprawiana w miastach. Małe działki, ogrody na dachu, kurniki na podwórkach itp. mogą się sumować, jeśli są promowane i nie zniechęcane.

Zacznijmy od tego, jak niewiele zdecydowana większość z nas ma wspólnego z produkcją taniej żywności, którą uważamy za oczywistą. Wiele osób nie wie praktycznie nic o tym, jak żywność jest uprawiana, hodowana, zbierana / ubijana, przetwarzana i pakowana.

Wysoko wykształceni ludzie nie mogą rozpoznać rośliny zielonej fasoli, ponieważ nigdy jej nie widzieli. Nie wiedzą nic o glebie czy rolnictwie przemysłowym. Nigdy nie widzieli zwierząt, które jedzą z bliska, ani nie opiekowali się jednym ze zwierząt, którymi ludzie karmili się przez tysiąclecia mlekiem, jajami i mięsem.

Większość z nas uważa rolnictwo przemysłowe i wynikającą z niego obfitość i niskie koszty za pewnik, jak gdyby był to jakiś rodzaj przyrodzonego prawa, a nie tylko krótki okres lekkomyślnej konsumpcji zasobów, których nie można zastąpić.

Małe rolnictwo jest trudne finansowo, ponieważ konkuruje z globalnym rolnictwem przemysłowym, które jest zasilane węglowodorami i tanią siłą roboczą z zagranicy.

Niemniej jednak możliwe jest opracowanie niszowego produktu przy lokalnym wsparciu konsumentów i firm. Jest to model pół-X, pół-rolnika, o którym piszę od lat: jeśli gospodarstwo domowe ma co najmniej jedną pracę w niepełnym wymiarze godzin, która przynosi przyzwoitą płacę, gospodarstwo domowe może prowadzić finansowo mniej satysfakcjonującą niszę w rolnictwie / hodowli zwierząt. Degrowth Solutions: Half-Farmer, Half-X (19 lipca 2014)

Rolnictwo przemysłowe zawiera wiele elementów, które niewielu w pełni rozumie. Transport owoców przez tysiące kilometrów frachtem lotniczym jest funkcją 1) absurdalnie taniej nafty i 2) globalnej turystyki, która wypełnia samoloty pasażerami, którzy subsydiują fracht lotniczy pod ich stopami.

Ponieważ globalna turystyka wyschła podczas zamknięcia Covid, pojemność ładunków lotniczych również spadła.

Muszę się śmiać, gdy czytam kolejny artykuł o nowym robocie rolniczym zaprojektowanym w celu zastąpienia ludzkiej pracy, tak jakby praca ludzka była głównym kosztem rolnictwa przemysłowego. (Węglowodory, nawozy, transport, koszty przestrzegania przepisów, dzierżawa gruntów i podatki są ważnymi kosztami).

Zależność rolnictwa przemysłowego od gleb, słodkowodnych warstw wodonośnych i deszczu pozostaje niewypowiedziana. Nawadnianie jest wynikiem deszczu / śniegu w dowolnym miejscu w górę rzeki.

Gdy gleba i warstwy wodonośne zostaną wyczerpane, a deszcz spadnie nieregularnie, robot będzie wędrował po jałowym polu, niezależnie od tego, jakie wyrafinowane czujniki i inne urządzenia nosi.

Globalna produkcja żywności zależy od gleby i deszczu. Nawet roboty tego nie zmieniają. Niewielu z nas, którzy są zależni od rolnictwa przemysłowego, rozumie, że naturalnie wypłukuje ono gleby i osusza warstwy wodonośne, i że tych zasobów nie można zastąpić technologią. Kiedy już ich nie ma, znikają.

Glebę można przywrócić, ale nie przemysłowymi metodami rolniczymi – ciągnikami z silnikiem Diesla i nawozami pochodzącymi z gazu ziemnego.

Niewielu ludzi wie, że sama ziemia jest żywa, a kiedy już umrze, niewiele może na niej wyrosnąć. Cokolwiek można wydobyć z zubożonej gleby, brakuje jej mikroelementów, których wszyscy potrzebujemy: roślin, zwierząt i ludzi.

Każdy organizm podlega prawu minimum: nadmierne nawożenie składnikiem odżywczym jest bezużyteczne, jeśli nie wszystkie ważne składniki odżywcze są obecne w odpowiedniej proporcji.

Jeśli zasypiesz roślinę nadmiarem nawozu azotowego, nie będzie ona już przynosić owoców, jeśli nie będzie wystarczającej ilości wapnia, siarki, magnezu itp. Jeśli zrzucisz więcej nawozu azotowego na pole, zatrujesz tylko drogi wodne, ponieważ nadmiar azotu spływa.

Nawadnianie to kolejny cud, który niewielu rozumie. Z biegiem czasu naturalne sole w wodzie gromadzą się w nawadnianych glebach, a gleba traci żyzność. Im bardziej suchy klimat, tym mniej deszczu jest do wypłukiwania soli z gleby. Nawadnianie nie jest zrównoważone na dłuższą metę.

Rośliny potrzebują niezawodnych warunków, aby osiągnąć dojrzałość. Jeśli roślina lub drzewo otrzymuje zbyt mało wody i składników odżywczych, jej układ odpornościowy jest osłabiony i jest bardziej podatny na choroby i inwazję owadów. Plony zmniejszają się, gdy nie ma wystarczającej ilości wody i składników odżywczych, aby nakarmić owoce lub ziarno.

Ekstremalne warunki pogodowe sieją spustoszenie w rolnictwie, nawet w rolnictwie przemysłowym. Uprawa może rosnąć tak pięknie i osiągnąć dojrzałość, a następnie burza lub ulewny deszcz może zniszczyć plon w ciągu kilku godzin.

Większość ludzi zakłada, że zawsze są ziarna w obfitości (ryż, pszenica, kukurydza), nie wiedząc, że zdecydowana większość zbóż pochodzi z kilku miejsc, które zapewniają odpowiednie warunki dla rolnictwa przemysłowego. Jeśli jedno z tych niewielu miejsc ucierpi z powodu nieprzewidywalnych zmian klimatu, eksport zboża drastycznie spadnie.

Kiedy nie ma już taniego ziarna, nie ma też taniego mięsa, ponieważ większość mięsa jest zależna od ziarna jako paszy.

Objętość wymagana do uprawy ziarna w obfitości jest niewyobrażalnie duża. Znaczna część stanu Iowa, na przykład, składa się z pól kukurydzy i soi, z których znaczna część jest przetwarzana na paszę dla zwierząt.

Amerykańscy turyści zachwycają się rzemieślniczym kozim serem we Francji lub Włoszech, nie doceniając ludzkiej pracy wymaganej do rzemieślniczej żywności, której nie można zastąpić robotami.

Rolnictwo przemysłowe działa tylko z dużymi oszczędnościami i wysokimi wskaźnikami wykorzystania. 10-funtowa torba ud kurczaka kosztuje 25 USD tylko dlatego, że miliony kurcząt są hodowane w starannie wykonanych warunkach fabrycznych i ubijane / czyszczone na skalę przemysłową.

Jeśli wskaźnik recyklingu i zakres spadną, cała operacja nie będzie już ekonomicznie opłacalna.

Globalne rolnictwo przemysłowe opiera się na wyzysku taniej siły roboczej i nieeksploatowanych gleb. Dlatego wylesianie Amazonii jest tak opłacalne: zatrudniasz zdesperowanych pracowników, którzy mają niewiele innego sposobu na zarabianie pieniędzy, odstawiasz glebę, aż stanie się jałowa, a następnie idziesz dalej.

Istnieje wiele nieporozumień na temat rolnictwa przemysłowego i zależności od tanich węglowodorów. Wielu pokłada swoje nadzieje w ekologicznych warzywach, nie zdając sobie sprawy, że każdy organiczny pomidor nadal zawiera 5 łyżeczek oleju napędowego i 5 łyżeczek nafty, gdy jest uprawiany na skalę przemysłową i transportowany tysiące kilometrów samolotem.

Znaczna część planety nie nadaje się do rolnictwa wysokowydajnego. Gleby są jałowe lub wyczerpane, a ich odbudowa jest procesem trwającym kilka lat lub dziesięcioleci, który wymaga cierpliwych inwestycji, które nie są opłacalne na skalę przemysłową.

Jako sposób zarabiania pieniędzy, lokalna produkcja nie może konkurować z rolnictwem przemysłowym. Ale to nie jest cel. Celem jest zastąpienie zależności od rolnictwa przemysłowego naszą własną, znacznie mniejszą i zoptymalizowaną produkcją dla naszego zakładu oraz zwiększenie nadwyżki, która pomaga wyżywić naszą znaną sieć rodziny, przyjaciół i sąsiadów.

Ponieważ rolnictwo przemysłowe wyczerpuje ostatnie gleby i warstwy wodonośne, węglowodory i nawozy mineralne stają się droższe, a zmiany klimatu negują stosunkowo łagodne i niezawodne warunki pogodowe, którymi cieszymy się od ponad 50 lat, tania żywność zniknie.

Gdy tylko zmniejszy się skala i wykorzystanie mocy produkcyjnych, rolnictwo przemysłowe nie będzie już ekonomicznie i ekologicznie opłacalne. Ta zależność od rzędów wielkości i wskaźników recyklingu jest słabo poznana. Zakładamy, że niezależnie od innych warunków, ktoś będzie nadal uprawiał naszą żywność na dużą skalę, ale każda działalność musi być opłacalna finansowo i ekologicznie, w przeciwnym razie zniknie.

Wraz z upadkiem rolnictwa przemysłowego żywność staje się znacznie droższa: nawet jeśli się podwoi, nadal jest tańsza niż może kosztować w przyszłości.

Ze względu na naszą zależność od rolnictwa przemysłowego zapomnieliśmy, jak produktywna może być lokalna (rzemieślnicza) produkcja żywności. Małe, skoncentrowane na terroir gospodarstwach mogą produkować niesamowitą ilość żywności.

Przyszłość zrównoważonej, niedrogiej i pożywnej żywności leży w lokalnej produkcji, zoptymalizowanej pod kątem tego, co dobrze rośnie bez interwencji przemysłowej. Satysfakcja i dobre samopoczucie, które niesie ze sobą ten związek z ziemią i naturą, nie są wystarczająco doceniane. To nie przypadek, że długowieczni, zdrowi ludzie wśród nas – tacy jak mieszkańcy Niebieskich Stref Okinawy i greccy wyspiarze – pielęgnują swoje ogrody i zwierzęta oraz dzielą się owocami swojej pracy z rodzinami, przyjaciółmi i sąsiadami.

To zabawne i warte uprawy żywności. Może nawet stać się ważne. Ci, którzy nie mogą uprawiać żywności, zrobiliby dobrze, gdyby zaprzyjaźnili się z tymi, którzy to robią.

Celem nie jest zastąpienie rolnictwa przemysłowego. Celem jest zmniejszenie naszej zależności od niezrównoważonych systemów globalnych poprzez ożywienie lokalnej produkcji.

%d bloggers like this: